Filipinima ponovo odobrena kupovina borbenih aviona F-16, Kolumbija izabrala švedski Gripen

4. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Republici Srpskoj isporučen treći helikopter Ansat

3. apr 2025

Prve fotografije: Bugarskoj isporučen prvi borbeni avion F-16

3. apr 2025

[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025
Slovenija nabavlja helikoptere za hitnu medicinsku pomoć
U Sloveniji će HEMS biti jedan od zadataka Jedinice za vazduhoplovnu podršku policije / Foto: MUP Slovenije

Slovenija nabavlja helikoptere za hitnu medicinsku pomoć

Vlada Slovenije saopštila je prošle nedelje da je na sednici održanoj 15. oktobra u aktuelni Plan programa razvoja za period 2024-2027 uvrstila novi projekat nazvan: „Helikopter za sprovođenje hitne medicinske pomoći“.

Kako se navodi u saopštenju, na istoj sednici odlučeno je da se, u skladu sa Uredbom Komisije (EU) br. 965/2012 helikopterska hitna medicinska pomoć, helikopterski transport između bolnica, i helikopterski transport dece u inkubatorima, dugoročno obavljaju kao državna delatnost, i to letelicama koje će pripadati floti policije.

Izuzetak je gorsko spasavanje, koje zajedno nastavljaju da obavljaju policija i slovenačke oružane snage. U cilju obavljanja poslova helikopterske hitne medicinske pomoći i međubolničkog helikopterskog prevoza i helikopterskog prevoza dece u inkubatorima, aktivnosti na nabavci dva namenska helikoptera će sprovesti MUP Slovenije. Za ovu nabavku MUP-u je obezbeđeno pravo potrošnje iz opšte budžetske rezerve za investicije i materijalne troškove u iznosu od 7.960.000 evra za 2024. godinu.

Takođe se navodi da je draftom budžeta za 2025. i 2026. godinu planirano i „pravo potrošnje“, kako za nabavku helikoptera, tako i za druge troškove policije u vezi sa helikopterskom hitnom medicinskom pomoći. Za isplatu avansa ove godine planirano je oko šest miliona evra, dok je početna vrednost projekta do kraja 2027. godine određena na 37,5 miliona evra.

U posebnim procedurama biće nabavljena prenosna medicinska oprema i obezbeđeni medicinski timovi, a za to će biti nadležno ministarstvo zdravlja – navodi se u saopštenju slovenačke Vlade.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ju

Žal se je Slovenija problema lotila napačno in drugače kot to predpisuje Uredba Komisije (EU) št. 965/2012.

Zgolj nabava helikopterjev še ne pomeni namenske HEMS službe in dobrega sistema.

Trdim (in za tem tudi stojim) da je takšna ureditev HEMS, ki jo pozna celotna EU, torej da se namenska HEMS služba izvaja kot komercialna storitev, mnogo učinkovitejša, bolj efektivna in bolj uspešna kot tista, ki jo upravlja Policija ali vojska. Ne rabimo analize iz Nemčije, Avstrije, Švice ali drugih EU držav, poglejte samo čez mejo na Hrvaško in hitro boste ugotovili, kateri sistem je boljši.

Odgovori
Bo

Popolnoma se strinjam z izraženim mnenjem, kot primer glej storitev HEMS v Veliki Britaniji.

No

Ta problematika se vleče v R Sliveniji zadnjih 20 let. ni naloga polucije in vojske izvajati naloge HEMS, samo nekateri ne želijo izpusti dela kolača iz rok.

Ro

Slovenija misli, da sa nabavkom helikoptera automatski postavlja i hems sistem.
E tu su krenuli krivim putem.
Bit je očima sakrivena…
Kuća se ne gradi od krova nego se prvo postave temelji.
A Sloveniju pojedinci upozoravamo više od 15 godina šta treba napraviti i koji je pravi put.
Sretno Slovenija..

Odgovori
Yr

Ja ne razumem kako je jeftinije i efikasnije plaćati privatnu firmu koja mora da nabavi letilice, da ih os svom trošku i izvan sistema policije ili vojske održava u inostranstvu, plaća posade i na sve to ima zaradu, nego da se nabave namenske letilice koje su istog tipa kao postojeća policijska flota, da se održava u istom sistemu, samo da ima namenski sektor sa obučenim ljudstvom koje dežura? Razumem da nije pametno ovo što sada imamo da se mašine i posade koje nisu namenske koriste za HEMS, ali ne vidim prednost privatne nezavisne službe koja mora da obavlja taj posao i da zaradi ozbiljne pare investitoru. Hajde da sve privatizujemo, pošto vidim da je već počelo, plaćaš državne lekare da bi te slali kod privatnika jer nemaju termina, tako će izgleda biti za sve.

Odgovori
Ro

Ako postoje ograničenja po pitanju zapošljavanja novih ljudi koji bi bili potrebni da se osigura početak i rast tog korpusa, onda je za poslodavca opcija da izvede outsourcing jeftinija i efikasnija. Neke vještine, metode i iskustva koja grade firme kojima je pružanje ovih usluga ‘core business’ su daleko iznad maturiteta kojeg tijelo u državnom ili kvazi-državnom vlasništvu može postići. To su nerijetko rupe bez dna gdje se pod izlikom manjih plaća u odnosu na realni sektor toleriraju krađa, mediokriteti i skupljanje godina pred penziju. Izuzeci su mogući ali ne potvrđuju pravilo. To što mi na Balkanu outsourcing povezujemo s korupcijom je nešto sasvim drugo i ne predstavlja još uvijek ‘default’ u okolinama dobrog dijela zapada ili tržišno bazirane ekonomije.

Dj

>> To što mi na Balkanu outsourcing povezujemo s korupcijom je nešto sasvim drugo

Drzava treba da se brine samo o osnovnoj drustvenoj i ekonomskoj infrastrukturi (za vise i nema resursa), a ne da sprovodi mikromenadzment svih sfera drustva. Kako to objsniti gradjanima zemlje od 7 miliona u kojoj preko 10 godina jedna osoba praktikuje mikroupravljanje u svim sferama zivota.

Sr

@Robert @Djuka
Privatan biznis nije nikakva garancija kvaliteta usluge, niti je država kao pružalac usluge uvek „rupa bez dna“. Imate milijardu primera koji to dobro pokazuju. HJ MUPa vam je odličan primer kako neki sistem može vrlo dobro funkcionisati ako njime upravljaju stručni kadrovi.

Mi

Srbofil

nema dalje od primjera firmi iz kapitalistickih (uredjenih) spram socijalistickih drustava. znamo kako su prosli jedni i drugi.

DJ

>> milijardu primera

Ima, ima. Ajd navedi nam ovde 10? I taj tvoj jedan primer vrlo je specificna, mala da tako kazem firma, o cijem se poslovanju bukvalno ne zna nista. Mozda kosta 10x vise nego neka druga opcija, ne zna se.

Da ti ja dam par kontra primera, NIS totalno propadao decenijama pod drzavnom upravom. ODjednom preporod za dve godine kako dobi vlasnika (poklonio ga Boris). Bor – totalno propadao pod drzavnom upravom, proglasili ga za nertentabilnog, drzava potrosila 150 miliona u novu topionicu koju su posle par godina kinezi srusili. Ocemo dalje? Pazi ovo, EPS, firma koja bi trebala da vredi i obrce milijarde dolara pod drzavnim vlasnistvom je mesto za uhlebljavanje polupismenih partijskih kadrova sa katastrofalnim poslovanjem. Sad se spremaju da prave nuklearne elektrane, to ce tek biti cirkus (ako ih se ne privatizuje).

Sr

@Mislav
Naravno, ali problem je u tome što je zdravstvena zaštita u Evropi, primarno usluga državnog sektora i to nije „firma“ koja posluje po tržisnim principima. Takođe nije ni policija, a ni vojska hvala Bogu. Dakle sasvim je logično ako policija već mora da ima flotu za vertikalni transport, da o istom trošku pruža i uslugu ministarstvu zdravlja i nikakva privatna kompanija to ne može vršiti ni bolje, ni jeftinije, ni efikasnije.

Mi

Srbofil,

To nije primarna djelatnost policije i ako obavlja taj zadatak onda gubi fokus na obavljanju onih zadataka za sto je primarno namijenjena odnosno gubi se kvalitet obavljanja redovnih poslova. I ne, ne radi se o istom trosku. Naprotiv. Ne moze se reci kako istim brojem helikoptera se podjednako mogu obavljati i primarni zadaci policije i HEMS. Ako ce se jednako kvalitetno obavljati ti zadaci onda je potrebno i vise helikoptera, a to je dodatni trosak. Ono sto nije dodatni trosak kod outsorcinga je obuka pilota koja isto mnogo kosta, a koju drzava u tom slucaju ne mora da placa.

No

Ne lete dzaba policija I vojska u R Sloveniji . Svaki sat leta država plača.. od oka sada je to cca. 15 000 EUR, ti infomacije su javne. U primeru spasavanja u planinama, MORS Ili MUP posalju račun na Upravo za zaščito in reševanje RS.. itd

Vl

Robert,
Kako sve to što si napisao lepo izgleda na papiru dok u praksi privatni sektor biva neuporedivo kvarniji od državnog (i to nekoliko puta)? Misliš li da kod privatnika nema nameštanja svega i svačega, nema krađa i zloupotreba?
Znam da će sada neki pisati o kontroli, ali ta kontrola uvek na kraju mora da bude organizovana na nivou državnih službi i tu se opet otvara mogućnost korupcije. A kada se nakon godina muke sistem kontrole dovede do savršenstva, on bi funkcionisao i ako posao obavljaju i državne službe.
U suštini jedina razlika je da privatnik obavlja neki posao radi ostvarivanja profita, ali taj profit realno može i država da ostvari i usmeri ga na mnogo pametnijih stvari te izbegne punjenje privatnih džepova . Na kraju država može da se i odrekne profita te cena HEMS-a postaje bitno niža.
Prošlo je vreme kada si na ovom prostoru mogao cvrkutavim rečnikom da radiš promociju neoliberalnog kapitalizma. Ne postoji više gotovo ni jedan segment društva koji se nije opekao i nema negativna iskustva sa takvim investitorima.

Jo

Mislave,

Znaci ovako, uzecemo primer da je za jednu drzavu potrebno 3 helikoptera za HEMS. Privatna firma koja se bavi tim poslom mora obezbediti 3 helikoptera sa pilotima i ostalim osobljem samo za tu namenu i samo za tu drzavu. Koliko ce te usluge da kostaju da bi oni pokrili sve svoje troskove, ukljucujuci i nove ili polovne helikoptere, plus da masno zarade u toku trajanja ugovora? Nema teorije da ce manje da kosta nego da drzava za policiju dokupi par helikoptera i obuci u svom vec postojecem sistemu jos ljudi koji ce raditi u HEMS sluzbi.

Vl

DJuka,
Mali dodatak, u EPS-u ludnica nastaje tek dolaskom Norvežana i pretvaranjem u AD. Sa novom rekonstrukcijom poslovanja tek se stanje komplikuje i postavlja nenormalna centralizacija. Zanimljivo je kako je vrednost akcija EPS-a naglo pada pre pretvaranja u AD (ja to gledam više kao pripremu za prodaju), pale se bageri i elektrane volšebno lože sa zemljom umesto sa ugljem. Slučajno?
Neko je davno napisao da slučajnost ne postoji a primer manipulacije EPS-om je primer manipulacije sa mnogim drugim državnim firmama. Na kraju imaš najskuplje gorivo u regionu i među najskupljim u Evropi. Nešto mi govori da će na kraju biti tako i sa strujom. A zamisli da neka budala za 20 godina reši da od vojske, policije, napravi AD i na mala vrata uvede nekoga poput Black Rock-a i u taj segment?
Plan poslovanja EPS-a postoji već neko vreme a država ga iz nekog razloga krije kao zmija noge. Odavno se zna da je do 2050 predviđeno gašenje postojećih termo kapaciteta i izgradnja najmanje dve velike nuklearne centrale i više manjih modularnih.

Sr

@Djuka
NIS je kupila državna firma, samo iz druge države, ali privatna nije.

Da me ne shvatite pogrešno, nisam nikakav zagovarač državnog sektora, ni planske privrede. Samo vam navodim da je struktura gde država plaća nekoj privatnoj firmi za uslugu koju je prethodno država vršila uvek, ali uvek šema za izvlačenje para i ništa drugo. Da se udaljimo od nas, možda je najbolji primer da izguglate: private equity and britain’s care home crisis.

Jednostavno u malim državama, nekom operateru bi ta flota „čučala“ 300 dana godišnje jer na tržištu ne postoji dovoljan broj projekata koji traži uslugu vertikalnog transporta da oni imaju dovoljan nalet mimo te usluge koju im država plaća, znači da bi država plaćala svoju flotu i pored toga još jednu privatnu flotu po duploj ceni.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor