Ako su ultralake letelice u Srbiji mejnstrim, ako jedriličarstvo poslednjih nekoliko godina doživljava svoju tihu renesansu i ako je padobranstvo i dalje popularno onda je letenje civilnim helikopterima ona prava egzotika.
Egzotika koja počiva na nekolicini privatnih vlasnika (broje se prstima jedne ruke) i najvećem civilnom helikopterskom centru u Srbiji koji je lociran u Dobanovcima. Medijski prepoznatljivo kao „Kusturičino vlasništvo“ zapravo je skup entuzijasta i profesionalaca pod vođstvom onog što je onomad radio lupinge sa Gazelom – Gorana Krnete.
„Balkan Helicopters“ i „Helimaster“ zapravo su dva odvojena entiteta koje vode isti ljudi. Njihovi klipni i mlazni Robinsoni podeljeni su na komercijalno-uslužnu operaciju („Balkan Helicopters“) i komercijalno-edukativnu (školu letenja „Helimaster).
Kako za Tango Six kaže pilot helikoptera Aleksandar Savić, „Balkan helicopters“ je prvi privatni čisto helikopterski operater za pružanje usluga iz vazduha na prostoru Balkana:
– Gotovo jednu deceniju trajao je put stvaranja i izgradnje ove po mnogim stvarima specifične organizacije. Godine su se nizale, naše aktivnosti su se razvijale i što je najvažnije okupila se grupa ljudi oko jedinstvene ideje razvoja helikopterske avijacije.
Jedna od razvojnih faza upravo je i dobijanje Sertifikata za pružanje usluga iz vazduha (Aerial Work Certificate – AWC). Proces odobravanja i izdavanja sertifikata trajao je oko godinu dana u nimalo jednostavnoj proceduri Direktorata Civilnog Vazduhoplovstva Srbije. Ali ko čeka taj i dočeka. Mi smo dočekali naš sertifikat koji je potpisan od strane direktorke DCV-a gospođe Mire Čizmarov 10. avgusta ove godine. Sertifikat omogućava pristup operatera tržištu specifičnih poslova u Srbiji i regionu. To su na primer, snimanje iz vazduha (snimanje skupova, koncerata, direktni prenosi iz vazduha i sl.), fotografsko snimanje, snimanje vodova i komunikacija kao i reklamiranje iz vazduha.
Jesenje nepovoljno vreme za letenje trenutno koristimo za obavljanje razgovora i ugovaranje poslova kao i za donošenje i izradu planova za naredni period. Jedan od ciljeva za prvu polovinu naredne godine je dobijanje još jednog sertifikata a to je AOC, sertifikat operatera za prevoz putnika. Time bi zaokružili i potpuno otvorili put za punu komercijalnu upotrebu helikoptera na prostoru Srbije. – zaokružuje Savić.
Upis nove klase budućih pilota helikoptera
Savić takođe poziva zainteresovane da se prijave na novi kurs pilota helikoptera i aviona u „Helimaster“ ATO-u:
– Akcija je u toku. Sedmogodišnje iskustvo u školovanju pilota rezultiralo je desetinama obučenih kolega kako aviona tako i helikoptera od čega je gotovo polovina van naše zamlje. Naši nekadašnji đaci sada lete po Španiji, Bugarskoj i Crnoj Gori. Više detalja možete naći na našoj Internet prezentaciji na adresi www.helimasterserbia.com ili na broju telefona 062/154-65-60. –
Helimaster je pored nedavnog organizovanja jednodnevnog seminara posvećenog bezbednosti helikopterskih operacija započeo i akciju pomoći beogradskim gimnazija pri osnivanju vazduhoplovnih sekcija, o čemu će uskoro biti više reči, poručuju iz ove škole letenja.