BEG airport status
Rusija formirala novu diviziju teških bombardera Strategijski raketonosac Tu-95 nalazi se u naoružanju već 60 godina. Danas je u aktivnoj upotrebi oko 55 aviona u varijantama Tu-95MS-6, MS-16 i MSM / Foto: Aleksandar Milošević

Rusija formirala novu diviziju teških bombardera

Ruski list ‘’Izvestija’’ preneo je juče informaciju da je na Dalekom istoku Rusije formirana nova Teška bombarderska vazduhoplovna divizija. Osnovni zadatak ove jedinice u koju su ušli strategijski raketonosci Tu-95MS i srednji dalekometni bombarderi Tu-22M3, biće patroliranje iznad Tihog okeana u reonu Japana, Havajskih ostrva i ostrva Guam.

Po mišljenju mnogih stručnjaka ovaj potez trebao bi da pokaže SAD i zemljama regiona kakve su namere Rusije u ovom delu sveta. Neimenovani izvor iz vojske, koji je upoznat sa situacijom, rekao je za ‘’Izvestija’’ da je formiranje divizije završeno i da se ona sastoji od nekoliko eskadrila bombardera koji su stacionirani u Istočnom i Centralnom vojnom okrugu.

Kao osnovu za formiranje nove divizije iskorišćena je 6953. gardijska Sevastopoljsko-Berlinska avijacijska baza Crvene zastave a u njene eskadrile ušlo je nekoliko desetina aviona koji su razmešteni u baze Belaja (Irkutska oblast) i Ukrajinka (Amurska oblast).

Dalekoistočna bombarderska divizija biće druga ovakva jedinica u sastavu ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS). Prošle godine formirana je 22. divizija teških bombardera sa strategijskim raketonoscima Tu-160, Tu-95MS i bombarderima Tu-22M3 iz baza Olenogorsk, Rjazanj, Engels i Šajkovka.

Do 2008. godine na Dalekom istoku nalazila se 182. divizija teških bombardera u čijem sastavu su se nalazila dva puka raketonosaca Tu-95MS i dva puka sa bombarderima Tu-22M3. Tadašnji ministar odbrane Anatolij Serdjukov je u sprovođenju reorganizacije vazduhoplovnih snaga, ovu diviziju podelio na dve avio-baze koja je vremenom objedinjena u jednu, 6953. avijacijsku bazu. U njen sastav tada su ušli i bombarderi Tu-22M3 iz jedinica Mornaričke avijacije Tihookeanske flote.

U sovjetsko doba glavni zadaci dalekoistočnih bombarderskih jedinica bilo je nanošenje udara po američkim bazama u Japanu, Havajskim ostrvima kao i na ostrvu Guam koja je bila glavna baza američke strateijske avijacije u Tihom okeanu. Patroliranje ruskih bombardera u ovim regionima, koji su imali za cilj praćenje aktivnosti potencijalnog neprijatelja, bilo je obustavljeno tokom 90.tih i početkom 2000.tih.

Međutim u poslednjih nekoliko godina ruski bombarderi su se ponovo pojavili iznad Tihog okeana, redovno leteći u patrolama u trouglu Japan-Guam-Havaji. Počevši od 2014. raketonosci Tu-95MS su se više puta pojavljivali u reonu japanskih ostrva a njihovo presretanje i praćenje vršili su lovački avioni Vazduhoplovnih snaga Japana i SAD. Novembra 2015. posade Tu-95MS su se više puta približavali ostrvu Guam ne narušavajući vazdušni prostor SAD.

Vojni eksperti smatraju da je ovo logičan potez s obzirom na potrebe Rusije da zaštiti svoje granice i interese u ovom delu sveta. Sve je to naravno povezano i sa pokazivanjem ozbiljnosti u ostvarivanja vojnog uticaja zbog nastojanja da se pojača ekonomsko prisustvo u Aziji čiji potencijal još uvek nije potpuno iskorišćen.

Pretplatite se na nedeljni pregled vesti Tango Six portala. Svakog petka u vašem inboxu.

* indicates required






[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Zoran Jovanic na: „Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

Divno je sto zaposljava menadzere. Vec sam se zabrinuo da bi mogao da potrazi nase Inzenjere, Matematicare, Fizicare ili nekog ko nema zelju da se zatrpava novcem ceo zivot i tim novcem placa svoje strasti.

10. Dec 2024.Pogledaj
09. Dec 2024.Pogledaj

Pavle na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

sigurno se gadjalo zoljom iz čamaca, dečjih na naduvavanje, desantnih gumenih, rečnih ribarskih, ophodnih...

09. Dec 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Bas imamo dosta eksperata za borbene dronove i zolje ovde u komentarima :-) Mislim da bi bio red da se pocne od toga da PRDC ima malo vise znanja i iskustva sa dronovima. Nesto mi govori da imaju i zolje i druge lansere i granate za tedovno testirtanje, proracunavanje, i poboljsavanje dizajna njihovih letecih platformi.…

09. Dec 2024.Pogledaj

Feline na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

@ Petrovic Dusan Zanimljivo kad se neko izgleda ko ne zna i ne uzima u obzir činjenicu da je Zolja bestrzajno oružje (ne proizvodi baš nikakav trzaj, ko je pucao iz nje odlično zna) poziva na aeronautiku i zakone fizike i poredi ovo sa topom na A-130 koji ima i te kakav trzaj…

09. Dec 2024.Pogledaj