BEG airport status
[NAJAVA] Deveti sajam naoružanja i vojne opreme od 25. do 28. juna; Bojevi prikaz na Nikincima 26. juna Ove godine na manifestaciji se obeležava i 70 godina postojanja kompanije "Jugoimport SDPR" / Foto: Ministarstvo odbrane

[NAJAVA] Deveti sajam naoružanja i vojne opreme od 25. do 28. juna; Bojevi prikaz na Nikincima 26. juna

Deveti međunarodni sajam naoružanja i vojne opreme „Partner 2019“ biće održan pod pokroviteljstvom Ministarstva odbrane u suorganizaciji sa kompanijom „Jugoimport SDPR“ od 25. do 28. juna u halama 1 i 4, kao i na otvorenom prostoru Beogradskog sajma, najavljeno je na današnjoj konferenciji povodom organizovanja tog sajma.

Kako je tom prilikom rečeno, i ovogodišnji „Partner“ biće u znaku porasta broja domaćih i inostranih izlagača, povećanja tehnološkog nivoa i broja predstavljenih eksponata, kao i porasta poslovne aktivnosti:

– Ministarstvo odbrane će tokom trajanja sajma posetiocima predstaviti  naučne, istraživačke, opitne, remontne i obrazovne kapacitete svojih institucija i njihov konačni rezultat, a MO i VS će pored svojih mogućnosti predstaviti i svoje potrebe, te ova manifestacija nudi mogućnost i inostranim i domaćim proizvođačima za predstavljanje institucijama Republike Srbije, ali i ostalim posetioicoma.

Kada je reč o nastupu kompanije „Jugoimporta SDPR“, on će ove godine biti posvećen ne samo tekućim poslovnim aktivnostima, već i obeležavanju sedamdesetogodišnjice ove kompanije. U ime tog jubileja, biće organizovan i funkcionalan prikaz sa demonstracijom sredstava sa bojevim gađanjem iz razvojnog i proizvodnog programa „Jugoimport SDPR“ i OIS na poligonu u Nikincima. – objašnjeno je na konferenciji.

U 2017. „Partneru“ prisustvovalo 128 izlagača iz 21 zemlje; Ove godine još više / Foto: Ministarstvo odbrane

Povodom održavanja ovogodišnjeg Sajma, novinarima i gostima su se obratili i v.d. pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse Nenad Miloradović, načelnik Uprave za odbrambene tehnologije general-major Mladen Vuruna, pomoćnik generalnog direktora „Jugoimport SDPR“ Aleksandar Lijaković i savetnica generalnog direktora Beogradskog sajma Mirjana Lukić.

Miloradović je prilikom svog obraćanja istakao da kapaciteti u oblasti istraživanja, razvoja i proizvodnje naoružanja i vojne opreme (NVO) omogućavaju, između ostalog, i potencijal rasta ukupnog izvoza i ekonomskog razvoja zemlje, podsetivši da je rast izvoza preduzeća Odbrambene industrije Srbije (OIS) prošle godine bio 13,9%:

– Кada je reč o kapacitetima za istraživanje i razvoj sredstava NVO, okosnicu predstavlja Vojnotehnički institut, ali je proteklih godina izgrađen modalitet saradnje sa ostalim naučnim, obrazovnim i istraživačkim ustanovama u zemlji.

– Prošle godine uveden je u naoružanje Vojske rekordan broj sredstava NVO iz domaćeg razvoja – ukupno 29, a u prvom kvartalu ove godine još dodatnih 13 sredstava. Do kraja godine očekuje se uvođenje najmanje još 24 sredstva iz domaćeg razvoja – naglasio je Milordaović i najavio da će na ovogodišnjem „Partneru“ biti izloženi i novi kompleti zaštitne balističke opreme unapređenih performasi, nova familija streljačkog naoružanja sa odgovarajućim optičkim i optoelektronskim nišanima, uključujući i video-nišan, potom familija vođenog protivoklopnog naoružanja, artiljerijski PVO malog dometa, besposadne platforme kako zemaljske tako i vazduhoplovne sa njihovim naoružanjem, modernizovana borbena vozila, nova terenska vozila i mnogi drugi.

„U prvom kvartalu 2019. uvedeno 13 sredstava NVO. Do kraja godine još najmanje 24 sredstva iz domaćeg razvoja“ / Foto: Ministarstvo odbrane

Ove godine na sajmu će biti prikazana sredstva NVO koja su u rangu sa sredstvima drugih svetskih renomiranih proizođača, naveo je Mladen Vuruna i dodao da je to rezultat višegodišnjeg rada stručnjaka iz organizacionih sastava Uprave za odbrambene tehnologije, a u cilju podizanja operativnih i funkcionalnih sposobnosti Vojske.

Pomoćnik generalnog direktora JP „Jugoimport SDPR” podsetio je da se ta kompanija ovoj sajamskoj manifestaciji pridružila 2004. godine, kad je bila samo nacionalna izložba, a danas predstavlja značajan događaj na regionalnom nivou. On je naglasio i tehnološke prodore „Jugoimporta“ u prethodnim godinama, koji su ostvareni u nekoliko glavnih oblasti NVO:

– Prvi tehnološki prodor jeste razvoj i proizvodnja složenih artiljerijskih sistema, a zatim i proizvodnja i razvoj oklopnih vozila. Značajan je i tehnološki prodor u oblasti raketne artiljerije, zatim vođenih raketa, vođenih bombi, ali i prodor u oblasti municije i drugih proizvoda OIS-a. –

Na kraju konferencije, prisutnima se ispred Beogradskog sajma obratila i Mirjana Lukić, koja je podsetila na značajne podatke po kojima se vidi uzlazni trend razvoja Sajma naoružanja i vojne opreme u proteklih 15 godina:

– Od 2004. godine, kada je na sajmu nastupilo 23 izlagača, broj je svake godine povećavan da bi u 2017. bilo 128 izlagača iz 21 zemlje. Ova manifestacija pokazuje da se uz najmanje troškova može najkompleksnije predstaviti naoružanje i vojna oprema. Takođe, „Partner“ izaziva pažnju i inopartnera koji su spremni da sarađuju sa srpskom privredom, sa Ministarstvom odbrane i „Jugoimportom“, kao i interesovanje inostranih izlagača, kojih je svake godine sve više. –

„U proteklih 15 godina uzlazni trend razvoja Sajma naoružanja i vojne opreme“ / Foto: Ministarstvo odbrane

Osim predstavljanja sistema i proizvodnih programa, na sajmu će biti organizovani i stručni programi, a u okviru njih i predavanja, i to: Industrija 4.0 u kontekstu razvoja tehnološke i industrijske baze Republike Srbije; Značaj automatizacije kodifikacije i iskustva u primeni softvera za kodifikaciju; Trendovi u razvoju i opremanju bezposadnih zemaljskih platformi; Primena nanomaterijala u službi odbrambenih tehnologija i druga.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    Buck na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

    Mislim kako ta tvrdnja nije točna. Naime, radar je isti RBE2, no antena je ta koju je moguće promijeniti pa se tako u ovisnosti o prirodi misije ili dostupnosti antene na njega stavlja PESA ili AESA antena.

    27. Nov 2024.Pogledaj

    Djuka na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

    Cev da bi se uvulacila potrebna je odredjena mehanika i prostor kojeg za tako nesto u trupu nema. Jos je pri tome cilindricnog oblika, idealna da elektromagnetni talasi predju preko i vrate se tamo gde ne treba, radaru. Rafale prosto nije stealath letelica, jer ako se pazljivo pogleda ni jedan jedini senzor sem radara :-)…

    27. Nov 2024.Pogledaj

    Branko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

    "Na ovaj nivo će se nadograditi postojeći francuski Rafali F3R, ali se mora naglasiti da se na F4.1 mogu nadograditi samo avioni varijante F3R koji imaju AESA radar. " Da li to znaci da se hrvatski avioni ne mogu nagraditi na F4.1?

    27. Nov 2024.Pogledaj

    Лек na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

    K И даље не бих искључио могућност да поједине технологије са Ф5 које не би захтевале структурне захвате заврше на некој даљој подверзији Ф4.

    27. Nov 2024.Pogledaj