Regionalna konferencija posvećena oblasti traganja i spasavanja u civilnom vazduhoplovstvu održaće se 9. i 10. februara u Beogradu, u Palati „Srbija“. Organizatori konferencije su Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije i EUROCONTROL.
Konferencija je zajedinčka inicijativa ove dve institucije i zamišljena je kao dalja podrška ICAO zaključcima u kojima je prepoznata potreba da se promoviše povećanje i unapređenje SAR usluga i kapaciteta u Evropi u saglasju sa Aneksom 12 ICAO-a i unapređenjem međunarodnih pravilnika u ovoj oblasti.
Tema konferencije biće i zaključci sa regionalnog skupa predstavnika vazduhoplovnih vlasti koji je održan 22. januara takođe u Beogradu na kojem su su učestvovali predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Makedonije, Ruminije i Srbije. Tom prilikom Srbija i DCV su pozvani da preuzmu inicijativu i pokrenu formiranje radne grupe koja će istražiti metode za regulisanje SAR operacija u kontekstu prekogranične saradnje na regionalnom nivou i predložiti optimalna rešenja:
– DCV je domaćin regionalne konferencije posvećene saradnji u ovoj oblasti koju organizujemo u saradnji sa EUROCONTROL-om. Budući da Evropska unija ima svoju regulativu i propise kada je TiS u pitanju a zemlje koje nisu članovi nemaju zajedničke nadnacionalne dokumente i protokole saradnje, videli smo da postoji prostor da budemo faktor koji povezuje naš region u toj problematici.
Konferencija će biti organizovana i kako bismo na njoj započeli razgovore o osnivanju koordinacionog tela koje će pripremiti nacrte akta koje bi trebalo da potpišu zemlje u našem regionu i zemlje članice EU koje se graniče sa prostorom nekadašnje Jugoslavije. Već smo pripremili tekst sporazuma između Srbije i Makedonije koji bi trebalo da posluži kao model. Model koji će omogućiti da zemlje koje nisu članice EU imaju sporazume, ujednačenu regulativu i ono što je najbitnije praktična rešenja za prekograničnu saradnju jer TiS akcije i situacije ne poznaju državne granice, ograničenja i administraciju. – rekla je u nedavnom intervjuu za Tango Six direktorka DCV-a Mirjana Čizmarov.
Planirano je da prvi dan konferencije bude fokusiran na strateške i institucionalne aspekte prekogranične saradnje u TiS oblasti i kao takav biće namenjen da predstavnici nacionalnih regulatornih tela, ICAO-a, ECAC-a i EUROCONTROL-a (čiji će direktor biti prisutan) razmene mišljenja o ovoj temi. Drugog dana razmatraće se praktični i operativni aspekti ovakve saradnje i to će biti prilika da SAR post-holderi u okviru pomenutih institucija takođe razmene svoja iskustva u organizovanju SAR vežbi.
Drago
Dok svi komentarisu clanak o tragovima na nebu : ) meni je ovaj privukao paznju.
Prosle godine smo imali jednu (SAR) – operaciju koja se zavrsila neslavno i bez odgovornosti . Ne mislim na odgovornost pada (za koju sam ubedjen da je ima ) nego na odgovrnost za operaciju traganja i spasavanja a posto letelica sa kojom je izgubljen radio kontakt nije stigla na odrediste . Nekoliko sati je trebalo da se nadje olupina sa zrtvama u neposrednoj blizini najveceg internacionalnog aerodroma u zemlji !
Da li ce ista pametno izaci iz ove konferencije ili ce samo da se zavrsi na zakljucima i pred nacrtima pred ugovora ili ce nesto konkretno da se desi u SAR misijama u Srbiji ?
Da li se to DCV polako priprema da na mala vrata prepusti takve misije okolnim drzavama za neke nadoknade ?
Mozda cemo svi zajedno da se udruzimo i da uz pomoc radne grupe osnujemo timove za traganje i spasavanje a mozda ce od svega toga da bude jedno veliko kao i dosada NISTA .
Koliko sektor za vandredne ima helikoptera opremljenih za takve sitaucije ?Koliko ima Mup ne cekaj oni su u Mup-u ..
Dobro koliko ima vojska ? Da li su oni nadlezni ili ovi ? Koliko pitanja i koliko nejanih stvari samo je jedna jasna – helikoptera nema ,trebali da stignu do kraja prosle pa pomereni do Jan ove sad je vec Feb a pomerno je do Juna cini mi se …
I tako u krug birokratija radi svoje ,novac odlazi na konferencije i skupove ,skupe hotele, sale, sastanke … opreme sve manje a protokola sve vise i vise .