BEG airport status
Partner 2015: Otvoren sajam – premijera novog SDPR aviona „Sova“ Počeo "Partner 2015". 116 izlagača: 92 iz Srbije, 24 iz inostranstva. Foto: Dragan Trifunović

Partner 2015: Otvoren sajam – premijera novog SDPR aviona „Sova“

Sajam naoružanja i vojne opreme „Partner 2015“ zvanično će biti otvoren u 10 časova u halama 1 i 4 Beogradskog sajma.

Prvi obilazak štandova ovogodišnje manifestacije pojačava ocenu koju smo dali u najavisvedenije, skromnije i svakako siromašnije izlagačima.

Međutim, u domenu vazduhoplovstva primetili smo nekoliko zanimljivosti koje će kao (relativne) novine sigurno nadoknaditi ograničenu ponudu.

„Sova“

Centralno mesto na SDPR-ovom štandu zauzima „novi“ avion – „Sova“, kao i nekoliko veoma zanimljivih jurišnih modifikacija kraljevačke ultralake letelice SILA.

DSFX8248
„Sova“. Novi proizvod „SDPR-a“. Foto: Dragan Trifunović
"SDPR" derivat "Sile" iz Kraljeva. Foto: Dragan Trifunović
„SDPR“ derivat „Sile“ iz Kraljeva. Foto: Dragan Trifunović

„Sova“ će biti zvanično otkrivena posle 11 časova prilikom prvog obilaska ministra odbrane. Tango Six će objaviti prve fotografije nove letelice odmah po premijeri.

Ostatak fotografija od jutros možete videti u galeriji na našoj Facebook stranici.

Periscope prvih kadrova izloženih SDPR noviteta:

Uživo na Tango Sixu

Tango Six će izveštavati sa prvog dana ovogodišnjeg „Partnera“. Dan ćemo početi live-stream prenosom najzanimljivijh momenata sajma (preko aplikacije Periscope, user name: @petar), fotografije ćemo objavljivati na našoj Facebook stranici, dok će posebne reportaže izlagača koji imaju dodira sa vazduhoplovstvom biti objavljivane tokom nedelje.

Partner2015Post

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Sl

Sta reci, a ne zaplakati. E, u cega se trosi narodni novac… izvuceno je najbolje iz Utve 75. kraguja i Lazara

Odgovori
ut

Pa zar nije pre cetvrt veka pokusano da se plasira 4-seda UTVA u SAD, i naravno od toga nije bilo nista. A sad su digitalizovali kabinu i nadaju se da ce iko uzeti onaj avioncic? Bacaju se pare na nauspeh unapred osudjene pokusaje. Modernizacija G-4? Bumbar? Grom-B? LVB-250? ALAS? LORANA? Hoce li ista biti zavrseno?

Odgovori
Av

Svaka čast na premijeri novog aviona. Meni se aviončić sviđa. Da podsetim da je i bivši RV i PVO JNA imao sličan klipni avion. Radi se o Utvi 66 koja je služila za kurirske poslove i prevoz starešina od aerodroma do aerodroma. Nadam se da će i naša vojska da se opremi sa bar 10 do 15 Sova, a koji će joj služiti za kurirske poslove od Beograda preko Kraljeva i Niša, i nazad.

Odgovori
Dr

Ma nije los avioncic,mozda se on bude i prodavao u poslovnom svetu(zbog nize cene naravno)a i sve novo za vojsku pozdravljam ali ako bude poleteo kad i“ kobac“koji je trebalo da poleti pre nekoliko godina…???!!..svi cemo pocrkati do tad..a obecali su!!…a i sve ostalo sto nikako da stigne(moderniz.M84,transportera,G4,artiljerije,ALAS,LVB-250,Bumbar,itd…)sve po 1 primerak i 10 god. nista..to nevalja,treba uvesti pa bar u manjoj kolicini,tad i potencijalni kupci vide da je uvedeno u naoruz. i ohrabreni su,..a ovako..sta??

Odgovori
Av

I meni nije bilo jasno šta se to dešava sa našom vojskom u poslednjih 10 i više godina, a onda mi je drugara koji je do skora radio u vojsci objasnio neke stvari. Mi, vojsku zapravo i nemamo. 5 hiljada vojnika, i tri puta više oficira i podoficira nije vojska već jedna divizija. Kada nismo u stanju da tako malobrojnu vojsku opremimo sa najboljom sredstvima onda smo pukli načisto kao država. A, i to nije slučajno jer ovu zemlju nevode naše vlasti i političke stranke već velike sile koje nemaju interes da se u ovoj jadnoj zemlji iko živi bavi privredom.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Vaste na: Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

Barem nešto ,neki dinar radnicima .....Sa druge strane ništa posebno ,osim što se spominje Rafal eto ,pa je ta kutija malo specifičnija jelda ,sada samo da se javi neki Dušan da objasni kako je ta kutija sofisticiranija od bilo kojeg Kineskog aviona i još pojedinaca koji da ubede da je nešto neverovatno ,sve u svemu…

24. Jun 2026.Pogledaj

Jordan na: Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

Miloše, šta ti uopšte znaš o procesima kroz koje se moralo proći da bi se dobila prilika da se proizvode "nekakve kutije"? Prvo je cela organizacija morala da prođe AS9100/ES9100 audit i serifikaciju za QMS (sistem kontrole kvaliteta), gde se proveravaju i dobavljači i sve karike u sistemu. Nakon toga dolazi NADCAP audit i sertifikacija,…

24. Jun 2026.Pogledaj

Brad na: Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

Ljudi koliko sam shvatio ovo uopste nije lose, ovo nije kutija nego dobos koji brzo ubacuje i izbacuje potrosene cause uz pomoc kanala koji hrani top. Defacto proizvodimo ceo top sem pucaljke tj jako velik deo. Je l se secate problema koje ima Zastava sa topom 30mm sa dvostrukim hranjenjem. Ovo bi upravo moglo promeniti…

24. Jun 2026.Pogledaj

Bojan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Jedni se rugaju, drugi brane, treći botuju... Ništa mi nismo dobili, u tekstu je navedeno da će "kutija" proizvoditi ako Utva proizvede probnu količinu prema specifikaciji i prođe kontrolu. Ne verujem da to mogu bez 2-3 miliona ulaganja u napredniju opremu ili će to uraditi "mala privreda" koja ima potrebni kapacitet, a takvih preduzeća ima.…

24. Jun 2026.Pogledaj