Američki Stejt Department doneo je pre tri dana odluku o odobrenju moguće prodaje borbenih aviona F-16 Blok 70/72 Vladi Filipina. Kako se navodi, procenjena vrednost čitavog paketa čija bi se prodaja realizovala preko „Foreign Military Sales“ (FMS) programa, iznosi 5,58 milijardi američkih dolara.
Agencija za bezbednosnu i odbrambenu saradnju DSCA („Defense Security Cooperation Agency“) ministarstva odbrane SAD objavila je da je istog dana dostavila neophodnu potvrdu i time obavestila američki Kongres o ovoj odluci.
Paket koji je zatražila Vlada Filipina je obiman.
Namera je da se nabavi 20 aviona (16 jednoseda F-16C i 4 dvoseda F-16D). Od ostalih stavki sa spiska izdvojićemo 24 motora (20 na avionima i 4 rezervna), 22 AESA radara AN/APG-83 (20 na avionia i dva rezervna), 12 nišansko-navigacijskih kontejnera AN/AAQ-33 Sniper ATP, sisteme za protivelektronska dejstva AN/ALQ-254 Viper Shield i infracrvene sisteme za pretraživanje i praćenje (IRST).

Od naoružanja se navode: 22 topa M61 Vulcan 20 mm (20 na avionima i dva rezervna), 112 raketa vazduh-vazduh AIM-120C-8, 40 raketa vazduh-vazduh AIM-9X Sidewinder, 60 avio-bombi Mk82, 60 avio-bombi Mk84, 36 vođenih bombi GBU-39/B, 30 setova za vođene bombe JDAM GBU-38 ili GBU-54, 30 računarskih upravljačkih grupa za vođene bombe GBU-50 Enhanced Paveway II (EP II), 32 seta (Airfoil Group) za vođene GBU-50 EP II.
Ovo nije prvi pokušaj Filipina da nabavi borbene avione F-16 Blok 70/72. SAD su 2021. godine odobrile moguću prodaju 12 primeraka za 2,4 milijarde dolara, ali tada nije bilo dovoljno finansijskih sredstava. U međuvremenu je sa svojom ponudom izašao i švedski SAAB, međutim prodaja Gripena nije realizovana, pa se ratno vazduhoplovstvo i dalje oslanja na 11 južnokorejskih lakih višenamenskih borbenih aviona FA-50PH (nabavljeno ih je 12, jedan je pre mesec dana izgubljen u katastrofi).
Kolumbija

Nakon nekoliko godina analiza i procena, Vlada Kolumbije donela je odluku da se za kolumbijsko ratno vazduhoplovstvo nabave švedski višenamenski borbeni avioni Gripen, što je pre dva dana potvrdio i kolumbijski predsednik Gustavo Petro. Iako nisu saopšteni detalji, pa ni to koliko aviona se nabavlja, niti koji je rok isporuke, pojedini izvori navode da će paket koštati oko 3,5 milijarde dolara, ali i da je Švedska ponudila raznovrstan ofset.
Kandidati za novi borbeni avion RV Kolumbije su pored Gripena, bili i evropski EF-2000, francuski Rafal i američki F-16 Blok 70/72. Do skoro su stizale informacije da je Rafal bio favorit, čak je krajem decembra 2022. godine zvanično saopšteno da će se naručiti 16 primeraka ovog tipa.
Smatra se međutim da je presudila cena, kao i činjenica da je korisnik Gripena susedni Brazil što bi moglo da olakša, pojednostavi i pojeftini logistiku, pogotovu zato što se u Brazilu sklapaju i proizvode komponente za ovaj tip aviona.
Iako je odluka o nabavci doneta, treba sačekati potpisivanje ugovora, objavu detalja, ali i ono što je najvažnije – kako će SAD reagovati na ovakav potez. Američki Lokid Martin je uporno nastojao da Kolumbiji proda F-16 koji je odavno viđen kao prvi izbor. Ono što bi SAD, sa kojima Kolumbija trenutno nije u najboljim političkim odnosima, mogle da urade je da blokiraju prodaju raznih američkih tehnologija koje se nalaze u švedskom avionu, među kojima je i ‘‘srce‘‘ aviona – pogonska grupa.
RV Kolumbije trenutno raspolaže sa oko 20 modernizovanih izraelskih borbenih aviona Kfir, desetak su lovci Kfir C10, ostatak su jurišnici Kfir C12 i dvosedi TC12. Poslednja modernizacija izvršena je pre osam godina kada su avioni dobili savremenu elektronsku opremu, radare, vazduhoplovna ubojna sredstva među kojima i rakete vazduh-vazduh. Na mnogim avionima su resursi već istekli, nekima su produžavani, ali im je potrebna hitna zamena.
Vlado
Gripen je dobar izbor bez dileme. Kolumbija nije pogrešila.
Ikar
Zrakoplovima obicno kupujes potporu i saveznike, gripen je odlican zrakoplov mozda i najbolji ulozeni novci za svaku manju drzavu ali Svedska potpora u Europi nista ne znaci a kamoli u globalno…..Recimo Kanada preispituje kupnju borbenog zrakoplova F-35, ali stručnjaci upozoravaju da bi promjena planova bila skupa i neučinkovita. Uz zastarjelu flotu i ograničene mogućnosti, F-35 ostaje najbolji izbor za obranu Kanade. Iako je izgradnja domaćih mlažnjaka moguća, bila bi potrebna desetljeća i golema financijska sredstva. Stručnjaci se slažu da je pridržavanje dogovora najpametniji potez