BEG airport status
Prvi pogled na Boing 737MAX

Prvi pogled na Boing 737MAX

Novi 737 imaće sledeće novitete: novi motor prečnika ventilatora od 68 inča, promenjeni repni konus trupa, flaj-baj-vajer ali samo na spojlerima, cik-cak mlaznike po ugledu na 787, ojačanja krila i trupa i produženu nosnu nogu stajnog trapa za nekih 15 do 20 cantimetara. Novi računar upravljanja motorima i modifikovani vazdušni sistem radi prilagođavanja promenama u pritiscima motora.

Ono što prvo upada u oči je da Boing nije uspeo da u novu arhitekturu ubaci dovoljno veliki ventilator što se može odraziti na očekivane uštede u gorivu koje bi trebalo da budu 7% u odnosu na A320NEO i mnogo više u odnosu na obične A320.

Naime Boing je izabrao motor «CFM Leap-1b» sa ventilatorom od 68 inča. Radi poredjenja ventilator na sadašnjim 737 avionima je 61 inč a na sadašnjim Erbas A320 je istih 68 inča. Sa druge strane motor na novim Erbas A320NEO avionima je 78 inča na varijanti sa CFM motorima odnosno 81 inč na varijanti sa Prat i Vitni motorima.

Pošto fizika i termodinamika potrošnje goriva direktno zavise od veličine ventilatora odnosno stepena dvostrujnosti (odnos hladne i tople struje – odnosno koliko vazduha ide samo kroz uvodnik a koliko kroz jezgro motora) postavlja se pitanje koliko su realni Boingovi planovi o uštedama u odnosu na novi A320NEO. Čitaocima bloga ostavljamo da sami naprave svoj stav i mišljenje.

Podsećanje da je Boing krenuo u ovo predprojektovanje 2011.godine kako je i bilo predvidjeno na našem sajtu u ranijim prilozima.

Rols Rojs je prodao svoj udeo u kompaniji IAE koja pravi motor za A320 V2500 da bi u zamenu za to dobio dosta para i mogućnost partnerstva sa Prat i Vitnijem na novim motorima sa reduktorom ventilatora «GTF». To je znak da GTF tehnologija  definitivno ulazi na velika vrata a da je Rols pogrešio kockajući se na temu koncepcija sa otvorenim rotorom. Skupa greška koja je delimično ublažena.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

-7%? Pa oni su ludi!

Vrijeme je da Boeing preuzme vodstvo ponovo, Airbus samo nesto "barcka" na short-term-u.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Vaste na: Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

Barem nešto ,neki dinar radnicima .....Sa druge strane ništa posebno ,osim što se spominje Rafal eto ,pa je ta kutija malo specifičnija jelda ,sada samo da se javi neki Dušan da objasni kako je ta kutija sofisticiranija od bilo kojeg Kineskog aviona i još pojedinaca koji da ubede da je nešto neverovatno ,sve u svemu…

24. Jun 2026.Pogledaj

Jordan na: Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

Miloše, šta ti uopšte znaš o procesima kroz koje se moralo proći da bi se dobila prilika da se proizvode "nekakve kutije"? Prvo je cela organizacija morala da prođe AS9100/ES9100 audit i serifikaciju za QMS (sistem kontrole kvaliteta), gde se proveravaju i dobavljači i sve karike u sistemu. Nakon toga dolazi NADCAP audit i sertifikacija,…

24. Jun 2026.Pogledaj

Brad na: Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

Ljudi koliko sam shvatio ovo uopste nije lose, ovo nije kutija nego dobos koji brzo ubacuje i izbacuje potrosene cause uz pomoc kanala koji hrani top. Defacto proizvodimo ceo top sem pucaljke tj jako velik deo. Je l se secate problema koje ima Zastava sa topom 30mm sa dvostrukim hranjenjem. Ovo bi upravo moglo promeniti…

24. Jun 2026.Pogledaj

Bojan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Jedni se rugaju, drugi brane, treći botuju... Ništa mi nismo dobili, u tekstu je navedeno da će "kutija" proizvoditi ako Utva proizvede probnu količinu prema specifikaciji i prođe kontrolu. Ne verujem da to mogu bez 2-3 miliona ulaganja u napredniju opremu ili će to uraditi "mala privreda" koja ima potrebni kapacitet, a takvih preduzeća ima.…

24. Jun 2026.Pogledaj