BEG airport status
[VIDEO] AMPS – sistem samozaštite za RV i PVO helikoptere H145M i Mi-17? Senzori za detekciju lansiranja rakete instaliraju se na prednjoj i zadnjoj polusferi helikoptera / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[VIDEO] AMPS – sistem samozaštite za RV i PVO helikoptere H145M i Mi-17?

Još jedan od izlagača koji u budućnosti može imati poslovni interes u Srbiji je kompanija Hensold (Hensoldt), projektant i proizvođač sistema za aktivnu samozaštitu letelica od Z-V raketa. Jedna od platformi za koju se sistem AMPS (Airborne Missle Protection System) aktivno promoviše na sajmu (zanimljivo sa istom maketom i na štandu Erbasa i kompanije Hensoldt) je helikopter H145M, letelica koju bi sledeće godine trebalo da dobije i Vojska Srbije.

Opasnost od, prema raznim procenama, više od 500.000 IC raketa lansiranih s ramena (MANPADS) koji su trenutno na slobodnom tržištu veća je od drugih kategorija PVO sistema i rešenja za zaštitu od njih su raznovrsna.

AMPS je zamišljen kao modularna instalacija koja se sastoji od indikatora ozračenja i dispenzera protivmera. Čini ga sistem za detekciju lansiranja rakete AN/AAR-60, EW kontroler koji se nalazi u kokpitu i dispenzer protivmera (CMDS – Counter Measure Dispensing System). Po želji kupaca AMPS se može nadograditi indikatorom radarskog ozračenja i naprednijim DIRCM konceptom.

Hensolt je AMPS sistem pored H145M ugradio i na helikoptere Mi-17 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Hensolt je AMPS sistem pored H145M ugradio i na helikoptere Mi-17 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Osnovni AMPS je na helikoptere H145M, kako je za Tango Six rekao Erik Vagenbauer (Erich Wagenbauer), instaliran za potrebe nemačkih specijalnih snaga.

Ono što bi takođe moglo biti zanimljivo za srpsko RV i PVO je da je sistem dokazan ne samo za upotrebu na H145M već i na helikopterima Mi-17. Kako nam je predstavnik Hensolda ispričao u intervjuu, kompanija je opremila više od 100 helikoptera Mi-17 u Iraku, Avganistanu i Gruziji pod ugovorom dodeljenim od strane Sjedinjenih Američkih Država.

 
Na štandu Erbas grupe pronašli smo i do sada najveću zabeleženu maketu vojne verzije helikoptera H145 u razmeri 1:5. Dok prvi primerci ne stignu u Srbiju ovo je nešto najbliže što možemo videti u 3D okruženju.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

St

Ljudi, molim za pomoć ! :D
Zašto H145M ima u jednoj verziji repni rotor a u drugoj varijanti je fenestron?
Hvala !

Odgovori
Ž

Х145М има фенестрон.

LS

H145M je razvijen od EC145T2 (H145) koja je uvela fen umesto TR.
Predhodne verzije EC145 (BK117) imaju TR

Be

Postoje dve varijante da bi kupac mogao da bira.

Svaka varijanta ima svoje dobro i lose.

SR

Americka verzija ovog heikoptera ima repni rotor IH-72 LAKOTA a original H145M ,ima fenestron .

Fr

Mislim da helikopteri koje uzme Srbija neće bit naoružani ničim osim modernim sustavima unutar njih za nadgledanja granica , transport ljudstva – specijalnih snaga i ostale zadatke. Dobiće ulogu koji imaju Eurocopteri i AW139 u Hrvatskoj vojsci ! Moje mišljenje da neće imat uopće opciju naoružanja to ide pod posebno zatraženo na ovim helikopterima. Zanima me jedan podatak ako neko ima volje odgovorit , nisam ovdje da provociram već isključivo zbog zanimanja za vojske i naoruzanja , pa tako imam podatak da 2 MI 117 koje je kupila Srbija od Rusije kao nove helikoptere ubiti nisu novi nego polovni !!!!!!! Čak sam našao fotografije iz bliza u vašim hangarima koji to i potvrđuju jako uvjereno izgleda , jeli moguće da političari mute oko toga ! Vidili smo na našem primjeru remontiranih migova u Ukrajini , nešto slično , neki rezervni djelovi za migove stariji su 2, 3 godine nego je trebalo, nabavljeni sa više strana ali i za 2 dokupljena MIG21 se ustanovilo da se ubiti nezna odakle su nit godište . Zbog toga su morali bit prizemljena 4 miga dok istraga nije završila.

Odgovori
Ž

Хеликоптери Ми-17В-5 које смо набавили су потпуно нови. У то смо се уверили више пута.

То што сте видели на фотографијама је товатна маст а не рђа, како су неки пристрасни људи прокоментарисали.

Што се тиче Х145М за ВС, предвиђено је да буду наоружани.

Fr

Neradi se o masti nego potpunoj hrđi okvira vrata potpuno loše popravljeno i 3 druge fotografije koje prikazuju jioš detalja da su polovni , krpanje trupa , itd!

Fr

Ove fotografije nisu objavljivane i radi se o tome da je neko slika baš popravke da ih otkrije , znači zumirana su krpanja mna MI117!

Odgovori
Fr

PeroZ nije to ništa ima fotografija deset puta gorih slikano na njima!

Pe

Da, radi se o “masti“
http://smg.photobucket.com/user/posejdon/media/Heli%20srpski%20novi%20Mi%2017%20V5%20pp5d6_zpssqta7nkq.jpg.html

Hvala kolegama iz Srbije što su nas upozorili i rekli nam da se tu radi o “masti“, a ne o procesima korozije. Eto Ruski helikopteri sličnog tipa nakon 10 godina eksploatacije u Hrvatskoj nisu tako dobro “podmazani“ kao potpuno novi Srpski helikopteri istoga tipa.
http://smg.photobucket.com/user/posejdon/media/bona%20vrata_zpsrqawrshp.jpg.html

Također odmah moramo dati i kritiku zrakoplovnim tehničarima u ZTC-u, jer i 25 godina stari helikopteri tipa Mi-8MTV-1 koji su tek izišli sa generalnog remonta nisu podmazani i nemaju tragove “masti“.
http://imgur.com/5y1MxNM

Dakle postoji velika vjerojatnost da vrata na helikopterima tipa Mi-8/171 u Hrvatskoj opasno zacvile, zaškripe, zaštekaju ili da na njima čak dođe do njihovog zaglavljivanja i zabravljivanja, jer eto nema tragova “masti“.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

алекса na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

ikim - "vojnog mehaničara, koji je umeo da odradi generalku na motoru TAM-150, ali je morao da zove svog kolegu da mu rešava mehaničke probleme na Zastavi 101 (pričam o 80-tim godinama prošlog veka). Jebeš takvog mehanničara" Са овим си рекао све о свом знању. Ништа не знаш, а волиш да се трпаш. Свака ти…

27. Nov 2024.Pogledaj

max na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Jako ovisno što smatrate pod "hipersonična rakete". Mnoge balističke rakete lete hipsersonično još od 1950tih, slično kao današnje ruske kojim se toliko hvale a zapravo ima samo brzinu. Ali još nitko nije uspio napraviti "pravu" hipersoničnu raketu, koja bi osim brzine >mach5 trebala biti potpuno upravljiva, postići visinu, koristiti hipsersonični motor (tipa scramjet), preciznost, stealth…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Miloš77 Nigde nisam video da se pominje MiG-29 i ne vidim koje veze ima taj sovjetski projekat sa avionima Dassault u 2024. Cak sam procitao da je prvi izvor jugoslovenskih pilota 1980-ih bio avion Dassault, a ne MiG-29, ali je to bilo preskupo. Valjda jedino uspesno primenjivanje MiG-29 u istoriji je kao bombarder RV Ukrajine…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Nikola "Hypersonic glide vehicle" (ne znam kako prevesti na srpski), nalazi se na vrhu balisticke rakete, odvaja se.Prednost je da se kasnije zapaza na radaru nego klasicne (takodje manevrisuce jos od 1960) bojeve glave. Treba razumeti da ne postoji PVO koji moze da zastiti ni od klasicnih bojevih glava + mamaca interkontinentalne rakete nivoa 1960.…

27. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Djuka Bojim se da vi ne znate sta su hipersonicni projektili. Nemojte samo potezati pricu oko ICBM kao dokaz bilo cega, jer nije za poredjenje. Nije za poredjenje ni cinjenica da hiperosnicni projektili nisu od juce, imaju ih od sredine 20 veka. U razvoju novih hipersonicnih sistema Rusi jesu otisli najdalje, nakon njih Kinezi, cak…

27. Nov 2024.Pogledaj