BEG airport status
IAG, Ryanair i Wizz Air podneli žalbe protiv Francuske i štrajka njenih kontrolora letenja zbog ograničavanja slobode kretanja Eurocontrol saopštava da je više od 16,000 letova zabeležilo kašnjenje do juna ove godine / Foto: Wizz Air

IAG, Ryanair i Wizz Air podneli žalbe protiv Francuske i štrajka njenih kontrolora letenja zbog ograničavanja slobode kretanja

IAG grupa, Ryanair, easyJet  i Wizz Air podneli su žalbe Evropskoj komisiji protiv Francuske i štrajka njenih kontrolora letenja koji, kako navode u žalbi, ograničavaju osnovne principe slobode kretanja u okviru Evropske unije.

Kako je saopšteno iz Wizz Aira, avio-kompanije ne dovode u pitanje pravo na štrajk, ali smatraju da Francuska krši zakon Evropske unije time što ne dozvoljava nadletanje vazdušnog prostora iznad zemlje dok traju štrajkovi.

Takođe, putnicima na ovim letovima uskraćena je osnovna sloboda putovanja između zemalja članica koje nisu obuhvaćene štrajkom, ističu iz Wizz Aira i dodaju:

– Samo u ovoj godini, štrajkovi francuskih kontrolora letenja  porasli su za 300% u odnosu na 2017. godinu. Prošlog meseca, Senat Francuske potvrdio je da je Francuska odgovorna za 33% kašnjenja letova u Evropi. Senat takođe zaključuje da pravo na štrajk treba biti u ravnoteži sa obavezom obezbeđivanja javnih usluga. –

Tim povodom, izvršni direktor IAG-a Vili Valš (Willie Walsh) objasnio je da pravo na štrajk treba da bude usklađeno sa slobodom kretanja:

– Ne utiču štrajkovi francuskih kontrolora letenja samo na samo klijente koji lete ka ili iz Francuske  Putnici na letovima koji uključuju preletanje francuskog vazdušnog prostora, naročito veliki deo vazdušnog prostora koji pokriva Marsej i Mediteran, su takođe pogođeni kašnjenjima i masivnim prekidima. Ovo utiče na sve avio kompanije  i ima jako negativan uticaj na španski turizam i privredu. –

U žalbama se spominje i pravni presedan u ovom slučaju, kažu iz Wizz Aira:

– Španci su se 1997. godine žalili Evropskoj komisiji nakon što su ispaštali godinama zbog činjenice da su francuski poljoprivrednici sprečavali njihov izvoz voća i povrća u Evropsku uniju. Evropski sud presudio je protiv Francuske zato što francuske vlasti nisu uticale na postupke poljoprivrednika i nisu obezbedile slobodan protok robe. –

„Nedovoljan broj kontrolora letenja koji bi bili zaduženi za zakazane letove“ / Foto: Ryanair

Prema rečima izvršni direktora Ryanaira Majkla O’Lirija (Michael O’Leary), provajderi usluge kontrole letenja u Evropi nađu se u haotičnoj situaciji kada se stotine letova otkazuje ili kada letovi kasne zbog štrajkova kontrolora letenja ili zato što Evropa nema dovoljno zaposlenih u kontroli letenja:

– Kada su u Grčkoj i Italiji kontrolori letenja bili u štrajku, preleti su nastavljeni kao što je uobičajeno. Zašto Francuska ne sledi taj primer? Provajderi usluga kontrole letenja (naročito u Nemačkoj i Velikoj Britaniji) koriste nepovoljne vremenske prilike i eufemizme kao što su „ograničeni kapaciteti“ kao izgovore, a istina je da ne raspoređuju dovoljno kontrolora letenja koji bi bili zaduženi za broj zakazanih letova.

Ovi prekidi su neprihvatljivi i mi pozivamo vlade evropskih zemalja i Evropsku komisiju da hitno i odlučno reaguju kako bi obezbedili dovoljan broj kontrolora letenja i da na prelete ne utiču nacionalni štrajkovi kao što je to slučaj u Franucskoj, i to ne prvi put. –

„Putnici easyJeta nisu osetili neki veći napredak do ovog momenta“ / Foto: easyJet

Takođe, izvršni direktor easyJeta Johan Lundgren saglasan je sa preostalim stranama koje su uputile žalbu, te ističe da oni u potpunosti poštuju pravo na štrajk, kao i da su učestvovali u konstruktivnom dijalogu sa Evropskom unijom i Vladom Francuske kako bi se suočili sa problemom koji izazivaju štrajkovi kontrolora letenja.

Ipak, putnici easyJeta nisu osetili neki veći napredak do ovog momenta, što je i razlog zbog koga se neophodnim smatra preduzimanje sledećeg koraka, naročito imajući u vidu činjenicu da je štrajk u ovoj oblasti u ovoj godini dostigao brojku od 29 dana, dodaje Lundgren.

– Neuspeh francuskih vlasti u oblasti kontrole letenja da obezbede kontinuiranu i adekvatnu uslugu već je izazvala masovna remećenja planova hiljade putnika širom Evrope, a avio-kompanije su se onda bavile posledicama.

Suočavanje sa ovim problemom mora biti prioritet evropskim vlastima kako građani Evrope i evropske kompanije više ne bi bili držani kao taoci nacionalnih problema koji postoje u okviru jedne grane industrije. – zaključio je izvršni direktor Wizz Aira Jozef Varadi (József Váradi).

Od 2005. kontrolori letenja održali otprilike 357 štrajkova u Evropi / Foto: Wizz Air

Kako kažu iz Wizz Aira, Eurocontrol saopštava da je više od 16,000 letova zabeležilo kašnjenje do juna ove godine zbog štrajkova kontorolora leta, a tim kašnjenjima je bilo pogođeno više od dva miliona putnika.

Takođe, prošlog leta, Evropska komisija saopštila je da su od 2005. kontrolori letenja održali otprilike 357 štrajkova u Evropi, što je ekvivalent periodu od otprilike mesec dana godišnje koliko traju poremećaji na evropskom nebu.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Petrovic Dusan na: Rumuniji odobrena nabavka američkih borbenih aviona F-35

@Nenad N Nije takav princip NATO da neka jedna drzava bude "posebna"-osim Amerike.Ako je neko "udarna pesnica" NATO to je USA. U Rumuniji se smenjuju vazduhoplovne snage svih mogucih NATO drzava, kao i u Baltijskim zemljama.NATO je odbrambeni savez, i vazno je da se pokaze da bi svi ucestvovali u slucaju agresije na NATO, a…

17. Sep 2024.Pogledaj

Buducnost na: Rumuniji odobrena nabavka američkih borbenih aviona F-35

@Nikola Nema ovo veze s Jadranom, HV je vec aktivna unutar EU Battlegroups u Baltickim drzavama, kad se Rafale potpuno integrira isto tako ce HRZ postati aktivno u patroliranju EU granica. Nema logike poslati avion s inferiornijim oruzijem na patrolu granice neprijateljske drzave (Rusije).

17. Sep 2024.Pogledaj

Srbofil na: [ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona

@omniameamecumporto Da li ste ikada pretražili na internetu koliki je budžet Francuske? Ništa njima taj dil nije finanijski značio, i onako vam poklanjaju kroz sredstva EU svake godine brdo novca. Dil je bio političke prirode.

17. Sep 2024.Pogledaj

Sivi na: [ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona

Haha obje zemlje kupile isti avion a ovdje su lupaju koji je bolji. Ako ista zabavno za citati. Sunny ima jedna stavka koju ovdje ni autor nije pokrio. Po "zapadu" vec idu analize kako je Srbija ovom kupovinom napravila jako veliki odmak od Rusije i krenula ozbiljnije prema Europi. Mislim iskreno da je to i…

17. Sep 2024.Pogledaj

Sivi na: [ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona

Doduse velika je razlika u doniranju i prodaji. Mislim da je Hrvatska prakticki ispraznila sva skladista i donirala od AK-47 i streljiva kalibra 7,62 do VBRova RAK 12 i RPG-7, ZISovi, Fagoti, RBG6 (jedan je zarobljen od strane Rusa i Sojgu je objasnjavao Putinu da je to izvorno hrvatsko oruzje poslano Ukrajini) i da ne…

17. Sep 2024.Pogledaj