BEG airport status
Šabla 2017: Srbija ponovo u Bugarskoj na zajedničkom gađanju jedinica protivvazduhoplovne odbrane Ispaljivanje rakete sistema S-125 ''Neva'' 250. raketne brigade za PVD Vojske Srbije na poligonu Šabla 2013. godine / Foto: Ministarstvo odbrane

Šabla 2017: Srbija ponovo u Bugarskoj na zajedničkom gađanju jedinica protivvazduhoplovne odbrane

Bugarski vazduhoplovni žurnal Aeropres preneo je u petak saopštenje bugarskih vazduhoplovnih snaga da je 17. novembra završena glavna planska konferencija za provođenje zajedničkog gađanja snaga za protivvazduhoplovnu borbu Bugarske i Srbije koje će se održati u julu 2017. godine na poligonu Šabla.

Planska konferencija održana je u periodu od 15. do 17. novembra u Komandi bugarskih vojno-vazduhoplovnih snaga (VVS) i Centru za specijalnu trenažu i obuku letnog sastava VVS. Konferenciju je otvorio zamenik komandanta VVS Bugarske, brigadni general Petjo Mirčev.

1_196
Sastanak bugarskih i srpskih kolega na planskoj konferenciji / Foto: Ministarstvo odbrane Bugarske

Na njoj su učestvovali oficiri iz komande dvaju vazduhoplovstava, štaba bugarske Prve raketne baze PVO, komandi bugarske Kopnene vojske, Ratne Mornarice, zatim Komande zajedničkih snaga i Ministarstva odbrane.

Razgovarano je pre svega o snagama koje će biti angažovane, njihovim sredstvima vojne tehnike, programu vežbe, logističkim i pravnim pitanjima a izrađen je i vojno-tehnički sporazum za provođenje vežbe. Predstojeće gađanje Bugarske i Srbije biće četvrta zajednička PVO vežba nakon onih koji su održane 2010, potom 2011. i 2013. godine. Prošle godine gađanje je organizovano zajedno sa Slovačkom.

Bojna gađanja se na poligonu Šabla organizuju već više od 20 godina. Ona su postala tradicionalan način za usavršavanje jedinica za protivvazduhoplovnu borbu VVS, Kopnene vojske, Ratne Mornarice kao i pilota borbenih vazduhoplova. Tokom vežbi realizuju se gađanja iz različitih tipova raketnih sistema PVO na padobranske, aerobalistične i radioupravljive mete. Takođe posade vojne avijacije imaju priliku da izvrše gađanja ciljeva u vazduhu i na površini mora.

   

Pretplatite se na nedeljni pregled vesti Tango Six portala. Svakog petka u vašem inboxu.

* indicates required





   
   

   

   


[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

De

Red je bio da pomenete i našeg čoveka koji se nalazi na fotografiji, pored bugarskog generala Mirčeva.
To je pukovnik Milan Popović, jedan od najškolovanijih oficira Vojske Srbije.
Završio je rusku vojnu akademiju za PVO kao najbolji u klasi.
Takvi ljudi nam stoje u zapećku, dok Megatrend-menadžeri napreduju.

Odgovori
Ž

Хвала на информацији.

Č

Уз дужно поштовање имена, чина и положаја он уопште није један од најшколованијих, то се може проверити. А у пракси, о ракентим система ПВО зна много мање него неки други који имају ратна искуства у њиховој употреби. Будимо само реални, не претерујмо. Сви се они (ракеташи) међусобно познају и зна се колико је ко „тежак“ у струци. Филовање и додворавање оставите за неке друге портале, јер овај има име и традицију добрих и квалитетних информација.

De

@Ceda
Napisi ko je taj koji je prosao vise PVO skole, a danas je u sluzbi.
Covek je 1999-e verovatno bio porucnik/kapetan, tako da nije mogao da komanduje vecim sastavima PVO.
Drugo, vrednost coveka se ne ogleda u tome da li poznaje sistem u sraf, vec da li ume da ga koristi.

Č

Понављам „уз дужно поштовање имена, чина и положаја“. Мој став није упућен њему као човеку нити стручњаку за позицију на којој се налази. Да није квалитетан не би дошао до тако високог чина и положаја. Али, све школе које је завршио након основних студија, немају додирних тачака са ПВО.
Дакле „…ko je taj koji je prosao vise PVO skole“, апсолутно не стоји, јер су његове школе општевојног карактера. Познајем ракеташе, они цене људе способне у струци, да командују, нарочито у рату. Командовати се не може без ракеташког знања. Има дакле много бољих стручњака за ПВО од њега. Зато не треба претеривати у квалификацијама!

Hm

Zna li neko koliko projektila kuba i Neve imamo ukupno? Ili bar priblizno.

Odgovori
dg

„dovoljno“ ;)

SR

2k12 kub modernizovan 2013 godine 53 kom. S-125 Neva /Pechora Modernizovana 2015 god 32 kom.Iako kao i vecina ruskih i amerckih PVO sistema pravljena jako davno idalje su u top 10 najboljih PVO sistema ikada napravljenih . Mada bi nam jedan S-300 legao sto kaze narod ko budali samar.

ac

Dobra stvar, neka se nešto dešava.

Odgovori
Ma

Možda bi mogao tangosix napraviti jedan malo obširnij članak o našoj PVO. Tema je zanimljiva i laičnoj javnosti zato je poželjeno da se stručno i kvalitetno obradi. Ti sistemi su brez kvalitetnog radara mrtvi zato predviđam da je u PVO-ju dosta elektro inženjera, programera i sličnog kadra.

Odgovori
De

Bolje da T6 ne pise nikakav clanak o PVO ili VOJIN – samo bi uzbunio javnost losim stanjem i naljutio aktuelnu vlast.
Srbiji hronicno nedostaje 4-5 savremenih 3D radara velikog dometa, kako bi mogla da nadzire svoj vazdusni prostor. Ako najjeftiniji ukrajinski 3D radar 80K6M kosta 7 miliona USD, jel znate kad ce ova vlast da izdvoji tih 30-ak miliona? Pa hvalili bi se narednih 20 godina kako je Vojska najopremljenija od pocetka postojanja…Oni „top“ modeli, americki TPS-78, ruski Protivnik-GE i francuski GM-400 kostaju po 15-20 miliona, to je tek naucna fantastika.

ac

Zanima me u kakvom su stanju rakete neve a naročito kub-a, s´obzirom da su nabavljene pre više od 30 godina?

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: [FOTO REPORTAŽA] Četvrti AirVG u Zagrebu: Premijera eskadrile domaćih Rafala, inostrani gosti za atraktivniji letački program

Vlado13:52, 13. maj. 2025. ,,Broj zemalja koje ga koriste ili su ga naručile ne potvrđuju tu tvrdnju." To nije tacno. Vise je do onoga sto je dostupno kupcu i politike koja diktira i celokupni paket. Isto vaze i za F-35 koji je prodat na stotine pre ikakvog iskustva protiv modernijeg RV/PVO. Rafal je takodje samo…

14. May 2025.Pogledaj

Pajo na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

@Vladimire, da to je onaj Izrael.koji je u ratu Egiptu uzeo Sinaj i skoro ušao u Kairo i isti Izrael uzeo Siriji Golan. Hamas, Hezbolah i Huti su pod direktnom kontrolom Irana i ne radi se o golorukim vojnim formacijama. Daleko od toga da podržavam neke akcije Izraela ali im treba skinuti kapu sto se…

14. May 2025.Pogledaj

Branko na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

Nije sve do pilota. Neka raketa ima realan domet od 120km i brzinu od 2 maha, neka raketa domet od 160km i brzinu od 4 maha...

14. May 2025.Pogledaj

Branko na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

@Dusan AESA radar na F-16 ili Rafalu je svakako savremeniji, medjutim Su-30 je mnogo veci avion, sa dosta vecim poprecnim presekom "nosa" i tako nadomescuje tehnicku prednost manjih aesa radara, ima veci domet. Pored toga Su-30 ima i rakete veceg dometa koje mogu da isprate radar.

14. May 2025.Pogledaj

Vlado na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

Fascinantna je ekstaza oko navodnog rušenja Rafala, a muk na navodno rušenje Mig-29 i Su-30 istih onih koji su bili grlati zagovornici nabavke Suhoja za RV VS. Principijelnost samo takva.

14. May 2025.Pogledaj