Slovački ministar odbrane Peter Gajdoš je pre dve nedelje u izjavi za medije saopštio da će njegova zemlja za naredni period odložiti prethodno planiranu nabavku borbenih aviona zapadne proizvodnje zbog potreba da se modernizuje naoružanje drugih vidova i rodova vojske.
Kako je prenela agencija Reuters, Slovačka koja je članica NATO-a, je sa nekoliko kompanija pregovarala o mogućnostima kupovine aviona koji bi zamenili ruske MiG-ove 29. Ranije je u svojim saopštenjima ministar odbrane Peter Gajdoš govorio da se ponude procenjuju a među njima naročito prodaja ili iznajmljivanje američkog F-16 i švedskog JAS-39 Gripen. Švedski avion se već nalazi u upotrebi kod slovačkih suseda Mađarske i Češke.
Očekivalo se da će slovačko rukovodstvo doneti odluku o kupovini borbenih aviona krajem septembra ali je ministar odbrane rekao da će sprovođenje tog projekta biti odloženo zbog potrebe da se, na prvom mestu, modernizuje Kopnena vojska koje predstavlja osnovu oružanih snaga države. Po rečima ministra Gajdoša dok je određen broj projekata modernizacije vazduhoplovnih snaga već realizovan, naoružanje i oprema Kopnene vojske nije obnavljano nekoliko decenija.
Člana slovačke Nacionalne partije Petera Gajdoša su partneri iz koalicione vlade odnosno članovi partija ’’Kurs – socijalna demokratija’’ i ’’Most-hid’’ već bili kritikovali jer veruju da će odlaganje nabavke novih lovaca uticati na to da Slovačka i dalje bude zavisna od Rusije.
Odgovarajući svojim protivnicima, ministar odbrane je rekao da ako Ministarstvo finansija i vlada obezbede finansije za sprovođenje svih projekata, da je Ministarstvo odbrane spremno da završi tekuće pregovore i zaključi ugovor za nabavku novih aviona.
Kao što je navedeno u dokumentu ’’Odbrambena strategija Slovačke’’ koji je prošle nedelje izdalo Ministarstvo odbrane a o kojoj će se diskutovati u prvoj polovini 2018. godine, država bi trebalo da izdvoji oko 6,5 milijardi evra za modernizaciju oružanih snaga do 2030. godine. Vojni budžet bi sa 1,1 posto bruto nacionalnog dohotka (BDP) trebao da poraste na 1,6 posto u 2020. godini i na dva procenata BDP-a u 2024.
Od projekata koji su u medjuvremenu realizovani a koji se tiču vazduhoplovnih snaga, 2014. godine Slovačka je kupila dva transportna aviona C-27J ’’Spartan’’ od kojih će prvi stići krajem ove godine. Sledeće 2015. godine potpisan je ugovor za nabavku 9 višenamenskih helikoptera UH-60M ’’Black Hawk’’ koji će zameniti ruske Mi-17. Maja ove godine vlada je odobrila plan za zamenu zastarelih borbenih vozila pešadije, za čiju realizaciju je potrebno 1,2 milijarde evra.
Ugovor za održavanje slovačke flote od 12 lovaca MiG-29 koji je potpisan sa ruskom kompanijom RSK MiG ističe krajem 2019. godine a u slučaju odlaganja nabavke novih aviona sporazum bi se mogao produžiti. Ipak produženje ugovora za održavanje ruskih aviona ministar odbrane razmatra kao ’’Plan B’’. Ono što je sasvim sigurno je da ministarstvo odbrane Slovačke ne namerava da odustane od nabavke borbenih aviona zapadne proizvodnje.
Beli
Jedni imaju vrlo povoljnu ekonomsku situaciju (Slovaci) pa odlazu nabavku da se nebi „pretrgli“.
A drugi (nase komsije) imaju veoma losu ekonomsku situaciju (mali rast a veliki dug) a nemeravaju da kupe cak nove Grippene ili F-16.
Da Srbija nije dobila ove 29ke, komsije se nebi ni zurile.
Samo da se i mi i komsije ne „pretrgnemo“ u nadjacavanju pa i jedni i drugi bankrotiramo radi gluposti.
fulcruuuum
Ne boj se Beli,
Proračun Srbije za 2017. je 9 mlrd eura, a komšije u jednoj turističkoj sezoni 2017. zarade 10 mlrd eura.
Komšijama je najviša ponuda 1 mlrd eura uz offset i dugoročni plat otplate.
Komšije to mogu .
Nenad
@fulcruuuum
Dug Hrvatske je 42 milijarde dolara, ili oko 10.000 po stanovniku.
Dug Srbije je oko 29 milijardi dolara ili oko 4000 po stanovniku bez Kosova.
Ne znam kakve veze ima koliko se zaradjuje od turizma, pa ne kupuju tiristi avione. Od tih 9 milijardi, max 3 moze da ode vladi kroz razne poreze i takse. Bilo bi zanimljivo videti koliko od tih para ode van, vlasnicima u inostranstvo. Pa, i pored toga, hrvatski dug stalno raste i trenutno je na oko 86% BDP-a.
BDP sam po sebi nije vise nikakvo merilo, ali to je spansko selo za tebe.
Hocu da kazem, da treba da budes ponosan na lepote Hrvatkse i sve vise turista, ali turizam sam po sebi nigde nije izor blagostanja drzave. U Evropi, pogotovo na mediteranu, sve turisticek zemlje su u problemu: Grcka, Italija, Spanija.
Kada bi to tako bilo, mnoge prestizne svetske destinacije koje su skuplje od Hrvatkse bi bile ekonomski giganti, ali nije tako.
Problem za Hrvatsku je to sto nisu avioni jedino sto treba uvoziti.
Ako tome dodas problme INA-e, Agrokora… nece biti lako.
@B92
Migovi, kakvi god da su, barem nisu sastavljani od delova skupljenih sirom sveta i nisu im prekucavani brojevi kao Hrvatskim MiG21. Jel bese 2 od 12 lete ili….?
Posto vec pominjes ’91, jeste li priznali Kataloniju, pa trebalo bi da imate posebne simpatije prema njima koji se bore protiv velikospanjolsle agresije?
slavke
GDP za 2016 po Svetskoj banci (koji se uzima kao referentni na medjunarodnom trzistu) je najrealniji u proceni ekonomske snage 1 drzave:
Hrvatska: 50.43 milijarda USD
Srbija: 37.75 milijarda USD
Hrvatski GDP je veci, ali se isti ‘amortizuje’ sa vecim zaduzivanjem Hrvatske…
PS – proracuni, budzeti i sve ostalo je velika nepoznanica u vecini drzava, jer uzmimo primer Srbije – budzeti vecine agencija ne ulaze u budzet Srbije… A ima vise od 140 agencija, medju kojima su i SMATSA, SDPR…
Beli
@fulcruuum
Nisi dobro informisan ili se ne razumes u ekonomiju.
Da, mozda se zaradilo tih 10 Miliardi ali to je vec uracunato u taj ogroman dug i tako mali rast. Turizam je oko 25% hrvatskog BDPa.
@B92
Gledam ja u svoje dvoriste ali i u komsijsko. Sto? Je li se mesmeje gledati?
Medo s mora
@ Beli
1. javni dug nije isto što i dug države, a državni prihodi nemaju nikakve direktne veze s nikakvim dugom.
2. Za 2016. je udio turizma u BDPu RH bio oko 18 %, za 2017. ćemo tek saznati za 4-6 mjeseci.
3. Rast BDPa RH uopće nije loš, među boljima je u EU, problem je što je poćetna baza bila niska.
@Nenad
1. Javni dug RH se smanjuje, kao i budžetski deficit, jer se pokušava uči u Mastrichtske parametre radi uvođenja EURa (ima se tu još za raditi i truditi kakvih 10-15 godina).
2. Jedna od metoda je zaduživanje po novim, povoljnijim uvjetima te se tim otplaćuju stari dugovi; masa duga se pomalo smanjuje, ali se kamate znatno režu, a taj „višak“ opet ide u otplatu duga.
3. Grčka je pukla zbog mentaliteta i načina rada države, Španjolska je pukla zbog prekomjernog kreditiranja nekretnina (uglavnom hotela), Italija je pukla (uvjetno rečeno, jer njihova kriza je kamilica u odnosu na ostale) zbog tromosti kapitala i hiperproizvodnje loših proizvoda s ogromnim prodajnim maržama.
@ slavke
Sve države EU imaju transparentno poslovanje, sve financijske izvještaje možeš naći na internetu. Evo ti primjer budžeta OS RH, koji je svima raspoloživ, bez tajnih stavki, kao i strategije razvoja RH do 2022., sve je na stranicama Vlade ili pojedinačnih ministarstava.
Drago
Srbija – Public debt:
72.9% of GDP (2016 est.)
Hrvatska – Public debt:
88.3% of GDP (2016 est.)
Srbija – Debt – external:
$28.23 billion (31 December 2016 est.)
Hrvatska – Debt – external:
$48.11 billion (31 December 2016 est.)
Mrtva trka dva polumrtva konja samo ovaj drugi mi je blizi konacnom krepavanju . I o kakavim mi boljim ekonomskim pokazateljima pricamo kad se obe zaduzuju kako bi pokrile deficite , curi gospodo na sve strane a jedna godina gde se smanjilo za par procenata/postotaka ne znaci ama bas nista kad pogledate 10 god unazad.
Posto je ipak ovo tekst o Slovackoj da vidimo i njih –
Debt – external:
$75.04 billion (31 March 2016 est.)
Public debt:
52.4% of GDP (2016 est.) note: data cover general Government Gross Debt, and includes debt instruments issued (or owned) by Government entities, including sub-sectors of central government, state government, local government, and social security funds
Huh pa i ovi sa ekonomski – povoljnom situacijom -vise teze ka mrtvoj trci ova dva gorepomenuta konjica . Inace interesantna stavka kod ove srednje-europske uspesno tranzitirane drzave je i – Exports:
$74.35 billion (2016 est.) vehicles and related parts 27%
Imports:
$71.47 billion (2016 est.) vehicles and related parts 14%
Neko bi rekao dobro ali koliko tu profita zapravo ostane u kasi veliki ?
Fishbed
„Da Srbija nije dobila ove 29ke, komsije se nebi ni zurile.“ Tvrdnja ispod svakog rezona i pojma. O kakvoj se „žurbi“ radi kad Hrvatska cijedi stare Migove-21 više od 20 godina!? Trebali su ih zamijeniti davno prije. A Srbija nema Migove-29 od jučer.
Fishbed
@B92 : Ne, ne beše. Hrvatskih Migova-21 leti više, imao si i prelet šestorke nedavno, što je za Srbiju već dulje vrijeme mislena imenica dok se na montiraju ovi pristigli. Čak i ako kombiniraju 21 i 29. Vidi što vam je na dežurnoj „pari“.
Путиновац
Притисак на мале. Очигледно је да се заврћу руке „малим“ државама. Државе са великим буџетима се све више окрећу Русији за набавку војне технике.
Изгледа да моћ пре свега САД-а опада.
radovanovic
Вероватно зато што је однос цене и квалитета полако на Руској страни а мале НАТО државе ће то осетити приликом обавезне куповине оружија својих великих савезника који су надували цене до неба јер гледају да зараде на сваки начин
Blue19
Putinovac, ne trollaj, 12 visoko razvijenih zemalja je narucilo ili koristi F-35. U zapadnoj Europi ne postoji niti jedna zemlja koja koristi, ili se „okrece“, ruskim proizvodima.
BB
Izgleda da je 29-ka žilavija nego što se mislilo…
Naravno kao što nije obaran zbog svoj tehničke inferiornosti, tako u ova „žilavost“ ne dolazi od njega samog nego od odnosa snaga u svijetu… isti primjer pre neki dan i Bugarska…
Kpt.Danko
MiG – 29 je inferioran zrakoplov čak i prema starijim verzijama popularnih zapadnih lovaca. U svakom slučaju nije bez veze što ga rusi ne izvoze gotovo nikome i pokušavaju se riješiti ovih starih.
Živojin Banković
Руси извозе МиГ-29 а старије верзије и даље ремонтују за себе.
Markus1463
Otkud ta glupost od neozbiljne izjave da je mig-29 inferioran u odnosu na „popularne“ zapadne lovce?! Nikad se nije radilo o samom avionu nego o losem odrzavanju i losoj obuci pilota, kao i usled cestih otkaza vaznih sistema. Dog fight je uvek zavisio.od mnogo faktora a nikako od jednog…
Sotir
Slovaci za razliku od nas imaju plan za modernizaciju svojih oruzanih snaga. Iz teksta se vidi da operativnu lovacku eskadrilu, koju odrzava ruska kompanija na osnovu komercijalnog ugovora, potom nabavil su borbene helikoptere i planiraju da rese transportnu avijaciju. Ono sto odusevljava je plan za modernizaciju tehnike kopnene vojske koju kod nas ovde niko jos uvek i ne spominje. U svakom slucaju treba se ugledati na Slovake!