Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024

Otvoren pogon za finalnu montažu vojnih transportnih aviona Erbas C295 u Indiji

29. okt 2024
Emanuel Makron najavio posetu Srbiji i finalizaciju vojnih ugovora odgovarajući na pitanje o Rafalima
Uskoro potpisivanje ugovora za nabavku Rafala? / Foto: Uroš Mitrović

Emanuel Makron najavio posetu Srbiji i finalizaciju vojnih ugovora odgovarajući na pitanje o Rafalima

Francuski predsednik Emanuel Makron kazao je juče na konferenciji za medije nakon Samita Evropske političke zajednice koji je istog dana održan u Londonu, da narednih nedelja ili meseci namerava da poseti Srbiju i, između ostalog, ‘‘finalizuje pregovore o vojnim ugovorima‘‘.

Makronova izjava zapravo je bio odgovor na konkretno pitanje francuske novinarke o statusu ugovora za nabavku borbenih aviona Rafal za Srbiju.

– Vojna pitanja su deo naše agende. U narednim nedeljama ili mesecima ću posetiti Srbiju kako bismo finalizovali pregovore koji su predmet tehničkih, finansijskih i političkih pregovora između naših država. –

Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se na samitu u Londonu susreo i sa Makronom, izjavio kako posetu francuskog predsednika Srbiji očekuje ‘‘krajem avgusta, najkasnije početkom septembra‘‘.

Moguće potpisivanje ugovora za srpsku kupovinu Rafala predsednik Vučić prethodno je najavio prilikom posete Parizu u aprilu ove godine. Tada je kazao da „očekuje potpisivanje ugovora u naredna dva meseca, uz prisustvo predsednika Francuske“.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ј

Па,како је велики вођа поклонио оно за шта су 1914 године преци давали своју крв и животе, можда и потпишу за те Рафале.

Odgovori
Mi

Kako stvari stoje jos ce zivote nadavati kroz generacije koje slijede. Njemacka ima dosta vece zalihe litija ali ih gle cuda ne vadi kod sebe. Ali je zato Scholz odmah dotrcao u Srbiju.
Zasto postavlja li pitanje iko?

Ne

Jos cemo da vidimo sta je taj poklonio i dal ce mu biti dozvoljeno da pokloni.

Jo

@Mislav
Nemačka otvara rudnik litijuma u okolini Drezdena, kopaće se ispod zemlje. Potrebe EU za litijumom su velike. Ovde se radi o osiguravanju resursa koji će obezbediti energetsku nezavisnost kontinenta.

Mi

Jordan

Otvara ga vec godinama i nikako da otvori. Te rezerve su poznate vec godinama. Sad kad Sholz dogovori zagadjenje u Srbiji nece ga u Njemackoj ni otvarati.

Dr

Srbija nema naftu, nema gas, nema nuklearke. Nema ni izlaz more da joj padaju pare sa nema od turizma. Litijum je jedina strateska sirovina koju Srbija ima i to se mora iskoristiti. Ovo ce prvi put biti da neko zavisi od nas, a ne obrnuto.

Dr

Neki su davali krv i posle , a bitno da da svi sve znaju. A sto se Tice Njemacke litijum pocinju iskopavati prije nas. Rafali su iznuđen izbor , citajte sta je Makron rekao .

Go

@Dragan
Jedini strateški resursi koje Srbija ima su voda i hrana, a to će uskoro da trajno uništiti zarad kratkoročnog profitiranja uskog kruga ljudi. Baterije na bazi litijuma se postepeno zamenjuju baterijama na bazi natrijuma i drugim tehnologijama. Litijum ima svoju primenu i mimo baterija, ali će se za baterije sve manje koristiti. Još jedna tragedija otupelog srpskog naroda koji uništava bogatstvo zarad par svetlucavih đinđuva.

Dr

@Golub

U svetu ne postoji razvijena privreda koja se bazira isključivo na poljoprivredi. Poljoprivreda u Srbiji generiše samo 7% ukupnog BDP-a, dok je u razvijenim zemljama Evrope taj procenat ispod 1%. Prošle godine se u svetu proizvelo oko 170 hiljada tona litijuma, a procenjuje se da će do 2030. godine potrebe dostići oko 3 miliona tona. Bez obzira na razvoj novih tehnologija baterija. Ekološki standardi moraju se poštovati. Ovo se odnosi ne samo na preradu litijuma, već i na sve aspekte očuvanja životne sredine, od Kolubare do bacanja smeća na ulici.

Vl

Eh da je samo Jadar u planu za trovanje…
Mnoge oblasti u Srbiji se istražuju od strane raznih belosvetskih probisveta i uništitelja i to još od 2011.
Govorka se o nekom rudarenju uranijuma, Makronu i Rafalima.
Nakon EU i Rio Tinto tretmana rudnih sirovina na ovim prostorima možda je bolje da se ceo Balkan kolektivno preseli u Ukrajinu, zdravije je…

go

Glupost. A Jadar je dupli rudnik, za razliku od Nemačkog I Portugalskog projekta gde je potreban silan i fizički i hemijski rad da se dodje do Litijuma. U Jadru eksploatacijom minerala Bora dobija se kao nusproizvod Litijum. Dakle vadi se Bor, malo komplikovanije od peska, a dobija se i Litijum. Priča sa Francuzima i Nemcima svedoči da je EU mrtva i za njih. Francuz kako sam kaže ne može finansijski da se ostvari (a ni bezbednosno) u EU, pa pravi svoj mediteranski savez (ili savez rafala, od Francuske, Grčke, Srbije, Hrvatske, Egipta, Emirata), a Nemac koji isto kao i mi nema ni gas, ni naftu, a neće nuklearke već bi druge zelene izvore energije koji traže balansiranje i brz odziv na mreži (ovo traži baterijska skladišta) da bi mogao da drži industriju jer mu ova treba isto kao i nama, nema drugog, a ni boljeg izbora (ni za nas ni za njih) nego da saradjujemo. Od svih potencijalnih nalazišta (jedno je prisustvo drugo je mogućnost eksploatacije rude a treće isplativost) što se tiče Litijuma imamo najbolju kompoziciju rude, bolji od nas su samo ovi što ga dobijaju vodom praveći bazenčiće za isparavanje u pustinji kao što je Čile, ali presudno je to što mi imamo i svoje rešenja za baterije (ako neće naše, moraće Kineske ili Američke, Evropljani su se prešli radeći slojevitu lisnatu bateriju umesto prizmatične ili spiralne). Zajednica koja je nastala na čeliku i na uglju je mrtva, ostao je njen birokratski duh ili avet, treba nova i mi učestvujemo pozitivnim doprinosom, za razliku od onih kojih su nastali motkom i klanjem, pa jedino sa tim mogu i da opstanu izgleda. Ono što nemamo jeste kapacitet da se odupremo njihovm kampanjama (gde je konvergencija interesa od toga da nas uspore, da preuzmu kontrolu nad eksplatacijom i ako se izbore da uvedemo zabranu da nas izvedu na arbitražu koju će da izgubimo, kao što su radili sa Pakistanom, vidi Rio Tinto vs Paksitan, ima više primera gde je Pakistan dužan da im da milijarde DA MU UZMU RUDU). Kada ovi iz regiona neće da podrže projekat i da to bude nešto Balkansko, uzeće im priliku Nemac, a dranje kako je litijum otrov i izdaja moraće da smanje. Meni je zabavno kako se već ističe da sa ovim sporazumom dolazi i transparetnost i ljudska prava. Mada nema nikakve veze sa tim, slede sve tehnološko komercijalni procesi. Ali eto moraće da olade od aršina ili da počnu da ih primenjuju sa drugog kraja. Trebaće malo vremena, da se adaptiraju, neki decenijama žive od toga.

Vl

goran,
Za razbijanje izuzetno jake veze litijuma i bora u jadaritu potrebno je upotrebiti veliku količinu sumporne kiseline, baš veliku. I nije ona jedini potrebni reagens za izdvajanje litijuma i bora iz minerala. Uz to sama eksplatacija je uslovljena upotrebom velike količine eksploziva što dalje uslovljava i sleganje tla. Deponija otrovnih ostataka je u slivu a sam rudnik u gusto naseljenom mestu.
Sve to nikada nije bilo primenjeno na prostoru gde postoji gusta naseljenost i raznovrstan biljni i životinjski svet.
Što misliš zašto?

Mi

Iako su najbolja kupovina današnjice ipak mislim da je trebalo uzeti slabije kineske aparate a ostatak novca uložiti u PVO i dalji razvoj dronova jer je to budućnost avijacije koliko god nam mrsko bilo da priznamo to sebi. Varaju se i ljudi koji misle da će borbeni avioni izgubiti svrhu, ali svakako za naše potrebe bolje je dominaciju u vazdušnom prostoru ostvariti putem PVO jer jedino to i možemo.

Odgovori
Vl

Najbolja kupovina danasnjice basnoslovno skup avion 4. generacije star 30 godina???? Mozda ste hteli reci najgora?

Mi

Zapravo ne. Rafal je ubedljivo najbolji avion 4++ generacije koji se zaista može kupiti danas za Srbiju, jedina bolja kupovina je možda SU-35 ali od toga nema ništa znamo zašto. Naravno da postoje bolji avioni pete generacije, ali zar mislite da bi neko dozvolio prodaju takvih aparata Srbiji? Zapravo jedina alternativa kupovini Rafala u ovom momentu može biti kupovina kineskih aparata koji su realno mačka u džaku i niko pouzdano ne zna koliko su pouzdani. Ima tu mnoštvo drugih faktora koji utiču na kupovinu. U predstojećoj konfrontaciji zapada i Rusije mi težimo da se po prvi put u istoriji sklonimo sa strane. Ne želimo sankcije Rusiji, a želimo da izbegnemo sankcije Zapada i to ima svoju cenu. Ako hoćemo da zadržimo postojeću poziciju, to ćemo morati da platimo na ovaj način. Mnogi ovde ne razumeju da osim Rafala Srbija kupuje i mir u predstojećim godinama, ali shvatiće kad dođe vreme.

Dj

>> jedina bolja kupovina je možda SU-35

Realno je Rafale mnogo bolji vazduhoplov, narocito, sto se VZ sposobnosti tice, pa je tako bolji i kao gen. 4 whatever avion. SU familija recimo ne poseduje nikakav nisanski kontejner, slabu zastitu, veoma slab SAR sa radarom na tehnoloskom nivou od pre 30 godina. To je u stvari i dalje 95% VV prica pa tako i nije napredan avion 4. generacije. AKo analiziramo opreacije VKS u Ukrajini vidimo da se sve VZ akcije izvode drugim vazduhoplovima.

А

Није само куповина авиона у уговору, са француском се склапају економски уговори који вреде 6× више од обавезне цене ескадриле Рафала.
Истина је да куповином на западу ми купујемо мир од запада, Руси знају да им ми нисмо крвници и да само желимо да овај пут избјегнемо крвопрочиће јер смо у прошлом вијеку изгубили 1/5 нације, потребан нам је опоравак, али ни сада се нисмо извукли из својих обавеза, ми смо задржали нато 10 година се бавио нама када је Русија а и Кина биле слабе, ми смо тупили оштрицу тада најјаче свјетске силе док су оне покуашавале да се опораве од хаоса у својим оквирима…
Сада нам је и Кина колико и Русија гарант да ћемо бити заштићени, али је боље избјечи било какву агресију запада без потребе…
А инвестицијама и паметном трговином са запада Србија осигурава своју изолацију од евентуалне војне агресије, а агресију на Србију може и увјек је вршио само запад нико други, не рачунам османско царставо…
Инвестицијама Србија избјегава отворену агресију на себе јер конје луд да руаши своје капиталне пројекте и уништава свој капитал…

Ra

Djuka
Su35 je lovački avion. On može ponekad i bombu da baci ali je suštinski lovački avion. Za bacanje bombi se koristi jurisni neyto sporiji avion su34. Ne zamlacuj narod više sa Rafalom. Rafal je niža klasa u odnosu na su35. Vrhunska manevrabilnost su 35 neće u okršaju sa Rafalom ni da dodje do izražaja jer će Rafal biti oboren na velikoj udaljenosti. Rafalov radar je znatno slabiji, i od zapadnih konkurenta. Novi tajfunov radar je bolji, gripen isto doduše neznatno, f16 značajno. Ako si gledao ruske snimke poletanja i sletanja su35 mogao si da vidiš samo rakete dugog i srednjeg dometa. Dogfajt je isključen jer radar na su35 vidu mnogo dalje od Rafalovog radara. Rafal je dobar avioncic a ako hoćeš nesto sto je faktor odvracanja onda kupiš su35. Sa raketom r37m I bojevom glavom od 60 kg on je strah za svakog pilota jer tu raketu će retko koji pilot da preživi.

Is

@Rafal
Ma kako je moguce da Su-35 je toliko bolji avion od Rafala narocito elektronika…Gdje je Rafale bas top avion pogotovo u segmentu elektronike …
Pa Rusi zavise od milion stavki elektronike od strane zapada obrnuto sigurno nije ..Su-35 dobar je avion koliko mu zapad dopusti 🤷‍♂️
A kako sada stvari stoje nece jos duuuugo biti dostupan za kupnju …ukratko Su-35 slijep avion …

Vl

Djuka,
Svaki ciga svoga konja hvali…
Daj, ne preteruj baš toliko sa Rafalom, nije to nekakav svemirski brod. Džaba nama toliko sposobnosti kada se iste neće moći iskoristiti što zbog naoružanja koje se može dobiti, što zbog geografskog položaja naših država. To mu dođe isto kao da zbog prevoza 2 džaka cementa kupujemo Ferari. Da, skroz je nepraktično, kredit će plaćati i naši unuci, nemamo novca ni za održavanje ni za vožnju, ali eto, imamo Ferari, najbrži smo. Ma pravi idiotluk.
Realno, posao koj Rafal treba da obavi može da završi i kineski L15 u obliku lakog višenamenskog aviona.
Nažalost, u ovoj kupovini je izgleda sve važnije od činjenica koje treba da budu najbitnije za samu kupovinu.

Ig

@Rafal
Vidi, SU35 na tim daljinama kojima pricas moze da prati, gadja i obori jedino savremeni putnicki avion sa zapada. O obaranju rafala moze da sanja u vlaznim snovima. Sad kako i zasto, to je izgleda ipak visa matematika za vecinu ovde, pa se necu upustati.

Dj

>> Svaki ciga svoga konja hvali…

Ja ne hvalim nikoga niti imam sta sa Rafale, samo iznosim misljenje da ako pricamo o vazduhoplovima 4+ generacije, oni moraju po definiciji imati i odredjene VZ sposobnosti, tu je Rafale u velikoj prednosti, docim je Su-35 manje vise lovacki avion i bolji u tom segmentu ali kako se ne moze reci da Rafale ne poseduje lovacke karakteristike, u konacnici je bolji paket.

Uzgred, prosto je neverovatno da se legende o Su-27 derivatima i dalje drze posle 2.5 godine rata u Ukrajini gde niti ostvarise vazdusnu premoc, niti izvedose jednu jednu dokumentovanu obimniju VZ operaciju. Kako to izgleda kada VZ odradjuje potentna avijacija demonstrirao je Izrael ovih dana…

Mi

@Djuka
To je zato sto vas nekolicina ovde jos uvek poredi babe i zabe, tojest oredite napad NATO na izolovanu malu YU, ili ogranicen napad Izrael-Jemen/Sirija sa sa ruskim napadom na Ukrajnom koja je na pocetku rata imala 30tak divizijona S300 plus veliki broj BUK, itd.. a danas imaju neke od najboljih PVO sistema iz NATO koji kako se unistavaju tako novii stizu. Ali imate pravo da zivite u vasem svetu i dalje poredite neuporedivo.

Dj

@Miloš77

Znaci uvek imate spreman izgovor :-). Sta da se radi, losa je to sreca sto kolektivni zapad uvek ratuje protiv neprijatelje koji su u tehnoloskom kamenom dobu, docim zrtve ruskih agresija obicno rasplazu svemirskim tehnologijama. kakogod, sve da Huti imaju potentan PVO Izrael bi ih svejedno napao i slicno bi se proveli, samo sto bi se ta operacija planirala i izvela na drugaciji nacin!

Br

Nadam se da nismo toliko blesavi i da ce ipak dogovoriti radare i mistrale ili makar grcke Miraze, mislim da je ipak nemoguce da pored ogromnog duga od skoro 40 milijardi i BDP-a koji se velikim delom bazira na kineskom bakru i zlatu (koje je nekad bilo nase), pa nas BDP onda i nije bas toliki, pa su plus najavljena ogromna zaduzenja za auto-put do Kosova, za stadion, zeleznicu, EXPO i Metro… Potonucem kao Grci nakon olmpijade. Samo sto mi nemamo ostrva, a nesto mora da se da za tolike pare… Plus sto i Makron i Solc polako zavrsavaju karijeru. Treba sacekati rasplet, sada vise nego ikada, ali avaj…

Odgovori
de

I ja se nadam da nece biti Rafali ali ce, izgleda, ipak da budu. Nesto mi govori da necemo saznati ni sta ce ti avioni nositi, ni koliko ce biti toga sto ce nositi. A sto se tice svega ostalog omasio si debelo. U normalnim okolnostima mozda bi taj dug i bio veliki ali kako se svi zaduzuju lako moze doci do toga da se ti i takvi dugovi bas i nece vracati. Jer stvarno ne mogu da shvatim kako je to 30+ milijardi duga Srbije mnogo (oko 55% BDP-A) a dug Slovenije od 50+ milijardi (108%BDP-a) nije veliki?! Pri tom BDP Slovenije je nizi od BDP-a Srbije.

Ko

@dejanera
Pa Slovenija ima 3 puta manje stanovnika nego Srbija, a i realno proizvodi više nego Srbija, zato i može ići do tolikog zaduženja, BDP Srbije je samo malo veći…

Pravilo je, što je zemlja zaostalija, javni dug je manji, jer ga nema od čega vratiti…

Bolje misli da Slovenija, s dva milijuna stanovnika vrijedi po glavi stanovnika (per capita) TRI puta više od Srbije…

Ap

@KOKO
Javni dug Danske manji od 50%,Norveske manje od 35%, Luksemburg manji od 25%, Estonija manji od 22%… Znaci po tebi one su zaostalije zemlje od Srbije…..
Sta sve ljudi napisu….

Dj

NIzak javni dug je nesto sto direktno radi protiv onih koji zive danas, isto tako kao sto previsok ide na stetu buducih generacija!

mi
Jo

@Koko
Svašta si napisao, kakve veze ima GDP po glavi? Da je tako, onda bi Luksemburg imao vazduhoplovstvo veće od Indije. Nominalni GDP Srbije je 9 milijardi dolara veći od slovenačkog. Mereno paritetom kupovne moći (GDP PPP), razlika je preko 70 milijardi dolara.
Slovenija ima dva puta manju stopu rasta, veći dug i neuporedivo manje devizne rezerve. Naravno to ne znači da u Sloveniji standard nije bolji nego u Srbiji ili Hrvatskoj.

de

@mikeV
https://bankar.me/2022/02/15/spoljni-dug-slovenije-veci-od-108-odsto-bdp-a/
Evo ovde pise kako sam ja napisao. A napisite na pretrazivacu: Spoljni dug Slovenije 108% i izace vam gomila tekstova o tome.

Ne

Slovenija je zadužena tačno 69,2% i lako se može proveriti taj podatak https://www.stat.si/statweb/Field/Index/1/86
Ali npr. Japan je zadužen čak 261% ali to njima nije veliki problem je se taj dug lako održava. A naša Srbija sa 55% teze vraća, jer nam ekonomija bas i nije jača strana, na žalost.

mi

@dejanera prvo tvoji podaci su iz 2022. Ja sam tebi odgovorio sa podacima eurostata,2023 godina imas sluzbene podatke a taj bankar je kao i direktno i ostali takvi portali

Ve

Rafalei su sigurno najbolji izbor za nase vazduhoplovstvo,leteljca skoro 5 generacije,lovac i bombarder,pokrivamo sa njim ceo balkan plus novi i napredniji od Hrvatskih i Grckih Miraga

Ko

Mene brine to što pominje Makron „političko“ u tim pregovorima.

Odgovori
Pr

Normalno. Nije rekao finalizuje ugovore, nego pregovore. Polako bit će tu političkih uvjeta još

Б

Досадни сте више са тим рафалима

Odgovori
Al

Stvarno cemo platiti 3+ milijarde za avione koji ce moci da koriste samo MICA i Hammer…

Odgovori
bo

…i koje će koristiti pedesetak odabranih građana-pilota

Op

Bacanje para. 12 aviona ništa ne bi napravili, pa bili naoružani sa skalpovima i meteorima. Moderni ratovi su stvar brojke i nadoknadivosti.
HR i SRB nikako nisu u stanju da ovakve stvari nadoknade tada kad bi trebalo.

Odgovori
YP

Како ће изгледати будући рат у који ће и Србија бити укључена нико не зна. Са нула авиона наш ваздушни простор би био под контролом неког другог. Рецимо, дође до трећег светског рата, а ми немамо РВ. Напаљени косовари рецимо добију неколико маторих Ф16 и почну да нас тероришу.

Са друге стране нико не зна како ће изгледати будући савези и какве су све могућности у оптицају. Ми нисо у срцу ЕУ и запада, већ близу граница где сва свакаква срања могућа.

Dj

>> Ми нисо у срцу ЕУ и запада, већ близу граница где сва свакаква срања могућа.

Letimican pogled na kartu i shvatio bi da si i te kako u srcu zapada, to je stvarnost a snovi su pusti da si negde na granici sa RF/Kinom i da ces s njima ulaziti u nekakve saveze.

Sto pre se prihvati realnost to bolje.

Zo

Aj bre ne serite. Jbt, sta god da uradi – ne valja. Samo tipkate iz kafića.

Odgovori
za

E tačno tako. Ali to je IN. Samo kupiti. Samo nama nije dovoljna jedna eskadrila. A jednu imaju ili će imati i Bugari i Madjari ….. Eto samo nama netreba avijacija nego njima baš treba. Ugrožava ih Vanatu. Prestanite više i počnite opet sa pričom o tenderu. Evo napr. kao slovenci za mistale. Što ne raspisaše tender i kupiše jeftinije od Kineza.

da

ZOKA Mozda zato sto nista i nevalja

Dj

Zlo i naopako

Odgovori
Jo

Pitam se da li možemo sa Egiptom da sklopimo dogovor i kupimo od njih 12 letelica (od 18 koliko trenutno oni imaju na stanju) sad već polovnih Rafala iz 2018 godine? Za koje verujem da bi oni mogli lepu svotu novca da povrate u svoj vojni budžet. Napominjem da je Egipat 2021. god. zaključio ugovor sa Franckuskom o nabavci dodatne branše od 30 letelica novih Rafala.
Privuklo mi je pažnju to da u poslednje vreme naši stručnjaci iz vojne struke intenzivno razvijaju sve bolje odnose sa Egipatskom vojskom.
Molim da podelite sa mnom vaša mišljenja.

Odgovori
Mi

Zasto bi nam prodali avione kojih nemaju dovoljno?

Bo

Mislim da je nerealno da oni nama prodaju svoje najbolje,najmladje letelice da bi iste po puno vecoj ceni kupovali od Francuza. Ocigledno da zu zadovoljni njima i porucili su jos 30kom.

Zamisli situaciju.
Srbija kupi 12 rafala, dobije ih za par godina. Posle 5 godina koriscenja odluci da ih proda kao polovne i naruci nove. Nidje logike.
Jedino sta Egipat moze da tu uradi je da nam ustupi slotove i mi dobijemo rafale ranije, ako se odlucimo da ih kupimo.

Saradnja sa Egiptom se intezivira najvise zbog njihove transportne avijacije. Poseduju Ilyushin Il-76 kojima se doprema naruceno u Srbiju i odlazi oruzje za izvoz.

No

Egipat ima 23 aparata…16 dvoseda i 7 jednoseda ako se ne varam iz 2015..
i možda bi prodali nešto dvoseda

Ž

Novaković Saša

Могуће је да су им се до сада ипак срушила два авиона, тако да их можда имају 22.

А наручен је још 31 примерак.

Pe

@Boki Zanimljiv podatak u vezi Iljusina 76, ako je tacno, napokon objasnjava ovaj novi momenat saradnje sa Egiptom

Vl

Od Egipta bi bilo najpametnije da kupimo 12-24 MIG-29M/M2. Najracionalnije i najjeftinije resenje dok ne budemo u mogucnosti da nabavimo avione 5. generacije od Rusa. Tu je prakticno nepotrebna ili je vrlo kratka probuka pilota i osoblja, a svo naoruzanje koje imamo se moze koristiti i na novoj platformi. Ti avoni su stari nekoliko godina i mogu da sluze jos sigurno sledecih 30, za razliku od Miraza2000. Cena ne moze biti veca od par stotina mil dolara za eskadrilu

Mi

Vladimire, ponovio bi pitanje za vas koje sam uputio Jovanu gore sto se Rafala tiče. Zašto bi nam prodali MiG-29M2? Taj avion im je potreban jer je nov i dobar, i popunjava impotrebe za manje pare a malo sta mu fali za to sto je namenjen. Sto mu fali Rafali im služe. Uz oba aviona fale im i teški lovci velikog dometa raketa i doleta bez rezervoara za prevlast u vazduhu Su-35 ali su tu vec dobili bukvicu i sprečena je isporuka.

Nama sa druge strane ne treba MiG-29M2 jer je avion prevazidjen da bude okosnica modernog ratnog vazduhoplovstva koje treba da nam traje dve tri decenije. O Ruskom Su-57 i ili 75 nema govora jer zbog svega ima jako mali broj i jedva ce biti za Rusiju kroz 10tak godina. O politici na tu gemu nema potrebe jer nama danas treba da pazarimo a rusko danas ne moze da se pazRi. To je realnost.

Pe

@Vladimir Odnosno,da sacekamo da Rusi zaista i razviju avion 5 generacije, pa da pocnu da ga proizvode?
To ima logike, jer ce do tad i rat u Ukrajini da se zavrsi i sankcije ce da skinu Rusiji, jedino trebace jedno 50-100 godina da se ceka

Vl

@Milos

Jasno sam napisao da avioni treba da posluze nekoliko godina dok ne kupimo avione 5. generacije. Nakon toga vise nece biti okosnica nase avijacije, vec dopuna zadacima za koje je glupo trositi resurse mnogo skupljeg aviona. Naravno, sve pod uslovom da Egipat hoce da ih proda. Rat moze prestati vec za par meseci, zavisi od izvora u Americi.
@dupe

Da li ste u stanju da se opredelite povodom ruskih „nepostojecih“ SU 57 aviona?? Pre par nedelja ste se radovali navodnim ostecenjima tih nepostojecih letelica na stajanci ruske baze, a sada tvrdite da ce postojati tek za 50-100 god. Jel postoje ili nepostoje ili su svi unisteni/osteceni, iako na slici izgledaju sasvim dobro?
Medjutim, Vasi saveznici u Ukrajini uopste nisu radosni kada su u vazduhu ti nepostojeci SU 57 avioni, jer ih stalno bombarduju, a ne znaju odakle dolaze projektili. Uostalom, Jul prolazi, a F-16 i dalje nema u Ukrajini, sta li bi mogao biti razlog?

Pe

@Vladimir Su-57 broj letelica koje Rusi imaju po izgledu nemaju stealth, buduci da je izduvnik motora otvoren.
Za ostalo se moze samo nagadjati, ne leti u Ukrajini, znaci nesto debelo ne valja.
Mozda Rusi nekad naprave avion odlika F-117 ili B-2, ili F-35, za sada nisu.

Jo

@Novaković Saša Moja greška, Egipat ima na stanju 24 aviona Rafala i još 31 Rafal je poručen (podaci sa Wikipedie – trenutno brojno stanje aviona Egipatske vojne avijacije)
@Miloš77 Koliko sam ja upućen Egipat ima trenutno na stanju preko 200 aviona F16 , 24 Rafala, 43 MiG 29M – sve su to multirole fighter-i , Mirage 5 i 2000 i ne računam… ali i bez njih Egipatska vojna avijacija je dosta bogata i raznolika, ne bih se složio sa tobom po pitanju da nemaju dovoljan broj aviona. Takođe Egipatsko vojno rukovodstvo pregovara sa Amerikancima o nabavci F15 aviona. Elem ja sam ovde pisao u smislu da bi prodaja 12 (od trenutnih 24 aviona) bio dobar biznis za Egipat u smislu preporodaje i povraćaj dobrog dela novca u svoju budžetsku kasu. Napominjem da su oni za 4 milijarde eura kupili 31 nov avion Rafal.
@Boki Naravno da nije logično ako imamo na stanju samo tih i jedinih 12 aviona… to je ludost i nije za poređenje jer Egipat ima dosta aviona i osiguran je tim brojem.
Bilo bi sjajno ako bi nam Egipat ustupio svoje slotove.
Moje mišljenje je da posle završetka nabavke dodatnih aviona (dal’ oni bili novi ili polovni), Srbija treba da se pridruži razvoju vojnih Evropskih letelica novih generacija – za početak bar novčano da učestvuje, a onda i svoj stručni kadar da obučava.

Mi

Jovan
Razumem sada bolje sta ste hteli da kazete, ali mislim isto. Egipat narucuje jos Rafala kao primarni avion jer ih nema dovoljno. Razlog je politika kao sto znamo, tojest blokada tehnologije od strane USA i Izraela, da budemo iskreni. Te Rafale iz 2015 je Egipat dobio po tadasnjoj ceni i oni mogu da lete jos 25 godina minimum i da se modernizuju na F4. Mislim da im se ne isplati da ih prodaju nama kao polovne i uloze te pare u nove danas daleeeko skuplje F4 na koje se i ceka dugo. F-16 su im amerikanci jako ogranicili i zato i pazare. MiG, Rafal, Su.. Nesto debelo po meni nije u redu sam tim Falkonima, a moze slicno i nama da se desi ako kupimo Rafala pa nam prodaju samo rakete kratkog dometa.
Sto se F-15 tice, to nisam ispratio. Vrlo interesantna vest. Ali ako nece da im prodaju Aim-120 onda kakav to F-15 moze da im prodje?

Vladimire, prelazno resenje bi bilo u nekom univerzumu gde je Su-75 šahmat postaje sigurna karta i ulazi u serijsku proizvodnju za godinu dva. Su-57 nema dovoljno ni za Rusiju, istokao sto nema dovolnjo ni Pancir S1M koje smo bili narucili pa iz poznatih razloga nisu stigli. Nece ih biti dovollno za Rusiju ovim tempom jos 10 godina sve da rat stane danas.
A Su-75 se i dalje odlaze i nece biti spreman a kamoli zreo proizvod do kraja decenije. Mi vec imamo prelazno resenje do kraja decenije i treba nam sledeci koraka da se osigura i naruci za 12-24 meseca najkasnije.

PD
„..po izgledu nemaju stealth, buduci da je izduvnik motora otvoren.“
Kako ekspertsi to Dusane vi procenite da jedan legendarni biro ne ume da napravi skrivene usisnike (izduvnike kako ih vi zovete) a vi to odmah primetite i odbacite. Sigurno mislite da Rusija nema tehnologiju i znanje da naprave usisnik ala F-35, F-22, ili J-20. Proucite malo iz kojh razloga, i kako (koji patent) je napravljen usisnik za Su-57 ako se vec toliko interesujete da osudjujete.

Vl

Petrovic Dusan,
Stelt je danas već puno puta dokazano teška glupost i šarena laža. ne postoji nevidljivi avion a ako je i potrebna slabija uočljivost aviona na radaru, to je potrebno u njegovom dolasku. U odlasku je svaki od njih cilj, bilo da li je stelt ili nije.
Što se tiče kupovina iz Rusije, hajde da sačekamo sledeću godinu u ovo vreme, pa ako se smiri situacija onda prozborimo po neku. Naravno da je sve napisano kraju ipak uslovljeno establišmentom iz USA i GB koji su realno ogrezli u mržnji prema Rusiji i koji ako u svojim manijakalnim pobudama istraju i instaliraju nuklearke na granici sa Rusijom, odlazimo svi kolektivno bogu na ispovest. Nakon tog čina mislim da nikome neće biti bitno koje avione kupujemo…

Pe

@Vlad A zasto ne bi naveli neke brojke, ili bilo koji tehnicki podatak ako argument?
Na primer, „stealth“ ne znaci „nevidljiv“ vec smanjenog radarskog odraza, „vidljiv“ ali teze.
Od vise hiljada borbenih letova F-117A nad Panamom, Irakom, Jugoslavijom, svega jedan ikad je izgubljen,to je najuspesniji bombarder u istoriji avijacije po procentu srusenih.
A sto Kina i Rusija i drugi pokusavaju da razviju stealth ako „ne radi“ kao sto kazete?
Do 1989 u Evropi bilo rasporedjeno na hiljade raketa „Pershing“ srednjeg dometa sa nuklearnim bojevim glavama naciljanih na SSSR, kao i u SSSR raketa „Pionir“ naciljanih na Evropu.
Sporazumom u Rejkjaviku Regan i Gorbacev su ukinuli ove rakete.
I SSSR i Amerika i EU su zeleli da smanje rizik nuklearne konfrontacije, i tako je ostalo do 2024.

Posle nicim isprovociranog napada Rusije na Ukrajinu i tvrdoglavog odbijanja Rusa da napuste Ukrajinu, prvi put od 1989 Amerika je pre mesec dana, 2024, resila da ponovo instaliraju rakete u Nemacku i to od 2025-2026.
Dakle,uzrok nije „mrznja zapada ka Rusiji“ nego ruski napad na Ukrajinu, i odbijanje Rusa da izadju iz tudje zemlje uprkos velikim zrtvama.

Iv

Sećam se 2000god, kada je Srbija imala tri nesrećna miga 29 na nivou 1984.E da je tada neko rekao da ćemo imati,rafale,mi 35, modernizovane 29tke.Pvo radari, niko ne bi verovao.Sećam se koliko smo balavili na G4 MD.Pored Rafala treba i 29tke što duže ostaviti u upotrebi.29tke na niš preseliti..

Odgovori
Vl

Bravo! U centar, sve je tako kako ste napisali.

Re

Nemci za 2,9 milijardi kupuju 20 Eurofighter aviona 4 serije a mi za preko 3mil. 12 Rafala i to klot bez raketa dugog dometa bez krstarecih raketa…. 🤐

za

Red zmaja.
Konačno neko ko piše istinu. Samo ste zaboravili dodati da Nemci dobijaju proizvodjačku tj. povlaštenu cenu koju drugi nemogu sanjati i ova cena se odnosi na same avione. Ne ceo paket. Dakle obuku posada, inžinjera, mehaničara, nabavke alata, programa,ni naravno inicijalnog naoružanja i rezervnih delova. Inače za ostalo ste u pravu.

Ig

@zastavnik
A kako Rumuni kupuju 32 aviona pete generacije za 6.5 milijardi? Koje povlastice oni imaju? Proizvode gume za njih?

Mi

Igor

Pa to je preko 200 miliona po avionu. Za to im ne treba povlastica vec im samo treba novac. Svako moze da kupi po toj cijeni ako je politicki na istoj valnoj duzini.

Ig

@Mislav
Ja upravo sve vreme govorim kako mi placamo rafale po neverovatno visokoj ceni, upravo zato sam naveo Rumune.

Mo

Ajde više da se završi ta priča oko Rafala i njihove nabavke i da RV i PVO najzad dobije nove avione umesto polovnjaka.

Odgovori
Dr

Majstore , javni dug Srbije je vec preko 35 milijardi dolara ( ne racunajuci direktno zaduzivanje od Kineza koje se i ne vidi). Pa nece vlast to da vraca nego ova sirotinja .

Ig

Neko za 3+ milijarde nasih para kupuje licnu slobodu, inace sve placa x2,x3 nasim parama. Rumunija kupuje 32 aviona pete generacije za 6.5 milijardi.

Mi

Pogledaj koliko Rumunija ima budzet pa uporedi. Nije za za poredbu sa Srbijom niti ste ista liga.

Am

Ok… 3,000,000,000 na 6.000.000 Srba.

To je 3000/6 = 500

Za 500 Evra mojih para (*ne ide linearno, realno nije ni 50 mojih), baš mi je merak da imamo lepe avione

ko

Svi koji stalno kukaju i iscudjavaju se kako Srbija moze nesto da plati zaboravljaju da ne zive u istoj zemlji kao 2005te kad su ulaganja u vojnu opremu bila 60 miliona evra, jednostavno danasnja Srbija bez vecih problema moze da isfinansira 3 milijarde evra za rafale i da joj javni dug neznatno poraste za 1 ili 2 procentna poena. Naviknite se da vise nismo drzava treceg sveta

Odgovori
AL

Kako se odnose prema nama mi jesmo zemlja treceg sveta. Ako volis da susas sta ti kaze predsednik koji sve zna onda ok

YP

Пре ће бити реалних 5 % у ситуацији када смо већ презадужени.
На жалост, прешли смо у категорију четвртог света.

Am

Ja mislim da nam treba Update na T6 šta sve naša Vojska ima danas, i da se to uporedi sa 2005 ili 2015.

Rast je nestvaran.

Nedavno sam se na internetu pokačio sa ljudima jer sam napisao da je Srbija nikad jača.

Ljudi se bune, psuju me. Ja ih lepo pitam koje godine je Srbija bila jača ako nije ove – niko ne ume da napiše broj

Da

Bravo

Br

Nisu problem 3 milijarde, problem je dug od 40 milijarde, plus najavljeni krediti za Metro oko 7 milijarde, za stadion ukupno za tri godine 1.3 milijarde, EXPO ko zna kolike milijarde i pruga nekoliko milijarde, uz redovno zaduzivanje iz Kine, za auto-put jos ne znamo, dok je nas BDP vestacki napumpan jer ogroman deo cine profiti stranih kompanija koji se izvlace iz zemlje. Plus kupujemo nase zlato, sto nema vise ni u Africi.

Br

2012 smo imali dug od 14 milijarde i bili smo pred bankrotom, pet godina su se smanjivale penzije, sada smo duzni oko 40 milijarde i u najavi je jos oko 30 milijarde i ekonomski smo tigar. Zar nije to bar malo sumnjivo? Mozda mi i nismo toliko ekonomski jaki. Mozda nas namerno navlace kao Grcku? Grcku su zakopali avioni i Olimpijada.

Ek

Branko.
Poštovani , kada ste zadnji put bili u Grčkoj? šta im to fali zato što im je dug ogroman? Žive bolje nego ove sve zemlje sa istoka i bivše SFRJ. Dali zaista verujete da postoji zemlja na svetu koja može vratiti svoje dugove? Italija?Francuska? SAD? Pustite. Jedini ko je vratio dugove je Čaušesku. Čuli ste za tog tipa zar ne? Ah da i usput svaka država kupuje „svoje“ zlato od kompanije koja ga iskopa. Isto važi i za bakar,ugalj….

Dj

>> dok je nas BDP vestacki napumpan jer ogroman deo cine profiti stranih kompanija

U to necu da ulazim sta se sa tim profitima desava ali svaka investicija povecava BDP. Cini mi se da je u SRB situacija da dok god moze da se zajmi i investira BPD ce rasti, a kad to vise ne bude slucaj… nekakav piramidalni sistem, jer ne moze se do veka graditi infrastruktura kineskim kreditima…

Ne

Nismo drzava treceg sveta, al jesmo drzava koja je kolonija koja ce da nestane pod rudnicima. Jel se isplati to 12 aviona?

Bo

U Srbiji se krediti koje dizemo od stranih banaka predstavljaju kao strane investicije. Te kredite koje podizemo , koristimo kao sredstva za vracanje starijh dugova. Taj balon jednom mora da pukne i sve te stvari kao sto je BDP i javni dug su jednostavno nebitne. One sluze samo za mazanje ociju.
U ostavom, dajte ljudima evropske pasose i videcete kako su tu dobro zivi, koliko ce ljudi da ostane u Srbiji.

Srbija ne moze jednostavno da finansira 3 milijarde zato sto smo jednostavno siromasni.Koliko bi jos ucena morali da ispunimo i sta sve treba da damo?

Sa

Srbija je bila najjaca 1998.-2000., 120 000 aktivnog vojnog osoblja. Nikakve masine ni tehnoloska cuda ne znace nista ako imate vojsku od 10 000 ljudi.

Ni

Kad Srbija dobije Rafale 2040 godine, Hrvatska će kupiti F-35.

Odgovori
Th

@Nikola
Da su uzeli F-16 V mozda. Najkasnije za 10 godina ili ako Srbija kupi isto
Rafale onda ce Hrvatska vjerovatno naruciti nove Rafale odmah. Do tada
ce se uvjezbat dovoljno Pilota i Mehanicara.
Stvarno ne razumim vas Srbe. Taj Rafal je precenjen avion i uz to pre
skup. Da se morate uvijek takmicit sa Hrvatiman. Aco bi najradije izgleda bio Hrvat. Nije cudo kad je Hercegovac.

Da se ne lazemo. Ko stvarno vjeruje da ce Srbija dobiti Rafal F4 sa
METEORim, AESA Radarom, SPECTRA itd. ? Mozda dobijete one najstarije. Malo friske farbe.

Ra

Oni ako hoce da imaju normalnu avijaciju i trebaju da kupe nesto novo jer sa ovim polovnim avionima osrednjih mogućnosti nisu Bog zna sta uradili. Normalno to je za njih napredak jer su imali samo migove 21. A sto se nas tiče mi moramo da čekamo su35sm I da konačno imamo avion a ne avioncic u RV.

de

Neka su im sa srecom! Nikakav problem nema Srbija sve da Hrvatska kupi i F 22 ili sta god bilo te 2040-e!

Dj

Rafale je kupljen da traje 50 godina, tu vise nikakav F-35 ne dolazi u obzir.

Pe

@Rafal Kakav sad Su-35M? Odakle to?
Niti bi Rusi prodali, kad im gori pod nogama i fali za svoje RV, niti bi ikad doslo do Srbije preko NATO zemalja, a posebno nije jasno kako bi odrzavali i sta ce toliki ogroman avion Srbiji?
Raffale je neuporedivo bolji izbor, kao sto je nasa struka i procenila

Is

@Rafal
To je ono vozim novi Mercedes nemam za gorivo ..🤣bitno da je novo i da sam glavni Lola u selu ..
Nove Rafale bi se cekalo nekih 12 -15 godina a ruske aparate nekih 20-30 godina 🤦‍♂️

Du

Kako ljudi sve brzo zaborave. Kad se samo setim onog jadnog stanja u RV Srbije od pre desetak godina. Ja sam zadovoljan sa ovim sto je do sad urađeno u vojnom vazduhoplovstvu i drago mi je sto piloti imaju na čemu da lete.

Odgovori
Le

Kako ljudi sve brzo zaborave?
Kakvu smo državu imali od kraja 2000? Razlupanu, opljačkanu, poraženu u svim ratovima u kojima nije učestvovala, izbačeni iz UN i normalnih tokova, konačno i smirenu 1999. I za manje od 10 godina, umesto da su podizali zemlju bukvalno iz (ekonomskog) pepela, ovi su trebali šta? Da kupuju avione? Tenkove?

Ovi vladaju duže od 12 godina, zaduživanja i rasprodaja nikad veća, pljačka takođe, a u vojsku se ulaže jer je odlično za rejting Prvorođenog i kod domaćih i preko.

Da, sjajno je što piloti imaju na čemu da lete. Sjajno je i što se obnavljaju radari i PVO, ali sve je to najnormalnije. Kao i gradnja puteva i škola i bolnica. Nije normalno da je km puta 3 puta skuplji nego drugde. Nije normalno da jedan čovek odlučuje o svemu.

Dj

>> ovi su trebali šta? Da kupuju avione? Tenkove?

Ja sam jednom davno postavio slicno pitanje. Smo neko ko je tada bio maloletan i infantilan, a do sada nije nista naucio, moze da smatra realnim da je posle katastrofalnog poraza 1999., oktobrarskih dogadjaja i atentata 2003. iko mogao i hteo da kupije nekakve tenkove i avione. Ali to je tipicno „patriJotsko“ propagandno izvrtanje, ne treba se obazirati nego gde god se moze treba ih potiskivati!

PS

Могло је много више и боље, много промашаја је било у том периоду, много лутања и нестручности и корупције који су нас превише коштали. Мому и друге заводе са срушеним халама послали на тржиште, па после враћали кад мајстори отишли па није имао ко да поправља. Понош уштедео паре за 2 МИ17 продајом имовине (тада су коштали око 6-7 ПУТА мање по комаду) а онда га из владе заврнули да врати у буџет. Куповина средстава везе где је пуно тога одрађено наопако. Остали без стручних људи па се брукали код Путина за акумулаторе који су ваљда на крају све време били у магацину. Сам ремонт мигова из 2006. где је изабрана најгора понуда само да тадашња Мишковићева Југохемија не добије посао па нам авијација била полулетећа, један уопште беше није био ни ремонтован и све то беше без додатних делова итд итд итд.

Било је тада и свега и свачега где се трошиле паре немилице и гомила афера од панцира за 600 милиона, сателита (који постали цепелини јер уговор није могао да се раскине) до ко зна чега. Није то једноставно ни онда ни сада само стрпати у један кош. Сви се само правдају нечим. Ови сада онима пре, они пре онима пре њих итд. Пара увек има негде (да их није било у систему, не би ни Аврам пресекао хиперинфлацију 94.), како се троше је оно што прави разлику.

Re

Ako se već uzimaju Rafali onda moraju Skalp i Meteori ali i Grčki Miraži.Da se definitivno predje na Francusku tehnologiju,kad jedemo da jedemo do kraja.Najpre bi došli Miraži kao prelaz sa Miga na Rafal.Ovo je prvi put da Francuski predsednik potvrdjuje realizaciju ugovora.Ako se ovo ostvari ipak smo napravili dobar dil uz Aerodrom i Metro ma šta ko mislio.Vreme će pokazati.

Odgovori
Pr

Ma potvrđuje da će završit pregovore. Pod kojim uvjetima, saznat će se uskoro. Uz pare sigurno ide i nešto od ovog, zatvaranje poglavlja i uspješno provođenje vladavine prava ka pristupnim pregovorima za EU, nametanje sankcija Rusiji ili priznanje Kosova. Kad vam kažem.

Ap

Rafal, precenjen avion, bez prave provere….losa kupovina za nas! SU35 najbolja opcija!

Odgovori
za

Ne. Mislim da su polovni F 22 bolja varijanta. Još bolje novi ako Ameri hoće da ponovo formiraju istu. Verovatnoća je ista kao i za SU.

Pe

@Aps Odnosno, Vi tvrdite da strucnjaci Vojske Srbije nisu imali prilike da procene Raffale, kad su doneli odluku da je to najbolji avion za nas?
A sto su onda isli tamo i sta su radili, po Vama?

Vl

@ dupe

Isli su pre 10-12 godina. Od tada je proslo mnogo vremena, a desio se i jedan bas veliki rat u kome su neke stvari dosta razjasnjene. Kako u vezi kopnenih i pomorskih snaga, tako i u vezi dronova, vazduhoplovstva i PVO. Ko razume, shvatice. Svakako ti zakljuci od pre deceniju i po vise ne stoje.

Ap

Kupovina Rafala je politika, nema tu nikakve realnosti sto se tice vojnih stvari, to je vrlo prosto. Srbija trazi nekog u Evropi na koga moze da se osloni u svojim daljim strateskim pitanjima i htenjima itd. I tu svakako vidi Francusku. Vi kad pogledate ko je jos ostao u igri na zapadu, to su Britanija i Nemacka, tako da je Francuska svakako logican izbor, sto gledano kroz istoriju i tradiciju, sto gledano da npr Francuzi ipak imaju nesto drugaciju percepciju gledanja na Evropu kao kontinent. Usput Francuzi jesu u Nato-u ali ipak imaju izdvojenu komandu. Takodje Francuzi imaju i odredjenu tehnologiju, koja je za Evropu respektabilna. Avion Rafal, daleko od toga da je los, ali je svakako skup ko djavo. Takodje na ovom portalu postoji grupa ljudi kojoj neosporavam pravo na stav, ali ono sto oni ovde u komentarima pisu je svakako nesto sto ne stoji. Nije zapdna tehnika nista bolja u odnosu na rusku. Posto je ovaj portal namenjen iskljucivo avijaciji, ja bih samo pitao sve ovde prisutne natofile, koga je to NATO ili clanica NATO-a napao/la ravnom sebi? I sad ce npr PD da pise eto 1999.god F16 je iznad Srbije oborio Mig 29. Druze o cemu ti pricas?! Pa tu f16icu navodilo je 3 AWAKSA, i oko njega je bilo jos 20 aviona koja su mu pruzala zastitu i podrsku….npr Izrael je uvek dobijao full varijantu aviona, Sovjeti to arapima nisu davali, nego samo klot avione….

Si

Aps NATO nikad nije napao sebi ravnu silu jer takva ne postoji. Ni Kinezi ne mogu parirati ujedinjenim NATO snagama ako stoje sami. Pa cak ni citav bivsi Varsavski pakt ne bi imao brojke da se othrva. Zato i govore da je najveci vojni savez ikad u historiji planeta. 1 000 komada F-35 je izaslo sa proizvodnih traka dosada i svi lete pod NATO zastavama. Mislim da ni Kina nije napravila 1 000 komada aviona 5te generacije a oni su najblizi NATOvim brojkama. Rusija je trenutno na 20 ili 30 komada sa svojim Su 57. A nismo sigurni da je u rangu 5te generacije. Tako da je istina sto govoris, NATO nikada dosada a vrlo vjerojatno nikada i nece moci napasti sebi ravnoga.

ik

A šta ako se sa Egiptom dogovori da nam prodaju 6 najmlađih MiG-29M2 koje imaju?
I da onda dopunimo eskadrilu do čuvenih 20 aviona koje je najveći sin naših naroda i narodnosti posle druga Tite pominjao.
Time bi dobili gotovo celu eskadrilu koja može da preživi kud i kamo duže od famozne 2035-te. A da dogovorimo nove Rafale koji će stići otprilike u to vreme.
A ukoliko se u međuvremenu rat u Ukrajini završi, i međunarodne okolnosti se promene, stići će i plaćeni Panciri, i Mi-35, i svašta još nešto, a moći će da se kupi možda i na istoku i zapadu.
Mislim, čisto glasno razmišljam, zašto bi samo razmišljali o preprodaji Egipatskih Rafale-a, kada imaju već u naoruzžanju MiG-29M2.

Odgovori
Mi

Zato sto je MiG-29M/M2 od Egipta nepotrebno jos jedno prelazno resenje, a nema budućnost nikakvu više. O odrzavanju da tih verzija da ne počinjemo.. bilo bi samoubistvo. Da smo pazarimi MiG-20M2 pre 10 godina ne bi bilo loše i logičn, ali danas je kasno za taj avion.
Ne zaboravi da je Zapad sprečio Egipat da pazari Su-35 u zadnjem momentu pred isporuku. To se mora uzeti u obzir pod jedan.

Dj

>> Ne zaboravi da je Zapad sprečio Egipat da pazari Su-35

Kako to? Mislim mozda i jeste, USA subvencionirauju egipatsku vojsku decenijama i ovi nemaju nista protiv, ali kao sad to sa Su-35? Mislim da je pre razlog problemi sa kvalitetom i logistikom tih vazduhoplova kao i fakat da je Egiptu mnogo bolje sa zapadom…

Ig

@Milos77
Ako je zapad sprecio Egipat da kupi SU35, kako kazete, ko je onda sprecio Indiju da umesto ruskih, da kazemo aviona, kupi rafale? Zar Indija nije clan BRIKS-a? Nije htela da ucestvuje ni u programu SU57, nazovi avionu pete generacije. Pre ce biti da su Egipcani malo uporedili direktno, pa shvatili neke stvari koje ovde prisutnima ni da se nacrta na “cuvenoj kineskoj tabli”, ne bi skapirali.

PS

Ajd ne mutite vodu propagandom. Egipat je dobio direktne i javne pretnje oko SU35. Hteo je da ih nabavi iz istog razloga sto i MIG29, a to su slozeni odnosi sa SAD koji ih malo pomazu ali i puno strateski koce. Ima na netu ko hoce da cita. Isti razlog zasto treba bataliti pricu o kupovini njiihovih Migova. Ne bi ih dali nizasta.

Ž

Igor

Египћани нису ништа могли да упореде директно јер им ниједан Су-35 није испоручен. А произведено је свих 30, дакле Египат је сасвим сигурно уплатио и аванс, њихови пилоти су обучавани, и није било лако да се тек тако одустане.

Што се тиче Индије, кичму њиховог РВ-а чини флота авиона Су-30, на тендеру на коме је изабран Рафал у конкуренцији је био руски МиГ-35 који наравно није имао шансе јер његов развој није био ни завршен. А и тендер је на крају пропао, па је на крају уместо 126 авиона у програму MRCA набављено само 36 Рафала у директној набавци.

Ig

Momci, Rusi tehnoloski zaostaju svetlosnu godinu, to nikakvo vase pisanije ovde nece da promeni, niti cete da ubedite bilo koga u suprotno, pa kao sto znate ni nase pilote koji celog zivota lete na ruskoj tehnici za koji su emotivno vezani i imaju iskustva, pa su se eto opredelili za rafala. Ili je mozda neko na njih izvrsio pritisak, sta vi mislite?
Upravo to sto su Egipcani vec obucavani za SU35 je znacilo poredjenje.

Mi

Igore, menjas temu bezpotrebe.
Su-35 se kupuje sa dobrim razlogom a ne zato sto jedna zemlja ima bolju tehnologiju ili stealth od druge. Ajmo malo da se uozbiljimo. Zar mislite da uz 200 F-16, Rafale, i MiG-29M2 Egipat ne zna zasto kupuje Su-35? To je skroz drugacija klasa aviona koju Zapad ne zeli da proda Egiptu. Ponovicu jos jednom za one koji citaju prebrzu, Su-35 pakuje radar i rakete i ima domet koji Egipat ne moze da kupi od Zapada. Sa obzirom na sve, ukljucujuci i velicinu teritorije, takav avion je veoma potreban Eigptu.

Djuka, zar mislite da su Egipcani bas tolike budale da pazare Su-35 i onda pred isporuku da odluce da kvalitet, odrzavanje i manjak nisanskog kontejnera recimo nije dobro? Kupili su ga zbog dometa, a zbog istog je USA sprecio tu isporuku.

Vl

@ igor

Ako neko uporedjuje SU-30/SU-35 sa Mig-35/Rafal, onda on dokazano nema pojma o vojnoj avijaciji, te se sa njim i ne moze diskutovati.

Ž

Igor

Према Вашим тврдњама испаде да су Египћани потпуни идиоти.

2018. године су потписали уговор за 30 авиона Су-35, ишли на обуку, сви авиони произведени, уплатили новац, и онда су накнадано укапирали да радар авиона не ваља, па три године касније одустали.

Заиста бизарно.

Ve

Pa Živojine, onda nam objasni , a cijenim te kao znalca – zašto je Egipat odustao od SU35 i kupio Rafale, a nije recimo američke avione?

Dj

>> zar mislite da su Egipcani bas tolike budale

>> испаде да су Египћани потпуни идиоти.

Pa ako su potpisali ugovor bez da su testirali onda jesu. Ako su ih testirali onda je mozda i tacna prica da se Irbis-E pokazao inferiornim u testu sa Rafale-ovim ECM-om.

USA pomaze Egipat sa oko 3 milijarde dolara, prilicno je tesko reci im ko vas *ebe i nastaviti po svome, pogotovo kada se zna da su Su-35 bili drugi izbor, jer im USA ne zeli prodati F-15, F-35, AIM-120 itd. Od tada je proslo mnogo godina, Egipat je narucio dodatnih 30 Rafale, o Su-35 vise niko ne pise nista, ko je izvukao iz naftalina uopste sad tu pricu?

Pe

@Zivojin Bankovic jeste Indija odustala od PAK FA „Su-57“ jer su Rusi probili sve rokove i nisu bili u stanju da proizvedu avion.Ocigledno i dan danas nisu, ne koriste ih u najvecem ratu u kojem je Rusija od 1945 a napravili jedva 20.

@Igor Indija ima svoj Su-30,i to bolji nego Rusi, jer su ga Indijci modernizovali zapadnom tehnikom, koju Rusija nema.
Razlog zasto su Indijci hteli savremeniji avion, manjeg radarskog odraza, je i to sto Kina leti i Su-30 i Su-27 i Su-35.
Indiji je bitno da Kina ne poznaje avion, dok Kinezi Su-30 znaju od „a“ do „s“ pa ga i proizvode van licence.
Pored toga, Rafal je pre svega visenamenski, i mnogo savremeniji od bilo cega sto imaju Rusi.

Ž

Verakruz

Египат је од Су-35 одустао због притиска САД и претње санкцијама, исто као што се то догодило са Индонезијом.

А Рафали су наручени 2015, Су-35 2018. тако да те набавке немају везе једна с другом. Ако мислите на другу наруџбину Рафала из 2021., и раније се говорило о опцији за још авиона, а у међувремену се одустало од Сухоја.

Колико је познато, Египат је и даље заинтересован за Ф-15, а медији већ пар година пишу о томе да су САД вољне да га продају. Да ли ће се то догодити још увек није познато.

Ž

Djuka

Нису могли да тестирају Су-35 против Рафала јер Сухоји нису испоручени. А није познато да су Руси са тим авионом били у Египту, нити Египћани са Рафалом у Русији.

PS

@Verakruz
Egipat ne može da dobije od SAD raketu bolju od AIM 7. Dok su SAD izvršile pritisak na Francusku da Egipat ne dobije ništa više od MICA projektila. Pri čemu SAD i dalje obimno pomažu Egipatsku vojsku. Realpolitika. Doziraju pomoć onoliko koliko im treba za ostvarenje političkih ciljeva.
Kao što Egipat razvija sopstvenu platformu za uvezivanje istočnih i zapadnih aviona jer su im MIG-29 trenutno nepovezani sa E-2C Hawkeye. To povezivanje je išlo traljavo i ne znam dokle su stigli. Svakako, radi se o realnim strateškim razlozima i nema veze sa kvalitetom aviona jer sad generalno svi prave dobre avione.

Dj

Egipat je ovih dana po svemu sudeci pustio jednu bespilotnu letelicu usmerenu na Tel Aviv da stotinama kilometara (pre)leti u njihovom VAP-u. Ako pretpostavimo da ne podrzavaju iranski terorizam (nema razloga za tako nesto), postavlja se pitanje njihovih osnovnih sposobnosti i na kraju krajeva profesionalnosti. Ona je ocigledno na veoma niskom nivou. Nista ih nije sprecavalo da izvedu presretanje sa starim f-16, za jednu bespilotnu im ne trebaju ni AIM-120 ni Meteor…

Mi

Djuka kazete:,,Pa ako su potpisali ugovor bez da su testirali onda jesu. Ako su ih testirali onda je mozda i tacna prica da se Irbis-E pokazao inferiornim u testu sa Rafale-ovim ECM-om.“

Hronoloski red stvari pokazuje nesto sasvim drugo, o da ste ispratili kako je sve islo ne biste tako pisali. Zivojin je napisao iznad kako je sve islo. Su-35 nije stigao u Egipat u zadjem mon=mentu isto kao sto Aim-120 nije stigao a verovatno su se egipcani namamili da hoce. Cak ima i slika F-16 sa Egipatskim promo oznakama i Aim-120, medjutim ogranicenja su udarena od strane navece sile na svetu, i tu polemike nema.

ik

Ne znam zbog čega se pojedini sablažnjavaju od ovakve moguće kupovine.
Naoružanje i većinu prateće opreme za ovaj avion već imamo, Sa Egiptom bi smo mogli da se dogovorimo i oko rezervnih delova za period koliko planiramo da isti koristimo.
Ili, hajdemo drugačije, mogli bi smo da se dogovorimo sa Rusijom koje će delove pre isporuke isporučiti Egiptu, a on nama.
Posle toga bi tehničqari otišli na dodatnu obuku, šatro kao civili, i to bi bilo to.
Za veće radove bi isto civili iz Rusije dolazili turistički do Srbije. I pri tome odradili neke dopunske posliće.
A mi bi dobili vreme za disanje dok ne stignu Rafale-i, ili možda i nešto bolje od toga.
Jer, ako se proceni da sa kombinacijom najmlađih postojećih aviona i tih dodatnih 6 iz Egipta možemo da izdržimo dovoljno dugo do završetaka projekata nekih od aviona 5 ili 6 generacije, zašto bi naručivali za basnoslovne iznose od Francuza 4?
Sada, meni na pamet pada još dosta toga, ali ne bih o tome ovde.
Ako kreativno razmišljamo, svašta bi nešto mogli. Ako razmišljamo kao konji sa amovima, ne možemo da dobijemo ni Rafale.

PS

@ikim
Nema sablažnjavanja. Egipatski Migovi nisu na prodaju. Prosto.

ik

Jesu, ako se sa nekim ko im ih je isporučio tako dogovori.
Mi dobijemo polovne, oni nove nešto kasnije.
Njima 6 ne znači mnogo na ukupan broj aviona i različitih tipova u RV, nama znači, a znači i nekome drugom da ne izgubi mušteriju.
Kao što sam rekao, svašta nešto može, ako su ljudi malo kreativni.
A da sada mi poručimo avion koji će nam stići za 15 godina, kada taj isti ko nam ga isporučuje krene da testira 6-tu generaciju, a svi oko nas budu leteli na 5-toj, i da nas to košta boga oca, ne znam, tu mi ništa ne štima.
Osim, ako kao ofset dolazi obnavljanje nečega drugog, ali to bi bili vlažni snovi, to june neće da nas mune.

Yo

Struka htela, struka dobija.
Ne može se optimalnije od toga.
Uzgred, finalizacija pregivora znači zaključenje ugovora o kojima su pregovori vođeni – inače predsednici ni ne idu u zvanične posete, već se stvari prosto zanemare ukoliko se ne postigne dogovor.
Interesantni su i Miraži, koji bi uz postojeće Migove radili posao do prispeća Rafala, a ako smo pametni – valja raditi na što boljem ofsetu i nekako se, koliko je moguće, sarađivati oko FCAS-a – radi unapređenja nauke, tehnologije pa i vazduhoplovstva posle 2050.
EU je nastupila kako i koliko može u Srbiji – kako kada je u pitanju (vojna) industrija, tako i kada je u pitanju litium – od koga bi zaista valjalo detoksikovati zemlju ukoliko je uopšte moguća precizno kontrolisana i bezbedna exploatacija – ali je to sa Vučićem/Grčićem i klanovima misaona imenica…

Odgovori
Pr

Pregovori-ugovori. Nitko ništa konkretno. Koliko je poznato, ovdje nisu u pregovorima samo borbeni avioni nego i niz drugih stvari. I dalje sam mišljenja da će za avione zakačit i neki debeli politički uvjet iliti uslov. Vidjeli ste i prije, vijesti da se nešto nećkaju i Dassault i Francuska kojoj sigurno nije u interesu prodat naoružanje i avione, koji bi sutra rokali po Kosovu, razumijete šta hoću reći.

Š

Ne kupuju se ovde Rafali, već politička podrška jedne od najuticajnijih država u EU. Druga je Nemačka, i njihovu podršku kupujemo litijumom.

Brinu me jedino ljudski resursi u Vojsci. Ko će to da leti? Ko će da bude vojni pilot za 1500 evra mesečno?

Odgovori
Dj

Ne moze se kupit politicka podrska tako jeftino niti je moguce „politicki“ podrzati rezim koji je full mimo evropskih standarda. Podrzava se samo ekonomija i stabilnost…

Sl

Koga briga za politicku podrsku Francuske i Nemacke diktatoru ?! Srbija je posle Crne Gore, bar po otvorenim poglavljima najbliza ulasku u EU. Crna Gora ulazi 2028. Srbija = nikad. Zasto ? Upravo zbog diktatora. Znam da je ovo vazduhoplovni portal i u normalnim uslovima bilo bi lepo da imamo cak i 2 eskadrile Rafala, ali opet valja napomenuti da na nezvanicni spoljni dug od blizu 80 milijardi evra spoljnog duga, te neki Expo od 18 milijardi evra, u drzavi koja nema klima uredjaja u bolnicama, gradovima koji nemaju pijacu vodu i kanalizaciju, sve je to zalosno.

Opet nas predsednik kupuje bez tendera. Znaci to je neverovatno. Prvo se kupe od Madjarske BTR 80A, pre toga kineski HQ 17AE itd itd i to nije sporno, ali BEZ TENDERA. Kolika je korupcija u pitanju saznacemo kad Vladalac ode sa vlasti kroz jedno 10 godina.

Za srpske potrebe Air policinga dovoljno je uzeti eskadrilu polovnig Miraza od Grcke i puna kapa. Ni ovi Migovi sto imamo, na koje smo bacili silne pare na neku modernizaciju, nisu sluzili nicemu, osim za reklamu. Ice u otpad kao i svaki avion.

A ovi sto lupetaju o Trecem svetskom ratu, nekoj odbrani, pa garantujem da nisu pusku videli u zivotu, vec im izvor znanja Silje Plutoni i slicno. Kakav treci svetski rat ? NATO je jaci od Srbije, ne treba mi ni digitron, racunacu na kineskoj tabli tacno
… milijardu puta ! Tako da na 10 Rafala dodje samo 10000 americkih aviona. Ostalo neci ni pominjati. Vreme je da se prestane sa bacanjem para, ali ovo je diktatura.

Mozda jedina pametna nabavka je bila nabavka vatrogasnih helikoptera, iako je i to radjeno bez tendera. To sto mnogi nabadaju cifre nebavke je totalno nebitno u zemlji gde ne postoji zavrsni racun, niti uvid u budzet i gde je svako drzavni ugovor vojna tajna.

A posto je svemocni sve rasturio, odlucio je da mu ipak treba love, pa hajde kad vec vlada, da kopa i litijum. Prvi u Evropi, iako smo tek na 5. mestu.

Uzeti one grcke Miraze i ne bacati pare na gluposti kako bi ovaj nas lupetao : „Hrvati imaju polovne Rafale, a mi cemo imati nove“. Koja idiokratija.

Odgovori
Dj

>> politicku podrsku Francuske i Nemacke diktatoru ?

Francuska i Nemacka NE pruzaju politicku podrsku nikome u Srbiji. Pretpostavljam da si se pogresno izrazio, nesumnjivo da se Srbiji daje samo ekonomska podrska. Ako ne verujes, pogledaj sta je Scholz rekao u BG, ili onaj neki Hrvat iz nemackog SDP-a na pitanja o „podrsci“ RS. Scholz recimo nije ni jednom reci afirmisao srbsku vladu namerno koristeci opste izraze o saradnji medu evropskim drzavama itd. Sa druge strane srpska strana je isla maksimalno na podilazenje Nemackoj.

С

Слађане све тачно у мету !!!
Колико је идиотски гађати се неким милијардама за 12 авиона који су у било ком озбиљном сукобу мало јачи од киселе воде…
Купити од Грчке ове новије Мираже да служе за аир полисинг,а остале паре дати на јак ПВО и развој БПЛ .

Bo

Secate li se rezolucije od pre 2 meseca i izjave da su nemci krivi za sve. Juce Solc docekan sa najvisim pocastima, koji idiotizam. Koje ispiranje mozga kontradiktornim izjavama ovih sa vlasti.

Vrh je kupovina BTR-ova iz Madjarske, koliko je tu para baceno na ne upotrebljive KRSINE koje sada planiraju da “modernizuju“? Strasno

K

Jesam ja jedini kojem je ovo uporno francusko odbijanje konkretnog spomena Rafalea sumnjivo, ili barem primjetno kao neobicno? Djeluje kao da se iz nekog razloga ne zele unaprijed obvezati.

Odgovori
Zo

:)
Sumnjivo ?
Odavno je jasno da nema Rafala za Srbiju iz barem 2 razloga :

1. Francuska ih neće prodati Srbiji. Sve i da hoće ( žele ) USA će naći načina da im zavrne ruku ( i izbije gluposti iz glave u zajedničkom interesu cijelog NATO saveza)
2. Nema Srbija para , bez obzira što vas netko uporno uvjerava da ima.Kad taj netko uvidi da nema ništa od Rafala , novih i boljih od hrvatskih , lako će naći opravdanje

Što se nas u HR tiče , dobri su nam i polovni , dobro bi došla još 1-2 eskadrile , malo je jedna. I malo više Meteora i Scalpova , za držati opasnost na distanci :)

Pe

@Zooro Mislim da ste u pravu, i Francuska nista nece potpisati sa Srbijom dok ne dodje nova administracija u Americi, ili bi vec potpisali.
Nikome ne treba to sto se Americi desilo sa Iranom i F-14.

Mi

Islander,
Su-35 ima specificnu ulogu i iz korena je napravljen tako. Nije pravljen da trazi ciljeve na zemlji nego na nebu! Dizajniran specificno za sukob sa F-15, EF2000 i F-22! Sve ostalo je sitna riba za Su-35. U poredjenju sa ta tri aviona ima neke prednosti i mane. U poredjenju sa svim ostalima ima veliku prednost. Sad ce se neki odmah smejati i porediti radare tojes manjak AESA radara u Su-35, ali i F-15 tek od bukvalno danas dobija AESA radar. U svakom slucaju, Su-35 i pored svog mocnog PESA radara nastimanog za mete dve mete koje sam naveo, takodje pakuje rakete VV dometa koje Rafal i MiG-29, pa i F-15EX jos nemaju. Takodje ima relativno ogroman domet bez podvesnih nosaca goriva. Da li si ikad video Flanker sa podvesnim nosacima goriva. A da li si ikad video rafala ili F-15 bez ogromnih podvesnih rezervoara? Usput ima brzinu i letne karakteristike bolje od svih osim mozda F-22.
Poenta je da se Su-35 kupuje iz specificnog razloga koji je skroz drugaciji kad je rec o bogatim zemljama, nego u slucaju Rafala, F-35, itd..

PS

Francuska sama trenutno ne zna gde se nalazi. U velikoj su institucionalnoj krizi. Nije pitanje dal hoće da prodaju već što smo im zadnja stvar na pameti kad im se lomi u sopstvenoj kući. Da ima nešto sporno, prodali bi kao Egiptu, bez Meteora.

Vl

Zooro,
Kamo sreće da ih neće prodati Srbiji jer sam (kao i mnogi građani Srbije) duboko protiv te kupovine. Na kraju ćemo ih mi platiti a realno ne vrede toliki novac (njihova upotrebna vrednost sa isporučenom konfiguracijom bi bila nikakva). Ali, izgleda da je ovde u pozadini samo želja da se Srbija drži na ledu i uslovljava pritiscima i ucenama, dok avioni na kraju neće ni biti isporučeni.
Jedino pravo rešenje je kupovina veće količine aviona iz Kine i stvaranje uslova za održavanje istih u Srbiji.

Pe

@Milos77 Kad je F-22 uveden u upotrebu, Su-35 je vec leteo, pa redosled nije tacan.
Odgovor Rusa na F-22 je trebalo da bude projekat rusko-indijskog stealth aviona 5 generacije, PAK FA,a ne Su-35.
Su-35 je modernizacija Su-27, aviona 4 generacije konstrukcije pocetka 1970-ih.
Sta je dalje bilo znamo: F-22 je znacajno umanjen u seriji, i umesto preko 1000 je napravljeno manje od 200.
F-35 napravljen u preko 1000 komada, i svi su u upotrebi, eto pre neki dan preko 2000km leteli i bombardovali Jemen.
Projekat PAK FA izgubio indijsku podrsku, uradjeno oko 20 aviona i ne koriste u ratu iz nekog razloga koji mozemo da nagadjamo.

Ž

Petrovic Dusan

IOC на F-22 постигнут децембра 2005. године, FOC децембра 2007.

Први лет прототипа Су-35БМ 19. фебруар 2008., прве испоруке Су-35С мај 2011.

Што се тиче Су-57, постоје извештаји да се користе у рату у Украјини, о чему су писали и западни медији. До сада највероватније испоручена 22 серијска авиона.

Bo

@Petrovic Dusan
Ko je mogao 1974 pretpostaviti da će u Iranu biti revolucija 1979? I dalje, NATO može neutralisati te Rafale vrlo lako ako ponovo dođe do rata poput 1999. Ako protivnik ima nadmoć od 20:1 nije ni bitno u kome je avionu pilot. Da ne spominjem da su i F-22 i F-35 kvalitativno bolji avioni od Rafale-a, tako da prodaja istih Srbiji ne predstavlja veliki rizik. Samo nećemo dobiti SCALP a najverovatnije ni Meteor.

Odgovori
Pe

@Bojan Sa tacke gledista ljubitelja avijacije je ispalo odlicno da 2024 legendarni Tomcat jos uvek leti, pa makar i u Iranu.
Opet, bas iz tog razloga je Amerika donela odluku da unisti sve svoje Tomcat kao i masine za pravljenje delova, kako nikako ne bi doslo do Irana…
U pravu ste da bi NATO lako neutralisao mali broj aviona, ali zasto rizikovati, pogledajte Folklandski rat, kad su potcenili argentinske RV.. Jesu pobedili Britanci, samo imali su i gubitaka i to znacajnih

Mi

Djuka
Bugarska, Albanija, BiH, Makedonija, Crna Gora zapad…teško.

Odgovori
Ne

Nema oko ovoga vise mnogo price, Makron je na pitanje francuske novinarke kako stoji situacija sa prodajom Rafala i vojnom saradnjom sa Srbijom bukvalno rekao da je sve dogovoreno, da ce vojna i ehonomska saradnja biti masivna i da on cim bude imao vremena ide u Beograd da svecano potpise sa „prijateljem predsednikom Srbije“ (njegove reci), a vremena ce imati krajem avgusta ili pocetkom septembra.

Mene vise zanima sta je „dublja vojna saradnja“ i da li ce biti dokapitalizacije namenske i u kom obimu. I to su stvari koje se dogovaraju mesecima, ne „kad dodje covek“, tako da se verovatno sve vec i zna.

Rafal je sjajan avion, ali skup i ne treba nam. Rafal je, kao sto vec rekoh, fensi Maserati. A nama trebaju Golfovi, ne Maserati za slikanje. Rade isti posao i mnogo su jeftiniji.

Odgovori
Vl

Valjda ce to konacno biti to sto se tice kaparisanja Rafala. Mnogo dragocenog vremena je protraceno, vreme isporuke ce se oteci u godinama koje dolaze.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor