Narednih pet dana aerodrom u gradu Žukovski kod Moskve, koji predstavlja sinonim za rusku vazduhoplovnu nauku i tehnologiju, biće domaćin 12. Međunarodnog avio-kosmičkog salona (MAKS-2015), jednog od najvećih vazduhoplovnih sajmova i aeromitinga na svetu.
Uprkos ekonomskim i drugim sankcijama koje su uvedene od strane, pre svega, zapadnih zemalja, na ovogodišnjem MAKS-u Rusija će pokazati vitalnost svoje vazduhoplovne industrije, a biće sprovedeni pregovori i potpisani razni ugovori o saradnji sa partnerima iz Evrope i SAD.
Na avio-salonu će, pored svih predstavnika ruske aviokosmičke industrije, svoje proizvode i dostignuća prikazati čak 156 stranih firmi iz 30 država. Prvi put na sajmu će učestvovati turska kompanija Aselsan i južnoafrička firma Denel.
Juče je MAKS-2015 posetio predsednik Rusije, Vladimir Putin, koji je obišao izložbeni prostor salona i imao priliku da se bolje upozna sa opitnim, eksperimentalnim, serijskim modelima kao i sa razvojem ruske i inostrane vazduhoplovne industrije. Putin će se sastati sa princom Abu Dabija, a od visokih zvanica najavljeni su i kraljevi Saudijske Arabije i Jordana kao i zamenik premijera Irana.
Potencijal izvoza ruske avio-kosmičke industrije
Rusija na ovogodišnjem MAKS-u očekuje potpisivanje ugovora iz oblasti civilne, ali, pre svega, vojne vazduhoplovne industrije. Salon će posetiti delegacije iz čak 80 država, a sa mnogima se očekuju pregovori o naučno-tehničkoj saradnji, prodaji sredstava avijacijske tehnike i sistema PVO, sporazumi o licencnoj proizvodnji i tehničkoj podršci.
Kao glavne adute ruska vojna industrija prikazaće savremene višenamenske borbene avione Su-35S i MiG-35, školsko-borbene Jak-130, amfibije Berijev Be-200, teške transportere Il-76MD-90A, borbene helikoptere Ka-52 i Mi-28, nove verzije familije helikoptera Mi-8/17, teški transportni helikopter Mi-26T2, laki višenamenski helikopter Ka-226T.
Od sredstava PVO tu su laki prenosivi sistemi Igla-S, artiljerijsko-raktni sistem Pancir-S1, laki mobilni raketni sistem Tor-M2E, srednji mobilni rakletni sistem Buk-M2E, teški mobilni raketsni sistem Antej-2500, veliki broj tipova radara različitih namena kao i sistemi za elektronsko ratovanje.
Novosti i zanimljivosti
Gotovo svaki MAKS je do sada donosio neka iznenađenja što se tiče novih proizvoda vazduhoplovne industrije. Holding kompanije ‘’Helikopteri Rusije’’ prikazaće prvi put mornarički borbeni helikopter Ka-52K ‘’Katran’’ nastao na bazi serijskog borbenog helikoptera Ka-52 ‘’Aligator’’. Biće prikazan i model helikoptera u pravoj veličini koji predstavlja budućeg demonstratora helikoptera velike brzine. Od civilnih helikoptera pažnju će privući prototipi helikoptera Mi-171A2 i Mi-38 kao i laki helikopteri Ka-226T i Ansat u različitim putničkim, transportnim, medicinskim i VIP varijantama.
Korporacija ‘’MiG’’ će na statici prikazati jedini prototip borbenog aviona 5. generacije MiG projekat 1.44 koji je razvijan devedesetih godina dok će ‘’Objedninjena korporacija za izradu instrumenata’’ prikazati model u razmeri 1:1 svog projekta izviđačko-borbene bespilotne letelice na vazdušnom jastuku tipa ‘’Čirok’’.
Korporacija ‘’Taktičko raketno naoružanje’’ prikazaće najnovija ubojna sredstva za dejstva po ciljevima na zemlji, vođene rakete vazduh-zemlja ‘’Grom-E1’’ i H-59MK2.
Što se tiče raketno-kosmičke industrije firma NPO ‘’Lavočkin’’ če prikazati makete u razmeri 1:1 svog kosmičkog broda ‘’Luna-Glob’’ čije se lansiranje očekuje 2019. godine. Biće izloženi i buster ‘’Fregat-SB’’ kao i satelit malog gabarita MKA-FKI broj 2. Kompanija OAO ‘’Kuznjecov’’ prikazaće raketni motor na tečno gorivo NK-39 razvijen za raketu N1-L3.
MAKS-2015 imaće i istorijsku postavku gde će biti izloženi avioni Tu-144D, Tu-155, VM-T ‘’Atlant’’, Su-15UM, MiG-25, MiG-27M, Farman IV i drugi.
Strani izlagači
I pored uvedenih sankcija Evropske Unije i Sjedinjenih Američkih Država, na ovogoišnjem MAKS-u svoje paviljone imaće 7 zapadnih država među kojima su SAD, Francuska, Belgija i Češka, a biće i veliki broj izlagača iz Nemačke. Biće prisutni i giganti vazduhoplovne industrije kao što su Airbus Group, Boeing, Pratt&Whitney, Rolls Royce, Safran itd. Ovaj put neće učestvovati kompanije iz Ukrajine i Izraela, a njih će zameniti kineske, turske i afričke firme. U poređenju sa prethodnim MAKS-om učešće kineskih kompanija je povećano tri puta.
Letački program
Po fotografijama koje se mogu videti na ruskim sajtovima, blogovima i portalima, letački program ovogodišnjeg MAKS-a biće, kao i uvek, izuzetno dinamičan i zanimljiv.
Leteće gotovo sve što ruska vazduhoplovna industrija u ovom trenutku može da ponudi na tržištu, a posade će se potruditi da u najboljem svetlu prikažu letne karakteristike vazduhoplova.
Na nebu iznad Žukovskog moći će da se vide školsko-borbeni avioni Jak-130, višenamenski borbeni avion Su-30SM, taktički bombarder Su-34, borbene avion 4++ generacije Su-35S i MiG-35, zatim borbeni avion 5. generacije PAK-FA, borbene helikoptere Ka-52.
Svoje standardne programe imaće i ruske akro grupe, “Striži“ na MiG-ovima 29, “Ruski Vitezovi“ na Su-27, “Sokolovi Rusije“ na Su-27 i Su-30 i “Krila Tavdridi“ na Jak-130.
Prenosimo najbolje
Tango Six će vam u narednim danima preneti najzanimljivija dešavanja sa najvećeg ruskog vazduhoplovnog sajma. Za grupisane postove sa MAKS-a kliknite na baner:
DEKI
Razocarenje. Ocekivali smo da budu izlozeni BUK-M3, S-350 Vitjaz, PAK-FA, a od njih izgleda nece biti nista.