Američki višenamenski borbeni avion 5. generacije Lockheed Martin F-35 “Lighting II“ mogao bi konačno ove godine da bude prisutan na aeromitinzima u Evropi. Visoki zvaničnici američkog Marinskih korpusa (USMC) najavili su dolazak svojih aviona u julu u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Pre par dana prvi F-35 proizveden van SAD a namenjen RV Italije preleteo je u američku vazduhoplovnu bazu Luke. Na tom putu imao je zanimljivo pojavljivanje na aeromitingu u bazi Patuxent River.
No one but US DVIDS team allowed to photograph Italian F-35 at Pax River media event. Such paranoia over the jet.
— Alan Warnes (@warnesyworld) February 4, 2016
@warnesyworld @RAeSTimR the best place to get F35 photos was Oshkosh last year pic.twitter.com/SlLkRgA9kM
— Glen Towler (@NZAircraftFan) February 4, 2016
Zamenik komandanta za avijaciju američkih marinaca (USMC) general-potpukovnik Jon Davis izjavio je da će u julu mesecu zajednički detašman USMC i Ujedinjenog Kraljevstva sa avionima F-35B posetiti aeromitinge Royal International Tatoo i Farnborough International Airshow.
Ovu posetu podržaće kompanija Lockheed Martin i Kancelarija Programa Joint Strike Fighter a sve u cilju da se osim prikazivanja aviona provere sposobnosti interoperabilnosti i dislokacije. Budućnost vazdušne moći prikazaće eskadrila Marine Fighter Attack Training Squadron-501 koji je stacioniran u bazi Beaufort, Južna Karolina.
Sekretar za odbranu Ujedinjenog Kraljevstva Michael Fallon dodao je da će učešće aviona F-35 na britanskim aeromitinzima biti vrlo značajno za pripadnike Kraljevskog vazduhoplovstva i Mornarice koji se obučavaju za ovaj tip vazduhoplova, potom za britansku vazduhoplovnu industriju koja u ovom programu učestvuje sa 15 procenata i za britansku javnost koja će prvi put imati priliku da vidi ovaj izvanredan avion u akciji.
Svoje učešće na pomenutim aeromitinzima sa avionima F-35 najavilo je i američko RV (USAF) čiji će 56. lovački puk iz baze Luke, Arizona poslati avione F-35A. Komandant ove jedinice brigadni general Scott Pleus rekao je da će ovo biti prilika da se vidi koliko je vazdušna moć napredovala tokom vremena, da će ovo biti prilika da svet vidi koliko je F-35 neverovatan avion i dodao da će F-35A biti oslonac borbene flote RV SAD i njenih saveznika.
Komandant RV SAD general Mark A. Welsh III rekao je da su pripadnici USAF vrlo uzbuđeni što će imati priliku da demonstriraju sposobnosti aviona F-35 koji predstavlja nov način razmišljanja kada je reč o integraciji podataka, naoružanja i taktike.
Aeromiting Royal International Air Tattoo, koji je inače po brojnosti vazduhoplova i publike najveći na svetu, održaće se ove godine od 7. do 9. jula u bazi Fairford. Međunarodni aeromiting Farnborough International Airshow biće održan između 11 i 17. jula.
Podsetimo, prethodna planirana poseta aeromitinzima u UK 2014. godine nije realizovana zbog mnogobrojnih tehničkih problema na avionima F-35 različitih verzija koji su tada morali biti prizemljeni.
Avion F-35A AL-1 iz Italije preleteo u SAD
Prvi F-35 koji je sklopljen van pogona kompanije Lockheed Martin doleteo je u Sjedinjene Države i to uz podršku leteće cisterne KC-767 RV Italije. Reč je o primerku verzije F-35A sa oznakom AL-1 izrađenom u italijanskoj fabrici Alenia Aermacchi, koja je deo grupe Finmeccanica a koji je namenjen RV Italije.
Avion je stigao u bazu Luke, Arizona u kome se nalazi 56. lovački puk koji ima zadatak osnovne obuke pilota na avionima F-35A kako onih iz USAF tako i pilota zemalja koje su učestvovale u programu ili su naručile avion.
Avion AL-1 imao je prvi let 7. septembra 2015. a predat je RV Italije 3. decembra. Italija planira nabavku ukupno 75-90 aviona F-35 od toga 60 u varijanti F-35A za RV Italije koji bi zamenili avione AMX i Tornado, i 15-30 F-35B sa kratkim poletanjem i vertikalnim sletanjem (STOVL) za Ratnu Mornaricu koji bi zamenili avione AV-8B Harrier II.
Do sada je Italija u program Joint Strike Fighter uložila oko 3,5 milijarde dolara a smatra se da će planirana flota koštati oko 13 milijardi. Trenutno je Finmeccanica odgovorna za sklapanje aviona namenjenih RV Italije kao i za deo posla sklapanja aviona za RV Holandije. Pogon u italijanskom gradu Cameri ujedno predstavlja i drugu liniju za proizvodnju komponenti krila aviona F-35 dok se glavna linija nalazi u Lokid Martinu. Istovremeno italijanski pogon izabran je i za logistički centar ovog tipa aviona u Evropi.
Marko
Jasno je da se zapad priprema za novi hladni rat zato se i ubrzano nauruzava sa ovom kantom koje ima za cilj da izmuze poreske obveznike.Nije logicno da ovaj kontejnjer vredi 300 milijardi dolara neko se tu debelo ugradio.Neznam kakvu tehnologiju da primenjuju nemoze da vredi te pare.Naravno sad treba da opravdaju ta sredstva pa ga vortaju po aeromitinzima opravdavjuci sredstva kako bi se stekao utisak da su gradjani toboze sigurni.A naravno sukob sa Rusijom im dobro dodje da pravdaju projekat.
Free
Авион до сада буквално није имао ниједну похвалу,напротив доста Америчких пилота је рекло да је доста тромији у догфајту од Ф16 руске ловце 4+ и 4++ генерације и да не помињем,оно у чему би требало да је његова предност јесте тзв. борба на дистанци,међутим ту се исто јављају технички проблеми,наводно јер има препаметан софтвер,заиста контраверзан пројекат који ће горе проћи од Ф22
Banja Luka
Kako je prošao F-22? Da li je to loš avion sa stanovišta borbene primjene? Negdje bio neki dogfight za koji nisam čuo, pa je avion zakazao?
Što se tiče F-35, ja o njemu zaista ne znam mnogo. Znam ono šta pročitam u novimanama, ili pogledam na netu- što je zaista ništa. Da li neko zna šta je uopšte taj novi Combat engagement system? Kako izgleda to? Da li pilot zaita „vidi“ kroz letjelicu? Kolika je zaista steltnost ovog aviona? Na koliko mogu da ga detektuju noviji pvo sistemi? Npr, na koliko ga detektuje BUK-M2? Kako radi taj sistem saozaštite koji lokuje mete iza aviona u bilo kom trenutku?
Moguće je da je ovaj avion smeće. Svakako je moguće. Ipak, mnogo vjerovatnije
Banja Luka
…je da je još jedan game changer, koji je popljuvan jednostavno zato što je potpuno koncepcijski drugačije zamišljen. Možda ih ne volim, ali Američka tehnologija u RV je zaista vrhunska.
Svi govore o silnim milijardama uloženim u projekat. Zaista ste svi mišljenja da je to nešto neozbiljno i da je novac „opran“? Sumnjam. Mnogo je vjerovatnije da će ovo čudo biti strašan avion kada postane potpuno operativan.
126LAE-Delta
Izvanredan? Po cemu je on izvanredan kad je losiji od prethodne generacije?
Deadone
F-35 je izmisljen za misiju koja vise ne positoji.
To je bombardiranje protivnika koji imaju protiv zracne sistema a nemaju kvalitetne lovce. To je Iraq 1991 ili cak Jugoslavija 1999.
Amerikanci nisu imali problem protiv Irackih lovaca ali su imali problem sa sistemima zemlja-zrak.
Danas je situacija puno drukcija. Mnogo zemlja vise nemaju operativne sisteme zemlja-zrak. To se vidjelo u operacijama u Afghanistanu, Libija, Iraq 2003 a cak Sirija (IDF/AF leti preko Sirije kad god zeli) ili Yemen.
Lovacka aviacija vise ne postoji u mnogo drzava ili samo postoji na papiru.
Niti Iran ili Sjevera Koreja imaju naprede sisteme protu-zracne obrane.
To znaci da sadasnji sistemi F-15/-16/-18 su sasvim dovoljni za glavninu operacija. A za COIN je cak F-15/-16/-18 previse! Za ovakve slucajeve F-35 ne donosi nista novo a cak je losiji u COIN nego A-10.
Zemlje koje imaju komplicarani system protiv zracne obrane su Kina I Rusija. A oni imaju sposobnu lovacku aviaciju.
F-35 nema dovoljni domet za operacije protiv Rusije i Kine. RAND analiza je pokazala da je cak i F-22 nije dovoljan protiv Kine. Su-27/-30/-35/j-11 sa dalekometnim R-77 unisiti KC-135 tankere i onda F-22 nema vise goriva iako potuku neki broj Flankera!
Rusija je slicna prica.
U ovakvoj situaciji F-35 ima „kratke noge“ a nije ni brz niti moze manervisati bolje nego Su-27. Mornaricka verzija F-35C je vise ala A-6 Intruder/A-7 Corsair II nego F/A-18 Hornet sto se tice manevra. I zato Americka mornarica hoce da kupi sve vise F/A-18E/F a smanjuje broj F-35C.
Ako Amerikanci hoce da se mogu boriti protiv Rusa/Kineza trebali su napraviti dalekometni F-22 a ne kratkometni „bomb truck“ F-35.
A u realnosti bolje bi bilo da i dalje proizvodili F-22, napravili FB-22 i kuopvali jos F-16/F/A-18E/F za „hi-lo“ kao sto su radili u 1970-80ima.
Sorry for bad Serb-Croatian. English is my first language.
Deadone
Zaboravio nesto:
F-35 nema dvosjed verziju.
Trening/obuka se moze preko simulatora ali mongo borbenih aviona a narocito „strike“ avioni su dvosijedi zbog kompliciranih zahtijeva u toj misiji.
F-15E/I/K/S/SA/SG Strike Eagle
F-16D/I Fighting Falcon
F/A-18D/F Hornet/Super Hornet
F-111 Aardvark (u proslosti sada!)
Tornado IDS/ECR
Su-24
Su-30
Su-34
Mirage 2000D/N
Rafale B
Banja Luka
Danas sam vidio ovo. Žao mi je čovjeka, naravno, svakom se može desiti, ali smješno je zbog konteksta čitave priče.
http://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/zbog-greske-vredne-120-milijardi-dolara-americki-generali-padaju-u-nesvest/kv7c5m9