Ukupno 90 operacija generalne avijacije u ovoj godini i 7,7 miliona dinara koje Grad Užice izdvaja godišnje iz svog budžeta za rad aerodroma Ponikve u najkraćem opisuju stanje u kome se trenutno nalazi ova vazdušna luka.
Da bi aerodrom bio osposobljen za komercijalni vazdušni saobraćaj u projektnoj dokumentaciji pominje se da je potrebno uložiti još skoro 3 miliona evra.
– Potrebno je da se ogradi aerodrom celom svojom dužinom, da se rekonstruiše određeni deo piste i da se postave svetlosni sistemi. Ako se neki tender raspiše kako treba, ja mislim da ovo može da se uradi mnogo jeftinije i da košta manje od 3 miliona evra – objašnjava Saša Savić, direktor aerodroma Ponikve i dodaje da bi prema njegovoj proceni bilo dovoljno 2,3 miliona evra.
U proteklih godinu dana uloženo je 50 miliona dinara (oko 400 hiljada evra) za rekonstrukciju novog terminala – sada zgrade za generalnu avijaciju, koja bi mogla da prihvati i putničke avione, navodi Savić.
Prošle nedelje bili smo u prilici da obiđemo aerodrom i snimimo unutrašnjost ove zgrade, ali ne i poletno-sletnu stazu. Prema rečima Savića, magla koja nas je zatekla na Ponikvama tog dana pravi je izuzetak jer posle aerodroma Hvar i Tivat užička vazdušna luka ima najveći broj sunčanih dana.
Obilazak Ponikava bio je deo dvodnevne konferencije posvećene ovom aerodromu koju su, po svemu sudeći, bojkotovali predstavnici nadležnih državnih institucija i lokalne samouprave od kojih su se u prethodnim mesecima mogla čuti brojna obećanja o puštanju u rad ove vazdušne luke.
mile
Koliko je aerodrom Morava imao operacija? nula?!
i posle neko napiše kako je Morava perspektivnija od Ponikava
BB
nek uvedu redovnu graničnu kontrolu (a ne samo po potrebi) pa će za kratko vrijeme biti 2000 operacija GA. Nije to nešto od čega aerodrom može samostalno živjeti ali jeste neophodan prvi, i najznačajniji, korak – a istovremeno ne košta puno.
Vladimir
Redovna granična kontrola ne zavisi od Aerodroma, već od Drzave, a kako Drzava tretira Ponikve svi jako dobro znamo.