BEG airport status
Kompanija „Jamaha motor“ prva dobila dozvolu za komercijalno korišćenje drona u SAD Jamaha pretekla Amazon u trci za FAA dozvolu

Kompanija „Jamaha motor“ prva dobila dozvolu za komercijalno korišćenje drona u SAD

Dok Amazon ne dobije regulatorno odobrenje za isporučivanje paketa do domova potrošača, tehnološka revolucija dogodila se na tržištu na kome se to najmanje očekivalo – u poljoprivredi. „Jamaha motor“ prva je svetska kompanija koja je u Americi dobila dozvolu za korišćenje bespilotne letelice. Reč je o dronu „RMax Type II G“ za prskanje useva dugačkom 2,7 metara, visokom 1,1 metar i teškom 64 Kg, prenosi The Financial Times.

Bespilotne letelice koje se koriste u komercijalne svrhe trenutno su zabranjene u SAD osim u slučajevima kada se za to dobije posebna FAA dozvola. Nju je uspela da dobije kompanija „Jamaha motor“ koja već prodaje poljoprivredne dronove u Japanu, Južnoj Koreji i Australiji.

– Naši dronovi su dobri u prskanju pesticida i veštačkih đubriva na padinama, tako da su naša ciljna klijantela vlasnici vinograda u dolini Napa u SAD i Šimpanj u Francuskoj – navodi Osamu Išioka, generalni menadžer „Jamahe“, prenosi The Financial Times.

 

Ova kompanija kao drugi proizvođač motocikala na svetu, radi na razvijanju dronova već oko tri decenije, podstaknuta zahtevima japanske Vlade. Kako se navodi, njihovi dronovi se koriste za prskanje poljoprivrednih hemikalija u proizvodnji jedne trećine ukupne potrošnje pirinča u Japanu.

S obzirom na to da se Japan suočava sa brzim starenjem stanovništva, ovi dronovu u stvari pomažu starijim poljoprivrednicima. Prema navodima, posao se na taj način uradi pet puta brže.

Ukoliko se odluče za „RMax“, poljoprivrednike će to koštati 200.000 dolara. „Jamaha motor“ je u toku prošle godine samo od prodaje dronova ostvarila prihod od 41 miliona dolara. S obzirom na to da je ukupna dobit kompanije na tržištu iznosila 1,5 biliona dolara, zaključuje se da proizvodnja dronova čini samo jedan manji deo rada „Jamahe“.

Nade se, međutim, polažu u povećanje prodaje sa očekivanih 320 na 500 dronova do 2020. godine, prenosi The Financial Times.

Prema podacima „Luks riserča“ (Lux Research), firme koja se bavi istraživanjima i konsultantskim uslugama u oblasti novih tehnologija, očekje se da će do 2025. vrednost tržišta komercijanih dronova dostići 1,7 milijardi dolara, od kojih će 350 miliona dolara donositi bespilotne letelice prilagođenje za poljoprivrednu upotrebu, prenosi britanski list.

Izneti su i podaci Asocijacije bespilotnih letelica, kojima se prognozira da bi ekonomska korist od dronova u prve tri godine nakon što dobiju dozvolu za komercijalnu upotrebu iznosila 13, 6 milijardi dolara, pri čemu bi udeo poljoprivrede i javne bezbednosti bio 90 odsto.

Iako je  FAA u februaru objavila dugo očekivani nacrt propisa o upotrebi komercijalnih dronova, pravila, i pored davanja dozvole kompaniji „Jamaha motor“, još uvek nisu finalizirana.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Vl

Eto kako se to radi bez buke i drame koju Amazon proizovodi! A bez rezultata, sa neadekvatnim i megalomoanskim zahtevima i nesigurnim iskodom sto je i prava slika alavog Amazon-a…

Za to vreme se poljoprivredna industrija, ako tako moze da se nazove, sprema za ovu primenu vec duze vreme i bez dramaticnih najava i demoa-…i opet su tu Japanci…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Lima na: Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

Kad smo kod tendera, jeste struka trazi karakteristike, pa ko je najeftiniji prodje, 2008 kad se nabavljalo naoruzanje za Specijalnu brigadu, mi rekosmo karakteristike, kazu na tenderu se pojavila rumunska 5,56mm , bugarska 5,56mm neki kinezi... jedva sve zaustavismo... dobismo posle g36, hk416... jer smo to trazili

20. Apr 2025.Pogledaj

Darko na: Novi komandant RV i PVO Vojske Srbije je general-major Brane Krnjajić

Jeste, imao je 60% glasača većine. Izlaznost na izbore je bila oko 52%. SNS je osvojio oko 56% , sa svim koalicijama,plaćenim glasovima. Što znači da je oko 26 % podrške naroda za SNS. Što znači da im velika izlaznost na izbore ne odgovara.

19. Apr 2025.Pogledaj

ns posmatrac na: Novi komandant RV i PVO Vojske Srbije je general-major Brane Krnjajić

Pogledajte koja slika stoji u kabinetu ministra odbrane SAD-a. Ne sadasnjeg nego svih do sad. Uvek je slika aktuelnog predsednika drzave. Tako da to nije nesto bitno za ovu vest. Vojska nebira predsednike i poslanike vec gradjani na izborima. A sto se tice kradje na izborima izbori su bili skoro svake dve godine a on…

19. Apr 2025.Pogledaj

Rex na: Trenutno najmoderniji avion u Srbiji: Novi Falkon 6X državne Avio-službe

Možemo da imamo i nacionalni stadion i EXPO, i one super kul stadione po gradovima koji nemaju ni fudbalski klub, a i da nemamo za plate profesorima i da imamo poljski wc u 1/3 škola. Možemo i da dajemo za euroligu i za ligu šampiona, i da kupimo prenos premier lige za 600 miliona, pa…

19. Apr 2025.Pogledaj

mile na: Na “Armiji 2024“ predstavljen laki višenamenski borbeni avion Jak-130M

ono staje da pojasnis dve stvari ako si rapolozen, kakve to veze ima demokratija kupca sa kvalitetom aeroplana a drugo gde se to pokazase i dokazase f22 f35

19. Apr 2025.Pogledaj