BEG airport status
Menadžment aerodroma „Adem Jašari“ u Prištini se žali na srpski DCV, Direktorat odgovara "Aerodrom Priština zatvoren je, što se Srbije tiče, za civilni vazdušni saobraćaj još 6. maja 1999. godine" / Foto: Wikipedia

Menadžment aerodroma „Adem Jašari“ u Prištini se žali na srpski DCV, Direktorat odgovara

Prema pisanju kosovskog medija KOHA.net, Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije porgešno informiše avio-operatere slanjem poruka da je prištinski aerodrom zatvoren za civilni avio-saobraćaj.

Kako navode, Driton Hiseni, menadžer za planiranje leta na Međunarodnom aerodromu u Prištini, objavio je poruke u kojima se to vidi.

– Pored blokade vazdušnog prostora na teritoriji Srbije za letove koji imaju odredište Aerodrom Adem Jašari srpske vlasti i dalje pokušavaju da dovedu u zabludu i blokiraju avio-operatere. Od kraja našeg oslobodilačkog rata srpske vlasti za civilno vazduhoplovstvo dezinformišu operatere s porukama da je prištinski aerodrom zatvoren za civilni avio-saobraćaj i da se ne dozvoljavaju operacije aerodroma. Takva poruka je jutros poslata avio-prevozniku koji planira da sutra leti na „Adema Jašarija“. – objasnio je Hiseni.

Tim povodom, oglasio se i Direktorat civilnog vazduhoplovstva, koji je istakao da je Aerodrom Priština zatvoren za civilni vazdušni saobraćaj još 6. maja 1999. godine redovnim NOTAM-om i da je taj status i dalje na snazi za Republiku Srbiju. Oni objašnjavaju da letovi iz Srbije na prištinski aerodrom nisu dozvoljeni, da je nemoguće podneti plan leta za takve destinacije ali i da Srbija ne ograničava prelete prema Kosovu niti želi, ni može da brani druge vrste letova:

– Informacija o statusu Aerodroma Priština objavljena je u vazduhoplovnim publikacijama Republike Srbije i na taj način je dostupna svim zainteresovanim vazduhoplovnim subjektima. S tim u vezi, nadležni organi i službe u Republici Srbiji ne mogu odobravati letova u civilnom vazdušnom saobraćaju za Aerodrom Priština niti pružati usluge.

Pitanje normalizacije vazdušnog saobraćaja na Kosovu i Metohiji se razmatra u okviru međunarodnih foruma u kojima Republika Srbija aktivno učestvuje. Kao rezultat tih razgovora, 2014. godine je došlo do otvaranja gornjeg sloja vazdušnog prostora iznad Kosova i Metohije, čime je omogućeno da vazduhoplovi preleću taj prostor. Na pomenutim forumima u toku su razgovori o otvaranju donjeg sloja vazdušnog prostora iznad Kosova i Metohije. – saopšteno je iz DCV-a.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Aerodrom Priština ima ICAO oznaku LYPR koju Srbija priznaje. Druga oznaka je BKPR koju Srbija ne priznaje a koju koriste ostale kompanije koje lete na aerodrom Priština, te stoga letovi ka Prištini sa tim oznakama nisu dozvoljeni u vazdušnom prostoru Srbije. Kroz Crnu Goru je već moguće leteti za Kosovo i aerodrom Priština i sa jednim i sa drugim označavanjem. Zato svi dolazni letovi koji koriste oznaku BKPR idu preko Albanije, Makedonije i Crne Gore. Sa prostora Srbije takvi letovi nisu mogući.

Odgovori
Vl

BKPR je privremena oznak, zato što su Vazdušne Vlasti Islanda pristale da vrše nadzor nad teritorijom Kosova i Metohije.

Ovakav „damin gambit“ sa nadležnosti i nadzorom od avio kompanija zahteva posebne i dodatne polise osiguranja. Što znatno utiče na troškove letenja.

Ima još jedan detalj. Ne daj Bože nekog udesa postavlja se pitanje koje odgovoran za posledice i ko snosi troškove eventualnih kazni i nadokanada.

Iz tih razloga jedan broj aviokompanija ne uzima Prištinu čak ni kao aerodrom u slučaju emergency situacije. Jedna od tih kompanije je i Ryanair.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Branko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

Od Amerike brodom do Grcke, pa onda vozom, to nije mnogo jeftinije nego npr. 48 leta do Azejberdzana, narocito ako ne moze drugacije, to je sigurno jeftinije od komercijalnih letova, mada i ja mislim da nam to ne treba, ali ako stvarno kupuju, bilo bi logicno dodati jos koju tonu nosivosti i za Nore, sta…

12. Dec 2024.Pogledaj

Boki na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Vlad Ako se trece strane odluce za dostavu avionom, tesko bi se odlucile za prevoz tim A400 zato sto je nalet preskup. Oni se okrecu jeftinim varijantama iz Ukrajine,Egipta ili Azerbejdzana itd. @Branko I sve to navedeno je izvezeno brodovima ili vozom jer je daleko jeftinije. Dostava naoruzanja avionima sluzi samo za slikanje i promocije.

12. Dec 2024.Pogledaj

Branko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

Izvezeno je skoro 80 nora, Azerbejdzan je nedavno narucio 48, Kipar Tamnave, Alzir je hteo 72, ali nemamo sasije, plus da nije bilo ovog rata i da mozemo da uvezemo sasije do sada bi ih bilo znatno vise izvezeno, do sada ih je napravljeno oko 100, a moglo je duplo vise. Ova situacija nece trajati…

12. Dec 2024.Pogledaj

Srbofil na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Nenad N. Nedavno je država odustala od projekta solarne elektrane jer nisu znali da na lokaciji postoji čitavo jezero, tako da su ovakve usluge preko potrebne. Što se tiče aviona, Makedonija je kupila kontigent novih oklopnih vozila iz Amerike. Jel znate kako su stigli? Brodom do Grčke i onda vozom. Strategijski transportni avion služi za…

12. Dec 2024.Pogledaj