Izveštaji pilota o uočavanju dronova udvostručili su se ove godine u odnosu na prošlu, kažu američki državni regulatori, što povećava zabrinutost zbog potencijalnog smrtonosnog sudara.
Prema izveštaju FAA-a (Federal Aviation Administration), od početka godine do 9. avgusta, podneto je više od 650 prijava pilota o letenju dronova u blizini aviona sa ljudskom posadom. Prošle godine, bilo je 238 bespilotnih letelica sa kojima je potencijalno moglo doći do smrtonosnog sudara.
Izveštaji su došli od pilota različitih aviona, uključujući i mnoge velike avio-kompanije. Zabrinutost se javlja zbog činjenice da ako se dron sudari sa motorom aviona, to može onesposobiti motor kao kada ptica uleteti u njega. Takođe, sudar velike brzine sa dronom može oštetiti strukturu aviona i napraviti druge, značajne probleme.
U junu prošle godine prijavljeno je 16 susreta sa dronovima i 36 narednog meseca. Neuporedivo više nego prethodne godine, ove godine u junu je bilo 138 prijava pilota koji lete do 10.000 metara nadmorske visine i 137 u julu.
Ranije ove nedelje, posade na četiri komercijalna leta su uočile dron, dok su se pripremale da slete na međunarodni aerodrom Njuark Liberti u Nju Džersiju. Nijedan od pilota nije bio primoran da pravi manevre za izbegavanje, zahvaljujući pravovremenom uočavanju. Avioni su bili između 2.000 i 3.000 stopa u vazduhu i 8 do 13 milja udaljeni od aerodroma.
FAA generalno ograničava dronove na letenje ispod 400 metara i minimum 5 milja od aerodroma. Letenje drona „bilo gde blizu“ aviona donosi krivičnu prijavu i kaznu do 25.000 dolara.
Vatrogasci, koji se bore protiv požara na Zapadu, su u nekoliko navrata bili primorani da prizemlje svoje operacije nakon uočavanja bespilotnih letelica. Osumnjičeni dronovi su ometali borbe aviona sa požarima u najmanje 13 situacija ove godine u odnosu na prošlogodišnjih četiri. Prošlog meseca, nakon uočavanja pet dronova, posade su prizemljene na 20 minuta, dok se plamen proširio u divlju vatru koja je zatvorila „Interstate 15“ u Južnoj Karolini i uništila broja vozila.
Vatrogasne službe su uvele saopštenja javne službe da upozore hobiste dronova, dok zakonodavci traže oštrije kazne za ometanje.
FAA je objavila da tesno sarađuje sa policijom na otkrivanju i ispitivanju neovlašćenih operacija dronom. Agencija je naplatila civilne kazne za nekoliko neovlašćenih letova širom zemlje i ima desetine otvorenih slučajeva izvršenja.
– FAA ohrabruje građane da prijave neovlašćene operacije dronom lokalnim organima reda i da pomognu obeshrabrivanju ove opasne, ilegalne aktivnosti – navodi se u saopštenju.
Hobistima je dozvoljeno da upravljaju malim dronovima za nekomercijalne svrhe pod uslovom da se pridržavaju nekoliko pravila, uključujući držanje letelice unutar vidokruga operatora u svakom trenutku.
FAA i udruženje hobista „Academy of Model Aeronautics“, kao i druge organizacije koje predstavljaju industriju dronova, imaju javnu kampanju pod nazivom „Znajte pre nego što letite“ („Know Before You Fly“), kojom edukuju dron operatere o pravilima.
FAA je nedavno donela prekretnicu od 1.000 dozvola, dodeljenih kompanijama da, između ostalog, koriste dronove za fotografisanje iz vazduha, praćenje cevovoda i električnih dalekovoda, proveru dimnjaka, useva i donjih strana mostova.
Kongres je usmerio FAA da razvije pravila, koja omogućavaju dronovima širok pristup američkom nebu uz održavanje bezbednosti letenja. Ranije ove godine, agencija je predložila pravila za male dronove, a zvaničnici su optimisti i smatraju da će biti u stanju da donesu konačna pravila do kraja godine.
VladaSEA
Nista to ne pomaze lepim. Dok neko ne zavrsi u lisiciam ai na slici slaba vajda ili dok ih ne povuku po sudu…
Marko Milivojevic
Kao GA pilot u jednom od najzauzetijih vazdusnih prostora u SAD (San Francisco Bay Area), mogu samo da kazem da sam licno odgovoran za dva prijavljena drona u protekla dva meseca, od kojih je jedan bio na 4500 ft, a drugi na 1500 ft. na direktnom finalnom prilazu medjunarodnom aerodromu u San Hozeu (SJC).
Crnog sam misljenja da je samo pitanje vremena pre nego sto se dogodi tragedija zbog necije neodgovornosti.
[ a mislili smo da su laseri opasni… ]