Na desetom Festivalu investicija u nekretnine (FREI – Festival of Real Estate Investments) u Crnoj Gori koji je trenutno u toku, drugi dan bio je posvećen investicijama u turizam i velikim infrastrukturnim projektima, gde su prezentovani i aspekti koncesije Aerodroma Nikola Tesla, saopšteno je iz AD Aerodrom Nikola Tesla.
Kako navode, drugog dana festifala svoje iskustvo podelili su predstavnici Porto Montenegra, Skijališta Crne Gore, Uprava javnih radova Crne Gore, Opštine Tivat, a „posebno je zapažena prezentacija koncesije Aerodroma Nikola Tesla, uz slanje poruke regionu da javno-privatno partnerstvo može predstavljati uspešan model finansiranja velikih infrastrukturnih projekata“.

– Na čelu tima koji je prezentovao aspekte koncesije bio je generalni direktor Saša Vlaisavljević, a ključne elemente projekta su prezentovale savetnica generalnog direktora za koncesiju Aleksandra Stanisavljević i izvršna direktorka za praćenje projekta koncesije Ana Kaludjerović. U dvadeset minuta, koliko je bilo predviđeno za svakog prezentera, suminarni su koraci koji su doveli do izbora najpovoljnijeg ponuđača za beogradski aerodrom.
U kratkim crtama je, iz javno dostupnih informacija, prikazan i dalji razvoj, odnosno kako ga vidi koncesionar u narednih 25 godina, koliko je i planirano trajanje koncesije. Pitanja učesnika su usledila u pogledu uticaja davanja glavnog međunarodnog aerodroma na budućnost nacionalnog avio-prevoznika, kao i na to da li su sagledani svi, ponekada negativni, efekti davanja strateškog dobra u ruke privatnika. Prema oceni predstavnika organizatora ovo je bio jedan od najposećenijij panela u toku drugog dana Festivala. – objašnjavaju iz tog akcionarskog društva.
Aca
U regionu je nesporno da je beogradska koncesija sa 1,5 milijardom eura ukupnom vrednoscu posla ubedljivo najuspesnija akvizicija ,nadam se da nece biti anexa ugovora to je kljucno.
CG ,BiH i Bugarska su sledeci za koncesiju ,trebaju bas kao i Beograd da uce na brojnim greskama drugih.
Beli
@Aca
Neki ovde na forumu kazu da je ta koncesija bila velika greska i da smo Vinciu predali „zlatnu koku“.
Petronije
@beli
Vecina to smatra, i Alen takodje.
Radmila Ronhill
meni nije jasno ko je vecinski vlasnik aerodroma beograd? posto se ponasaju kao da oni donose odluke za tudje pare! direktorka za ovo, inzinjer za ovo a svi ce primati platu od Vinci. Javno je onoliko koliko vlasnik dozvoli a FREE slogan ima da im prodje malo morgen. Ko je ziveo na Zapadu to razume a kada pocnu da cede godisnji budzet ima bas da razumeju. Upravo kroz radove ce da im pojedu sve pare!!!!
Radmila Ronhill
pa kada VINCI proceni aerodrom beograd na odredjenu sumu za 20 godina pa se onda zaduze 40% kod domacih banaka? jel moze to? posto ste prodali nesto sto pozitivno posluje, sto ima rezervu i sto je sramotno da ima zaposlene na neodredjeno.
Vladimir
Posto ugovor nije bio objavljen dosli smo u situaciju da su akcionari ponovo prevareni. Obecano je da ce minimalni iznos koncesije biti oko 14 dinara po godini poslovanja, ali niko nije rekao da ce se ta koncesija koristiti za pokrivanje zarada 35 zaposlenih koji se vode i dalje na staroj firmi (Aerodrom Beograd) i pratecih troskova. Tako da dragi akcionari (preostali), imajte u vidu da je dobit koja vam pripada za isplatu posle Q1 2019 i proknjizene kvartalne koncesije tacno 0,9 dinara po akcija, sto znaci da ce te multiplikovano za celu godinu dobiti oko 3,6 dinara umesto minimalnih 14 dinara. „Izuzetan“ prinos na trenutnu cenu akcije od cc. 800 dinara.
loma
Ne razumem svrhu postojanja AD NIKOLA TESLA.Kao i svrhu prezentacije necega sto je dato pod koncesiju.Normalnom je tesko objasnjivo.
Vladimir
Svrha je kontrola i pracenje ugovora , a rade i konsalting aerodromima koji ulaze u neki oblik koncesije/privatizacije.
Drzava godisnje dobija mozda 5 a mozda 14 miliona eura kao fee.Velika razlika.Zavisi od kontrole.
AD ANT treba da iskontrolise i da vrsi nadzor nad investicijama u vrednosti od 732 miliona eura.