Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024
[RAT U UKRAJINI] Međusobni napadi na vazduhoplovne baze, zapadni mediji pišu da borbeni avioni F-16 već lete iznad Ukrajine
Do sada su F-16 Ukrajini obećale Belgija, Danska, Holandija i Norveška. Ukrajinci traže bar 128 aviona, za sada je najavljeno 85 / Foto: Ministarstvo odbrane Holandije

[RAT U UKRAJINI] Međusobni napadi na vazduhoplovne baze, zapadni mediji pišu da borbeni avioni F-16 već lete iznad Ukrajine

Početak 30. meseca rata u Ukrajini obeležili su ukrajinski udari po ruskim vazduhoplovnbim bazama, naftnim postrojenjima, skladištima municije, zatim ruski napadi na ukrajinske aerodrome, a na večini linija fronta Rusi i dalje imaju inciijativu.

Ruske snage ostvarile su napredovanja u rejonima Volčanska i Kupjanska u Harkovskoj oblasti, kod gradića Svatove u Luganskoj oblast, potom u Nju Jorku, Torecku, Časov Jaru i zapadno od Donjecka u Donjeckoj oblasti, kao i u zapadnom delu Zaporoške oblasi.

Nekoliko zapadnih medija objavilo je da je Ukrajina dobila borbene avione F-16.

Prvi je bio Blumberg koji je naveo da je isporučen manji broj aviona, dok britanski Times navodi da ih je stiglo samo 6. Negde se tvrdi da su avioni već korišćeni ili da će se u početku koristiti za PVO, odnosno presretanje dronova i krstarećih raketa, a da će tek kasnije biti upotrebljeni za ofanzivna dejstva.

Navodno prva fotografija F-16 RV Ukrajine.

Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije i video snimci navodnih letova ovih aviona iznad Lvova i Odese. Ruski nezvanični izvori navode da to nije nikakva novost, da se avioni koji su namenjeni Ukrajini odavno nalaze u Rumuniji i da iz te države još od jeseni prošle godine s vremena na vreme lete iznad Ukrajine.

Jedan od oborenih dronova “Gerbera“ koji su najverovatnije služili za odvraćanje pažnje ukrajinskoj protivvazduhoplovnoj odbrani.

Rusi su 31. jula izvršili jedan od najmasovnijih napada na Ukrajinu koji je izveden dronovima-kamikazama.

Ukrajinci su prijavili da je oboreno svih 89 letelica, pojedini izvori navode međutim da ih je lansirano preko 100. Ono što je interesantno je da su se među dronovima, osim već poznatih Šahida 136 (Geranj 2) našle i letelice “Gerbera“. U analizama koje se pojavljuju na društvenim mrežama navodi se da se radi o veoma primitivnim letelicama koje su napravljene od jeftinih komponenti, a kako nemaju čak ni bojevu glavu niti zaštitu od ometanje, smatra se da se koriste kao mamci za PVO.

Posledice ukrajinskog napada na vazduhoplovnu bazu Saki koji je izvršen 26. jula.
Snimak koji pokazuje navodno uništeni ruski borbeni avion Su-30SM u vazduhoplovnoj bazi Saki.

Ukrajinci su dronovima-kamikazama velikih dimenzija, samim tim i sa velikom količinom eksploziva, prošlog petka napali rusku vazduhoplovnu bazu Saki na Krimu. Posle nekoliko dana objavljeni su satelitski snimci rezultata napada, navodno je uništen jedan višenamenski borbeni avion Su-30SM, dok su dva aviona istog tipa oštećena.

Na ovom aerodromu koji je i ranije bio meta ukrajinskih napada dronovima i raketama, baziran je 43. samostalni mešoviti jurišni avijacijski puk, 2. gardijske mornaričke avijacijske divizije sa po jednom jurišnom i izviđačkom eskadrilom naoružanim avionima Su-30SM, Su-24M i MR.

Aerodrom “Olenja“ nalazi se na oko 1.800 km od najbliže rusko-ukrajinske granice.
Satelitski snimci načinjeni dva dana nakon navodnog napada ne pokazuju bilo kakva oštećenja baze Olenja, niti tehnike koja se nalazila na aerodromu.

Glavna obaveštajna uprava Ukrajine (GUR) tvrdi da je 27. jula napadnuta vazduhoplovna baza Olenja, kod grada Olenogorsk, Murmanska oblast, na poluostvru Kola. Ovaj aerodrom udaljen je na oko 1.800 km od najbliže granice sa Ukrajinom i na njemu je u mirnodopsko vreme stacionirana eskadrila 40. mešovitog avijacijskog puka, 22. gardijske teške bombarderske divizije naoružana srednjim bombarderima Tu-22M3. U bazi je u poslednje vreme primećeno i prisustvo strategijskih bombardera Tu-95MS.

GUR Ukrajine je prvo navela da je jedan bombarder Tu-22M3 pogođen i uništen, potom da su zapravo oštećeni jedan ili dva aviona. Međutim, sveži satelitski snimci objavljeni par dana nakon navodnog napada ne pokazuju bilo kakve uništene ili oštećene letelice niti posledice napada za koji se tvrdi da je izveden dronovima.

Helikopter Mi-8 ruske Nacionalne garde uništen prekjuče blizu Donjecka.

Rusi su nakon dužeg vremena blizu fronta izgubili helikopter.

Prekjuče je u rejonu grada Donjeck uništen transportni helikopter Mi-8MTV-2 (evidencijskog broja 59 žuti, registracije RF-34255) za koga su ruski mediji objavili da je pripadao Nacionalnoj gardi. Takođe se navodi da je helikopter prevozio ranjenike, kao i da je poginulo 20 vojnika među kojima i jedan član posade.

Postoje tri verzije događaja, prvo se pojavila informacija da je u pitanju prijateljska vatra, potom da je helikopter pogođen FPV dronom, a poslednje što je nezvanično objavljeno da je u pitanju dejstvo artiljerijskog raketnog sistema HIMARS. Na ruskim društvenim mrežama može se pročitati kritika i objašnjenje da je razlog ove katastrofe to što su ruske snage već dve godine koristile jedno isto mesto za evakuaciju i ukrcavanje ranjenika u helikoptere.

Dronovima-kamikazama Lancet Rusi su 29. i 30. jula dejstvovali po vazduhoplovnoj bazi Doljginjcevo kod Krivog Roga, Dnjepropetrovska oblast. Objavljena su dva video snimka sa optoelektronskog sistema Lanceta (sistem koji ima i termovizijski kanal) na kome se vidi da su ispod zaštitne mreže pogođena dva jurišna aviona tipa Su-25 RV Ukrajine.

Najnovija vojna pomoć koju SAD šalju Ukrajini vredna je 200 miliona dolara, i predstavlja naoružanje i vojnu opremu iz viškova američke vojske. Na spisku se nalaze precizna vazduhoplovna ubojna sredstva, rakete zemlja-vazduh kratkog i srednjeg dometa među kojima su i rakete RIM-7, kao i rakete za sisteme PVO NASAMS. Tu je zatim municija za artiljerijske raketne sisteme HIMARS, granate za topove-haubice 105 i 155 mm, minobacače 120 mm, potom sistemi za protivelektronska dejstva, protivoklopni sistemi AT-4, Javelin i TOW, streljačko naoružanje, različiti eksplozivi i minsko-eksplozivna sredstva, uređaji za komunikaciju, usluge pružanja komercijalnih satelitskih foto-snimaka, razni rezervni delovi, logistička podrška i pomoćna oprema.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Vl

Kada Ukrajinci sa velikim uspehom unistavaju ruske avione na aerodromima sta bi tek Nato radio. Rusko RV bi prestalo da postoji kroz 24 casa.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor