Ruski list ‘’Izvestija’’ preneo je juče informaciju da je na Dalekom istoku Rusije formirana nova Teška bombarderska vazduhoplovna divizija. Osnovni zadatak ove jedinice u koju su ušli strategijski raketonosci Tu-95MS i srednji dalekometni bombarderi Tu-22M3, biće patroliranje iznad Tihog okeana u reonu Japana, Havajskih ostrva i ostrva Guam.
Po mišljenju mnogih stručnjaka ovaj potez trebao bi da pokaže SAD i zemljama regiona kakve su namere Rusije u ovom delu sveta. Neimenovani izvor iz vojske, koji je upoznat sa situacijom, rekao je za ‘’Izvestija’’ da je formiranje divizije završeno i da se ona sastoji od nekoliko eskadrila bombardera koji su stacionirani u Istočnom i Centralnom vojnom okrugu.
Kao osnovu za formiranje nove divizije iskorišćena je 6953. gardijska Sevastopoljsko-Berlinska avijacijska baza Crvene zastave a u njene eskadrile ušlo je nekoliko desetina aviona koji su razmešteni u baze Belaja (Irkutska oblast) i Ukrajinka (Amurska oblast).
Dalekoistočna bombarderska divizija biće druga ovakva jedinica u sastavu ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS). Prošle godine formirana je 22. divizija teških bombardera sa strategijskim raketonoscima Tu-160, Tu-95MS i bombarderima Tu-22M3 iz baza Olenogorsk, Rjazanj, Engels i Šajkovka.
Do 2008. godine na Dalekom istoku nalazila se 182. divizija teških bombardera u čijem sastavu su se nalazila dva puka raketonosaca Tu-95MS i dva puka sa bombarderima Tu-22M3. Tadašnji ministar odbrane Anatolij Serdjukov je u sprovođenju reorganizacije vazduhoplovnih snaga, ovu diviziju podelio na dve avio-baze koja je vremenom objedinjena u jednu, 6953. avijacijsku bazu. U njen sastav tada su ušli i bombarderi Tu-22M3 iz jedinica Mornaričke avijacije Tihookeanske flote.
U sovjetsko doba glavni zadaci dalekoistočnih bombarderskih jedinica bilo je nanošenje udara po američkim bazama u Japanu, Havajskim ostrvima kao i na ostrvu Guam koja je bila glavna baza američke strateijske avijacije u Tihom okeanu. Patroliranje ruskih bombardera u ovim regionima, koji su imali za cilj praćenje aktivnosti potencijalnog neprijatelja, bilo je obustavljeno tokom 90.tih i početkom 2000.tih.
Međutim u poslednjih nekoliko godina ruski bombarderi su se ponovo pojavili iznad Tihog okeana, redovno leteći u patrolama u trouglu Japan-Guam-Havaji. Počevši od 2014. raketonosci Tu-95MS su se više puta pojavljivali u reonu japanskih ostrva a njihovo presretanje i praćenje vršili su lovački avioni Vazduhoplovnih snaga Japana i SAD. Novembra 2015. posade Tu-95MS su se više puta približavali ostrvu Guam ne narušavajući vazdušni prostor SAD.
Vojni eksperti smatraju da je ovo logičan potez s obzirom na potrebe Rusije da zaštiti svoje granice i interese u ovom delu sveta. Sve je to naravno povezano i sa pokazivanjem ozbiljnosti u ostvarivanja vojnog uticaja zbog nastojanja da se pojača ekonomsko prisustvo u Aziji čiji potencijal još uvek nije potpuno iskorišćen.