Brend najčitanijeg i najuticajnijeg vazduhoplovnog portala u Srbiji i zemljama bivše Jugoslavije od utorka 2. septembra nalazi se u niskoj zemljinoj orbiti, na više od 500 kilometara visine, u svemiru.
Kao rezultat lične inicijative redovnog čitaoca Tango Six portala jedan od nano-satelita (Cubesats) koji je lansiran u raketi Vega međunarodne kompanije Arianespace sa lansirne rampe u Francuskoj Gvajani nosi ime i natpis „Tango Six“.
Kako sam na svom ličnom Facebook profilu najavio početkom februara, Dalibor Đuran, vazduhoplovni inženjer poreklom iz Srbije a sada zaposlen u kalifornijskoj kompaniji Planet, iznenadio me je prvo činjenicom da je naš dugogodišnji (skoro od početka, pre više od 15 godina) čitalac a zatim i gestom koji naš medijski brend, ako ne kvalitetom, brojem ukupne publike i nišom koju obrađuje, ono barem bukvalno fizički, od 2. septembra, stavio iznad svih medija u regiji.
Na jednom od 26 SuperDove nano-satelita za optičko snimanje planete Zemlje kompanije Planet napisano je jednostavno: „T6-Tango Six“. Ovi sateliti pridružiće se Planetovoj konstelaciji koja se već nalazi u LOE (Low Earth Orbit) i koji pružaju komercijalne usluge fotografisanja zemljine površine sa mogućnošću bržeg pozicioniranja iznad željenih tački u poređenju sa sličnim satelitima starijih tehnoloških generacija. Ljubaznošću kompanije Planet Tango Six je ekskluzivno prikazao sposobnosti ovih satelita na primeru višemesečne montaže slika napredovanja građevinskih radova kompanije Vansi na aerodromu „Nikola Tesla“.
Za više detalja o kompaniji Planet, njihovim satelitima i mogućnostima za karijeru inženjera u svemirskoj industriji pogledajte vebinar koji je organizovala fondacija Serbian Case For Space.
Pored satelita koji nosi ime i natpis „Tango Six“ raketom Vega poletelo je ukupno 52 mala satelita iz 13 zemalja među kojima su bila i dva iz Slovenije – Nemo HD i Trisat. Radi se o prva dva satelita iz bivše jugoslovenske države koja su projektovana da snimaju multispektralne fotografije planete Zemlje u kratkotalasnom infracrvenom spektru koje će služiti naučnicima da nadziru zagađivanje mora naftom usled havarija brodova i plastikom, velike požare kao i vulkanski pepeo koji je posebno opasan za moderni komercijalni vazdušni transport.

Vegina misija (odlagana od marta nekoliko puta zbog loših meteo uslova) bila je prvo opitovanje novog koncepta lansiranje kompanije Arianespace pod nazivom SSMS koncept (Small Spacecraft Mission Service). Reč je o konceptu „ride sharinga“ koji će omogućiti manjim kompanijama, univerzitetima, naučnim institucijama i startapovima iz svemirske industrije da budu deo istog lansiranja kako bi podelili i spustili cenu lansiranja njihovih, obično nano-satelita, u svemir. Ovaj koncept planira da pomeri segment industrije lansiranja u pravcu korišćenja jednog lansiranja od strane više klijenata umesto dosadašnje prakse u kojoj jedan klijent zakupljuje teretni prostor i određuje visinu orbite i druge parametre.
Video lansiranja rakete Vega možete pogledati ovde:
Aleksandar Mitrović
Sjajno!
PakleniVuk
Pozdravite DM (Dragana Mirković ) satelit kad se sretnete negde „tamo gore“ i javite obavezno kad i u koje vreme da pogledamo u nebo i da se „na kezimo“ za selfi kad budete iznad Srbije ;-)
ZZ
Jedan od glavnih konstruktora Arijane, sada u sretnoj penziji, je Nenad – Neno Hrisafovic. Mozete pronaci vise detalja o njemu na internetu.
On je takodje i konstruktor jede od poznatijih jedrilica koja se proizvodila 60-ih, Cirrus.
Sokol
Cestitki za vas !!! I golema pofalba za celiot portal . Kako mlad entuzijast za avijacija , ova e edinstveniot portal na balkanov kade moze da se najdat odlicni tekstovi i novosti za voenata avijacija za site zemji na balkanov i drugi mnogu interesni temi . Pozdrav od Makedonija
Dead1
Very cool indeed!
Veljko
Cestitke urednistvu T6, ovo je prvi od mnogih satelita.