BEG airport status
Rumunija dobila bespilotne letelice Phoneix 30 Pored Rumunije i Bugarska je nabavila BPL Phoneix 30 / Foto: UAV Solutions

Rumunija dobila bespilotne letelice Phoneix 30

Američka kompanija UAV Solutions saopštila je 11. januara da je rumunskoj vojsci isporučila četiri sistema bespilotnih letelica tipa Phoneix 30. Paket obuhvata kombinovanu elektrooptičku/infracrvenu stabilisanu kameru, zemaljski kontrolni sistem, rezervne delove i logističku opremu.

Phoneix 30 predstavlja bespilotnu letelicu sa vertikalnim poletanjem i sletanjem mase 6 kg sa električnim pogonom. Može poneti do 0,9 kg tereta i ima autonomiju kretanja 30-35 minuta u zavisnosti od tipa misije. Ovu BPL nije potrebno sklapati a za aktiviranje je potrebno samo nekoliko minuta.

Maksimalna brzina je 45 km/h, krstareća 29 km/h, uobičajna visina leta 15-150 m a maksimalna 3000 m. Može leteti u uslovima vetra koji duva brzinom do 47 km/h i po kiši od 2,5 cm po satu.

UAV Solutions su svoju BPL Phoneix 30 prvi put prikazali novembra 2013. a pored ovog modela sa vertikalnim poletanjem i sletanjem u proizvodnji su i Phoneix 15, Phoneix 60 i Phoneix 60LE. Bespilotna letelica Phoneix 30 je pre izvesnog vremena isporučena i Bugarskoj koja je takođe nabavila 4 komada.

Od drugih tipova bespilotnih letelica Rumunija koristi takođe američku Textron Unmanned Systems Shadow 600 koja predstavlja varijantu RQ-2 ‘’Pioneer’’. Kroz program „NATO Alliance Ground Surveillance“ Rumunija će imati i pristup BPL Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk a u okviru ovog međunarodnog programa planirana je nabavka 5 drugih letelica.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Ciklon na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Ovo što ću sada da napišem nema veze sa ovom temom. Velika Tragedija koja je pogodila Severnu Makedoniju i spremnost R. Srbije da brzo reaguje i pomogne pokazala da je odluka o kupovini novih transportnih aviona opravdana i da baš zbog potencijalno velikih tragedija Srbija treba da pojača svoju flotu upravo sa avionima iz predhodnog…

17. Mar 2025.Pogledaj

Zoran Vukosavljević na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Grubo...radi se o naglom pokretu antene nišanskog radara "u stranu i na dole (prema zemlji)" ,a zatim isključenje zračenja nišanskog radara. Ukoliko je ovo urađeno "na vreme", postoje dobre šanse da će protivradarska raketa promašiti cilj, čak i ako je već blizu. Nekada je dovoljno i samo isključiti zračenje, ali ako je protivradarska raketa nešto…

17. Mar 2025.Pogledaj

Zoran Vukosavljević na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Lepo je objašnjeno u tekstu. Radar sa zemlje je ranije prestao da prati cilj, jer je na njega ispaljena protivradarska raketa. Tada je raketa izgubila cilj i nastavila svoj let balističkom putanjom i proletela pored avio-cisterni. Raketa se navodi uz pomoć radara sa zemlje, tako što se radarski snop reflektuje od cilja i prima na…

17. Mar 2025.Pogledaj

Batric Vukicevic na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Da li se poklapaju datumi ili cak vremenska minutaza lansiranja KUB-a, sa vremenom uocenim iz tankera? Na osnovu ovoga se sa sigurnoscu moze reci o kojoj se varijanti radi. Pozdrav

17. Mar 2025.Pogledaj