BEG airport status
Burže 2015: Šta stoji iza ugovora Er Srbije i IAE o petogodišnjem održavanju motora Petogodišnji ugovor odnosiće se na ukupno 21 pogonsku grupu u trenutnom inventaru Er Srbije

Burže 2015: Šta stoji iza ugovora Er Srbije i IAE o petogodišnjem održavanju motora

Er Srbija (Air Serbia) potpisala je u četvrtak, poslednjeg poslovnog dana ovogodišnjeg Buržea, petogodišnji ugovor o održavanju 21 motora V25000 za svoju Erbas (Airbus) flotu od 10 aviona sa kompanijom Pret & Vitni (Pratt & Whitney) koja predstavlja IAE (International Aero Engines) konzorcijum.

Kako Tango Six saznaje, „V-Services“ (V – predstavlja oznaku motora) aranžman predstavlja bazno (radioničko) održavanje motora V2500 serije na period od pet godina. U pitanju je „fixed price agreement“ koji definiše tipske posete i unapred poznate periode slanje motora na radove.

Er Srbija nema ni jednu plansku posetu kada je ova vrsta održavanja u pitanju u 2015. i 2016. godini, dok će ih u 2017, 2018 i 2019. godini biti 10, 6 i 4 – ukupno 20. Ugovor neće pokrivati neplanirane zamene koje, po trenutnim praćenjima pouzdanosti i statistike upotrebe, mogu eventualno iznositi 10% – dva ili eventualno tri motora.

Er Srbija u svojoj floti A320 familije (8 A319 i 2 A320) koristi IAE V2500 i ukupno u inventaru ima 21 motor (20 instaliranih na avione i jedan rezervni) potiska od 22, 24 i 27 hiljada libri (lbs).

YU-APC A319-131 sa motorima IAE V2522-A5
YU-APC A319-131 sa motorima IAE V2522-A5. Foto: Dimitrije Ostojić

Pored linijskog održavanja motora koje se odvija kroz različite nivoe pregleda i servisiranja vezane za MPD (Maintenance Planing Document) proizvođača aviona, avionski motori nakon isteka tzv. cikličnih resursa ili kvara motora (uletanje stranog tela – FOD i sl.) imaju zahtev za radioničkim (baznim) održavanjem prema programu i odgovarajućem paketu radova koje propisuje proizvođač motora.

Svi Er Srbijini motori u floti su bili u prvoj poseti radionici (SV1), određeni broj je bio u drugoj (SV2) dok je nekoliko bilo i u trećoj (SV3).

U svom „životu na krilu” tipični motor ide na radove zbog isticanja cikličnog resursa, usled neplaniranog skidanja sa krila i zbog pregleda radi re-isporuke motora kompaniji koja ih je iznajmila prevozniku.

Plan navedenih rutinskih poseta radionici uvek je poznat i radi se, u slučaju Er Srbije, na bazi pretpostavki o naletu od 3.600 sati po avionu godišnje, prosečnoj dužini leta od 1.8 sati.

Za prevoznika je potpisivanje dugoročnog ugovora o baznom održavanju motora (u sertifikovanoj radionici za tip) bitno jer obezbeđuje neometano odvijanje predviđenog saobraćaja (radionica isporučuje zamenski motor), garantuje ispunjenje uslova za vraćanje aviona i motora lizing kući, obezbeđuje povoljnije finansijske uslove nego da se bazne posete ugovaraju ad-hoc, rešava AOG situacije (kvar aviona – Aircraft On Ground) i pruža konstantan monitoring rada motora kojim se sprečava šteta koja bi dovela do dodatnih poseta radionici i dodatnih troškova.

Pret & Vitni imao je izuzetno profitabilan Burže ove godine sa potpisivanjima sličnih ugovora o održavanju ali bitnije, i unosnije, ugovorima za isporuku novih motora.

P&W 1500G "Geared Turbofan". Ekskluzivna pogonska grupa za Bombardier C Seriju
P&W 1500G „Geared Turbofan“. Ekskluzivna pogonska grupa za Bombardier C Seriju. Foto: Petar Vojinović

Potpisali su dugoročni ugovor o proizvodnji sa kompanijom EDAC Technologies u iznosu od milijardu dolara po kojem će EDAC izrađivati statične i kompozitne komponente za nekoliko P&W motora uključujući i novu Pure Power seriju. Lizing kuća SMBC Aviation Capital izabrala je PW1100G-JM motore za svojih 30 A320neo na narudžbini dok je CALC (China Aircraft Leasing Group Holdings), najveća nezavisna lizing kuća za avione u Kini, potpisala MoU (memorandum o razumevanju) za opremanje svojih 19 naručenih A320neo sa P&W PurePower pogonskim grupama.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

^^ Pa najverovatnije ono sto je i najlogičnije. 1. Eliminacija cevčuge za srkanje goriva u vazduhu. Ako Gripen ima mesta naći će i za Rafala. Kreativni subto inžinjeri pa mogu nešto malo bolje da urade. 2. Comformal Fuel tanks.. uz eliminaciju starih cilindričnih spoljnih rezervoara za gorivo. Ili, kao F-22 i Izraelski F-35 dobice STEALTH…

28. Nov 2024.Pogledaj

Vaste na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Aleksandar Zato se verovatno Alžir odlučio za Rusko oružije ? oko 5 miliona Alžiraca ima u Francusku plus Alžirci ne mirišu Francuze,toliko o južnoj pokrajini !

28. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

i do sada je, samo u Srbiji, za to potrošeno 20,6 miliona evra prema EU kancelariji u Srbiji Interesantno, koliko godisnje potrosi RF ili PRC na slicne projekte?

28. Nov 2024.Pogledaj

Yoda na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@ Petrovic Dusan "Neistina je da Rusi imaku bilo lalvu prednost.“, sto se i videlo na snimku pada „Lesnikovace “ (oreshek) gde se bojeva glava raspala na vise neravnomernih komada koji padaju raznom brzinom, dok bi trebalo da su jednake i u istim intervalima (objasnjenje fizicara Marka Solomina, ne moje)." Propaganda, radi se o podmuniciji,…

27. Nov 2024.Pogledaj