[ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

16. jan 2025

Višenamenski helikopter S-92: Od naftnih platformi do prevoza predsednika SAD

15. jan 2025

Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024
[VIDEO] EKSKLUZIVNO: Prvi obilazak Erbasovog H145M – novog helikoptera za Vojsku Srbije
Najveći tehnološki pomak srpskog ratnog vazduhoplovstva nakon nekoliko decenija / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[VIDEO] EKSKLUZIVNO: Prvi obilazak Erbasovog H145M – novog helikoptera za Vojsku Srbije

Kada krajem 2018. godine, prema najavi predstavnika Erbasa koju je dao našem portalu, srpska vojska i policija budu preuzele svoj prvi H145 u pitanju će biti najdramatičniji tehnološki pomak u srpskom vazduhoplovstvu nakon nekoliko decenija.

Kada je reč vertikalnoj komponenti RV i PVO, ako je suditi po trenutnim najavama, dolaze bolji dani. Kako je za Tango Six potvrdio general-major Bojan Zrnić nastavlja se sa nabavkom helikoptera Mi-17 dok će se H145M „uglaviti“ između Gazela i ruskog helikoptera.

H145M izložen na Buržeu sa svim opcijama ubojnih sredstava, do „H Force 3“ nivoa / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Tango Six je na prošlonedeljnom Buržeu imao ekskluzivnu priliku da bude prvi medij iz Srbije koji će obići H145M izložen sa sve tri „H Force“ opcije naoružanja, odnosno svim varijantama ubojnih sredstava koje može poneti.

Vodič u obilasku bio nam je glavni čovek za „operativni marketing“ Erbas Helikoptersa Kristijan Fančini. Pravi čovek za posao promocije, bivši borbeni pilot Tigra u francuskom ratnom vazduhoplovstvu sa preko 4000 sati na Gazeli i borbenim iskustvom. On će biti prisutan i na ovonedeljnom Partneru na Erbasovom štandu.

Enterijer / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Poređenje sa Gazelom?

Ne dolazi u obzir.

Iako od svog pretka, helikoptera BK117, vuče pojedine karakteristike i rešenja, u pitanju je maksimum višenamenske i modularne filosofije koju je Erbas mogao da evoluira od originala.

Namenjen opciono za misije borbenog izviđanja, jurišnika, transportera specijalnih snaga i svih SAR pratećih aktivnosti, H145M to radi sa dva motora, u svim vremenskim uslovima (danju, noću i IFR), ima autopilot koji mu omogućuje sletanje bez spoljnog vizuelnog kontakta i spoljnih referenci, uz NVG kompatibilan kokpit koji nema ni jedan jedini analogni instrument.

Letački instrumenti H145M kokpita / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

H145M je prema tvrdnji proizvođača jedini helikopter na svetu koji može poleteti na svojoj MTOW sa samo jednim motorom.

Impresivne performanse prati i impresivan paket raspoloživog naoružanja. Poznato je da će srpski RV i PVO primerci imati lokalno korišćena i/ili razvijena ubojna sredstava i zna se da smo uzeli osnovni paket opreme, odnosno instalacije koje naknadno obezbeđuju dodavanje svih verzija paketa.

Paketi naoružanja, brendirani kao „H Force“ dolaze na 1, 2. i 3. nivou.

Nivo 1 obuhvata nevođenu balistiku topa 20 mm i mitraljeza 12,7 mm, nivo 2 obuhvata elektro-optički sistem sa laserskim obeleživačem i daljinomerom koji pomaže laserski vođenoj municiji, dok nivo 3, nivo čistokrvnog jurišnog helikoptera, nosi i nevođena i vođena sredstva kao što su rakete Helfajer, IC Spajk i vazduh-vazduh Mistral.

Pogledajte video našeg detaljnog obilaska:
 

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ko

Ovaj heli je za Srbiju kvantni skok.

Srecno leteli na njima i sa zeljom da se nikada ne upotrebe u ratu.

Odgovori
De

Zverka :) . Kada pocinje PARTNER? Da mi je videti taj lanser za rakete SUMADIJA :)

Odgovori
SF

I sad posle par reci kao tehnoloski pomak, zasto smo uzeli nivo 1, bez nivoa 2 ? Velika razlika u ceni ili posto nismo clanica NATO nismo u mogucnosti dobiti opremu od L-3 Wescam ?

MX-15D pravi veliku razliku u SAR i izvidjackim misijama, zato logika ovog poteza nije definisana

MX-20D je jos bolja oprema sto se tice senzora, ali Airbus verovatno zbog cene, takticke upotrebe nema ga u ponudi ( ima samo MX-10D i MX15D )

Ako je Nemacka platila za svoje specijalne jedinice „dobro opremljen“ H145M 12,9 mil $, koliko smo mi to povoljno prosli sa nivo 1 opremom ?

Pricamo o tehnoloskom napretku avionike,samo vec postoji n.p.r. SVAB koji je na ispitivanjima od 2013, mozda EO/IR senzori sa ENVG poboljsaju nocne misije u vremensko tezim uslovima.Mozda cak i THALES promeni malo avioniku kako najavljuje za 2020 sa 4G i iridijumskom mrezom koja ce u toku leta razmenjivati masu podataka.

Ali dobro lep i pristojan helikopter dobijamo, samo nedostaje „matematika“ u ovom „aranzmanu“.

Odgovori
Ž

Nemci su platili 12,9 miliona evra po helikopteru ali je naknadno potpisan i ugovor o odrzavanju pa je cena helikoptera skocila na preko 15 miliona.

SF

Sad da izvinite odrzavanje „sirok pojam“, to meni uvek upada prvo u oci.Helikopteri generalno imaju odrzavanje u proseku na svakih 4 sata leta zbog kompleksnosti ugradjenih delova.

Ali ovakav helikopter ne moze da izadje preko CPFH 3700$, sta je ukljuceno u tih dodatnih 15 mil $ nisam upoznat.

Medjutim ovde u nasem slucaju se navodi neki transfer tehnologija u odrzavanju, rezervni delovi i ulazak u neki „Airbusov program“.Samo stvarno bez nivoa 2 u paketu prilicno osiromasenu verziju uzimamo.Posebno sto pokusavamo probati „nase“ naouruzanje na njemu.Sto bi rekli nije lose videti i kako to zapadno izgleda, ali dobro sad……

iv

Jedno od retko pametnih nabavki u zadnjih ihaha godina! E sad kad ste ulozili tolike par gledajte da zalite na obuci, gorivu i odrzavanju, cisto da nebude sve toliko lepo kako izgleda, ipak je to Srbija!

Odgovori
Ro

Odlican helikopter. Mozda ste trebali odmah l upiti jaci nivo opreme. Cestitke na kupnji.

Odgovori
Џ

Шта ће нам ово ?
Боље да узму Робинсоне, …. или нешто јефтиније, Ансат, или

Шта ће нам ово од НАТоваца?

А са друге стране раде за шиптааре? Јбмти еуропу…

Odgovori
Jo

Asant ni Rusi nisu uzeli,cesto ga ovde ljudi pominju ali koliko ja znam nije usao u serisku.Sto se tice siptara i oni imaju ovakve cinimi se tri kom,pa ako dobijemo sertifikat za usluge remonta,jos cemo da im ga opravljamo :)

De

Ovaj tip helikoptera nema niko sem Nemacke(15 kom.). Mi smo porucili 9 i Malezija 5. A sto se tice saradnje sa Airbus rec je o remontom centru za helikoptere tipa Gazela.

Ac

Veoma mocan elektro-opticki system L3 Wescam MX-15 sa izuzetno dobrim infrared senzorom….inace radim za L3 Wescam, kompanija koja dizajnira I proizvodi ove sisteme.

Odgovori
iv

Aco covece oduzi se svojoj majci Srbiji, ukradi planove i daj ih SDP u da ih stanca u fabrici Velika Plana. Realno bice im dosta i samo spoljni deo, sto bi rekla frau Silovicka oni monogo vole makete! Salim se naravno, gledao sam na YT neki njihov promo materijal i izgleda da su im EO sistemi jako dobri. A cini mi se da su se u zadnje vreme bas i uzeli dobar deo trzista! Mada nije mi jasno da li ga je RV narucilo.

KA

Ova masina je odlicna samo za transport ali ne i za borbene misije. Ja sam 1996 nudio oklopnu zastititu (balisticku) za mup i negove helikoptere a oni naravno nista nisu kupili ( tupani i glupani tada a i sada ) i na Kosovu su se proveli kao bosi po trnju. Daken, ovo je bio samo uvod i reference a sada komentar : to sto se na ovu letilicu moze okaciti ovo i ono lepo je za paradu ali ako se u borbenim uslovima ovaj helikopter nadje u dometu obicnog mitraljeza ( a sigurno hoce ) ima da ga nema tj stusice ga jednim rafalom. Malo poredjenje : to vam je kao kada bi u najnovijem Mercedesu ( naoruzanom ) isli na prvu borbenu liniju ! Pogledajte kako su zasticeni Mi-28 ( pancirna stakla za kabinu , vitalni delovi motora oklopljeni i kabina pilota itd.) Mogao bih jos mnogo na ovu temu ali nemam vremena nekoliko C-130 ceka da ih oklopimo na nivo zastite od 12,7m i to do visine punicke kabine putnika koji sedi.

Odgovori
Ni

Da ti pojasnim nešto, na Kosovu je oboren samo jedan helikopter i to Mi 24, koji i jeste oklopljen do 12,7mm. A drugo, svi helikopteri kada bi se oklopili bilo kojim vidom zaštite ne bi imali snage ni ranjenika da ponesu a kamoli prevoz trupa. To su ipak vazduhoplovi od skoro 40 godina. Verovatno se razumeš u balističku zaštitu ali ne u helikoptere Mupa R Srbije.

To

Kad je oboren mi 24, dva leze na batajnic, a dva smo i imali

St

Nama trebaju jurisni helikopteri nadam se za vojsku da nabavljaju verziju 3

Odgovori
В

Ми-24 успешно стиго до Београд и ако је имао оштећење хидро системе .
Сада труне на аеродрому.
Иначе ако се не варам мислим да је варијанта Ми-24б
Што се тиче заштите чак и Ми-8МТ има заштиту кабине до нивоа 12.7, био и видо а за истребитеље да не пишем сувишно је.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs