BEG airport status
Partner 2015: Video snimak opitnog iskakanja iz Laste Jedna od mnogobrojnih inostranih delegacija koja je obišla Lastu u Hali 1. Foto: Dragan Trifunović

Partner 2015: Video snimak opitnog iskakanja iz Laste

Lasta-95, avion za obuku pilota u osnovnom, akrobatskom i instrumentalnom letenju sa mogućom  sekundarnom ulogom lakšeg jurišnika, derivat je ideje stare preko dve decenije.

Posle vaskrnuća uz pomoć Iračana, tragičnog udesa pred uvođenje u naoružanje RV i PVO, Lasta je konačno na korak od aktivne službe na aerodromu Batajnica.

Vojnotehnički institut prikazao je na ovogodišnjem „Partneru“ serijsku verziju Laste u koju su uključene sve manje modifikacije nastale lekcijom iz udesa koji se dogodio pre tri godine.

Jedna od tih lekcija je i sistem (tačnije procedura) napuštanja letelice u vazduhu putem iskakanja padobranom.

VTI je, kako bi prikazao kako izgleda napuštanje Laste tokom leta sa prednjeg i zadnjeg sedišta, na „Partneru“ prikazao video snimak iskakanja opitnog padobranca iz razvojnog primerka „54011“.

 
Sve izveštaje sa ovogodišnjeg „Partnera“ možete pogledati u posebnoj sekciji klikom na baner:

Partner2015Post

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Jo

Bilo bi zanimljivo da napišu koja je minimalna brzina i maksimalno opterećenje za ovaj način iskakanja. U svakom slučaju, to je možda dovoljno za trenažni avion ali ako žele da razvijaju borbeni moraće da razmisle o nekom sistemu za katapultiranje pilota kao što je KS-2012 ruske kompanije Zvezda.

Odgovori
pe

Nemojte da se brukate, strucnjaci sa VTI u 21 vjeku razvijaju sistem za iskakanje iz aviona koje je koristio Franjo Kluz 1941-e.

Odgovori
BS

Zasto bas Franjo Kluz?

Fl

Ovo je jadno…trebali su ko onaj u filmu da udara cekicem brze bi se spasao..Pa kad bi lasta padala za ovako nesto nebih se imalo vremena.

Odgovori
vr

Na žalost o efikasnosti iskakanja iz ovog aviona u realnim uslovima saznalo se na jedan veoma, veoma tužan način.

Odgovori
Vl

Posmatrao sam više puta snimak iskakanja i jedini što mogu da kažem je da je smešno.
Iz prednje kabine, u pripremljenoj situaciji bilo je potrebno deset sekundi od momenta kada je padobranac ustao, dok se nije odvojio od aviona.
Pri tome avion je bio u kontrolisanom letu, bez momenata, bez žiroskopskog kretanja. Jedino što se da zaključiti je da je ovo bila šaljiva animacija ozbiljne situacije.
Iskakanje padobranca is zadnje kabine je malo manje smešno, ali ista priča. Bez momenata, bez žiroskopskog kretanja aviona.
Ko, još, pri zdravoj pameti iskače iz ispravnog aviona u pravolinijskom, kontrolisanom horizontalnom letu??

Odgovori
YU

Priseti se akrobatskog letenja u VVŠ na C-152aerobat padobrani su bili obavezni mada meni ni tad nije bilo jasno u kojoj situaciji bi to bilo korisno pogotovo ako učenici nikad nisu imali padobranske skokove!

Vl

YU-AJZ,
Sećam se jako dobro. I tokom moje obuke i kasnije kao instruktor tokom obuke đaka.
Bez ikakve svrhe, posebno u nepravilnom položaj, kada je skoro nemoguće bilo iskočiti iz aviona zbog upornica i momenta koji su bili nepremostiv problem.
Uvek smo se zezali, da kada budemo mogli da izadjemo iz aviona, iskakanje neće biti potrebno. Kada iskakanje bude bilo potrebno, nećemo moći izaći iz aviona. Zaključak? Padobran je nepotreban i neudoban!

YU

Da upornica je dodatni problem kod visokokrilaca ali i bez toga to je bilo potpuno bezveze uvek je bolji pokušaj spašavanja aviona. Verovatno su padobrani pre toga bili obavezna oprema na zlinovima pa su tu „modu“ preneli i na C-152.

Jo

Iskakanje na ovakav način se izvodi u slučaju kvara/otkaza motora kad je avion na većoj visini a nema mogućnosti za prinudno sletanje (recimo leti se iznad neke planine ili naseljenog mesta) . Tada po pravilu učenik iskače prvi a nastavnik ostaje u avionu i pokušava da ga usmeri tako da ne ugrozi ničiji život , pa onda donosi odluku da li će i sam iskočiti ili pokušati prinudno sletanje .

Odgovori
Vl

Jovice, upotrebi mozak pre nego sto uključiš prste, molim te.

Kod otkaza motora na većoj visini, radi se drift down procedura ili ti gliding. Nema tako velikog grada na svetu, koji ne može da se izbegne u gliding modu, čak i kod najgore kante od aviona.

Kod kvara motora na manjim visinama, čak ni Njujork nije mnogo veliki grad. Dokazao majstor kada je spustio čeličnu pticu u Hadson.

Dakle, dugme uključi, pritisneš pre nego što nešto napišeš. Kada pređe u naviku, svi problemi su rešeni.

Odgovori
Jo

Gospodine Vladimire, Vaš savet prvo primenite na sebi . Prvo bi trebalo da se upoznate sa visinama na kojima se izvodi obuka , pa da pažljivo pročitate ono što sam napisao . Za Vašu informaciju, postoje mnoge oblasti gde je manji rizik iskakanje nego prinudno sletanje , naročito za učenika . Sletanje u Hadson je u konkretnom slučaju bila jedina moguća opcija a ovde se govori o lakim avionima kod kojih je iskakanje moguće .

YU

Gospodine instruktore Vladimire molim vas da ne zamerite Jovici na budalaštinama jer je on preskočio obdanište.

In

Jovice, obuka se izvodi od stajanke sa avionom koji je skroz ugasen pa do pune envelope leta. Na koji deo te envelope tacno mislis kad iznosis ovakve stvari?

Da li bi bio ljubazan da podelis sa nama tvoju letacku i vazduhoplovno-tehnicku karijeru?

Hvala

Vl

YU-AJZ,
Poslušao sam savet. Vidim da je Inženjer napisao skoro identično što bih i Ja napisao. Stoga mislim da je sve jasno i da je sve rečeno. Moj savet Jovici i dalje je nešto najkorisnije što se u ovom trenutku može pružiti.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Djuka na: Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

>> u svetu je veliki deficit klasičnih jurišnika Zato sto su prevazidjeni

02. Nov 2024.Pogledaj

Sladjan na: Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

Prosto ne razumem komentare tipa "treba nabaviti jos", prosto mi je neverovatno da smo jedina drzava u Evropi prakticno koja se trudi da ne bude evropska drzava, sto me citanjem komentara na ovom i drugim portalima i ne demantuje. SFRJ je bila velika neutralna drzava, izmedju 2 bloka. Srbiju je smesno porediti sa SFRJ, a…

02. Nov 2024.Pogledaj

Samo kazem na: Od utopije do realnosti: Analiza izvodljivosti „letećih taksija“ za EXPO 2027 u Srbiji

@Nenad Pedesetak putnika dnevno uopste ne zvuci lose za pojedinacno vozilo wtf pa niti zemaljski taxi to ne može!!! 12 sati dnevno, 50 prijevoza 14 minuta po prijevozu jedino ako putnici strpljivo čekaju cijeli dan kada će doći njihov red 😀

02. Nov 2024.Pogledaj

Samo kazem na: Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

to bi bila zanimljiva tema, naime, postoje razlike iznedju proizvedenih primjeraka u ISTOJ tvornici!!! nema dva jednaka Orla!!! to nije bila serijska proizvodnja nego manufaktura guglati za detalje, tema je zanimljiva

02. Nov 2024.Pogledaj

djole na: Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

uz postovanje za sve ucesnike.. bilo madjar,rumun..po drzavama govorim... e da je srece,bilo,i pameti da se komsije dogovore.... u svakom slucaju..pokusaj je za svaku pohvalu..a iskreno,mozda bolji strucnjaci znaju vise,je moguca ,,skola,, za bolje

02. Nov 2024.Pogledaj