BEG airport status
ViPVO ove godine na statici u Austriji i Mađarskoj

ViPVO ove godine na statici u Austriji i Mađarskoj

BEOGRAD – Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije nastavlja sa tradicionalnim učešćem na međunarodnim mitinzima. Ove godine ide samo Antonov.

 

Platforma za sve pa i za učešće na aeromitinzima, Foto: Dimitrije Ostojić
Platforma za sve pa i učešće na aeromitinzima, Foto: Dimitrije Ostojić

Aeromiting AirPower 2013 u Austriji biće održan, šesti put za redom, 28. i 29. juna u vazduhoplovnoj bazi Celtveg (Zeltweg). Prvi AirPower održan je 2003. godine a aeromiting se priređuje svake dve godine. Kako je jedan od glavnih sponzora aeromitinga firma Red Bull koja ima impresivnu kolekciju raznih vazduhoplova, tako je ova manifestacija postala jedan od najzanimljivijih događaja u ovom delu Evrope.

Pored zemlje domaćina i flote aviona i helikoptera kompanije Red Bull ove godine će učestvovati vojni i civilni vazduhoplovi iz još 17 država. Među njima će biti i Srbija koju će u statičkom delu predstavljati srednji transportni avion An-26 iz sastava 138. transportne avijacijske eskadrile, 204. vazduhoplovne brigade sa Batajnice. I na prošlom AirPower održanom 2011. Srbija je bila prisutna takođe sa avionom An-26 ali i sa jednim školsko-borbenim Super Galebom G-4. Pored Vojske Srbije na tom događaju bio je i oldtajmer G-2 ’’Galeb’’ beogradskog aerokluba ’’Galeb’’ a kako je najavljeno na sajtu austrijskog aeromitinga ovaj avion posetiće Celtveg i ove godine.

Pored ovog događaja, V i PVO Srbije će ove godine od međunarodnih aeromitinga posetiti i aeromiting u Kečkemetu, u Mađarskoj, koji će se održati 3. i 4. avgusta. Od 1990. kada je bio prvi aeromiting do danas ih je održano 11. Svi sem jednog na aerodromu Kečkemet. Vremenom je prerastao u jedan od najboljih i najposećenijih aeromitinga u Evropi, kao dobro medijski propraćen i organizovan.

Srbija, prethodno Srbija i Crna Gora, je učestvovala na poslednjih pet aeromitinga i to 2003, 2005, 2007, 2008. i 2010. godine. sa različitim tipovima vazduhoplova, kako u letnom delu programa tako i na statici. Kao i u Austriji i ovde će nas samo u statičkom delu predstaviti transporter An-26.
 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

To

Pa ovo je sramotno. Ni Gazela ni Orao ni G-4, nista. Pa nasi avioni bi tamo bili egzotika…

Odgovori
Bo

Za Kečkemet još ima nade da ide još jedan avion.. ;)

Odgovori
т

Јел може неко да објасни која је сврха оваквог посећивања аеромитинга? Јел размена искуства са другима или је ово на неки начин додатни тренинг посаде или још нешто треће? :)

Odgovori
go

Isto kao I EXIT…ima svega pomalo I treba podržavati ovakve manifestacije. Ne šteti, a čim ne šteti onda je korisno.

de

Kakva korist od akrobatike u kojoj stalno učestvuju isti piloti? A ostali lete 10 sati godišnje i ne rade ništa složenije od peglanja vazduha. Nisu oni krivi za to i bolje da im se obezbedi više letenja. Ni taj AN ne treba da ide……

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Mislav na: [POSLEDNJA VEST] Otkrivene prve premijere vazduhoplovnih ubojnih sredstava Vojske Srbije pred prikaze na Vidovdan

Milos sve sto si nabrojao nema nikakve blage veze. Tvoj jedini argument je zapravo sto to Iran tvrdi i to opet ponavljam bez ikakvog dokaza za ista sto bi potkrijepilo tu tvrdnju. Sve sto si naveo jedino potkrepljuje ono sto jsu sami Amerikanci objavili. Pozar u veseraju. Dron da pogodi nosac mi je nevjerovatno da…

28. Jun 2026.Pogledaj

B na: [POSLEDNJA VEST] Vučić: „Nabavljamo PVO sistem HQ-9 i lovce“

Razumem sta hocete da kazete, i da je L-15 moderniji avion tj. sa vise naprednih sistema tipa fly by wire itd., da je u dizajinu korisceno vise modernijih materijala (oko 30 odsto kompozita) ali posledicno mnogo zahtrevniji i skuplji za eksploataciju i odrzavanje, ne treba ni smetnuti sa uma da je to dvomotorni avion (u…

28. Jun 2026.Pogledaj

Igi pop na: [POSLEDNJA VEST] Vučić: „Nabavljamo PVO sistem HQ-9 i lovce“

t6 svaka čast.Jedini ste vi pomenuli hq9b.Odličan sistem za nas,vidim da mnogi pominju Pakistan,ali oni nisu imali hq9b,već stariju verziju hq9,koji ima mnogo slabije karakteristike od hq9b.Izmedju ostalog i domet od 120km,u odnosu na 250 do 300km hq9b.Tako da nije tač o da se slabo pokazao,nije ni dejstvovao.Odlična vest,nije rečeno koliko će biti aviona vbr…

28. Jun 2026.Pogledaj

Milos1977 na: [POSLEDNJA VEST] Otkrivene prve premijere vazduhoplovnih ubojnih sredstava Vojske Srbije pred prikaze na Vidovdan

Tebi je teorija zavere zato sto je to americki nosac aviona. Pogledaj samo cinjenice: 1. Napadnut je salvom dronova i raketa - potvrdjeno od strane USA! 2. Svi dronovi i rakete 100% oborene - isto izvestaj od strane USA. 3. Odmah posle toga nosac aviona prvi put u modernoj istoriji bezi na popravku Ne kazem…

28. Jun 2026.Pogledaj