Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
Daso najavio početak razvoja borbene besposadne letelice koja će dopunjavati i biti integrisana sa borbenim avionom Rafal
Borbeni avion Rafal u letu sa tehnološkim demonstratotor borbene besposadne letelice koja je razvijana u programu nEUROn / Foto: Dassault Aviation

Daso najavio početak razvoja borbene besposadne letelice koja će dopunjavati i biti integrisana sa borbenim avionom Rafal

Kompanija Daso saopštila je juče da je istog dana na svečanosti povodom 60. godišnjice francuskih strateških vazduhoplovnih snaga, francuski ministar oružanih snaga i pitanja veterana Sebastijan Lekorn najavio početak razvoja borbene besposadne letelice koja će nakon 2030. godine moći da se koristi u sadejstvu sa višenamenskim borbenim avionom Rafal u varijanti odnosno standardu F5.

– Ova stelt borbena bespilotna letelica će do 2033. godine doprineti tehnološkoj i operativnoj superiornosti francuskog ratnog vazduhoplovstva. Značajno je da se pokreće danas, kada obeležavamo 60. godišnjicu Strateških vazduhoplovnih snaga i 90. godišnjicu vazdušnih i svemirskih snaga: u aeronautici — veoma složenoj oblasti — budućnost ima duboke korene, a inovacije su izgrađene na iskustvu. „Dassault Aviation“ i njeni partneri su ponosni što služe francuskim oružanim snagama i francuskoj agenciji za odbrambene nabavke. Njihovo obnovljeno poverenje nas obavezuje i odaje nam počast – izjavio je ovim povodom generalni direktor Dasoa Erik Trapije.

Iz Dasoa navode da će borbena besposadna letelica biti komplementarna Rafalu i pogodna za, kako su to definisali, „kolaborativnu borbu“. Plan je da ona poseduje stelt tehnologije, autonomnu kontrolu, nošenje korisnog tereta u unutrašnjosti letelice, i još planiranih sposobnosti. Daso je opisuje kao „veoma svestranu i dizajniranu tako da će biti omogućen dalji razvoj u skladu sa budućim pretnjama“.

– Prilikom projektovanja nove letelice koristiće se dostignuća postignuta u programu nEUROn koji je bio prvi evropski demonstrator nevidljive borbene besposadne letelice. Program nEUROn bio je pokrenut 2003. godine, okupio je vazduhoplovne resurse šest evropskih zemalja, a projektima je upavljao „Dassault Aviation“. Prvi let letelice nEUROn izvršen je decembra 2012, a do danas je obavljeno više od 170 probnih letova. Program je ispunio sva očekivanja u pogledu nivoa performansi, vremenskih rokova i budžeta. – navodi se u saopštenju Dasoa.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mo

Čekam da Yugoimport napravi naš BPL Kompanjon i da je integriše sa Rafalom F4.1

Odgovori
Al

Prvi prioritet je integracija sacastih lansera.

Ne

Ne zaboravite Maljutku, naravno na Rafale i docnije na UCAV.

Br

Integracija sa Orlom je mnogo logicnija. Orlic.

Me

Ko će prvi da nabavi, HR ili SR?

Odgovori
al

Ovo neće imati ni HR ni SRB.

101%

KK

Za sta treba SRB i RH bespilotna uz Rafale? Zamisli koliko ce para to doci?

Mi

Ovi „wingman“ koncepti me podsecJu na price kad smonbili klincin jednog naseg komšije Lale lovca sa debelim lalinskim naglaskom. . „Ti Poenteri (psi), to kad povedes u lov i pustiš, to ode u pm..“ 😄

Kad AI preuzmu kontrolu vijace ih Rafal F5 i gadjati sa ledja ko Su-57 Ohotnika S-70 po Ukrajni.

Odgovori
Da

@Miloš77
Upoređivati rusku avio industriju sa francuskom avio industrijom je kao da uporedujes ruskog Moskvica sa francuskim Pezoom 407 MI16! Francuska proizvodi AESA radar dok Rusija ne niti je u stanju a to vidimo u trogodisnjoj“specijalnoj operaciji“, Francuska proizvodi cipove i procesore dok ih Rusija uvozi od Kine i Irana(kolevke terorizma), Francuska ima svoj sopstveni svemirski program,ima ga i Rusija ali francuski Rafal je bolji od svakog ruskog aviona u svemu i sama Francuska je tehnoloski superiornija.A sto se tice tog jadnog“Ohotnika“taj je stradao od ukrajinske PVO kao sto i snimak ukrajinske PVO to pokazuje te su Rusi ostali na jednog prototipa.Ne znam o kakvom SU-57 govorite kada je taj“nevidljivi Ohotnik“pao u oblast Kramatorska, Rusi rekose da je“stelt“sad je stvarno stelt… Zaboravio si da su 3 SU-57 unistena na stajanci u Rusiji iz vazduha i da ne lete nad nebom Ukrajine…Taj avion i dron su za propagandu i nista vise kao i ostatak ruskog oruzja koje se uzasno pokazalo u Ukrajini…

Sv

@Dassault Rafale Nema potrebe za laganjem fino se vidi avion koji rusi ohotnika nakon sto leti zajedno sa njim u tandemu.Kakva crna pvo.

Ap

@Dassault Rafale
jel si popio lekic?

go

I čemu tu onda avion? Za slučaj da „kolaborator“ zabaguje ili nestašicu čipova? Jasno je da je „kolaborator “ tu zbog nestašice pilota. Demografija lomi sve. Valjalo bi im stoga odmah da ga projektuju da ga isto može održavati robot.

Odgovori
Pe

Ne, prosto pitanje masovnosti i cene. Rafal bi, kao što projektuju i Su57 i druge avione, trebao da navodi u konačnici čitave eskadrile uz pomoć AI i fuzije senzora. Razmenom podataka preskupi komandni avion vidi i čuje sve i dodeljuje ciljeve dronovima/radilicama.

Dj

Dron treba za pocetak posmatrati kao transporter dodatnih UBS kojem nisu potrebni pilot, kabina sa sistemima potrebnim coveku, radar i drugi senzor itd.

Vl

Sad mogu da razvijaju, kad je SU57 oborio Ohotnika iznad Ukrajine, pa mogu da ukradu nesto tehnologije

Odgovori
Sh

Ohotnik? Pa to čudo koristi motor od Su-27, a kada ga malo bolje pogledate koristi i zakivke. Još jedna u nizu blamaža…

Dj

Sta ce ima tehnologija koja ocigledno ne funkcionishe? Da si procitao tekst video bi da je recimo program nEUROn pokrenut 2003. godine. tada nekakav Ohotnik nije postojao ni u sovjetskoj naucnoj fantastici.

Dj

Do sada su VKS najuspesnije sa ovim konceptom. Prvo borbeno dejstvo pilotiranje i bespilotne platforme, prvo odbijanje drona da saradjuje, prvo obaranje istog, prva kolateralna steta itd.

Odgovori
Mi

Pa ne moze sve da ide kao na filmu. Bar je Su-57 dobio iskustvo borbenog dejstva u dometu Patriota i drugih NATO PVO koji pokriva Kijev. Eto bili su oba u dometu i mogli su ih gadjati ali nisu …! Su-57 resio problem.

Danas jos jedan Patriot sistem unisten sa onim „nesposobnim i nepreciznim“ ruskim raketama Iskander, dok je dejstvovao protiv verovatno istih. Unisten radar i komandno vozilo, i bar jedan lanser.

To je upravo zasto Rusi guraju S-70 Ohotnika napred iako imaju poteskoca u razvoju. Naci i dejstvovati brzo je formula koju svi vijaju. Ali nad tolikom teritorijom i ozbiljno naoruzanim vojskama to nije holivud.

Mi

Ispravka, nije oboren u rejonu Kijeva ali jeste u, kako se navodi na zapadnim pro ukrajinskim. estima, u debelo branjenom vazdusnom prostoru 10milja iza linije fronta.

U tom delu vise ni Su-34 i Su-35 ne lete ni 10 milja pre linije fronta sa ruske strane.
PVO obe strane u tom delu je pejak za letelice te velicine, i rizik je ogroman.

Bo

Milose, moze li neki dokaz za te tvoje tvrdnje , neki video ili slika? Svaki dan tvrdite da je neki patriot unisten, daj brale neki dokaz.

Tacno, Su-57 je dobio borbeno iskustvo obarajuci svoj dron. Su-57 resio problem…

Mi

Boki,
Ne, nikako ne tvrdim svaki dan da je unisten neki Patriot. Preterujete. Drzim se proverenih vesti koliko je to moguce.
Da, moze link, mada ne prolaze cesto na T6.
https://www.newsweek.com/russia-ukraine-patriot-launcher-radar-iskander-ballistic-missile-strike-dnipropetrovsk-1966978
Ovo je retkost.

Bo

Dobro preterujem , nije svaki dan. Ali sa vremena na vreme po neki patriot unisten. Pregledah vas video bar 5 puta i nevideh nigde patriot. To moze biti i neki drugi pvo.
U 21. veku sa kamerama visokih rezolucija , ovaj snimak lici kao iz 90.

P.S. rekli ste radar,komandno vozilo i bar jedan lanser i sve to iz jedne eksplozije? Sta biste rekli da Ukrajici objave ovakav video uz objasnjenje da je unisten S-500, da li biste poverovali u ovakav kvalitet videa?

Mi

Pa pogodjeno je Patriot vise puta do sada. Sta je tu toliko cudno. Ima jedan snimak od pre mesec dva gde je kasetni udar poklopio bateriju.
Jeste patriot, i jeste los snimk ali se zna sta je. Orlan ga je najverovatnije snimao i takav snimak sa velike daljine tako izgleda. Nemaju drugih PVO u Ukrajni koji tako lansiraju i takav raspored prave. Ukrajinci su priznali da je Patriot bio u tom slucaju. Nikakva misterija. Radar i komandno vozilo je pogodjeno, a navode i lanser. Ja nemam dokaza za to drugo, samo prenosim vest koju malo ko objavljuje jer nije popularno u mainstream medijama! Smatram da je veliki i redak dogadjaj.

Takodje logicno da kad se jednom nadje pozicija Patriota, onda se i tuce ne samo jednim Iskanderom kao sto vidite na snimku. Naravno da se tuklo sa vise raketa, a mozda i drugim sredstvima dok se ne necini maksimalna steta. Zato verujem da je unisten i bar lanser dva kako se svuda navodi. Patriot nije mobilan da tako tek moze da upali motor i pobegne. Za sve je kriv Orlan drone koji nije na vreme primecen i unisten. Mozda posle jeste.

Bo

Znaci kratak rezime…
-Pogodjen i unisten sistem patriot bez dokaza.
-Su-57 resio problem

Mi

Tacno tako za onog ko neveruje ni video snimku ni izjavi ukrajinskih zvanicnika, nego veruje ali veruje drugoj strani kad objave da je 10 Su-34 oboreno u nedelju dana. Potcenjivati protivnika je losa formula, i zato i ide kako ide uz svu NATO pomoć.

Bo

Ne verujem ni jednoj ni drugoj strani, sve sami lazovi. Verujem samo svojim ocima a ne nekim izjavama nekih likova sa interneta.

Dr

Najvažnije je sačuvati život pilota,a gvožđurija se lako napravi.

Odgovori
Mi

Prelazno resenje do potpune bespilotne platforme. Kupovina novih aviona je cist promasaj, finansiramo razvoj necega sto cemo morati svakako kasnije da kupimo. Kad se robot su suprostavi coveku ishod je u 90% na strani robota, a ovih 10% sanse za coveka opet se moze deliti na 50/50. Pitajte radnike Toyote isl.

Odgovori
Dj

Ako je tako ne treba ti uopste avion u smislu letelice 4. ili 5. generacije, dovoljan je nekakav futuristicki PVO + (balsiticke i krstarece) rakete. PVO sa moderim komunikacionim sredstvima, senzorima i AI cuva VAP kao i besposadni lovac a jos je jeftiniji…

Mo

@Aleksa A šta će saćasti lanseri na Rafalu? Ako dođe do toga da sa Rafalima vršimo neposrednu podršku trupama na zemlji, onda smo u gadnom problemu.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor