ASDA 2025: Makete hrvatskih Rafala ponovo naoružane samo MICA-ma i Hamerima, Turska nudi veće besposadne letelice

10. apr 2025

„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica

8. apr 2025

Filipinima ponovo odobrena kupovina borbenih aviona F-16, Kolumbija izabrala švedski Gripen

4. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Republici Srpskoj isporučen treći helikopter Ansat

3. apr 2025

Prve fotografije: Bugarskoj isporučen prvi borbeni avion F-16

3. apr 2025

[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025
Makedonija planira otvaranje novog centra za obuku pilota, pet godina nakon zatvaranja modernog centra za obuku kojim je upravljao Elbit
Makedonska vojska trenutno raspolaže sa četiri helikoptera Bell 206 / Foto: Igor Božinovski

Makedonija planira otvaranje novog centra za obuku pilota, pet godina nakon zatvaranja modernog centra za obuku kojim je upravljao Elbit

U sklopu reformi sistema za upravljanje krizama, vlada Makedonije planira da otvori Centar za obuku pilota kojim bi odgovorila na trenutni problem nedostatka letačkog osoblja u zemlji, objavio je makedonski ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski na konferenciji za štampu održanoj 22. januara u Skoplju.

– Nadam se da ćemo u budućnosti stvoriti centar za obuku pilota u Makedoniji, nešto što je nekada postojalo, ali pretpostavljam da je zbog nekompetentnosti, u najmanju ruku, uništeno prethodnih godina. – rekao je Toškovski kritikujući odluku prethodne Vlade Makedonije da ugasi svoj Centar za obuku pilota (COP) koji su Ministarstvo odbrane Makedonije i lokalna podružnica izraelske kompanije Elbit Systems „Elmak – Elbit Systems of Macedonia“ zajedno osnovali u maju 2011. i vodili do decembra 2020.

Direkcija za spasavanje ima tri AT-802 i isto toliko pilota, od toga dva penzionera koji rade po ugovoru / Foto: Igor Božinovski

Prema rečima Toškovskog, trebaće vremena, ali novi kapacitet za obrazovanje pilota trebalo bi da bude uspostavljen za nekoliko godina kako bi se, između ostalog, rešio problem hroničnog nedostatka pilota za tri amfibijska protivpožarna aviona Air Tractor AT-802A Fire Boss (Z3-BGT, Z3-BGU i Z3-BGV) koje koristi makedonska Direkcija za Zaštitu i Spasavanje (DZS) i na kojima leti samo jedan stalno zaposleni, kao i dva penzionisana pilota angažovana po ugovoru.

– Pilot se ne može napraviti za šest meseci ili godinu dana. Sada, kada bih lagao ljude da će neko mahnuti čarobnim štapićem i posao će biti gotov, to ne bih uradio. – rekao je Toškovski koji je objasnio da Makedonija trenutno ima ograničene ljudske i tehničke kapacitete i resurse, ali će vlada učiniti sve što može da ih adekvatno poboljša u narednim godinama.

Makedonske vlasti napominju da bi stvaranje novog centra omogućilo obuku novih pilota kroz specijalizovane programe (uključujući zadatke intervencija u krizama, kao što su protivpožarne i spasilačke misije) dok bi istovremeno povećalo nacionalni kadrovski kapacitet (stvaranje domaćih instruktora i pilota ispitivača) i smanjilo zavisnost Makedonije od stranih organizacija koje se bave obukom.

Najava namere Vlade Makedonije da stvori novi centar za obuku pilota dolazi šest meseci nakon što su makedonska Agencija za Civilno Vazduhoplovstvo (ACV) i Ministarstvo unutrašnjih poslova (MVR) na sastanku održanom 11. jula 2024. zaključili da „postoji hitna potreba da se što pre počne sa procesom uspostavljanja centra za obuku vazduhoplovnog osoblja u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, inicijalno za potrebe obe institucije, sa mogućnošću njegovog budućeg proširenja za potrebe drugih državnih organa.“

Da li će se novi centar za obuku formirati u okviru MUP-a Makedonije? / Foto: Dragan Cvetić

Takav zaključak, objavljen na web stranici ACV-a, mogao bi ukazivati da će se buduća škola za obuku fokusirati na obuku civilnih pilota i da će, pod nadzorom ACV-a, raditi u okviru MUP-a.

Plan za uspostavljanje novog centra za obuku pilota, međutim, dolazi kao iznenađenje za mnoge, posebno zato što je Makedonija, sa malim lokalnim interesovanjem za pilotski posao i ograničenim potrebama za pilotima od strane nacionalnih institucija (Armija Republike Severne Makedonije – ARSM, kao i MVR i DZS), pre samo 5 godina zatvorila svoj veoma moderan COP kojim je upravljala zajedno sa izraelskim Elbitom.

COP je osnovan u maju 2011. u vazduhoplovnoj bazi Petrovec kod Skoplja prema ugovoru vrednom 43 miliona dolara, inicijalno na osam godina koji je produžen do kraja 2020, sa ciljem da obuče 52 nova pilota helikoptera za vojni Vazduhoplovni ving i Helikoptersku jedinicu „Jastrebovi“ Ministarstva unutrašnjih poslova. Pored toga, COP je bio zadužen za redovnu obuku na simulatorima novih i postojećih pilota helikoptera Mi-8/17/171 i Mi-24.

Međutim, zbog nedostatka interesovanja mladih Makedonaca za vojnu ili policijsku vazduhoplovnu službu, obučeno je samo 25 novih pilota helikoptera: 16 za vojsku i devet za „Jastrebove“. Dodatna dva pilota su obučena za Vazduhoplovne snage Crne Gore, a obuka na simulatorima je pružena vojnim pilotima prema međuvladinim sporazumima sa Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom, Češkom Republikom i Bugarskom, kao i komercijalnim ugovorima sa Nigerijom, Kamerunom i Poljskom.

Moderni simulatori letenja za helikoptere Mi-8/17/171 i Mi-24 rumunske kompanije Simultec, podružnice izraelskog „Elbit Systems“ / Foto: Igor Božinovski

Interesovanje za kapacitete COP-a pokazao je NATO, pa je Makedonija zato ponudila COP NATO-u u junu 2020. u okviru inicijative NATO Flight Training Europe (NFTE) koja ima 11 zemalja članica. NATO je istraživao opcije za uspostavljanje evropske mreže nacionalnih objekata za obuku pilota aviona, helikoptera i besposadnih letelica. Šest meseci kasnije, izraelsko učešće u COP-u je završeno i COP je prebačen u ARSM 30. decembra 2020.

COP je sada sastavni deo Skvadrona za obuku i trening (SOT), jedinica Vazduhoplovnog vinga ARSM koja je takođe preuzela pet jednomotornih klipnih školskih aviona Zlin 242L (vojni/fabrički identifikacioni brojevi: 102/0701, 103/0702, 104/0703, 105/0767 i 106/0776), četiri jednomotorna helikoptera Bell 206B-3 JetRanger III (401/4513, 402/4331, 403/4090 i 404/3859) i dva sofisticirana Full Mission simulatora za Mi-8/17/171 i Mi-24 koje je razvila i proizvela kompanija Simultec, rumunska podružnica Elbita sa sedištem u Bukureštu.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor