BEG airport status
Hrvatska pregovara sa Austrijom o isporuci MiG-a 21 kojim je Rudolf Perešin 1991. preleteo u Klagenfurt, prvi korak predaja Perešinove odeće MiG-21R 26112 JRV i PVO izložen u muzeju, u vazduhoplovnoj bazi Celtveg (Zeltweg) 2011. godine / Foto: Nebojša Mirković

Hrvatska pregovara sa Austrijom o isporuci MiG-a 21 kojim je Rudolf Perešin 1991. preleteo u Klagenfurt, prvi korak predaja Perešinove odeće

Kako je 14. maja preneo hrvatski Dnevnik.hr (informativni portal Nove TV), prilikom nedavne posete ministra odbrane Hrvatske Damira Krstičevića Austriji bilo je, između ostalog, reči i o mogućoj predaji aviona MiG-21 kojim je pilot Rudolf Perešin preleteo 1991. godine iz tadašnje Jugoslavije u Austriju. Pri tom je austrijski ministar odbrane svom hrvatskom kolegi rekao da će im biti data Perešinova odeća.

Jugoslovenski MiG-21 se čuva u muzeju na aerodromu Celtveg ali taj avion trenutno nije javno izložen. Jedno kraće vreme ipak se mogao videti kao deo zbirke muzeja i bio za posetioce izuzetno zanimljiv eksponat. Hrvatska već duže vreme pokušava da dođe do tog aviona a čini se da su sada preduzeti najozbiljniji koraci ka ostvarenju tog cilja.

– Dogovorili smo se da otvorimo to područje, a ministar mi je rekao da je prvi korak da će nam vratiti odoru od našeg junaka i pilota, a da naši eksperti pravnici sjednu i vide da taj avion koji je za nas strateški važan dođe u Hrvatsku – rekao je ministar odbrane Damir Krstičević.

Njegov austrijski kolega Mario Kunesek ja zatim dodao:

– Za Hrvatsku je to emocionalno pitanje, za austrijsku stranu pravno pitanje, ali ja sam uveren da tamo gde postoji volja, tamo će se naći i put –

Austrijski ministar rekao da će hrvatskoj strani biti predata Perešinova odeća / Foto: Nebojša Mirković

Prelet, tada kapetana I klase Rudolfa Perešina, bio je prvi od 4 prebega pilota hrvatske nacionalnosti iz RV i PVO JNA. Sva četiri su izvršena avionima MiG-21 od kojih su tri odmah uključena u sastav novoformiranog hrvatskog Ratnog vazduhoplovstva. Perešin je bio pripadnik 352. izviđačke eskadrile, 117. avijacijske brigade na aerodromu Željava kod Bihaća.

Perešin je 25. oktobra 1991. avionom MiG-21R (službena vojna oznaka L-14i, NATO oznaka Fishbed-H) vojnog evidencijskog broja 26112 poleteo na zadatak izviđanja iznad dela Hrvatske i Slovenije. On je kasnije za hrvatskoj televiziji izjavio da se u toku leta dvoumio kako da napusti ljude sa kojima je godinama radio. Kada je došao do rejona Karlovca, javio je kontroli leta da zbog slabe vidljivosti za njim ne poleće drugi izviđač.

Stigavši blizu Ljubljane uočio je da je vidljivost odlična, potom se okrenuo i leteo do Kopra gde je napravio krug, zatim preko Ljubljane prešao u Austriju u rejon Blajburga da bi potom, potpuno iznenadivši austrijsku vojsku kao i vlasti, sleteo na aerodrom u Klagenfurtu. Ovaj prelet bio je veliki medijski događaj koji je izazvao pravu senzaciju a svetskim medijima je još više skrenuo pažnju na rat u bivšoj SFRJ.

MiG je ostao u Austriji, nakon aerodroma Klagenfurt avion je uskladišten a u proleće 2002. godine je bio prikazan u Beču, kao deo izložbe “10 godina od početka rata na Balkanu“. Potom se nalazio u vojnom skladištu Feliksdorf da bi se 2011. godine našao na aerodromu Celtveg gde je jedno vreme bio izložen u muzeju. Rudolf Perešin poginuo je 2. maja 1995. na borbenom zadatku prilikom dejstva po ciljevima na zemlji, u okviru operacije “Bljesak“.

Njegov MiG-21bis evidencijskog broja 119 pogodila je srpska PVO, verovatno lakim prenosivim raketnim sistemo Strela-2 a moguće i topovima M55A4 kalibra 20 mm. Uspeo je da se katapultira iznad Gradiške ali zbog oštećenja aviona u izuzetno nepovoljnom položaju. Upao je u reku Savu sa delimično otvorenom kupolom padobrana. Perešinovo telo je pronađeno nakon nekoliko dana na obali Save blizu Odžaka, vojnici VRS koji su ga našli bili su primorani da ga sahrane u tom gradu a telo je razmenjeno avgusta 1997. Oboreni avion hrvatske su snage pronašle tek 28. juna 1995.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Najnoviji komentari

Živojin Banković na: [POSLEDNJA VEST] Prva javno dostupna fotografija novog Falkona 6X Avio-službe Vlade Srbije

Branko Falcon 50 YU-BNA proizveden 1981. Learjet 31A YU-BRZ proizveden 1991. Embraer Legacy 600 proizveden 2007.

27. Apr 2025.Pogledaj

Njofra na: [POSLEDNJA VEST] Hrvatskoj isporučen poslednji Rafal, kompletirana eskadrila sa 12 aviona

Naravno da će ih trebati nadograđivati kroz 20 godina. Zar mislite da srpske neće trebati nadograđivati? Oni po nadogradnjama i tehnologiji nisu 20 godina iza srpskih (kao što će biti po godini proizvodnje kad srpski budu isppručeni), već su jednu generaciji iza. U trenutku kada srpski budu isporučeni Srbiji, već će izaći nova verzija koji…

27. Apr 2025.Pogledaj

Miki na: [POSLEDNJA VEST] Prva javno dostupna fotografija novog Falkona 6X Avio-službe Vlade Srbije

EU je najbolje mjesto za život na svijetu, a bit će i dalje. Puno je bolje biti u EU nego izoliran. Samo u Srbiji politicari zbog nesposobnosti mogu prodavati maglu da je bolje van EU.

27. Apr 2025.Pogledaj

Jordan na: [POSLEDNJA VEST] Hrvatskoj isporučen poslednji Rafal, kompletirana eskadrila sa 12 aviona

Ako me sećanje služi, na ovom portalu se svojevremeno pisalo o mogućnosti da Srbija kupi polovne miraže od UAE, mislim pre desetak godina. Ta ideja je onda bila dobra. Od tada je prošlo 10 godina, a Grčka želi da proda celu flotu od 25 aviona, jer im ugovor za održavanje ističe 2027. godine. Mislim da…

27. Apr 2025.Pogledaj

Zooro na: [POSLEDNJA VEST] Hrvatskoj isporučen poslednji Rafal, kompletirana eskadrila sa 12 aviona

@Južna pruga Ima HR novaca , ne brini. Ono što nas razlikuje od SRB je da imamo manje afiniteta ( sklonosti , ljubavi za ) za vojsku ali kad zagusti...tu smo svi k'o jedan. Stižu najnoviji Leopardi , Himarsi , dronovi , brodovi ( po meni nisu baš najpotrebniji ali ajde neka ih tu )…

27. Apr 2025.Pogledaj