Nakon iznošenja zvaničnog stava Direktorata civilnog vazduhoplovstva o situaciji između Vazduhoplovnog saveza Srbije (VSS) i Ministarstva odbrane u vezi sa aerodromom Lisičji Jarak, ali i reakcija zakupaca, Tango Six je dobio odgovor i od generalnog sekretara VSS-a, Željka Ovuke.
Potvrđeno nam je da Lisičji Jarak trenutno radi, objašnjeno da je vlasnik zemljišta aerodroma država Srbija, da je Ministarstvo odbrane zvanično njegov korisnik, da je problem nastao oko vlasništva i načina korišćenja aerodroma i konstatovano da bi njegovo zatvaranje bila „ogromna šteta“ kao i da bi „razlozi tome bili apsolutno nejasni“.
Iz odgovora se, međutim, ne može zaključiti šta konkretno podrazumevaju problemi „vlasništva i načina korišćenja aerodroma“, a ostalo je nejasno i to koji će biti dalji koraci Saveza u rešavanju ove situacije.
Izostalo je i reagovanje Ministarstva odbrane. Njima su poslata pitanja slične sadržine kao i VSS-u, ali do zaključivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.
Odgovor generalnog sekretara VSS-a, Željka Ovuke prenosimo u celosti:
– Obzirom na delikatnost situacije, možemo Vam odgovoriti na sledeći način:
U ovom trenutku za srpsko sportsko i privredno vazduhoplovstvo, najvažnija je činjenica da će se i ubuduće na sportskom aerodromu Lisičiji Jarak odvijati nesmetano aktivnosti klubova i privrednih subjekata (škola, privredne avijacije i slično).
U narednom periodu nas očekuje 62. Državno prvenstvo u padobranstvu, koje je ujedno zadnje ovosezonsko takmičenje na ovom aerodromu (7-9 oktobar).
Zatvaranje aerodoroma bi bila ogromna šteta za vazduhoplovni sport, a razlozi tome bi bili apsolutno nejasni.
Vazduhoplovni savez je 65 godina na tom aerodromu, isključivo jedini nosilac aktivnosti, a problem je nastao oko vlasništva i načina korišćenja aerodroma.
Inače, kako je navedeno u vašim vestima, navodi se da je Ministarstvo odbrane vlasnik, a mi raspolažemo činjenicama da je vlasnik zemljišta država Srbija, a Ministarstvo odbrane je zvanično korisnik istog.
Mi se i dalje iskreno nadamo da će se problem oko aerodroma rešiti na obostrano zadovoljstvo, izvan suda, ali ako tako i ne bude, obavestićemo Vas o tim detaljima naknadno. –
Laki
Nije jasno kako neko razdvaja Minisartva od Države.
Ministarstva su državna tela.
Ministarstvo odbrane Srbije je korisnik aerodroma, koji ima posebnu namenu u slučaju rata.
U mirnodopskim uslovima koriste ga sportski vazduhoplovci ali pod određenim uslovima.
Aerodrom se ne sme zapustiti, drenažni kanali, kontrolna zgrada, hangari, piste se moraju održavati.
Ministarstvo odbrane je sklopilo ugovor sa VSS-om pod određenim uslovima a to je da se polovina novca od zakupa ulaže u održavanje aerodroma.
To VSS nije radio, nije ništa ulagao i zbog toga je nastao problem.
To su podaci dobijeni iz Ministarstva odbrane Srbije.
Kratko i jasno.
Nikola
Zaista neveratno kako pojedinci olako zaključuju, citiram: „Ministarstvo odbrane je sklopilo ugovor sa VSS-om pod određenim uslovima a to je da se polovina novca od zakupa ulaže u održavanje aerodroma.
To VSS nije radio, nije ništa ulagao i zbog toga je nastao problem.“
Ako dobro razumem, VSS nije ništa ulagao, Vojska nije ništa ulagala, Država nije ništa ulagala, čudo neviđeno, niko ne ulaže a aerodrom L.J neprekidno u funkciji od formiranja. Fenomenalno, pa tu netreba ništa dirati, niko ne ulaže a radi, konačno je dokazano da je „perpetum mobile“ moguć, još samo da dođe Mrmot i zamota čokoladu.(kao u onoj reklami)
Biće ipak da je neko ulagao, neznam ko, ali Vojska sigurno nije. Biće da se tu nešto drugo valja od kada proradi „Pupinov“ most.