BEG airport status
Radmila Tonković na promociji svoje knjige: U mnogim zemljama nema nijednog podatka o prvim ženama letačima "Knjiga od 1.700 biografija žena letača u Rusiji je proglašena udžbenikom" / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

Radmila Tonković na promociji svoje knjige: U mnogim zemljama nema nijednog podatka o prvim ženama letačima

Promocija knjige „Nebeske heroine sveta“ autorke Radmile Tonković održana je u restoranu Aeroklub u Beogradu.

Pored autorke, prisutnima su se obratili i predsednik Vazduhoplovnog saveza Srbije Labud Bulatović, jedan od recenzenata Božidar Glogovac, predsednica Udruženja žena letača Srbije Olgica Lazić, kao i predsednik Udruženja vazduhoplovne industrije Srbije Velibor Vukašinović.

Prikupljanje podataka i pisanje knjige nije bio lak posao, a kao dokaz autentičnosti pri svakom intervjuu tražila je i lični potpis, objašnjava autorka. Ipak, kada intervju nije bio moguć, informacije je tražila u bibliotekama i arhivama, a ponekad i na događajima i prijemima:

–  Ta moja misija trajala je deset godina. Knjigu sam koncipirala na način da prikažem prve, najvažnije i najuspešnije žene svakog kontinenta ovoga sveta, što se ogleda u 1.700 prikupljenih biografija. Međutim, nije bilo lako napisati jednu ovakvu knjigu zato što o ženama nema podataka. Ni u Italiji, ni u Španiji, ni u Belgiji nema podataka o prvim ženama koje su letele. –

Na svetskom nivou knjiga je proglašena jedinstvenom enciklopedijom pisanom na tu temu / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

Iako je takvih podataka malo, svaka zemlja u kojoj su te žene letele obrađena je istorijski, geografski i geopolitički, kako bi se imao uvid u vreme i okolnosti pod kojima su živele, kaže autorka.

– U jednoj arapskoj zemlji postoji žena koja čeka na ovu knjigu, jer sam i o njoj pisala. U toj zemlji ženama je zabranjeno da upravljaju automobilima, ali ona se snašla – zakazala je vozača i platila mu da je odvede do aviona.  Ona leti, a kada se završi vozač je vrati kući. Moja knjiga prikazuje upravo takve priče. Između ostalog, htela sam da prikažem i da je majka Če Gevare bila pilot, kao i sam Če Gevara, što malo ljudi zna. Ja sam to saznala kada sam boravila u Rosariju, u njegovoj rodnoj kući. – priča Tonkovićeva.

Učesnici promocije bili su saglasni kada je u pitanju značaj napisanog dela, kao jedne istorije vazduhoplovstva koju su gradile i žene.

Svaka zemlja u kojoj su te žene letele obrađena je istorijski, geografski i geopolitički / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

– Ova knjiga bi mogla da bude lajtmotiv svega što je ona napisala do sada. Ona ima posebno značenje, jer je to enciklopedija, a malo je enciklopedija u ljudskom stvaralaštvu. – smatra Bulatović.

Knjiga je prevedena na ruski jezik, a u toj zemlji proglašena je i udžbenikom u vezduhoplovnim akademijama, pilotskim akademijama i stručnim srednjim školama. Na svetskom nivou proglašena je jedinstvenom enciklopedijom pisanom na tu temu.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Mi

Bila je to uspesna promocija , a knjiga je znacajan doprinos istoriji vazduhoplovstva koju su dobrim delom ispisale i zene letaci.

Odgovori
Mi

Nisam ni slutio da će se i moja malenkost naći na slici ove veličanstvene promocije…
Posle čitanja knjige prof. Radmili sam poslao mejl sledeće sadržine:
Poštovana prof. Radmila, hvala Vam na svim HEROINIMA koje otrgoste sa plave linije horizonta i ubaciste i u moje krilo, a sa njima i ljupkost i raskošnu lepotu i …
U Vašim rečima, na našem prvom susretu, odmah sam prepoznao neobičnu munju nebesku sa zadivljujućom harizmom prepunom i dara i čara. Nije ni čudo što su iz takve munje bljesnule sve ove svetske „lepotice neba“ čija su krila svita treptajem zvezda i vilinskim prahom razlivenim između Vaših prstiju, a sve nekako i mitski ali i čvrsto usnopljeno poetikom reči među ovim koricama
Srećno do nove knjige!
Milašin Radović

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Branko na: Trenutno najmoderniji avion u Srbiji: Novi Falkon 6X državne Avio-službe

@tax Dva mala helikoptera kostaju 3mil evra, dva H145M kostaju 8 miliona, dva Mi-17 kostaju 24 miliona, a ovaj avion kosta preko 50 miliona, za nas verovatno 60 ili kao 40 malih helikoptera.

19. Apr 2025.Pogledaj

Branko na: Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

Protestuju studenti i profesori, ne fabrike niti poljoprivrednici, tako da je uticaj na ekonomiju minimalan. To je njihova jeftina prica.

19. Apr 2025.Pogledaj

Branko na: Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

Prosle godine rast nije bio 8%, toliki rast nikada nije bio, vec oko 4%, a i ove ce biti tu negde.

19. Apr 2025.Pogledaj

Branko na: Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

@Vlado Od Rusa nam je stigao Ka-32, Repelent i Repelent patrol, R.Srpska je dobila Ansate, a od ruskog naoruzanja nedavno smo kupili i BTR-80, Bateriju Kub-a sa radarom, jedan MiG 29, kao i 11 Mi-35P. A od kako je rat poceo iz Kine smo dobili FK-3, HQ-17, CH-95, Pegaza i gomilu inzinjerskih masina, kao i…

19. Apr 2025.Pogledaj

Vanga na: [POSLEDNJA VEST] U Beograd sleteo novi Falkon 6X, najverovatnije novi avion Avio-službe Vlade Srbije

Znaci novi avioni idu prvo u ameriku kod hilari klinton da se ugradi" oprema enterijera "tjs prislusni i drugi cia uredjaji .

19. Apr 2025.Pogledaj