BEG airport status
Airbus Helicopters i IAR produžuju sporazum o saradnji za proizvodnju H215M Sporazum produžen na 15 godina zadužuje IAR za sve buduće narudžbine / Foto: Airbus

Airbus Helicopters i IAR produžuju sporazum o saradnji za proizvodnju H215M

Kompanija Airbus Helicopters i rumunska avio-kompanija IAR odlučili su da produže saradnju po pitanju proizvodnje višenamenskih helikoptera H215M, saopšteno je iz Erbasa.

Kako navode, prema opštem sporazumu IAR će biti zadužen za sve buduće narudžbine H215M od strane rumunskog Ministarstva odbrane u cilju smene njegove zastarele flote:

– Inicijalno potpisan na pet godina, sporazum je produžen na 15 naglašavajući time posvećenost kompanije Airbus Helicoptes i IAR-a da dugoročno zajednički doprinesu modernizaciji zastarele flote višenamenskih helikoptera rumunskih oružanih snaga. –

Sporazum obuhvata i saradnju ove dve kompanije po pitanju proizvodnje, montaže, prilagođavanja i održavanja helikoptera H215M namenjenih rumunskim oružanim snagama, kao i potencijalnog izvoza, kažu iz Erbasa.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Jd

Hello from Romania
Yes it is true that Romania will replace the old iar-330 helicopters with H215M, and that they will be made in Romania.The Romanian army has big plans to modernise all military structures: navy, land forces, air forces. We just had plans to invers upwards of 18 bilion dollars until 2020, witch will include the Patriot AA missle sistems, the close aa defence Mistral 3 (witch will be made in Romania at ploiesti), the new 8×8 apc made in Romania with help from Rheinmetal, another 36 f-16’s, another 8×8 piranha 5 made in Romania with help from General Dinamics, the HIMARS rocket sistems, 4 new corvettes for the navy, the attack helicopters from Bell AH-1Z (made in Romania), and many many other programs.

Odgovori
Ma

Jeder,maybe you need H225M,and like Vesko says,are you going in some war,please tell us to know.Best reguards from Serbia.

Kr

Good for you Jder.

Ve

Jder why do you need all these weapons?Are you going in war against Russia for interest of USA and NATO?

Odgovori
Jd

We need there weapons to boost your military since our army was neglected many years, and now we have to catch up with tehnology, we are also going to sell weapons since we will produce many on the things i named in Romania, 1 example would be the 8×8 apc made with rheinmetall help, 800 unites will be made for the romanian army, the rest will be made for export, to help our economy, and of course we need these weapons for defence and to protect our interests in the region.Also i forgot to mention the HIMARS will have 300km range.

Go

Bravo, znaci Rumuni hoce da rade i za manje pare od EU samo da se nesto radi, proizvodi i na taj nacin obnavljaju vojni resursi.

Odgovori
Kr

Ulaganja Rumunjske u modernizaciju vojske su vrijedna divljenja. Poljska i Češka su sada malo usporile. Rumunjska vojska će biti i jača od Poljske sa: F16, ah-1z, uh1y venom, himars… A što će im? Pitanje je kome to ne treba? Velika je to zemlja, crno more je igralište NATO-a, Rusije, Turske koja se može preko noći okrenuti protiv NATOa. Moldavija je moguće krizno žarište. Na kraju radi se o odvraćanju odnosno potencijalni agresor će imati drugačiji odnos.

Odgovori
Zi

Tesko da ce biti jaca od poljske jer Poljska namerava da u narednih 15 godina ulozi 55 milijardi dolara u svoje oruzane snage.

sl

Pre 2 godine, dok je ministar odbrane bio Gasic, pominjala se ideja kooperacije sa Rumunijom/IAR u proizvodnji delova za H215 i to prvenstveno L1e podverzije. Ali, par nedelja kasnije je bio gaf sa novinarkom, te je sve drugo stalo. Takodje, ni SDPR nije bio za tu pricu…
Ali, Rumuni su izasli sa konkurentnom cenom (u nivou Mi17), pri cemu bi cena isla dole i deo proizvodnje bi bio de facto off-set za lokalne nabavke… Glavni selling-point im je bila mogucnost modernizacije Gazela i umrezivanja sa H215…

Odgovori
Jd

Also i forgot to mention that Sikorsky wants to make s-70 black hawk in Romania also.Sikorsky is the second competitor of the French group Airbus Helicopters to equip the Romanian army with new multirole military helicopters to replace the old Puma helicopters. American group Bell Helicopter is also interested in assembling the AH-1Z Viper helicopter model in Romania in order to equip the army.

Odgovori
Kr

Jder, with all due respect the interest of production line is just an interest. Nothing more. Also if RO signed an agreement with Bell for ah-1z it would be a logic thing to purchase uh-1y venom for transport due to cost and logistics. Romania is doing a good thing anyway.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

omniameamecumporto na: [ILA 2026] Elbit u Berlinu izložio većinu sistema koje Srbija kupuje

Thomas@ Hrvatska je sklopila dil sa Slovačkom gdje im Šestan Bush prodaje pametne kacige za njihovu vojsku a odore im također dolaze iz Hrvatske . Mi za uzvrat kupujemo streljivo i granate i potrebita punjenja jet Slovaci su u tome jaki.

15. Jun 2026.Pogledaj

Čeda na: [Eurosatori 2026] Jugoimport razvija turbo-mlazni Gavran 145, EDePro premijerno izlaže na pariskom sajmu

Realno mi smo tamo samo revijalno u Parizu ko na nekom avio mitingu Evropa nije naše tržište.Tri ključna tržiza za Srbiju su Bliski Istok, Jugoistočna Azija i Afrika otvaraju se nova na Kavkazu .U evropi niti smo u Nato niti će iko da kupuje naše oružje.Evropa to je tržište zatvorenog tipa sa odabranim igračima i…

15. Jun 2026.Pogledaj

Pavle na: [ILA 2026] Elbit u Berlinu izložio većinu sistema koje Srbija kupuje

Thomas ne sećam se da sam spomenuo uniforme, ako imaš iskustvo upotrebe municije iz neke srpske fabrike? kakve veze ima zabrana izlaganja puške na suncu, šta , diletiraju caure? valjda postoje pravila upotrebe, za kupce, one što ne prave municiju za svoje puške biti rakete za svoje vbr. ali svaka roba nadjes svoga kupca, to…

15. Jun 2026.Pogledaj

Svarog na: [Eurosatori 2026] Jugoimport razvija turbo-mlazni Gavran 145, EDePro premijerno izlaže na pariskom sajmu

Koliko je slepera trebal orki da dotjera 100k dronova na sajam? Pitam za EU naravno.

15. Jun 2026.Pogledaj

Thomas na: [ILA 2026] Elbit u Berlinu izložio većinu sistema koje Srbija kupuje

@Pavle Da. Jeftina municija lose kvalitete. Za G-36 bila je zato zabrana rafalne palbje. Jedva sie smijo izpucat jedan magazin. Pusku nisi smijo drzat na suncu. Ta pravila su bili u Afghanistanu. A o kvaliteti uniformi iz Srbije ne govorit. Trebali su zabranit da se njih peru. Opce pravilo u vjerovatno svakoj vojski na svijetu.…

15. Jun 2026.Pogledaj