BEG airport status
[VIDEO] Jedanaesti „Novogodišnji kup“ maketara u Muzeju vazduhoplovstva Ove godine izložena 741 maketa, a 49 nije dostavljeno zbog loših vremenskih prilika / Foto: Bojan Savić, Tango Six

[VIDEO] Jedanaesti „Novogodišnji kup“ maketara u Muzeju vazduhoplovstva

Jedanaesti „Novogodišnji kup“ maketara održan je u organizaciji Maketarskog kluba „Oluj“ 15. i 16. decembra ove godine na prvom izložbenom nivou u Muzeju vazduhoplovstva.

Tema ovogodišnjeg Kupa bila je Prvi svetski rat, a pored maketa aviona bile su izložene i makete vojnih vozila, tenkova, plovila i oružija korišćenih u ovom ratu.

Kako je ekipa Tango Sixa tom prilikom mogla da zabeleži, među ratnim avionima našli su se britanski dvokrilni bombarder Hendli Pejdž O/400 strateški bombarder iz Prvog svetskog rata, kao i Albatros D5, jedan od najpoznatijih nemačkih lovaca korišćenih u Velikom ratu.

Izložene makete ratnih aviona korišćenih u Prvom svetskom ratu / Foto: Slađana Nedeljković, Tango Six
Albatros D5 (levo) / Foto: Slađana Nedeljković, Tango Six

Deo izložbe bio je posvećen i civilnom vazduhoplovstvu, gde su prikazane makete putničkih aviona različitih država među kojima je i JAT-ov avion DC 9, ali i avion bugarske avio-kompanije Balkan.

JAT-ov avion DC 9 / Foto: Slađana Nedeljković, Tango Six
Avion bugarskog avio-prevoznika Balkan / Foto: Slađana Nedeljković, Tango Six 

Tim povodom, predsednik Maketarskog kluba „Oluj“ Časlav Mijušković za Tango Six ističe da je ove godine prijavljeno 200 maketara od kojih je 63 iz Srbije:

– Ove godine prijavljeno je 200 maketara od kojih je 63 iz Srbije, a ostali su maketari su iz Italije, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Slovačke, Češke, Poljske, Rumunije, Bugarske i Grčke.

Takođe, jedan prijavljenih maketara je iz Moldavije i jedan Amerike, oni su nam poslali svoje makete kako bismo bili u prilici da vidimo način pravljenja maketa u dalekim zemljama. –

Domaći i strani posetioci uživaju u maketama / Foto: Slađana Nedeljković, Tango Six

Prema njegovim rečima, ove godine izložena je 741 maketa, što je više nego prethodne. Ipak, 49 maketa nije doneto zbog loših vremenskih prilika i snega.

Maketari razmenjuju iskustva sa takmičenja / Foto: Slađana Nedeljković, Tango Six

Za sve koji nisu bili u prilici da posete „Novogodišnji kup“, ekipa Tango Sixa pripremila je video snimak u kojem možete videti kako je izgledao prvi dan ovog maketarskog kupa:

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Da

Imao sam ih preko 80 komada i sve u razmeri 1:72 i onda se desio moj sin , 1999 je skrsio zadnju maketu B-2 . Kad sam mu pokazao slike maketa koje je unistio kao beban ,( a inace je sam poceo da se bavi maketarstvom ) pitao me zasto sam dozvolio da sve pokvari i zasto ga nisam tukao . Uzivao je da ih krsi nisam mogao to zadovoljstvo da mu oduzmem.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Koja komedija na: [Eurosatori 2026] Univerzalni MV-8 „Komodo“: Nove varijante besposadne platforme hrvatske kompanije DOK-ING

Kakav napredak? Kakvo znanje? Sklepali neku nebulozu koja nicemu tacno ne sluzi. Svasta.

22. Jun 2026.Pogledaj

Perko na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@Aco Ono, kako da ti kazem, nisi u pravu. Ima milion firmi kojima treba Catia, uci se po fakultetima, ima piratskih verzija svakako (za ove koji pitaju) a u Srbiji itekako postoji proizvodnja svega i svacega. Šton se tiče namenske ne crtaju Noru, Milose, Lazare niti su Lastu zavrsili na papiru uz logaritmar. Pri cemu…

22. Jun 2026.Pogledaj

Ilija na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Kad ti imenjak ne odgovara ja cu. Institucija Predsednik Republike Srbije jednom prilikom je rekao da za za Rafale kupljena cak i destilovana voda. To mi zvuci kao izuzetno potrosan materijal koji mozes da se proizvodi u Srbiji i koji je bas glupo da uvozimo. Nadao sam se da ce se u Srbiji prvo proizvoditi…

22. Jun 2026.Pogledaj

Ilija na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Tuzno je kad vidis kako Informer efikasno ispira mozak i kako se brzo zaborave stvari kojima smo se nekada radovali. 2008. godine Iraku je prodat aviona Lasta, iste godine Mianmaru je prodata Nora B52, predstavljen je Lazar 1. Tuga kad vidis da se ljudski mozak pretvara u kasu i

22. Jun 2026.Pogledaj