Zamenik direktora vazduhoplovnih vlasti Turske (Directorate general of civil aviation) i predsednik Privremenog saveta EUROCONTROL-a Hajdar Jalcin (Haydar Yalcin) posetio je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije i održao više sastanka sa rukovodstvom domaćeg regulatora.
Tokom posete gost iz Turske upoznat je sa organizacionom strukturom DCV-a, procedurama nadzora kao i organizacijom drugih vazduhoplovnih subjekata Srbije. Prilika za razmenu iskustava i upoznavanje u načinima rešavanja aktuelnih izazova iskorišćena je kroz prizmu činjenice da ni Srbija ni Turska nisu članice Evropske unije, da zog toga imaju izvesna ograničenja ali identične obaveze kao zemlje članice.
Ovom prilikom Jalcin, koji je u DGCA od 1989. godine, dao je izjavu i za naš portal:
– U prethodnih 13-14 godina turski avio-saobraćaj doživeo je ogroman rast – oko 15-16 %. Zapravo, naša Vlada je 2003. godine uvela mere kojima je civilni avio-saobraćaj liberalizovan.
Moto je bio „Svaki građanin će leteti najmanje jedanput“. Konkretno, stvoreni su takvi uslovi da privatni sektor počne da leti na domaćim linijama, što je povećalo konkurentnost na domaćem tržištu. Karte su pojeftinile, što je donelo nove putnike na letovima. Turska je velika zemlja. Od istoka do zapada imamo više od 2 sata leta. Tako da često, naročito u zimskoj sezoni, nije ni zgodno koristiti druge vidove saobraćaja. –
Turska, kao i Srbija, ima izazov sa nostrifikacijom svojih dozvola za pilote u Evropi, sa izuzetkom što je Turska ogromno tržište sa jednom od najvećih avio-kompanija na planeti i vazduhoplovnom industrijom koja je postala talac nelogičnosti. Zemlje koje nisu članice EU primenjuju identične standarde bezbednosti letenja, njegove organizacije i nadzora ali zbog činjenice da politički nisu u uniji, ostaju uskraćene za brojne ključne elemente koji se na kraju uvek svode na zaštitu tržišta.Na pitanje o ovim izazovima Jalcin diplomatski odgovara:
Nevezano za političke prilike, najvažnije je imati sigurnost i bezbednost u sistemu vazdušnog saobraćaja.
EU ima određene standarde koji su na visokom nivou. Mi smo doborovoljno prihvatili da sarađujemo sa EASA-om, ali ponekad imamo različito mišljenje. Mi zapravo imamo iste standarde, isti sistem jer smo nekad bili punopravni član JAA-a. Onda je došla EASA i Turska je „ispala iz igre“ zbog političkih odluka.
Turska nije članica EU, ali je 2009. potpisala sporazum o saradnji sa EASA-om. Priznavaćemo dozvole zemalja EU dokle god one priznaju naše jer sebe vidimo kao deo sistema evropskog avio-saobraćaja, čak iako nas zovu „trećom zemljom“. –
Na kraju razgovora Jalcin ponovio je da se budućnost Evrope zapravo najbolje može i ilustrovati kroz vazduhoplovstvo. Unifikacija standarda je osnovna polazna tačka budući da vazduhoplovstvo ne poznaje fizičke granice i da je u ovoj industriji šira geografska Evropa već, na neki način, ujedinjena.