Bliskoistočni Etihad i Gulf Air potpisali su suradnju (trenutno MoU) sa nadom da ova suradnja pomogne kompanijama da prevladaju ogromne financijske probleme u koje su ušli.
Suradnja je to indikativnija što su obije kompanije u vrlo lošem financijskom stanju, ali i okruženi vrlo jakim kompanijama. U prvom redu to su Emirates i Qatar koji imaju nevjerojatnu ekspanziju, flote sa preko 200 aviona, te su preuzeli ogroman dio prometa između Europe, i Azije, Australije, te Afrike. No, tu je i Saudia koja je vrlo utjecajna u regiji (184 aviona), Oman Air (53 aviona, 23 naručena) i Egyptair (51 aviona, 33 naručena), te LCC flyDubai, Air Arabia, i fynas. Ogroman dio potencijalnih putnika preuzimaju turski Turkish i Pegasus, ali i indijski IndiGo, SpiceJet, kao i posrnule Air India i Jet, koje iako su u lošem stanju još uvijek imaju vrlo mnogo linija i preuzimaju mnogo putnika na Bliskom Istoku. Uz to ekspanziju je najavio Kuwait (na 27 aviona naručili su 28 novih), Royal Jordanian, Middle East (20 aviona, 15 naručenih), Iraqi Airways (32 aviona, 30 naručenih), a posebno Iran Air i ostale iranske kompanije najavile su enormnu ekspanziju sa 400 naručenih aviona, koju ekspanziju su prekinule nove sankcije SAD-a.
Etihad je u dvije godine objavio 3,4 milijarde EUR gubitka, abnormalan gubitak koji ne bi mogle podnijeti ni najveće globalne mega-kompanije, povukao se iz akvizicija u Air Berlinu, Alitaliji, Darwinu, prodao dio udjela u Virgin Australiji, te redefinira svoje odnose sa Jetom, Air Serbiom i Air Seychellesom (koji su svi u restrukturaciji). Kompanija reže linije, frekvencije, flotu, broj zaposlenih, te mijenja nivo usluge i kreće sa point-to-point strategijom.
Gulf Air također ima velike gubitke, ogromnu narudžbu aviona (40 naručenih aviona na trenutnoj floti od 33 zrakoplova), odustao je od naručenih A220, iz uporabe će izbaciti A330-200 po dolasku adekvatnog broja 787-9, tj. prije planiranog izbacivanja, te pokušava postaviti strategiju koja bi kompaniju dovela bliže pozitivi. Najnoviji potez Gulfa je sale and leaseback sporazum s SMBC za šest od ukupno 12 naručenih A320neo (jedan je već u uporabi). Kompaniju vodi Krešimir Kučko, bivši CEO Croatie Airlines.
Sporazum predviđa code-share na letovima između hubova kompanija Abu Dhabia i Bahrain Internationala (zajedno imaju 7 dnevnih letova na ovoj liniji), ali i na brojnim linijama obije kompanije iz njihovih hubova prema trećim destinacijama, no surađivat će i na cargu, operacijskim sustavima, održavanju, školovanju kadrova, frequent flyer programu.
Etihad u regiji leti samo za Beograd gdje ima 7 letova tjedno, a što se u top sezoni povećava na 11, te udio od 49% u Air Serbiji i vrlo širok code-share sa srpskom nacionalnom kompanijom. Gulf ne leti u regiji iako je najavio mogućnost letova za Sarajevo.
Alen
„Sale and leaseback“ – tu je Kucko vec iskusan…..
Alen Šćuric Purger
O da!!!!
dax
Kucko se lepo uvalio… Sigurno nije loša plata. :-)
Alen Šćuric Purger
O da nije!!!