Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Goran Memon za Tango Six: EDePro razvija dva tipa letelice, cilj je da „mock-up“ dvomotorne bude izložen na sajmu u Dubaiju

10. mar 2025

Konačan poslovni i finansijski izveštaj Dasoa za 2024: Još jedna uspešna godina, ostalo da se proizvede i isporuči još 220 Rafala

5. mar 2025

Američki ubica Jastrebova u Farnborou: Priča o tri zelene zvezdice

4. mar 2025

[ANALIZA] Nesreće V-22 Ospreja: P-faktor, prokletstvo tiltrotora i imperativa tehnološke superiornosti američke vojske

3. mar 2025

[IDEX 2025] Od streljačkog naoružanja do dronova: Srpska namenska industra na štandu Jugoimport SDPR-a

28. feb 2025
Rumunija nabavlja helikoptere H215M u mornaričkoj varijanti
Jedan od balkanskih korisnika familije helikoptera Super Puma je i Grčka koja poseduje ukupno 18 letelica / Foto: Uroš Mitrović, Tango Six

Rumunija nabavlja helikoptere H215M u mornaričkoj varijanti

Rumunija postaje još jedan vojni korisnik familije francuskih srednjih višenamenskih helikoptera Super Puma/Kuguar. Pre dva dana britanski Janes preneo je svoja saznanja da će rumunska mornarica dobiti dva helikoptera H215M opremljenih za borbu protiv površinskih plovila (ASuW – anti-surface vessel warfare).

Rumunski mediji već nekoliko meseci pišu o ovoj temi, ali je Janes sada dobio potvrdu direktno od proizvođača, kompanije Erbas. Kako se još navodi, predviđena nabavka otkrivena je u obaveštenju Evropske unije objavljenom 19. januara, u kojem se navodi da će ova dva helikoptera kao glavni izvođač radova kupiti rumunska kompanija Industria Aeronautica Romana (IAR) za, koliko je procenjeno, 179,07 miliona američkih dolara.

– Možemo da potvrdimo da je naš partner IAR potpisao ugovor sa rumunskom mornaricom za helikoptere H215M, ali mi još nismo potpisali ugovor sa IAR-om. Pregovori su u toku – rekli su za Janes iz kompanije Airbus Helicopters. Erbas za sada nije otkrio detalje o sistemu naoružanja koji će nositi H215M, a ni Erbas ni obaveštenje EU nisu otkrili predloženi rok njihove isporuke.

Rumunska mornarica za borbu protiv površinskih plovila trenutno poseduje tri dorađena i modernizovana helikoptera IAR-330 Puma Navale koji su opremljeni radarom i optoelektronskom opremom, a mogu biti naoružani mitraljezima M134D i torpedima Stingray. Helikopteri su stacionirani u vazduhoplovnoj bazi Tuzla, kod crnomorskog grada Konstanca, i lete u sastavu 256. helikopterskoj grupi “Black Sea Knights“, 56. flotile fregata. Mogu se koristiti i za traganje i spasavanje, medicinski evakuaciju, zaštitu i pratnju, a koriste se na fregati Type 22 (F221 “Regele Ferdinand”).

Helikoptere Super Puma/Cougar/Caracal na Balkanu i širem regionu trenutno koriste armije 5 država, Bugarska ima 12 AS-532AL, Albanija 4 AS-532AL, Grčka 18 AS-332C1/L2 i AS-532A2, Slovenija 4 AS-532AL, Turska 45 AS-532AL i UL, a najnoviji korisnik je Mađarska koja je naručila 16 H225M.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Is

NATO zapadna oprema , spoj kvalitete,sigurnosti i moci ,lagano al sigurno zauzimaju Europu !!!

Odgovori
Sr

@Islander
Inače, starija varijanta ovog helikoptera se proizvodila u Rumuniji dok su još bili članica Varšavskog Ugovora. Toliko o tome.

Dj

Kako „zauzimaju“. U NATO se nalaze sve relevantne zemlje kontinenta, samo par izuzetaka nisu, a ti su okruzeni savezom, ili su protiv istog (to su 1-2 drzave na perfieriji kontinenta koje zahtevaju nekakav specijalni status mimo svih ostalih).

Is

@Djuka
Pisem o opremi ..ne o ljudima 🤷‍♂️
Recimo Hrvatska je u NATO ,pa jos ima opremu iz bivseg USSR-a.
Tako da ti komentar ne drzi vodu !!!

Is

@Srbofil
Rumunjska je oduvijek bila jako bliska sa Francuskom ..
Tako sta su im Francuzi dali da proizvode njihove helikoptere po Francuskoj licenci nista cudno u tome ..ono bitno u helikopterima sigurno Rumunji nisu imali dodira ..proizvodili su onoliko koliko im se dopustilo da proizvode i da znaju …
Jeftina radna snaga je bila u drzavama istocnog bloka …

U bivsoj Jugoslaviji ,Varteks iz Varazdina je proizvodio po americkoj licenci bolji Levi’s 501 nego od originala americkog …Toliko o tome

Mi

@Islander Samo sovjetski tenkovi su ostali u Hrvatskoj. Sve ostalo je Zapadna suvremena tehnologija, ali uskoro ide i zamjena tenkova, gdje će se hrvatski tenkovi dati Ukrajni a Hrvatska će kupiti Zapadne tenkove, možda JužnoKorejski.

zk

Grčkoj je glavni protivnik Turska.. onda sa te strane može očekivati vojne akcije. Skoro sve držabe EU su u NATO savezu samo treba imati na umu da i savez nije neka granitna struktura.. moguć scenarij je i raspad nato saveza (ako se USA povuče i fokusira na svoju okolinu).. raspad EU (povlačenje i zatvaranje Njemačke)… sve su to mogući scenariji i zato se Grčka naoružava..da ne ostane u tim teškim trenutcima gola i bosa ;)

Vl

Rumunija je sila regije, pretece jos malo i Grcku.

Odgovori
Bo

Ne budi smesan. Rumuniji je jos uvek glavni borbeni tenk T55. Artiljerija, racunajuci i raketnu, zastarela, mornarica isto. Jedino sto brojem nadoknadjuju nekvalitet.

Tr

@Boban

Tenk je precenjen, bolje imati moderna PO sredstva u kolicinama koje imaju Grci ili Rumuni, nego 300 nasih krs i poluispravnih tenkova…

Ne

@Boban
I Grčkoj je glavni borbeni tenk Leopard 1, M60 A3 i M48A5. Leopard 2 imaju najmanje. Savremeniju artiljeriju Grcka ima samo 24 haubice Pzh2000, ostatak cini hladnoratovska artiljerija.

De

Ke komedija. Grcka je vojna supersila naspram Rumunije. Pa sad ce Rumiija imati 49 F-16. Grcka ima oko 150 F-16, 24 Rafale, 24 Mirage 2000 i 20-ak moderniziranih F-4 a kupuje 40 F35 da zamijene Mirage i F-4 a F-16 se mdernizira na Block 70.

Rumunija kupuje 2 protiv brodskih helikoptera i ima 3 starijih protiv podmornickih. Grcka ima 20 mornarickih helicoptera (S70 Seahawk i AB212) a kupuje 10 MH-60R da zamijene AB212.

Rumunija kupuje 54 M1 Abrams. Grcka ima 350 Leopard 2!

Itd itd

St

@Boban
Mislis da im 54 HIMARSa i 58 juznokorejskih K-9 haubica nista nece znaciti?Pored Abramsa, Pirana V i K21, Bajraktara, F-16, Patriota i ostalog.

Ma

Prava sila regije je Turska! Grčka je do skora držala korak sa Turskom, uprkos slabijoj ekonomiji i znatno manjem stanovništu u odnosu na Tursku, ali počeli su lagano da zaostaju. Grčka Logika je decenijama, na jedan turski lovački avion mi pariramo sa jednim lovačkim avionom, na jednu podmornicu mi pariramo takođe sa jednom podmornicom itd. Znam to, pričao sam sa njihovim vojnim oficirima. U nekom trenutku su Grci počeli da zaostaju, pa sad ponovo hvataju zalet. Sve nabrojano što imaju Grška, Bugarska i Grčka, pa je dobro pitanje da li bi mogli da pariraju Turskoj. Sa druge strane rećićete pa sve te zemlje su u Nato paktu, jesu ali vremena su poprilično nesigurna, i sve se da začas promeniti, tako da bi bilo bolje svima nama da se naoružavamo i da budemo spremni ako treba u novi pakt protiv Turske. Nisu nam Turci zaboravili proterivanje sa Balkana početkom 20.veka, mada su naši preci bili korektni i tolerantni prema Turskom stanovništu.

Pe

@Markus1463 Grcka je upravo uzela F-35, odobrena je prodaja.Pitanje je sad, hoce li Turska predati S-400 NATO i Ukrajini, u zamenu za dozvolu za F-35?
A zasto mislite da ce se „nesto promeniti“?
NATO postoji od 1949, i danas ima vise clanica nego ikad u svojoj istoriji.
NATO i zapadne zemlje su vodece vojne, ekonomske i tehnoloske sile, na planeti Zemlja ne postoji niko, ko sme otvoreno da ih izazove, jer ce izgubiti.
Ovo stanje se nece promeniti u narednih 50 godina sigurno, vojna propast Rusije u Ukrajini je jedan od dokaza.

Vl

Rumunija zato to lepo menja sa kvalitetnom i kvantitativnom mahom americkom tehnikom. Uzimaju 54 Abramsa izmedju ostalog, nema zime za njih.

Odgovori
Pe

Fantasticno koliko je jedan mediokritet, kao Putin,po obrazovanju minorni funkcioner sluzbe bezbednosti, bez ikakvih vojnih znanja, unistio strateski polozaj Rusije.
Em su im Finska i Svedska prakticno zatvorile prilaz Baltijskom moru (geografija), a sad ce NATO potpuno preuzeti kontrolu nad Crnim Morem.
Ono sto je Rusija vekovima gradila, Putin ce unistiti za par godina, i ostavice Rusiju u dosta losijem polozaju, nego sto je bila

Odgovori
De

Strateski polozaj Rusije je odavno unisten. Estonia u NATO paktu znaci da je Batlicko more tako reci zatvoreno Rusiji u slucaju krize. Zato i Rusi nisu vise ulagali puno u Balticku flotu – zato sto ta flota vise ne moze igdje sakriti!

Finska i Svedska su vec bili saveznici NATO pakta. Njihove vojske su sluzile u stranim ratovima pod NATO kontrolom.

Da Putin nije zauzeo Krimu 2014-e, Ukrajina bi ih prije ili kasnije izbacila iz Krime. Ukrajina bi prije ili kasnije usla u NATO.

Znaci da Rusi zadrze situaciiju u Crnom Moru, trebali su ili okupirati Krimu ili stoviriti stanje vjecitog rata (zato sto drzave u aktivnom ratu nemogu uci u NATO).

A naravno situacija vjecitog rata je skupa pa je valjda Putin odlucio da jednostavno osvoji citavu Ukrajinu i rijesi problem strateske dubine.

To je bila greska zato sto je Ruska vojska za vraga.

Ali koje je druge opcije Rusija imala? Da i dalje dopuste NATO da ih opkoljuje? Sto ako Ukrajina i Gruzija udu u NATO? Sto sljedece – Azerbaijan, Kazakhstan itd.

Sjetimo se da NATO vec imaju suradnju sa Azijskim zemljama poput Kazakhstan i cak Kyrygistan (na granici sa Kinom) preko Partnership for Peace. Imali su i baze u Uzbekistanu.

Cilj NATO je da opkole Rusiju a i Kinu sa zapada.

Pa

Da opkole Kinu i Rusiju sa zapada….ozbiljno? Na mapi se ne vide kolicke su obe drzavice…

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor