BEG airport status
Operateri bespilotnih letelica koje snimaju iz vazduha osnovali udruženje u Beogradu Registrovano prvo vazduhoplovno udruženje koje će se baviti problematikom dronova za snimanje iz vazduha / Foto: Realtor

Operateri bespilotnih letelica koje snimaju iz vazduha osnovali udruženje u Beogradu

Nakon najave iz avgusta prošle godine, operateri bespilotnih letelica (popularno „dronova“) koji se bave snimanjem iz vazduha osnovali su „Nаcionаlni klаster bespilotnih letelicа i bliskih sektorа“.

– Jedаn od prvih zаdаtаkа je sаrаdnjа sа nаdležnim orgаnimа u uspostаvljаnju jаvnih evidencijа, donošenju zаkonske regulаtive i učestvovanju u drugim poslovimа od jаvnog interesа u sklаdu sа zаkonom – objasnio je za Tango Six predsednik izvršnog odbora Klastera, Sima Marković.

Udruženje planira i da organizuje obuke za upravljanje bespilotnim letelicama na kojima bi se budući operateri upoznavali i sa zakonskim regulativama i pravilima iz ove oblasti.

– Postoje zahtevi različitih produkcijskih kuća koje snimaju svoje filmove, ali i  medija koji u situacijama nepogoda – poplava, požara, žele da sve to snime zarad informisanja. Sve to treba urediti, edukovati ljude kako se letelica upotrebljava, koje su opasnosti, koje su dobre strane – objasnio je Marković.

Osim toga, cilj će biti i da se predoči u kojim sve oblastima bespilotne letelice mogu da imaju svoju upotrebu.

– Posebno vаžаn cilj Klаsterа je povezivаnje subjekаtа privrednog, jаvnog i civilnog sektorа uključenih u oblаsti privrede, ekologije, bezbednosti, obnovljivih izvorа energije, poljoprivrede, turizmа, zdrаvljа i sportа u cilju stvаrаnjа mreže zаinteresovаnih subjekаtа – ističe Marković.

Udruženje trenutno broji 12 članova među kojima su modelаri, konstruktori, snimаtelji, аrhitekte, projektаnti putevа, poljoprivrede, šumаrstvа, vodoprivrede, ekologije i elektroprivrede.

Svi zainteresovni za priključivanje Klasteru mogu da se jave putem i-mejla klasterbeslet@gmail.com .
 
 
dronefest

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

OZ

Konacno. Sto se tice regulative za snimanje ona uopste ne postoji. pozivaju se na SL iz 1994 godine gde se nijednom recju ne pominje Srbija.

Odgovori
Al

Ok super… kako postati član? neki link… telefon… mail…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

^^ Pa najverovatnije ono sto je i najlogičnije. 1. Eliminacija cevčuge za srkanje goriva u vazduhu. Ako Gripen ima mesta naći će i za Rafala. Kreativni subto inžinjeri pa mogu nešto malo bolje da urade. 2. Comformal Fuel tanks.. uz eliminaciju starih cilindričnih spoljnih rezervoara za gorivo. Ili, kao F-22 i Izraelski F-35 dobice STEALTH…

28. Nov 2024.Pogledaj

Vaste na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Aleksandar Zato se verovatno Alžir odlučio za Rusko oružije ? oko 5 miliona Alžiraca ima u Francusku plus Alžirci ne mirišu Francuze,toliko o južnoj pokrajini !

28. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

i do sada je, samo u Srbiji, za to potrošeno 20,6 miliona evra prema EU kancelariji u Srbiji Interesantno, koliko godisnje potrosi RF ili PRC na slicne projekte?

28. Nov 2024.Pogledaj

Yoda na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@ Petrovic Dusan "Neistina je da Rusi imaku bilo lalvu prednost.“, sto se i videlo na snimku pada „Lesnikovace “ (oreshek) gde se bojeva glava raspala na vise neravnomernih komada koji padaju raznom brzinom, dok bi trebalo da su jednake i u istim intervalima (objasnjenje fizicara Marka Solomina, ne moje)." Propaganda, radi se o podmuniciji,…

27. Nov 2024.Pogledaj