Izložba povodom predstavljanja oslikanog Orla i ručno izrađene skulpture od strane udruženja Craft and art održana je danas u Muzeju vazduhoplovstva.
Kako je Tango Six izveštavao projekat Craft and art počeo je u avgustu ove godine, a njihov cilj bio je da se oslika Orao J-22, primerak koji je ranije korišćen za marketinške svrhe i koji se ne vodi kao kulturno dobro, kao i da se Muzeju pokloni skulptura sa temom: „Proizvodnja mlaznog aviona u Jugoslaviji“.
Skulpturu je za Muzej napravio metalartist Marko Ivković, a ona se sastoji od tri elementa. Ruke koja drži čekić, nakovanja i mlaznog aviona, koji simbolično predstavljaju proizvodnju aviona u Jugoslaviji.
Ivković za naš sajt ističe da je rad na skulpturi obavljan u njegovoj improvizovanoj radionici i u kućnim uslovima kao i da je izradu otpočeo u junu, a delove za skulpturu našao je na vojnom otpadu:
– Skulpturu sam započeo u junu, tema koju mi je Muzej predložio bila je proizvodnja mlaznih aviona u Srbiji nakon Drugog svetskog rata. Najveći problem mi je bio da smislim postolje, koje će čvrsto držati skulpturu.
Pozabavio sam se vojnim otpadom i našao sam delove pravih vojnih mašina, čak sam zelenu kapicu sa prave rakete iskoristio za svoju raketu na skulpturi. –
Oslikavanje Orla obavio je primenjeni slikar Marko Ćulum, a tokom rada koristio je crvenu, plavu i belu boju, koje simbolično predstavljaju boje srpske zastave. Na avionu je oslikana ptica orao čija je glava prednji deo aviona, a krila su mu raširena i naslikana na krilima aviona.
Za Tango Six portal, Ćulum kaže da je rad na Orlu trajao dugo jer je posao obavljao vikendom i samo kad su mu vremenske prilike dozvoljavale, a kako kaže prijatelji su mu bili najveća podrška:
– Orao je uzet za temu jer se i sam javlja na zastavi naše zemlje, kao suverena ptica, čvrsta u svom postojanju i nameni. Zajedno sa celokupnom trobojkom koja se provlači čini još jedan podsetnik na našu staru proizvodnju aviona.
Bilo je tu dosta rada i truda, avion sam oslikavao vikendom kad mi je redovni posao dozvoljavao, a vremenske prilike su mi takođe otežavale rad, ipak na kraju sam zahvaljujući podršci svojih prijatelja i uspeo. Cilj je ostvaren jer smo uspeli da ostavimo utisak na sve naše posetioce i da prikažemo nešto što je veza sa tradicionalnim, ali i sa novijim idejama. –
Pored navedenih radova u holu Muzeja predstavljena su i dela ova dva umetnika, među kojima se nalazi i minijaturna verzija MiG-a 21, koji je Marko Ivković uradio nakon skulpture.
Članovi Craft and Art tima su projekt menadžer Stvan Jovanović, metalartist Marko Ivković i primenjeni slikar Marko Ćulum, a svoju saradnju sa Muzejem vazduhoplovstva planiraju da nastave i u narednom periodu.
Avion Orao i skulptura nalaziće se u spoljnjoj postavci Muzeja.