Promocija knjige „Nebeske heroine sveta“ autorke Radmile Tonković održana je u restoranu Aeroklub u Beogradu.
Pored autorke, prisutnima su se obratili i predsednik Vazduhoplovnog saveza Srbije Labud Bulatović, jedan od recenzenata Božidar Glogovac, predsednica Udruženja žena letača Srbije Olgica Lazić, kao i predsednik Udruženja vazduhoplovne industrije Srbije Velibor Vukašinović.
Prikupljanje podataka i pisanje knjige nije bio lak posao, a kao dokaz autentičnosti pri svakom intervjuu tražila je i lični potpis, objašnjava autorka. Ipak, kada intervju nije bio moguć, informacije je tražila u bibliotekama i arhivama, a ponekad i na događajima i prijemima:
– Ta moja misija trajala je deset godina. Knjigu sam koncipirala na način da prikažem prve, najvažnije i najuspešnije žene svakog kontinenta ovoga sveta, što se ogleda u 1.700 prikupljenih biografija. Međutim, nije bilo lako napisati jednu ovakvu knjigu zato što o ženama nema podataka. Ni u Italiji, ni u Španiji, ni u Belgiji nema podataka o prvim ženama koje su letele. –
Iako je takvih podataka malo, svaka zemlja u kojoj su te žene letele obrađena je istorijski, geografski i geopolitički, kako bi se imao uvid u vreme i okolnosti pod kojima su živele, kaže autorka.
– U jednoj arapskoj zemlji postoji žena koja čeka na ovu knjigu, jer sam i o njoj pisala. U toj zemlji ženama je zabranjeno da upravljaju automobilima, ali ona se snašla – zakazala je vozača i platila mu da je odvede do aviona. Ona leti, a kada se završi vozač je vrati kući. Moja knjiga prikazuje upravo takve priče. Između ostalog, htela sam da prikažem i da je majka Če Gevare bila pilot, kao i sam Če Gevara, što malo ljudi zna. Ja sam to saznala kada sam boravila u Rosariju, u njegovoj rodnoj kući. – priča Tonkovićeva.
Učesnici promocije bili su saglasni kada je u pitanju značaj napisanog dela, kao jedne istorije vazduhoplovstva koju su gradile i žene.
– Ova knjiga bi mogla da bude lajtmotiv svega što je ona napisala do sada. Ona ima posebno značenje, jer je to enciklopedija, a malo je enciklopedija u ljudskom stvaralaštvu. – smatra Bulatović.
Knjiga je prevedena na ruski jezik, a u toj zemlji proglašena je i udžbenikom u vezduhoplovnim akademijama, pilotskim akademijama i stručnim srednjim školama. Na svetskom nivou proglašena je jedinstvenom enciklopedijom pisanom na tu temu.
Milutin
Bila je to uspesna promocija , a knjiga je znacajan doprinos istoriji vazduhoplovstva koju su dobrim delom ispisale i zene letaci.
Milašin Radović
Nisam ni slutio da će se i moja malenkost naći na slici ove veličanstvene promocije…
Posle čitanja knjige prof. Radmili sam poslao mejl sledeće sadržine:
Poštovana prof. Radmila, hvala Vam na svim HEROINIMA koje otrgoste sa plave linije horizonta i ubaciste i u moje krilo, a sa njima i ljupkost i raskošnu lepotu i …
U Vašim rečima, na našem prvom susretu, odmah sam prepoznao neobičnu munju nebesku sa zadivljujućom harizmom prepunom i dara i čara. Nije ni čudo što su iz takve munje bljesnule sve ove svetske „lepotice neba“ čija su krila svita treptajem zvezda i vilinskim prahom razlivenim između Vaših prstiju, a sve nekako i mitski ali i čvrsto usnopljeno poetikom reči među ovim koricama
Srećno do nove knjige!
Milašin Radović