BEG airport status
Crna Gora nabavila još jedan avion AT-802 Avion AT-802A sa privremenom registracijom EC-MIB prilikom isporuke na Golubovcima / Foto: Igor Božinovski

Crna Gora nabavila još jedan avion AT-802

Na aerodromu Golubovci kod Podgorice pre četiri dana Avio-helikopterskoj jedinici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Crne Gore predat je jedan protivpožarni avion Air Tractor AT-802. U pitanju je jednoseda varijanta AT-802A sa klasičnim stajnim trapom tipa tricikl, sa repnim točkom, nabavljen kao potpuno nov od Španske kompanije “Air Tractor Europe S.L.U.“.

Avion je proizveden 2015. godine a opremljen je po najnovijim proizvodnim standardima kompanije Air Tractor Inc., Texas. Ugrađen je turboelisni motor Pratt & Whitney PT6A-67F snage 1600 KS, tu su i dva nova sistema, prvi je Gemeration II Fire Retardant Delivery System (FRDS) kao i sistem naduvavanja vazdušnih jastuka AmSafe. Obuka pilota je, po ugovoru takođe izvedena u Španiji.

unnamed-1
Avio-jedinica MUP-a Crne Gore ponovo će imati dva AT-802. Dolazak najnovijeg aviona na podgorički aerodrom / Foto: Igor Božinovski

Ovom nabavkom Crna Gora je zamenila avion AT-802A Fire Boss koji se, usled greške pilota, 21. jula 2015. srušio u Skadarsko jezero. Avion je iz vode izvučen nakon 24 sata, zatim otpisan a samo 11 dana kasnije izgubljen je i jedan od dva Dromadera M-18B čiji je pilot imao prinudno sletanje u reonu Kakaričke Gore. Ovim gubicima protivpožarna flota MUP-a Crne Gore je u tom trenutnku spala na samo dva aviona, po jedan AT-802 i M-18B što je dovelo do odluke da se tokom 2016. iz Srbije iznajmi jedan M-18B a zatim i da se nabavi još jedan AT-802.

Kako bi se flota unificirala odlučeno je i da se preostali avion AT-802F Fire Boss koji je 2009. godine nabavljen u varijanti sa plovcima, pretvori u avion u konfiguraciji sa klasičnim stajnim trapom zbog čega je nabavljen komplet stajnog trapa tipa tricikl. Tako će u letnju sezonu 2017. godine MUP Crne Gore ući sa dva AT-802A i jednim M-18B a izvesno je da će ponovo biti iznajmljen još jedan Dromader.

Sa svojim impresivnim kapacitetom od oko 3104 litara vode, mogućnošću korišćenja visoko efikasne protipožarne pene i retardanata, malom nabavnom cenom i niskim troškovima korišćenja i održavanja, AT-802 je postao standardni protivpožarni avion u Evropi. Sem u Crnoj Gori, čak oko 80 aviona se nalazi u operativnoj upotrebi u Francuskoj, Hrvatskoj, Italiji, Kipru, Makedoniji, Portugalu i Španiji a u bližoj okolini i u Izraelu.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

dr

A Srbija nema u upotrebi avione za gasenje pozara,ali ih iznajmljuje…

Odgovori
Go

S obzirom da sam imao prilike da uzivo gledam gasenje sumskih pozara prosle godine na Tasosu i kako se direktno iz mora dopunjuju helikopteri i avioni, stekao sam utisak da je jedna od presudnih stvari bila cinjenica da se letelice pune vodom par kilometara od samog pozara. Koje je vreme punjenja AT-802 u verziji sa klasicnim stajnim trapom? Ja sam bio ubedjen da je efikasnije punjenje na otvorenim vodenim povrsinama, ali se tu ne uzima u obzir da je retardant efikasniji od vode. Da li neko ima iskustva ili raspolaze nekim poredjenjem?

Odgovori
Zi

Odlicno pitanje. Za punjenje na vodi treba svega oko 30 sekundi a na aerodromu 7 minuta. Dakle tu je uracunato i sletanje i poletanje.

Go

Zivojine hvala na odgovoru. Gasenje koje sam imao prilike da posmatram nekoliko dana na Tasosu je izgledalo otprilike ovako – pozar borove sume je bio u brdima na oko 2-3 kilometra od mora; tokom celog dana 2 do 4 helikoptera su konstantno gasili (bilo ih je ukupno 6 u rotaciji, sa tim da je uvek nekoliko bilo odsutno, pretpostavljam zbog dopune goriva i zamene posade), a povremeno bi im se pridruzilo opet 2 do 4 CL-415; najbrzi su bili S-64 kojima je trebalo oko 7 minuta za citav krug (punjenje, let do cilja, izbacivanje vode i let nazad do mora), zatim CH-47 i Ka-27 (ili neki rodjak) kojima je trebalo oko 10 minuta i na kraju Kanaderi kojima je trebalo nesto vise od 10 minuta. U proseku, kada je bilo najvise letelica, voda je bacana na svakih minut-dva. I pored svega toga, trebalo je vise od tri dana da se pozar ugasi. U poredjenju sa tim, video sam takodje 2-3 Dromadera/Er traktora koji su za dopunu morali da lete preko kanala do lokalnog aerodroma i kojima je trebalo neuporedivo vise vremena.

Kada u tom svetlu pogledamo dva crnogorska Er traktora, mislim da je to daleko od dovoljnog. Neki regionalni balkanski centar bi verovatno bio dobro resenje, ali nesto ne vidim da se ima para i volje za tako nesto…

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Pajo na: Rafal 4.1 i Falkon 6X u Srbiji: Vojni pedigre jedinstvene civilno-vojne kupovine

@Rafal, uopce se nisam referirao i usporedjivao nabavku RH i Srbije. iznio sam golu činjenicu da je vaš tender trebalo raspisati ranije jer bi financijski bolje prošli. Sad proučite koliko su Grci (2,5 mld EUR) platili za 12 poslovnih i 6 novih aviona plus gomila naoružanja (Meteor, Scalp EG, Exocet,...) i usporedite to sa onim…

21. Apr 2025.Pogledaj

Rafal na: Rafal 4.1 i Falkon 6X u Srbiji: Vojni pedigre jedinstvene civilno-vojne kupovine

Fishbed Ne govorim napamet i jako mi je poznato da će se naoruzanje posebno platiti. Ne razumem sta ti je sporno? Savremeni avioni ovog tipa su skupi. Vi ste platili dosta jeftinije ali ste dobili proizvod bas koliko i košta. Zato sam i naveo primer grčke koja je svoje polovne Rafale platila značajno skuplje od…

21. Apr 2025.Pogledaj

Vladan Radovanovic na: Makedonsko ratno vazduhoplovstvo dobilo novog komandanta, Skoplje se priprema za ponovne pregovore o sporazumu vrednom 249,9 miliona evra za helikoptere AW169M i AW149

Moraju da imaju. Air Policing će raditi Grčka ili Bugarska, ali oni ne mogu raditi 3.zadatak RV, Search and Rescue. Mogu, Ali u tom slučaju Država bukvalno prestaje da postoji formalno, što hrišćanski deo be sme da dozvoli. Na žalost, SMKD ima ogromne interne probleme, i mi kao severbi sused moramo da učinimo sve da…

21. Apr 2025.Pogledaj

Stvarnost vs Neznanje na: Rafal 4.1 i Falkon 6X u Srbiji: Vojni pedigre jedinstvene civilno-vojne kupovine

@Blue, Istekli su resursi i preko 30 % američkim F22 Raptorima, pa što onda i jesu li zato lošiji od novih? Mađari i Talijani čuvaju nebo samo dok završimo s prvom fazom obuke, a to je do kraja ove godine. Potreba za lovljenjem i presretanjem neke Cesne koja je izgubila komunikaciju nije ništa tako strašno.…

21. Apr 2025.Pogledaj

Nenad N. na: Rafal 4.1 i Falkon 6X u Srbiji: Vojni pedigre jedinstvene civilno-vojne kupovine

Sa vazduhoplovne strane sjajno, sa vojne malo, a sa finansijske verovatno neodrzivo. Da je bar broj komada veci. Bila bi fantazija da kupimo one grcke Miraze, pa posaljemo u Daso da nam apgrejduju na RMV. Francusku je to kostalo oko 500 miliona za 50 komada. Znaci nas bi oko 200. (u realnim ne "pomognutim aplikacijom"…

21. Apr 2025.Pogledaj