BEG airport status
[ANALIZA] Ruski „poklon“: vrede li MiG-ovi koje dobijamo? Jedan od tri aviona 9-13 koji će leteti srpskim nebom. Fotografija je napravljena 2015. godine u bazi Primorsko-Ahtarsk / Foto: Anton Pavlov

[ANALIZA] Ruski „poklon“: vrede li MiG-ovi koje dobijamo?

Jučerašnji sastanak ruske i srpske delegacije na čelu sa ministrom odbrane Sergejom Šojguom i premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem rezultirao je dogovorom o donaciji lovačkih aviona, tenkova i oklopnih vozila.

Ipak ugovor nije potpisan, premijer Vučić je najavio da će se to dogoditi do petka a ostali su nerazjašnjeni mnogi detalji ovog posla koji bi trebali da se razrade narednih meseci.

Šest lovačkih aviona MiG-29 su, dakle, poklon ali nema informacija šta sve ide uz njih, a nije još sigurno ni kada će stići. Srpski zvaničnici rekli su da će se to dogoditi u martu 2017. ali je kasnije premijer Srbije pojasnio da postoje dve opcije.

163327
9-13, verzija koju Srbija do sada nije koristila. Primorsko-Ahtarsk 2015 / Foto: Anton Pavlov

Prva je da bi avioni bili isporučeni za tri meseca i da bi se onda u Srbiji zajedno sa ruskim stručnjacima izvršio njihov remont. Druga opcija je da oni ostanu u Rusiji do septembra-oktobra i da onda remontovani i modernizovani dolete u novembru.

Značajna novost je plan modernizacije koja bi, kako kaže premijer, koštala između 180 i 230 miliona evra, a koja bi se provela u tri faze. Pomoćnik ministra odbrane, Nenad Miloradović, rekao je za RTS da će avioni dobiti radare dometa 120 km u otkrivanju cilja veličine lovca (moguće radar Žuk-ME), da će imati rakete vazduh-vazduh sa aktivnim radarskim samonavođenjem (jedina ovakva ruska raketa je RVV-AE odnosno R-77), da će služiti još 14 godina i da će biti na „savremenom standardu kao i  avioni Gripen kakve poseduje Mađarska“. Uz modernizaciju 6 ruskih isti radovi bi se izvršili i na postojeća 4 srpska aviona.

Šta smo dobili?

U sadašnjem stanju kao i na osnovu njihovog tehnološkog nivoa, donirani MiG-ovi su zastareli ali još uvek upotrebljivi. Na dostupnim fotografijama i snimcima reč je o jednom avionu varijante 9-12A (evidencijski broj 14 plavi), tri aviona u verziji 9-13 (ev. brojevi 04, 10 i 31 plavi) i dva dvoseda 9-51 (75 i 101).

Kako je pre par meseci saopšteno ti avioni bi mogli da lete još 4-8 godina pre još jednog remonta pa se na osnovu toga kao i njihovih fotografija može zaključiti da su ti avioni najverovatnije bili na opštoj opravci u periodu 2010-2014.

155606
Dvosedi UB će dobro doći za pojačanu obuku i trenažu srpskih pilota. Bort 75 iznad baze Milerovo juna 2014. / Foto: Anton Pavlov

Nezvanično, lovci su proizvedeni između 1987. i 1989. (za 9-12A postoji informacija januara 1989. godine). Skoro svi avioni bili su bazirani u bazi Milerovo, u sastavu 31. avijacijskog puka koji je u protekle dve godine prenaoružan višenamenskim borbenim avionima Su-30SM koji su popunili dve eskadrile.

Treća eskadrila je nastavila da leti na manjem broju MiG-ova ali su avioni (posebno dvosedi) razdeljeni u druge jedinice ili su prestali da lete. Postoji plan da se ova treća eskadrila prenaoruža lovcima Su-35S.

Modernizacija

Najavljena modernizacija je odlična vest ali je pitanje kada bi je trebalo uraditi s obzirom da Srbiji hitno trebaju lovci.

U toku 2017. i 2018. godine može se dogoditi da ostanemo bez tri aktivne 29-tke. Možda bi bilo poželjno da u toku sledeće godine dobijemo, ako ne sve onda makar deo ruskih primeraka kako bi premostili vreme do dolaska naših aviona sa remonta koji bi se mogao dogoditi 2018. Tako bi se modernizacija odvijala u fazama, možda po 2-3 aviona odjednom.

152889
Bort 101 za 101. lovačku avijacijsku eskadrilu. Milerovo jun 2014 / Foto: Anton Pavlov

Sa druge strane, imamo mogućnost da ih remontovane i modernizovane dobijemo u novembru 2017. godine ali bi onda na nekoliko meseci ostali bez efikasne zaštite vazdušnog prostora. Kao što smo videli, ruski avioni su u resursu i mogu da lete (do Moskve su u prethodnih par dana preleti iz baze Privoložskij) pa se mnogi pitaju čemu njihov remont? Jedini logičan odgovor je da bi se to uradilo zbog modernizacije.

Cifra od 180 do 230 miliona evra za ovaj posao može da deluje zaista mnogo. Ako pogledamo nešto slično što je skoro rađeno u svetu, Peru je modernizaciju svojih 8 aviona u varijanti 9-13 i 9-51 platio oko 106 miliona dolara. Jednosedi su dovedeni na standard označen kao MiG-29SM-P. Zna se otprilike šta je sve novo ugrađeno u avione ali nema pouzdanih informacija šta je pored toga obuhvaćeno ovim paketom.

Pomenuti iznos za srpske avione može biti realan samo ako bi se uz modernizovane avione nabavila velika količina delova, naoružanja, zatim dovoljno zemaljske opreme, i svega potrebnog kako bi upotreba aviona funkcionisala normalno. Ono što je izneseno o mogućim karakteristikama naših MiG-ova nakon modifikacija govori o tome da bi oni mogli biti bliski standardu MiG-29SM kakve npr. ima Sirija, odnosno već pomenutim peruanskim avionima ili bi to pak bio neki hibrid tj. sasvim nova verzija.

Zahvaljujemo se Antonu Pavlovu na ustupljenim fotografijama.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mi

Posto niko sa sigurnoscu ne moze da kaze sta ulazi u tih 180-230 mil eur kojima se frljaju politicari, a verovatno ni u skorije vreme necemo znati,glupo je pricati o tome da li vredi ili ne vredi. Jedino sto je sad vazno je da oni stignu kod nas jer su neophodni,a za ostalo cemo cuti nekad.

Odgovori
Ж

Није баш исто да ли ће они само стићи и да ли ће бити модернизовани…

Шта ако стигну а не буду модификовани? Онда је то нека сасвим друга прича.

Ra

Miloradovic je na RTS-u jasno rekao – remont, modernizacija, naoruzanje, rezervni delovi i zemaljska oprema. Ako je tako i ako modernizacija podrazumeva radar Zuk-ME i rakete R-77 (a govorio je o dometu radara od 120 km, praćenju 10 ciljeva i aktivnom radarskom samonavođenju raketa) uz ogovarajucu logistiku, onda je napravljen dobar posao. Jos ako bude najavljene nabavke RS PVO Buk , objektivno veliki korak za za VS.

Jo

koliko godina imas Mikoyan? Mi kao gradjani treba da cutimo i prihvatimo ugovor zbog toga sto je nuzno, a cene i uslovi to kao za posle? Kako da imamo odgovornu vladu ako nikad ne insistiramo na neku transparetnost troskova?

Mi

Nadajmo se cudu,nadajmo se SMT-u! :)

Be

Pored svega sto smo do sada culi da je u paketu remont, modernizacij, rezervni delovi, itd.
…juce je Vucic otkrio jos jednu stvar iz ugovora: da u taj paket idu 32 RAKETE.

Posto mi vec imamo R-73, racunam da bi trebali vise od 16 komada trebale biti R-77 i mali deo Kh-31 ili Kh-29

ba

zamislite kad vlade radulovic koji je izvrsni direktor atlanskog saveza srbije,znaci institucije koja radi na uclanjenju srbije u nato,dakle kada on hvali i odobrava ovu kupovinu,to znaci da su nam dozvolili da kupimo ono sto njih ne ugrozava,29-tke su stare i nece nam nato dozvoliti da ih kupimo u najmodernizovanijoj varijanti vec sa osrednjim radarima i dometom raketa,to njima ne smeta a nama ne daje nikakvu prednost sem bacanja para i mazanja ociju pred izbore i sve strane su srecne sem srpskog obicnog gradjanina

Ne

Cena remonta je zaista OGROMNA
a pogotovo kad pogledamo koliko su druge zemlje platile remont njihovih 29tki DOSTA JEFTINIJE a pritom smo mi BRATSKI narod sa Rusima i valjda bi mi trebali da dobijemo najpovoljnije uslove

MENI OVO SVE MIRISE NA DEBELU KORUPCIJU KOD NAS
NEKO SE U SRBIJI DEBELO UGRADUI U TIH 230 MILIONA

St

Kada se te cifre uzmu u obzir nije iskljuceno da ce modernizacija mozda biti slicna jemenskim 9-18 ili mozda nesto blisko bivsim Alzirskim 9-19A.
Govori se o tri faze tako da tu ima mnogo opcija koje su nepoznate javnosti i o kojima mi svi mozemo u nedogled nagadjati.
Usudio bi se da pretpostavim da ce donirani avioni posluziti za air police-ing dok su nasi na remontu ili modernizaciji(logicno je).
Takodje Rusi su poznati po tim „custom“ modeifikacijama po zelji kupca tj klijenta.
Sve zavisi od toga sta nam je potrebno i koliko para budemo imali.
Bilo kako bilo stvari se napokom pomeraju u nekom pozitivnom smeru i nadajmo se da ce se to nastaviti u buducnosti. :)

Odgovori
Mi

Meni bi najlogicnije bilo ovo: Jedan 9-12, jedan 9-13 (da se nasi polako upoznaju sa ovom verzijom) i jedan dvosed (sigurno je u boljem stanju nego nas) poslati kod nas, i sa jednim nasim 9-12 da lete,dok ostalih 6 aviona poslati na remont i modernizaciju.

Jj

Jos samo da nadjemo mladice koji ce da ih lete za 200€ i Bog da nas vidi ?

Odgovori
lo

odlican odgovor,doduse plata letaca je veca, ali plata mehanicara koji ga duzi je tu negde.

Ro

Andrenalin je to, leteli bi oni i đabe.

Da

Srecno došli i da se nikada ne upotrebe.
A mnogo smo strucnjaci svi ovde koji pisu …tako da ne znamo sta je u paketu. Mozemo da nagadjamo .
Bitno je da dolaze i to je razlog za slavlje. Sve je bolje nego ovo sada. Srbija mora da je realistična. Nema para i ovo je ekstra-!!

Odgovori
De

Stici ce garant u martu, pred izbore.
Cifra jeste visoka, ali verovatno ukljucuje komplet naoruzanja za svih 10 aviona.
Kada je modernizacija u pitanju, moguce je da ce je raditi 558-i Zavod iz Belorusije, jer je jeftinija. Nema menjanja radara, vec se postojeci modernizuje novim blokovima elektronike. Rezultat: veci domet, moze da gadja 2 vazdusna cilja istovremeno raketama R-77, moze da gadja ciljeve na kopnu preciznim samonavodjenim bombama i raketama, nosi ometace Talisman.
Zivi bili pa videli.

Odgovori
Ж

Белоруски 558. завод не ради модернизацију каква је описана. Они раде МиГ-29БМ тј. 9-11 који се доста разликује од СМ и СМТ.

St

Koliko sam slusao i pratio nase politacare migovi stizu sa raketama R77 i zemaljskom opremom, koliko je verovati politicarima to je drugo, ali iskreno znate i sami da sve sto je lose vucic krije, ne bi on tek tako rekao cifru od 230 miliona a da je beakorisna. A u ovom slicaju tu informaciju bi mogao da sakrije jer jeste delom vojna tajna.

Odgovori
Sa

Da i ovo sada nije neka predizborna ujdurma. NIsta me ne bi cudilo u zemlji Srbiji. Ne verujem nikom, dok ne cujemo da su dotakli pistu Batajnice. Ovako , te u martu ce stici, a ako ne bude tada onda u novembru. Lud, zbunjen……za nastavak vi odlucite.

Odgovori
Sr

Peru je 2008 odradio modernizaciju svojih 19 mig-29 na MiG-29SMP / MiG-29UBP za 106 miliona dolara.
Na koji mi to standard dizemo nasih 3 miga (onaj IV je donor, neka me ispravi neko ako gresim) sa ovih 6 dodatnih (poklon/kupovina), ako je premijerova procena 180-230 miliona $???? Za ovu cenu treba da ih podignu na standard visi od MiG-29UPG, cena za modernizacij 70 aviona je bila 900 miliona $, nepunih 13 miliona po aparatu. Mi cemo dati preko 25 miliona po aparatu.
Spreman sam da stavim pare da cemo dobiti remontovane avione (posle niza peripetija) i da ce na kraju da budu podignuti najvise na SE standard. Pri tome ne mislim da su nas Rusi izradili, vec da je u pitanju diletantizam nase strane.

Odgovori
Ж

Перу није модернизовао 19 него 8 авиона.

Ако је наш четврти авион био донор делова не мора да значи да се неће ремонтовати.

Индија је за модернизацију 62 авиона платила 900 милиона долара. Али немојмо упоређивати то са нама, јер би ми то радили на само 10. Да не причам о економским и политичким односима.

Написали смо да цифра зависи од логистике дакле стока делова, количине и типова наоружања, земаљске опреме, обуке и да не набрајам даље. Само један борбени комплет ракета ваздух-ваздух за један авион (2 Р-77, 4 Р-73 за једноседе) кошта око 3 милиона долара. Па рачунајте.

Le

Zadnje sto sam ja čuo za 4 naš MiG da je konzerviran. Ako vi imate neke informacije o sudbini tog aviona,onda ih podelite.Mada moram priznati da me nista nebi iznenadilo povodom toga

Sr

Izvinjavam se, naveo sam netacbe brojeve za Peru, bilo je 8, kao sto ste napisali. Sto ponovo iznosi 13.25 po avionu za SMP.

Ali, hajde da racunamo 900/62 = 14.5 milina za Indijski UPG, da vidimo sada koliko kosta za srpski: 180-230 / 10 = 18-23 miliona za srpski mig-29, hajde da odbijemo raketice (3 miliona) ostane 15-20 miliona. Dakle placacemo pola miliona vise po avionu nego Indija, kada je placala za najmodernije (i najskuplju) modernizaciju mig-29 ili cemo placati 5.5 miliona vise nego ista ta Indija i to pod uslovom da se modernizuju svih 10, a da li ce onaj rascerupani da se modernizuje to cemo tek da vidimo, u suprotnom placacemo jos vise.
Pri tome se u celoj prici jedino zna cena modernizacije, dok se nista drugo ne zna, ni da li se sve modernizuje, ni koji su rokovi i plan modernizacije ni, ono sto je najvaznije NA STA SE MODERNIZUJE…

Ž

Али опет рачуница Вам није коначна. Ми морамо да купимо и додатну земаљску опрему, немамо је довољно, затим велики сток резервних делова, разне друге опреме.

Опет Вам кажем да не поредите Индију и Србију, нема смисла. Није исто модернизовати 62 и само 10 авиона. А Индија је велики купац руског наоружања.

A

Па Срђане не плаћамо ми више од Индијаца него мање модернизујемо. Није исто 62 авиона и 10 авиона. У већини послова цене јако зависе од количине.

RX

SLazem se da ne modernizujemo vise od Indije i da to nije pravo poredjenje, ali svi oni koji mi skrecu paznju na to (@Zivojin i @Apok) zasto onda zanemaruju slucaj Perua? Broj aviona je priblizan, Peru nema veci geopoliticki znacaj za Rusiju od Srbije, mi smo poslednja evopska zemlja koja im nije okrenula ledja (sem Belorusije)

Peru je platio modernizaciju 8 aviona, mi cemo modernizovati najverovatnije 9, jer je onaj 10 donor, oni za 106, mi za 180-230 miliona. Sto znaci da bude najjeftinija cifra 5 miliona vise po avionu od Perua? Koja ce to zemlaljska oprema da se kupi za 5 miliona?

Dalje, premijer kaze da je cena modernizacije tolika, ne i cena raketa i pratece opreme. Pri tome kada je rekao da su izabrali 32 rakete, uopste ne znaci da su sve te rakete R-77, trebaju nama i druge rakete. Tako da mi uopste nije jasno zasto Zivojin predpostavlja da su u pitanju samo R-77. Ovde se mnogo napora ulaze da se racionalizuje suludo visoka cena „modernizacije“ aviona starih 27-28 godina. Pa cas dobijamo i nove rakete, dobijamo nove radare… (iskreno tesko da ce Rusi da prodaju ista relativno novo drzavi kojoj je NATO izbusio sve bezbednosne strukture, ali videcemo.

Pri tome svi zanemaruju da je samo recena CENA, da se ne zna na sta se modernizuje, nego se cela ova prica sklapa od delova izjava razlicitih aktera. I onda se pokusava opravdati nekom logikom sta cemo to dobiti. Tipa> rekao je da ce da otkriva ciljeve na 100 km, jedini ruski radar koji je to u stanju da uradi je…

Vucic je godinama pricao o MIG-35, pa su onda hteli da kupe MIG-29M2, RTS i dalje prica da uzimamo M2, Lazanski je lagao da je to isto sto i mig-35… i na kraju ne kupise nista. Isto moze i sada da bude.

Ž

RX

Чини ми се да или не читате или не разумете шта пишемо.

Речено је да се раде свих 10 авиона а не 9. какве везе има што је тај авион био донор делова? Па може да се ремонтује и модернизује.

За Перу сам написао да не знамо колики сток делова и наоружања је узео. Ви можете платити 106 милиона модернизацију.

Али шта ћемо са земаљском опремом, за наоружање можете потрошити 50 милиона а можете узети и делове за додатних 50.

Нисам претпопставио да су у оптицају само ракете Р-77, не знам како сте то уопште закључили. Милорадовић их је споменуо, не тип али је рекао – ракета ваздух-ваздух са активном радарском главом. Нема друге такве руске ракете сем Р-77.

Ми не знамо које су то 32 ракете, можда међу њима има Р-77, Р-27 и Р-73 а можда и ракета ваздух-земља.

Д

Хајде да појаснимо Срђану. Цена једне Р77 је око милион. Бар их је толико Малезија плаћала 2012 године, 35 комада 35 милиона. Нека залиха ракета Р73 код нас постоји па претпостављам да ће се вероватно узети само Р77 (За airpolicing се ионако користи Р60М) . Генерална ревизија мотора РД33 је отприлике милион по мотору или 2 по летелици. Ако су нови мотори у питању то је 3 до 4 милиона у зависности од верзије мотора РД33. Да се узму 32 комада Р77 и ураде ремонти мотора доводи до цифре од 52 милиона. Остатак од 133 милиона би ишао на модернизацију и резервне делове. Ми можемо авионе подићи на 3 стандарда БМ(9-11) ради га Белорусија, СМ(9-14) или СМТ(9-17) које ради Руска Федерација.
Стандард БМ или 9-11 предвиђа радар Н-019, опто-електронски систем ОЕПС 29 за помоћ при гађању циљева на земљи. Може да носи Р77, Р27ЕР и ЕТ уз већ познате Р73 и Р60М
Стандард СМ предвиђа радар Н-019Е или МЕ упарен са рачунаром МВК4. Летелица тада има опто-електронску контролу ватре и навигације. Радио веза и навигација су у посебном рачунару. Користи мултифункционалне дисплеје МФД54. Оно што је најважније је да овај стандард има отворену архитектуру БУС линије МИЛ СТД 1553Б што га чини потентним за даљу надоградњу. Уз то овим стандардом може користити све ракете АА и АС класе те „паметне“ бомбе . Овај стандард летелицу доводи на експортни 4+ стандард.
Стандард СМТ или 9-17 Је потпуна дигитализација летелице. АЕСА радар Жук МЕ, ЛЦД дисплеји 6 х 8 инча (152 х 203мм). Опремљен је и ХОТАС системом (Гађање циљева пилот може извршити без померања руку са палице и ручице контроле потиска мотора) има поред 6 подкрилних и седми подтрупни носач на који се могу окачити контејнери различите намене тежине до 5000кг или 1 ракета Р77 или 1 ракета Р73. Наравно може користити сво модерно и руско и западно наоружање у зависности од жеље купца. Ово доводи летелицу на експортни 4++ стандард.
Опет много тога у модернизацији је нејасно. Поред братског поклона може да се деси да нам Руси дају и братску цену за ремонт па да се летелице заиста подигну на СМТ стандард и добијемо много резервних делова, или ако цена буде тржишна да их подигнемо на СМ стандард уз опет довољну количину резервних делова за 10 летелица.

Ž

Не знам зашто упорно мешате Белорусију када се око модернизације договара са Русијом?

Нама требају и ракете Р-73 а не само Р-77.

МиГ-29СМ није 9-14.

9-17 је био само прототип СМТ, након тога су се појавили 9-18 које је набавио Јемен и 9-19 за Алжир које Русија сада користи, као и 9-19Р.

СМ може да добије и Жук-МЕ.

Нама не треба СМТ тј не треба нам систем за попуну горива з ваздуху нити додатни резервоар на леђима авиона.

Оно Т у ознаци СМТ значи Топливо – гориво.

Носивост СМТ је 4000 килограма а на подтрупном носачу се носи само резервоар за гориво.

Д

Прво Живојине свака верзија авиона произведена за поједину земљу добила је своју ознаку. То је јасно као дан јер од верзије СМ и МИЛ СТД 1553Б на авион можете китити шта вам је воља тј да грубо кажем као код аутомобила понуда додатне опреме или колико пара толико и музике. Па услед различитог одабира опреме настају и различите варијанте СМ и СМТ. Разлика између СМ и СМТ је у комплетној и дубљој дигитализацији авиона, модернијем радару и модернијим рачунарима ,ХОТАС систему, на СМ су мотори РД33 2 генерације а на СМТ РД 33 3 генерације што је опет промењиво по жељи купца. Чињеница је да СМТ за Русију има и предвиђену допуну горива у ваздуху коју ми не морамо наручити јер нам не треба. Као што сам и раније рекао подтрупни носач може да носи 5000 кг- А то може бити гориво, може бити и РЭП контејнер или једна ракета.

Ж

Ознаке 9-17, 9-18 и 9-19 немају везе са ознакама авиона за поједину државу.

9-17 је била пролазна верзија са радаром Н019МП а тај авион је касније еволуирао у 9-19.

9-18 је СМТ на бази верзије 9-12.

На подтрупном носачу МиГ-29СМТ носи само резервоар за гориво. Нема контејнера са системом РЕБ.

en

Unapred se radujem doniranim aparatima, koji bi uz najavljenu modernizaciju i BUK-om M1 ili mozda M2 bili renesansa naseg RV i PVO. Drzim palceve do tada. :)

Odgovori
bb

da li je neko uracunao i solidnu kolicinu dodatne opreme koja ide uz avione, kao i najmodernije rakete, V-V, V-Z, jedno sezdesetak komada?

Odgovori
Ra

Iskreno se nadam da ce se najavljeno odraditi, u razumnom roku i kvalitetu. Mislim da bi najbolje bilo da se remont ne radi u Momi vec u Belorusiji, i da u 2018-toj imamo 10 operativnih modernizovanih Mig-29 sa opremom i naoruzanjem. Govorilo se i o dodatnim nabavkama helikoptera sto bi bilo zaista neophodno. Time bi uz pojacane napore na remontu aviona G-4 i Orao u Momi, eventualnu nabavku RS PVO Buk i uvodjenju u upotrebu radara TPS-70 kupljenih u Sloveniji, imali vrlo pristojno RViPVO. Cekali smo toliko godina, sacekacemo jos godinu-dve.

Odgovori
22

Posrednici i mešetari (sa obe strane) će da napune džepove, ostajemo bez gomile novca, Rusi će (osim u novcu) sve ovo naplatiti nekim „nepristojnim“ zahtevom (kao onomad sa NIS-om), a avioni će (uz malo sreće i mnogo truda tehničkog i letačkog sastava) da naprave par sati naleta (do prvih većih otkaza) i ostatak vremena do isteka veka upotrebe stajati na livadi/zatravljenoj stajanci!

…ali važno je da stignu do marta, da lepo „čučnu“ uz predizbornu kampanju!

Odgovori
Bo

Da oni stignu do izbora, posle ko zna. Al ajd, one slike vodje poredn njih nekako i obecavaju dolazak. Sve ostale price mi mirisu na predizbornu kampanju. Koja crna modernizacija za 250 miliona. Ima da ih teraju ovakve kakvi jesu, remontovace svaki od njih kad im dodje vreme kao pre 8-9 godina, a i to ako budemo imali srece, a ne da krepe 1 aparat od 3. Od modernizacije nema nista. I kad je se budu setili, bice previse ulaganja u stare zmajeve.

Odgovori
De

Sve u svemu cini mi se da je dogovor sledeci, NATO dopustio da se dobiju avioni ali vjerovatno uz ogranicenja vezano za uvodjenje laserskih tv preciznih bombi i raketa tipa vazduh-zemlja u najboljoj varijanti klasika NRZ i tzv glupe avio bombe…Znaci ZUK-ME + R-77 i R-73M i to je to…Sve striktno vezano za kontrolu vazdusnog prostora zar ne?

Odgovori
De

Bolje da su kupili od Kineza avione, bar bi imali nove aparate.

Odgovori
Go

Dva puta sam procitao tekst i slazem se sa tobom Zivojine da tu ima puno nedorecenosti. Da se ja pitam, za te pare bih narucio 10 kom. novih Yak 130, a uzeo 4 dvoseda modernizovanih na SM do leta i bog da nas vidi.

Odgovori
Vi

Komsije, mislim da dok se ne odlucite na koju cete stranu, Rusija ili NATO/EU i sve dok sjedite na dva stolca, nece vam niti jedni niti drugi cak ni prodati nesto hvale vrijedno, a kamoli „donirati“ nesto. U takvoj situaciji u obzir dolaze samo skupi krsevi.

Odgovori
go

Na rusku stranu cemo mi. :)

SC

Sva suština u jednom komentaru, sve ostalo su šuplje priče.

BM

Mislite na Kiowe?

Du

Ljudi,ajde da budemo realni i da nazovemo stvari pravim imenom…Da li vi uopste znate koliko kosta NOVI mig 29?! Ako ne znate cena je 35-45 miliona po komadu u zavisnosti od paketa i opreme…Ne morate verovati meni,ukucajte na googl-u i videcete…E,Sad,POSTO SU AVIONI POKLON I POSTO SMO DOBRO PROSLI,MOJE JE PITANJE STA BI ONDA BILO SKUPO?!?PA MI PO OVOME POLOVNE AVIONE PLACAMO KAO NOVE?!?APELUJEM NA INTELIGENCIJU LJUDI I NADAM SE DA NAM CAVKE NISU POPILE MOZAK!?!PA DA LI JE MOGUCE DA MODERNIZACIJS NECEGA STO PREDSTAVLJA POKLON KOSTA VISE NEGO CENA NOVOG AVIONA??? PREMIJER JE TO SAM REKAO,IZ NJEGOVIH USTA SMO CULI…PO NJEMU CENA 6 NOVIH AVIONA KOSTA OKO 600 MIL???LJUDI,DALI JE OVO MOGUCE,???A LI I MALO KRITICKOG MISLJENJA U NASIM ZABLUDELIM GLAVAMA?!Da li je moguce da cemo svi da progutamo ovakvu odvalu??!

Odgovori
Re

Vidi, avioni se ne kupuju na teleshopu i njihova cena se ne googla na internetu. To je broj jedan. A i da si u pravu, na cenu samog aviona ide bar jos toliko na opremu, delove i rakete…pise ti gore, 6 raketa tri miliona evra, pa ti uzmi dva tri kompleta raketa po avionu, pa racunaj. Baska sve ostalo. To je broj dva.

K

Шта ти није јасно?Мислиш да је довољно да откуцаш на гуглу и гугл ће ти рећи истину?
Па човече мораш да видиш извор те информације коју прочиташ!
Ја апелујем на твоју интелигенцију.Авиони се не продају на пијаци.Када нека држава купи авионе онда се појави информација колико кошта аранжман.Али то су велики послови и нису увек исте цене због политике.
Једноставно нема те информације о којој причаш.
Надам се да си разумео шта сам рекао.

Mi

Slazem se sto posto i ni meni jisu cifr kasne. Mos kupiti 6 Su-35 sa svom opremom za malne od 500mil. ZNACI NOVI MIG-29 KOSTA VISE OD SU-35 STO JE ABSURD. KAKO MOGU DA LUPETAJU PRED KAMEROM TAKO.

Č

mala digresija u proizvodnji je MiG 35D Fulcrum F cene
su stvar pregovora, Brazil je svojih 36 Gripene E/F platio
oko 39 milijardi SEK, ali ne znamo šta im sve SAAB ispo-
ručuje uz avione, Poljaci su 50 F-16D block 50/52 plati-
li oko 3 milijarde $ a dobili 6 milijardi $ investicija, o ceni
Rafala za Indiju ne bih,

SR

Svaka cast veliki korak za RV a bice i za PVO i celokupnu vojsku Srbije

Odgovori
ma

(bez vređanja),ali bedni smo i ostaćemo ,takvi.Političari nam pojedoše fabrike,škole,bolnice,vojsku,poješće i nas i Vaš portal.

Odgovori
De

Premijer je upravo u Dnevniku 2 RTS izneo podatak da ovo „mozda i nisu jedini Migovi koje cemo dobiti, moguce da ce ih biti jos vise“.
Takodje, izneo je podatak da se u sklopu nabavke kupuju i 32 rakete vazduh-vazduh (verovatno misli na R-77).

Odgovori
Ž

Није прецизирао које су то ракете. А да су Р-77 то би коштало око 22 милиона долара.

Dr

Bojim se da će, ako i dođu da sede na stajanci pošto nema para za gorivo.

Odgovori
So

Da li je istina da će se nakon ovog ugasiti podzvučna mlazna avijacija?

Odgovori
Du

Dok sam 90-ih završavao vojnu akademiju na Batajnici ovakvih aparata je bilo mnogo više na pisti a i bili su novi. Svedok sam da su se raketni sistemi farbali u krugu aerodroma pa se kao „modernizovani“ vraćali u Libiju za velike pare. A tu školu smo naučili od Rusa. Bojim se da smo sada mi „Libija“. Znam još da uz jedan avion ili raketni sistem ide i pride 30-40 Krazova, Urala i sl. što nikome ne treba ali bude uslov za kupovinu. Kukavičijih jaja na sve strane!

Odgovori
Me

Ma nema sta,mnogo smo pametni…dok sam radio u carini,vidjao sam da nasi poljoprivrednici stavljaju kamenje i grumene zemlje u gajbe sa vocem koje se izvozi u Rusiju.

Ni

savremenom standardu kao i avioni Gripen kakve poseduje Mađarska?????????????????? Malo sutra . Mozda sa Gripenom koji j epoletio 97 godine nikako sa ovim danasnjim. Svaki cigo svog konja fali….

Odgovori
Bo

Cijena modernizacije od 180 do 230 miliona evra i nije tako mala, ako se ne dobijaju i savremene rakete R-77 i Radar Zhuk dometa 120 km. Vidjećemo uskoro, nadam se, šta podrazumijeva ta modernizacija. Lijepo bi bilo imati PVO rakete BUK M 1. Trebalo bi povesti računa uskoro i o nabavci školskih aviona, a tu kineski školsko-borbeni avioni mogu biti najjeftinija i vrlo solidna opcija.

Odgovori
Dr

Ako gresim neka me neko ispravi, ali ja nisam video nijedno vojno lice u nasoj delegaciji u Moskvi. U najmanju ruku je cudno da se nabavljaju avioni, a u delegaciji nije komandant RV i PVO.

Odgovori
Bo

Objektivan i strucan teks LJubodraga Stojadinocica pod naslovom Festival starih lovaca.
http://pescanik.net/festival-starih-lovaca/

Odgovori
Pa

jeste objektivan ali nek neko ovde objasni da borbeni avioni nisu igracke i da se ne nasladjuju kad nikakve koristi, indirektne ili direktne nece osetiti. niti vise kvalitetnijih i bolje placenih radnih mesta, niti bolje zdravstvo, niti jeftiniji vrtic, niti bezbednije skole, a konacno ni bolju vojsku.
oprema koju smo davno i u mnogo vecoj kolicini trebali i morali da imamo i umemo da koristimo, sada mi izgleda kao lament za propustenim, pa da se dopokopamo do kraja.
ovo je cist prst u oko, zna se kome.
koga cemo to da gadjamo sa 100 km raketom r-77?
nije air-policing, nego cuvanje sopstvenog vazdusnog prostora, sa 100km daljine, iz besbednosti fotelje?
svaka moderna i upotrebljiva oprema data nama je data Nato paktu na ispitivanje, toliko o poverenju koje ima bratska Rusija prema nama po tom pitanju. i sve sto nam se bude ‘poklonilo’ nece biti priblizno moderno onoj opremi iz ’87.
kakve gluposti se prosipaju ovde, ali ‘kompetentni znalci’ svoju neobavestenost i neznanje vesto maskiraju frazama koje ne razumeju.
kakvi bolji dani za RV? – pre svega i iznad svega se mora promeniti sopstveni odnos, nece raubovana nalickana oprema to da popravi.
kakav buk-m2,3, pa ko ce to nama da proda?
zasto se pare ne uloze u ono sto sami mozemo da proizvedemo, za sebe i izvoz i tako ne bi nikom stali na zulj, ovako nabavljena oprema nicemu nece da sluzi, sem ruskom uticaju

dg

Deo vesti sa sajta RTS:

Radar za avion „mig 29“, koji može simultano da prati 10 ciljeva je „žuk N-010ME“, koji će biti ugrađen u nove avione, može da se instalira i na starije modele, kakvi su sada u upotrebi u srpskom ratnom vazduhoplovstvu.

Njegovim karakteristikama treba dodati domet otkrivanja ciljeva u vazduhu od 120 kilometara i mogućnost istovremenog gađanja četiri cilja.

Najveća prednost aviona „mig 29“ sa novim radarom su rakete vazduh–vazduh R-77, dometa od čak 80 do 110 kilometara, koja se radarski navodi na cilj.

Radar „žuk N-010ME“ otkriva i ciljeve na zemlji, i to tenk na 25 kilometara, a most na primer na 120 kilometara.

Modernizovani „mig 29“, opciono, može da nosi dve vrste „pametnih“ laserski, TV ili radarski navođenih projektila, Kh-25 sa bojevom glavom od 90 kilograma i Kh-29 od 320 kilograma.

Takođe, korporacija „mig“ u kombinaciji sa radarom „žuk N-010 ME“ nudi i antiradarske rakete Kh-31P za uništavanje radara neprijateljske protivvazduhoplovne odbrane, kao i laserski vođene avio-bombe težine 500 kilograma.

Odgovori
RX

Ista vest kaze u nastavku: „Ta razlika od 20 miliona evra sigurno ulazi u cenu modernizacije aviona, a ukoliko se tome doda prilagođavanje aviona za upotrebu u VS, remont i produženje resursa, odnosno veka korišćenja aviona do 2030. godine – sve se uklapa u cenu od 180 do 230 miliona evra za šest aviona.“

Dakle, 180-230 miliona za SEST AVIONA!!!!!!! Veoma zanimljivo, da li je greska ili su ovo neki novi momenti.

ev

„Andrej Aleksejev, zamenik načelnika vazduhoplovnog centra u Moskvi koji je posetio premijer Vučić, kaže da ako zemlja poseduje MiG 29 niko ne sme da je napadne.“

Trebao je neko tom Aleksejevu da objasni da smo 1999. imali Migove. Isto to da objasni i našem premijeru.

Odgovori
Pr

Poklonu se u zube ne gleda. Nadam se da ce biti dovoljno resursa da drzava obezbedi odredjen broj casova leta godisnje za nase pilote. Ne znam sta ce se desiti sa preostala 3 Mig-21? Orlovi? Sto vise ih imamo na stanju to je bolje, ili se varam u racunici. Pri tom, nasa sreca je sto se granicimo sa slicnim i gorim jadom od nas samih, pa nam vojna tehnika iz osamdesetih itekako koristi. Eh sad, ako ovu jadnu trku u naoruzanju izmedju nas i Hrvata, USA shvati malo ozbiljnije, pa donira Hrvatima malo F-16…. Opet Buk M3 nam garantuje nesto mirnije dane, pa ako jos krenemo i decu da pravimo, da nas ne ubija bela kuga, mozda od nas i bude nesto :) makar nalik onim Srbima iz 1914.

Odgovori
RX

nemoj da brines, to se nece desiti. Sansa da dobijemo bukm3 je jednaka toj da dobijemo antej 2000 ili S400, dakle 0%

Nama Indija ne bi prodala nesto iole modernije sto imaju, a kamoli Kina ili Rusija. Tako da mozemo da dobijemo neku opremu sa deponije ili namenjenu na deponiju, nista drugo. Razlog je prost, niko nema poverenja da vec sutradan nece to ona druga strana da rasklopi.

Sl

E vi koji nemate pojma o kom naoruzanju se radi I koliko isti kosta molim vas prestanite da se pravite pametni. Ako Ste otisli na Google I videli da nov avion kosta 35 miliona mislite da znate nesto o troskovima aviona, naoruzanja, I odrzavanja.

Odgovori
Ku

Drago mi je da ima toliko strucnjaka u vezi nabavke aviona za VS! Gos A Radica bi poslao da nam zavrsi avione,naoruzanje,obuku pilota i mehanicara,infrastukturu i sve potrebno za odrzavanje istih…….u to sve za iste pare.
….

Odgovori
Te

Dear friends,
Romania has paid 628 mil Eur for 12 F-16A/B MLU, (Bl.50/52 equiv.) This cost includes weapons, spares, training for pilots and personnel and the upgrade package itself. Among weapons it will be the AIM-120C6/C7 Amraam, (which will be further upgrade with the electronics of AIM-120D), Advanced Sniper pods, JHMCS helmet and AIM-9X Bk.II.
https://www.defense.gov/News/Contracts/Contract-View/Article/1035122
http://www.janes.com/article/61977/norway-and-taiwan-join-aim-9x-block-ii-user-community
http://www.roaf.ro/?page_id=4757
Do not forget that F-16B has a full fighting capacity and Mig-29UB does not.

I wish you all Happy Christmas!

ve

Tedy don’t forget that USA or other NATO countries are not interested to sell their equipment especialy combat aircrafts to Serbia.

Te

@vesko
I know my friend, but 200 mil for 4 full combat aircrafts is a little too much, I guess. The russians could have made a better offer. It’s a ‘gift’ after all not a deal.. I ask myself how much would be the price in a deal situation?

Ob

Russian arms deal includes overhaul, modernization up to m/m2/smt standard training, R-77 long range rockets, Zhuk-Me radar maybe even smart bombs for 6 gifted migs and 4 migs that serbia already has. I think Vucic or some gov offical said it will cost 185 millions for all 10 aircrafts. Thats like 18 mils per aircraft which is not bad. We also get 30 T-72 S tanks with reactive armor and improved electronics and gun. Merry Christmas and tnx for not recognizing kosovo. I hope u will get F-35 in the next decade.

ve

@Tedy we are not talking about 4 aircrafts.For this price Serbia will get 6 aircrafts as a gift from Russia with their modernization and upgrade for that 6 and for four aircrafts which are already in Serbian air forces.This is not cheap offer but it will help Serbia to improve her aviation a lot.

V

@Tedy
Not for 4, but for 10 (4 existing + 6 Russian)

Te

I wish all best to serbian people. You know, we romanians share good feelings about you. Merry Christmas!

ve

Ovo je samo jedna mali korak u modernizaciji i jacanju srpske avijacije zato ne znam cemu ovolika euforija od strane politicara i obecanje da se 1995 i 1999 vise nikada nece ponoviti.Bolje je bilo izdvojiti dva puta vise para pa kupiti recimo 10 mig 35 novih letilica i imati lovacku avijaciju za narednih 25 do 30 godina nego ovako kupiti avione za koje je prvo receno da ce moci da posluze 10-tak godina a evo ih Vucic sad budzi na 14.Realno Srbiji trebaju makar tri eskadrile supersonicnih visenamjenskih borbenih aviona uz dvije dobre eskadrile skolskih tkz lift aviona kakakv je recimo YAK a sa ovom nabavkom daleko se od toga.dobro je da se nesto radi i da se krenulo sa mrtve tacke ali ako se kroz budzet ne obezbjede potreban sredstva da ovi avioni imaju dovoljan nalet ikvalitetno odrzavanje ovo nece mnogo pomoci.Volio bih da neko objavi podatak koliko kosta sat ekspolatacije ovog aviona u mirnodospkim uslovima tk koliko se moze ocekivati da kosta jedan ovaj aparat za godinu dana.Na zalost nemogu da se ne otmem utisku da nas Rusi uvjek na neki nacin iskoriste.Njima dobro dodje da avione koje vise nece da koriste prodaju Srbiji i da na tome zarade.

Odgovori
De

Svaka cast, ja licno mnogo volim MIG-ove. Divni su to avioni.

Ako je problem placanje pilota, evo ja cu voziti za dzabe, pod uslovom da me obuce :)
fakt je da su te milionske svote novca velike za skromne budzete nasih drzava ali onaj benefit koji budu ovi avioni nemogu se platiti parama, vjerujte mi. Dovoljno je sto ce srbija imati takve pilote i mehanicare a najvaznije je sto eto, koliko toliko ce moci da brani svoje gradzane od nekih nedaj Boze situacija.
Jos jednom svaka cast i u zdravlje da ih koristite i da da Bog da vam nikad nezatrebaju osven za rutinske letove.

Pozdrav iz Makedonije

Odgovori
Pi

Dati tolike pare za modernizaciju aviona, kojima ces resiti problem na 14 godina (?) nema logike. 18 Kfir Block 60 je Argentini nudjeno za 500 miliona $ Pricamo o avionu sa AESA radarom, dakle najsavremenijom avionikom, glass kokpitom, najsavremenijim naoruzanjem, ali sto je najvaznije vekom od 8000 h naleta ili 30 godina, a sam motor ima medjuremontni ciklus 1600 h. Posle isteka tih 14 godina (sto je prilicno nategnuto), opet postoji problem i treba opet ici u nabavku.

Odgovori
А

Кфир не носи ракете средњег домета. Taко да си у старту декласиран.

Pe

Meni licno ce biti interesantno videti IFF tj. transpordere u paketu modernizacije ili remonta tj. sa kojim frekfencijama cemo biti uskladjeni, mislim da se ispod izjave standardi ICAO dugorocno vise misli na standarde NATO…Standardi ICAO ne postoje kao striktna obaveza za borbene avione u pogledu opremanja vazduhoplovstva globalno se mogu postovati ili ne od strane vojski. Sto se naseg srljanja u EU gde postoje neki propisi vidi se da ni oni nisu striktni te da su vise puta produzavani neki rokovi od Evropske komisije a ciji su propisi zapravo nesto sto nam se namece u pogledu komunikacione opreme na avionima. Naravno postoje procedure za saradnju vojnih vazduhoplovstvava i civilnih kontrola sto je sasvim normalna stvar ali to nema veze sa nekom obaveznom kupovinom aviona. Ne postoji propis ICAO da se mora kupiti borbeni vojni avion, najava leta i kontrola leta je druga stvar ali ni to nije uvek moranje kao da ce neko iz vojske pitati civile u slucaju hitnih vojnih potreba sta da rade. Transporderi (Mode-S)mogu a ne moraju biti ukljuceni ili mogu menjati 24 bitnu adresu ako dok su ukljuceni da bi leteli kao prikriveni.

Vrlo verovatno je da ce transporderi biti po NATO standardu(neko nas tamo polako gura ponekada mislim da to i nije lose iz razloga koji vam ne bi pali napamet) te da ce 29 leteti po Poljskoj i Buggarskoj na zajednickim vezbama te otuda odusevljenje pojedinih atlantista kod nas za ovu nabavku.

Mig 29SMP ili 29SM-P ne postoji, P je dodato od Peru interno i to od novinara pre svega, MIG RAC jasno oznacava taj avion kao SM bez ikakvog P. MiG kao proizvodjac ne poznaje oznake van sopstveni i kao takvih zvanicnih, lokalne oznake ukljucujuci i poput nase interne vojne L-18 nemaju nikakav znacaj za proizvodjacku i medjunarodnu klasifikaciju aviona.

Pre par godina sam pisao sve o ovoj zavrzlami i mogucnosti brze obnove vazduhoplovstva nabavkom polovnih MiG-29 koja se sada ostvaruje, licno preferiram i mislim da je bolji jedan drugi pravac iako sam kao jedno od resenja bio izneo upravo ovo sto se sada desava te vidim da se od mog pisanja u zadnjih godinu dana mnogo sta ostvaruje vezano za VS mada kolicninski nedovoljno ili zakasnelo.

Najveci problem u eksploataciji ovih aviona je cena leta po satu te je poznato da bez barem 100 do dvesta sati leta nema dobro obucenog pilota, detaljnije sam nekada o tome vec pisao i iz toga i mnogo cega drugoga sledi zakljucak da je jednomotorni avion i avion sa nizom cenom leta bolji izbor za nas u pogledu ekonomije sami tim i mogucnosti da vazduhoplovstvo izvrsava poverene zadatke.

Izmisljotina je ponovicu da nam borbeni avioni trebaju zbog kontrole leta jer ne postoje nikavi medjunarodni ugovori ili propisi za to koji nas obavezuju da imamo borbene avione u protivnom sta bi rekli Sejseli sa svoja tri transportna aviona u RV, zatim Madagaskar i jos desetine drugi zemalja od kojih neke nemaju nijedan operativan borbeni vojni avion ili imaju samo transportne a na cije civilne aerodrome svakodnevno slecu desetine i stotine putnickih aviona.

Sve u svemu u bilo kom vojnom sukobu 10 MiG-29 od kojih je cak tri UB tj. trenazna apsolutno nije od nekog znacaja, skup sport rekao bih i nedostatak planiranja i sagledavanja relanosti a koja ako nista drugo nije ista kao pre 8 godina kada su neka dokumenta o nabavci MiG-29M radjena u VS a koje je premijer danasnji koristio kada je 2013 najavio njihovu nabavku od 6 komada. Umesto 6 novih iz 2013 stize sada na poklon 6 polovnih, neko je ako nista drugo naucio da napise zvanican zahtev. tj. molbu za vojnotehnickom pomoci, barem se opismenjavamo za pocetak i to je nesto. I to poklon iz zemlje sa kojom nismo saveznici bas lepo i drago mi je.

Koliko smo izvan vremena i trenutka navescu jos primer da je 2009 planirana nabavka BUK-M1 te da je zbog izostanka blagovremene nabavke to sredstvo danas zastarelo sa cak dve generacije koje su ispred njega. Tako da se sve radi ad hok, jer se dokumenta kako sada stooje stvari prave radi toalet papira a ne prakticne primene i blagovremne nabavke.

Broj jedan po nekom mom skromnom misljenuju je ostvariti AD ili anti denial teritorije a koji se najbolje postize jako PVO, broj dva za vojsku u pogledu RV i PVO je LBA (MiG-29 je skup i neadekvatan za tu ulogu). Tu su i transportni helikopteri koji su neophodni za brze intervencije, prevoz bolesnika evakuaciju i slicno.

Sto se tice KOV artiljerija velikog dometa i u dovoljnim kolicinama i vrstama je prioritet, zatim slede oklop i transport. Sve u svemu MIG-29 nije ni na jednoj mojoj listi prioriteta nabavke.

Poklonu se narvno u zube ne gleda, i kao takav je dobrodosao.

Medjutim za cenu modernizacije ako je racunamo na oko 230 miliona EUR je bolje kupiti potpune nove 24 komada JL-9 koje mozemo naoruzati i vec postojecim i buducim domacim sredstvima i time ostvariti i znacajne ustede uz uposljavanje lokalne industrije. Samor remonti motora na MiG-29 a koji ce uslediti za par godina ako se budu koristili redovno za 10 aviona je po dva motora je najmanje 40 miliona USD.

Uzeti poklon, izvrsiti remont na svih 10 sto je oko 50 mil USD i uraditi blagu modifikaciju svih dodavanjem jednog MFD displeja u kabini i i izmeniti radio komunikaciju sa novom dodavanjem i data linka kroz koji bi avioni mogli biti uspesno navodjeni i sa zemlje i pratiti prikaz na nebu i sa zemlajskih radara, te koristi ih takve dok su u resursu je najbolje resenje.

U medjuvremenu umesto placanja skupe sveopste modernizacije MiG-29 gde cemo na kraju imati 10 polovnih modernizovanih aviona skuopih za letenje iodrzavanje a bez resavanja LBA bolje je naruciti potpuno NOVE JL-9 je moj finalni zakljucak.

VS i njeni piloti, stratezi i planeri treba bolje da svate trenutak u kojem su
i bolje da savetuju politicare o nabavkama kao i da usklade svoja dokumenta sa vremenom u kojem zive tj. godinom. To podrazumeva i prestanak jedne navike zvana MiG-29 u ovom trenutku, znam da je lepo ali je i skupo a moze bolje i vise pilota ce da leti i bolje ce nam biti iz desetak razloga.

@batistuta

Sta oni imaju da nam dozvoljavaju? MiG-29 se usput receno koristi u nekoliko clanica NATO ukljucujuci i SAD. Dozvole su samo pojedincima u glavi i nigde vise.

Odgovori
Go

Ha ha, zanimljivo razmisljanje Peruni. Pre dva meseca sam bio istog „ekonomskog“ misljenja kao ti danas, ali eto Boro ti je sve lepo opisao. Vazno je da ova vlada poveca profesionalizam vojske.

Pe

@Goran, moja razmisljanja o svemu ovome se protezu na malo duzi niz godina, jedini sam u Srbiji javno pravio i objavio ekonomsku analizu ukljucujuci razne parametare cene kostanja raznih vojnih letilica i neke orijentirne cene leta po satu i tome slicno, stotine strana A4 ispisane na tu temu gde sam cesto pokusao da dotaknem manje vise sve aspekte raznih varijacija nabavki.

Sve sa ciljem da upoznam sto siru publiku sa problemima i mogucim resenjima za VS sa ekonomskog, vojnog i geopolitickog aspekta. Svaki problem ima resenje, nije uvek lako naci ga ali ako se potrudimo velike su sanse za uspeh.

Problem je sto izgleda sada da treba da se zadovoljimo sa necim sto nije dugotrajno resenje i po dosta parametara u izlozenoj varijanti nije dobro resenje.

Ja nisam time zadovoljan iako sam prvi u Srbiji pisao o mogucoj dotaciji polovnih MiG-29 iz Rusije pre par godina i razne detalje o njihovoj modernizaciji na SM i SMT ukljucujuci i druge aspekte jer sam detaljnijom analizom svog takvog pisanja i izlozenih resenja uocio brojne dugorocne nedostatke koji iz njega proisticu.

Moze bolje za isti ili slican novac to je neka kratka poenta svog tog pisanja i razmisljanja.

E sada sto odgovorni ne uzimaju celu sliku i buducnost a koju sam dobrim delom i ja izneo te cesto prevazisao i samog sebe u tacnosti nekih predvidjanja je delom posledica navika i inercije koja vlada u drustvu.

Pazite kada mi(VS) nismo uopste ni potegli kao mogucnost da se ode u Kinu i razgovara i da nam oni posalju npr platforme na testiranje ne samo JL-9 vec i L-15 JF-17?

Mislite da bi nas odbili? Mislite da ih nebi prodali na dugorocne kreditne ili cak neke robne arazmane i tome slicno?

Mi Kinu nismo ni pitali da li bi nam izasli u suret i pomogli u opremanju i cak i proizvodnji, znate li koji je razmer takve falinke i takvog razmisljanja u jednom drustvu posebno u stanju u kojem je Srbija?

Vise puta davno sam pisao da nam Rusija nece bez zvanicnog zahteva dati pomoc jer to tako funkcionise medju drzavama a ne izjave preko tv i novina. Pa ljudi ovde ne znaju sta je vojni savez misle da je dovoljno da neko preko TV kaze mi smo saveznici, oni ce nama pomagati na lepu rec, pazi koja je to naivnost.

Znaci pravo pitanje je zasto nema zvanicnih pravovremenih reakcija, sta se cekalo sve godine? Zasto na primer nije bilo pisanih zahteva za pomoc i ranije? Zasto se nikada nije trazio zvanicni satanak sa Kineskim ministartsvom odbrane i na njemu se iznesu zahtevi u pogledu opreme za RV i PVO(avioni, FD-2000, HQ-16 i sl) i trazi modalitet isporuka i saradnje? Zasto su nasi piloti i komandanti toliko lenji da sami ne napisu peticiju ili zahteve i traze resenja na sve strane, zasto ne iniciraju sastanke, sta ih kosta platu primaju pa primaju?

Zapeli MiG-29 pa MiG-29 to je jedna kako sada stoje stvari skupa navika i sta da Rusija nije izasla u suret sta bi bilo? Sta da Rusija prestane da ga pravi? Sta bi bilo, propast?

Imamo mi sami barijere u glavama i tu nista ne pomaze.

Kada na primer dovedes vojnika pred pesadijsku prepreku visoku 4 metra i kazes mu da je preskoci i da postoje dve varijante za preskakanje jedna bolja i jedna losija on ce ili da je preskoci ili nece u oba slucaja prepreka je visoka 4 metra.

Tako i ovo nedostaju nam avioni ali vojnik – general ili komandant, politicar stoji i gleda u tu prepreku, ne preskace jer previsoka je to barijera za njega a ako bi se nasao ko i da je preskoci zna samo jedan nacin i to uglavnom losiji i tada ce ga puska okinuti po glavi.

Mislim da sam svojim tekstovima demonstrirao kako se sve moze preskociti ta jedna te ista prepreka na vise nacina u istim ekonomskim granicama, kao sto bi vojniku dobar staresina trbalo da pokaze sve nacine kako da preskoci tako sam i ja trazio varijante najbolje nabavke za isti novac jer istu pesadijsku prepreku mozes preci na vise nacina ali u nekoj je sigurnije i bolje.

U jednoj varijanti ce dugorocno boleti glava, izabrana je upravo ta MIG-29 polovni.

Nekosta nas nista da trazimo i druga resenja tj. da razgovaramo ako nam se ne svide lako cemo ih odbiti ali ne traziti ih uopste to je problem, problem u glavi rekao bih.

Lako je praviiti beskonacan spisak zelja u bilo kom segmentu zivota pa i vojsci ali tesko je reci sta tacno ako imas recimo ogranicenje 250 miliona eur na raspologanju napravi najbolju varijantu, svi znaju bez limita da nabodu po nestio ali na muci se poznaju junaci.

Tako su i ovi nasi „profesionalci“ u generalstabu i RV i PVO trebali da budu junaci odavno i spuste se na zemlju i da ne prave studije o eskadrilama MiG-29M a na kraju zavrsise sa polovnim te da uzmu sve opcije u ramatranje sa ogranicenim sredstvima pa i one prema kojima nemaju licne preferencijale.

Ja na kraju neceu leteti ni u jednom od tih aviona ali opet me to nije sprecavalo da u nekim istim ekonomskim okvirima trazim i analiziram najbolje resenje za svoju zemlju i da ga javno predlozim i tako malo podstaknem neko sire razmisljanje van sablona.

Tesko da cemo imati profesionializam samo sa 10 aviona, prvo treba promeniti razmisljanja u glavi i dobro opremiti vojsku, neka je mala kao sada ili npr malo veca od postojece za recimo 5000-6000 hiljada ljudi a uz stvarnu aktivnu rezervu bi bila po mom razisljanju ok. Ali takva mala vojska mora biti izuzuetno dobro opremljena i naravno adekvatno placena da bi bila PRO sve ostalo su bajke.

Vracanje vojnog roka – je jos jedan medijski politicki spin koji nam da izvinete proseravaju zadnjih par meseci uz navodnu modernizaciju tehnike koju vuku na paradama po gradovima a koja se sprovodi na kasicicu te sa kojom postajemo SILA u regionu. Mi moramo bti sposobni da u svakom slucaju sprecimo zdruzeni napad okolnih zemalja sa kojima smo vec imali istoriju sukoba i to nema veze sa NATO jer ne mora da znaci da cemo ratovati sa NATO-m. Cak mozemo biti u NATO a ratovati sa clanicom NATO.

Vojni rok im je kao neki rezevni varijanta koja nam kao pomaze da se kao odbranimo u slucaju potrebe? A ovamo prodali smo kasarne, kuhinje, krevete, uniformi nema ni za rezervu, infrastruktura u postojecim kasarnama dotrajala pa gde ce ta vojska da spava i jede, na livadi?

RR gotovo da ne postoji u vidu hrane goriva i tehnike a nesto malo tehnike u rezervi sto se ima ne moze da nakrpi ni par brigada u rezervi koje ce ispasti pesadjiske u 21 veku, pa koga mi zajebavamo sa takvim stavovima, sebe svakako.

Otuda jos veca potreba da se sto bolje raspolaze sa istim novcima ali i da se malo vise potegne u kesu i bolje rese nagomilani problemi a ne kao izmisljena nabavka S-300 u toku rata 99(koliko je samo raje mislilo da ga mi imamo 99 – zalosno) tada je kasno. Tako i sada raja misli da imamo neku operemljenu vojsku videli na paradi, novinama a ako nas neki ISIL a kamoli susjed ne dao bog napuca sta onda, tada je kasno i sve bajke padaju u vodu…

Tako i ovo 7 MiG-29 + 3 trenazna je za politicku bajku a ne za borbu te je skupa i neefikasna bajka koja nije profi.

pozdrav

De

Jedini zaključak iz vašeg opširnog teksta je da vrlo plitko posmatrate stvari. Vi predlažete promenu platforme i tehnologije! Najskuplju moguću varijantu! Da bi ste usvojili taj kineski proizvod prvo treba da adaptirate svu postojeću infrastrukturu i prilagodite je novoizabranom tipu letelice. Zatim personal, prvo onaj koji radi na održavanju letelica a zatim i samo letačko osoblje treba da se obuči remontu i letenju na istom. Što znači minimum par godina nekoliko pilota slati u Kinu da se obučava za instruktore na novoizabranom tipu letelice, kao što i inženjere treba slati na obuku za održavanje aviona dok se ne oformi srž – jezgro pilota i službe održavanja koji bi kasnije kao instruktori obučavali novi kadar da leti i opslužuje letelice. Naravno da pomenem i kineske instruktore u Srbiji, novi simulatori za obuku, nov nastavni plan i program na VVA i drugim vojnim ustanovama vezanim za obuku u RV. Obično do potpunog usvajanja novog tipa letelice prođe period od oko 5 do 6 godina uz enormno visoke troškove. Srbija za sve to nije imala ni vremena, ni novca jer joj je RV bilo na umoru! 2018 bi prestali da lete sve 29ke. Ovo rešenje jeste skidaj uši krpi d.pe i kao kratkoročno pije vodu tj. imaćemo airpolicing do 2030, jer zavaravati se nekakvom „silom“ i sl. je neopevana budalaština. Međutim već sada treba početi da se razmišlja o RV na duge staze tj. koju letelicu odabrati za osnovnu u RV Srbije i spremiti se da ta 2030 dođe i prođe što bezbolnije!

Go

Hvala Peruni ima tu puno istine u tvom tekstu.
Na zalost u Srbiji se jos razmislja o lepom zivotu bez puno rada i da uvek imamo zlatni cup na dohvat ruke. Cisti primer su ti silni ljudi koji okupiraju premijera sa listom zelja kao deca kad idu kod Deda Mraza. Ti isti su ubedili premiera da se nabave Migovi jer nemaju ekonomski osecaj za nove JL-9 ili Yak-130, ali dobro Mig 29 je operativno jaci avion u svakom pogledu.
Za vojsku je vazno napraviti osnovni sistem koji ce funkcionisati ali bez rasipanja novca, da se zna sta je operativno a sta ne. Na neki nacin smanjiti troskove a ujedno povecati standard vojne profesije a tu su krivi svi koji sede u generalstabu u finim foteljama i sa privatnim vozacima koji primaju dobre plate, koji su zaposlili cele familije i ne razmisljaju o ekonomiji ostalih u vojsci.
Sto se tice RV i PVO tu je stvar jasna, PVO realno treba da je stub odbrane iz vaduha a da se kompletira sa avionima zbog patroliranja neba. Za air plicing su nam potrebni 14 aviona kako bi svakog dana u nedelji leteli po jedan par plus dva ista aviona za obuku pilota. Ovde prvenstveno mislim da dvosede (bilo koji visenamenski avion) gde bi se piloti i obucavali i imali sto vise sati leta, kako bi se sjedinili sa opremom.
I na kraju voleo bih da ekonomija preovlada polikante. Trenutno smo prinudjeni za ovo rešenje jer je „neko“ odavno ispraznio državni novčanik prodajom svih fabrika.

Bo

Peruni, naša situacija i pozicija u regionu je slična onoj koju ima Izrael. Okruženi su sa neprijateljima ali ekonomsko jaki i vojno sposobni. Treba se ugledati na Izrael po pitanju sposobnosti armije, ali ne naravno po izboru aviona. Zašto ne vratiti u Srbiji vojni rok 6 mjeseci? Mislim da je to dobro i pametno jer situacija nameće takvo rešenje. Što više vojno obučenih ljudi u Srbiji to bolje i sigurnije.

Dalje, da li ste upoznati koje avione Izrael ima? Izrael ima oko 80 komada F-15, to je dvomotorac i moćan avion, ali vrlo skup za održavanje. Takođe ima skoro duplo više F-16. To je moćno RV jer situacija im to nameće, Naravno mi ne moramo toliko aviona da imamo kao Izrael, čak ni trećinu. Želim ovim da kažem da su dvomotorci popularni u jakim armijama zbog više stvari.

Sada smo ekonomski toliko jaki da imamo to što imamo i što čemo dobiti kroz nekoliko mjeseci od Rusa, tj. MIG -29 dobro modernizovan i dobro naoružan. Iako je dvomotorac i skup za održavanje, ipak je uz dobru modernizaciju vrlo moćan avion, bar dok ekonomski dovoljno ne ojačamo pa za nekoliko godina uđemo u nabavku novih aviona. Treba sada gledati da ojačamo PVO i da dobijemo dobre školske avione.

Bo

Trebalo je da Vučić pita za neku zajedničku proizvodnju aviona sa Rusima. To bi nam smanjilo troškove kupovine aviona i uposlilo fabrike i ljude. Rusi imaju neke nove projekte kao što je YAK-49M. Taj će avion biti najboji u svojoj klasi, a nama bi bio potreban. Takođe od zajedničkog izvoza tog aviona bi mogli dosta zaraditi i dobrano pokriti troškove proizvodnje. Pametno rade Kinezi i Pakistanci u vezi JF-17. Mogli bi i mi slično sa Rusima u proizvodnji YAK-49M ili čak modernizovanog YAK-130. Mislim da bi to bilo pametno i vrlo korisno.

Pe

@Dejan

Da ja sam plitak, tako mi i treba.

Odakle to da treba par godina da ide pilot u Kinu, gde ste to osmislili ili videli ili na osnovu cega zaklucili, pa kako su uvedene prve 21 ili 29 ili u bilo kom vazduhoplovstvu sveta kada prima novi tip aviona gde to piloti provode godine svog zivota? Piloti ce se sukcesivno obucavati ovde nakon sto se par probnih pilota upozna sa avionima u fabrici obicno pre kupovine tako se to radi, cak ce se i prijem moze i treba obaviti ovde ako su avioni sa strane, u sustini nikave godine u inostranstvu nisu potrebne u ovakvim slucajevima, nije to spejs satl koji polece samo sa Kenedija i Vandeberga.

I sada kao piloti na akademiji nece morati da uci karakteristike MiG-29SMT umesto MIG-29B a prepreka je da uci karkateristike JL-9 i cak da u toku skolovanja bude na tom tipu aviona?

Da li na V. akademiji lete na MiG-29?

Ne ali zato bi mogli na JL-9.

Avioni iz fabrike sukcesivno stizu nikada ne stigne odjednom od recimo 100 naruceni aparata svih sto nego to obicno ide po par do desetak komada zavisno od tipa aviona i fabrike i tako se i vrsi obuka odmah na aerodromima baziranja ili se oformi jedno odeljenje od recimo 6 aviona koji ce pretezno biti za obuku i u trajnom sastavu Akademije zajedno sa lastama.

Jeftinije li je kada avio mehanicar uci i obucava se za odrzavanje tri tipa aviona ili za deset tipova?

Koja adaptacija infrastruktura za JL-9, avion trazi manje prostora za smestaj, daleko kracu PSS od MiG-29(cak i sa privremenih i lose uredjenih kratkih pista dakle sa onih sa kojim 29 nema ni da sanja da poleti sto otvara mogucnost za daleko vise rezevnih aerodroma FAKTOR vrlo bitan u ratu) dakle manji troskovi u infrastrukturi kada bi se i pravila a za time nema potrebe. Piloti ce morati da prodju obuku i za SMT, obuka za JL-9 koji je i istovremeno trenazni avion je daleko jeftinija, svaki JL-9 ima jednake mogucnosti u borbi tj. trenazna varijanta MiG-29 je bez radra itd. Domaca industrija ako bi nesto i mogla da radi kroz takvu jednu nabavku za avion JL-9, stajni trap, delovi hidraulike i pneumatike, gume i sl. Moma bi lakse i pre mogao da se osposobi za remont JL-9 nego za MiG-29.

Znate li da je jos 1995 doneta odluka da moma usvoji generalni remont za MiG-29 a gde je remont tog aviona sada?

Orao u Bjeljini bi lakse osvojio remont motora za JL-9 jer se isti karakteristikama donekle oslanja na motor iz MiG-21 ciji remont su uspesno radili.

Znate li koliko kosta sat leta na JL-9 a koliko kosta na MiG-29SMT. Sta kada posle nekog perioda upotrebe 29 opet pocnu da ispadaju iz upotrebe a recimo upravo obucimo pilote za njih, opet preobuka na neki niovi tip ce uslediti, bolje pre nego kasnije.

Na Jl-9 mozemo integrisati potpuno svo naoruzanje koje imamo ili remontujuemo ili pravimo, razvijamo ili cemo praviti tipa top, AGM 65 – Maverick, Grom B, R-60, NRZ, FAB-250, PLAB-200, kontejner za izvidjanje, kontejner za ometanje itd. I naarvno kupiti i eventualno drugo ako nam treba.

JL-9 moze da uspesno zameni Orao i Galeb i time dobijemo jedinstvenu unificiranu floti aviona i smanjimo LOGISTIKU sa tri tipa na jedan.

Jl-9 samo bi godisnje po komadu doneo ustede minimum od 100. 000 USD u odnosu na sadadsnji sarenis i MiG-29.

Dugorocno opcija sa MiG-29 ce da kosta nekoliko puta vise nego sa JL-9 i to 10 naspram 36 aviona i nista ne resava u RV i PVO.

Nasta ce nam liciti RV i PVO kako sada stvari stoje sa 7 kom borbenih MiG-29, 4 do 6 orla, 6 do 8 Galeba G4 sve zajedno jedva eskadrila od tri tipa aviona svaki za svoju ulogu.

Znate li koja je efikasnost takvog RV i cena njegovog odrzavanja?

Uzeti poklonjene 29, eventualno odraditi remont na do maksimalno 4 komada, otici do Kine i napraviti ugovor za najmanje 36 JL-9, kako pocnu JL-9 stizati u naredne 2 do tri godine koliko im treba vremena da se proizvedu i isporuce prodati sve orlove, Galebe i MiG-29/21 i sa tim parama tako dobijenim dobrim delom isfinansirati NOVE avione. Moja procena je da se za oko 10 MiG-29, 10 Orla i 10 Galeba i par MiG-21 moze dobiti najmanje oko 90 miliona EUR sto je jednako najmanje 9 novih aviona. Prodaja Orla i Galeba moze biti vezana i za neki domaci paket modernizacije pre prodaje sto bi donelo vecu vrednost i dodatne prihode za domacu namensku industriju.

Resiti tako trenutni logisticki kosmar i kosmar sa malim brojem operativnih aparata u RV-u.

Sa Kinom pored isporuke aviona postici dogovor o remontu i delimicnom sklapanju i/ili proiozvodnji pojedinih sklopova i time dobiti RV i PVO u kome ce prvo pripadnici tog roda biti dugorocno zadovoljeni sa brojem i letno sposbnim aparatima i time steci mogucnosti da ih redovno koriste a da pritom ne pordstavljaju znatan ekonomski problem za drzavu u pogledu logistike, cene leta i cene odrzavanja.

Naravno da cemo kratkorocno imati inicijalni trosak za uvodjenje novog tipa aviona koji ukljucuje njegovu cenu, simulator leta, opremu delom koja je specificna za nejga tj. pre svega ocitavanje podataka sa magistrale MiL(koja ce trebati i za modernizovani MiG odmah da kazemo) ali dugorocno ostvarili bismo ogromne ustede a u odnosu na MiG-29SMT ili SM koji je novi tip aviona i koji podrazueva sve to isto jos dodatne ustede bi bile sa JL-9.

Nema sa svim ovim veze „sila“ vec znanje, ekonomija, strategija, logistika, odrzavanje, obuka, predvidjanje i planiranje. Sa istim novcem moze se daleko bolje. A sve sto usledi iz toga je jedan dodatni plus.

Dakle prodati postojece avione i nepotrebna sredstva uz njih za najmanje 90 mil eur + 185 mil koji bi otisli za modernizaciju MIG-29 to je vec u startu 285 miliona eura sto je dovoljno za oko 36 novih aparata JL-9. Bilo bi potrebno jos oko 50 miliona eura za opremu, obuku i slicno ali RV i PVO bi PRVI PUT u svojoj istoriji bilo potpuno opremljeno sa novim skolskim i borbenim AVIONIMA JL-9 i Lasta-95.

Ako to ne vidimo i ne svatamo znacaj totalno novih aviona po PRVI PUT u skorijoj istoriji uz maksimalno pojednostavljenu LOGISTIKU tada ne vredi dalje razglabati lisce od sume.

I tako moja plitkoca izgleda ne zna granice, drago mi je da su neki ostali u ovoj drzavi posebno vajni vojni analiticari koji imaju bolji pristup medijima postali duboki mislioci o svim detaljima i posledicama jedne nabavke.

Ti detalji oko nabavki su sa moje strane opisani i predvidjena pravovremeno iznesena pa i o varijanti uvodjenja polovnih MiG-29 koji bi se modernizovali, te sta se stime resava ili ne, tako da ja mogu samo da iz fotelje gledam kako se sta i kada ostvaruje od mojih pisanja i to ne samo na temu nabavke aviona daleko sire od toga i cesto i nevezano samo za Srbiju, za mene sve u svemu tu nema nista novo i posebno ali zato ima bolje.

Kao deo javnosti koji je pritiskao ovu zemlju da resi nesto u RV i PVO na razne nacine i moje donekle ogranicne mogucnosti pristupa medijima direktno moj ucinak je i sa ovim vise nego dobar i bio je to jedan lep moment procitati ponovo ostvarenja mojih pisanja ali nije najbolji, pozdrav.

Pe

@Boro

Da, slicno kao Izrael, Izrael koji je slicne velicine kao Kosovo, nekada sam koristio ovo poredjenje da bi drugi svatili gde smo i cega se odricemo. Medjutim u nedostatku dovoljne ekonomske moci treba neke stvari malo drugacije postaviti, sto ne znaci da treba biti defetista i bezati od jake drzave i samim time jake vojske vec naprotiv.

Mala ali jaka konvecionalna vojska sa minimalnom logistikom to je ono sto nama treba a postize se unifikacijom i pojednostavljenjem i nekim tehnoloskim dostignucima i uvodjenjem novih tipova NVO.

Recimo grendel 6.5 u Kov je dobar korak u tom pravcu, svata se znacaj logistike kod puscanih metaka, znacaj logistike u cevnoj artiljeriji veceg kalibra koja ce se nadam se svesti na do tri kalibra(105.122.155.) a isti znacaj i logika kod najskupljeg „sporta“ i tj. kod aviona nema ga.

Postoje nacini kako da se svi punoletni gradjani oduze svojoj drzavi i doprinesu njenoj bezbednosti, imam jedno resenje razvijeno na tu temu prilagodjeno nasim uslovima, vracanje vojnog roka je trenutno nemoguce, naveo sam razloge a pitanje je i koliko je dobro a imam slicnih ali mislim boljih i jeftinijih resenja. U svakom slucaju aktivna rezerva mora da postane aktivna bez nje sadasnji koncept je glupost blago receno. Same formacije i komandovanje u Kov i RV i PVO kakvi su sada su tragicno losi i na nijednoj vezbi do sada samostalno nije koriscena neka formacija tipa bataljon ili ceta (o brigadama da ne pricamo) vec uvek kao ojacane, kombinovane i slicno sto dovoljnoi govori o glupostima u nasoj vojsci a koje pocinju vec kod organizacije.

Ne svatamo gde zivimo, sve je stihijski i malo inovacija ima, niti se vojna doktrina i struktura menja iako su jasno uocljivi problemi.

Za razliku od nas Rusija je usvojila desetine nekih mojih zapazanja gotovo svakodnevno vidim da kod njih za razliku od nas ima neko ko prihvata sugestije da se neke stvari mogu i moraju poboljsati i promeniti te se oni za razliku od nas na tudjim i svojim iskustvima uce i bolje prihvataju i svataju tudje razmisljanje i time unapredjuju svoje.

Recimo potpuno nova vojna formacija RF je zazivela pre par nedelja
potrazite na netu: Уникальный сверхлегкий мотострелковый батальон создан в составе ВС РФ
doslovno sam o potrebama za takvom formacijom u VS pisao pre godinu i vise kao i potrebama da se kod nas uspostavi slicno na nivou cete a na bazi recimo domace Zastave NTV. Ovde je moje pisanje o tome(formacijama) kao i mnogo cemu drugome pa i JL-9 docekano od strane pojedinaca na noz a u RF se pak eto neka moja pisanja ostvaruju u praksi.

Jasno je da vojni stratezi RF za razliku od nekih domacih komentatora imaju vise sluha za moje tekstove :) te da su desetine stavki iz mojih pisanja u RF postale stvarnost nakon nekog vremena i to ili kao predmet ozbiljnog razmatranja ili su uvedene u praksu dok su ovde moja razmatranja za moje kriticare plitka razmisljanja.
Malo sam se sada ovde na tangu razmileo sa sirim aspektima jedne price ali ovo ce biti moje zadnje obracanje na ovu temu i uopste o vojnim pitanjima preko tudjih blogova ili foruma.

Sve u svemu precesto nismo ni svesni promena u svetu i sta ce biti za svega par godina a jos cesce sudimo se medjusobno tek tako i bez dlaka za jeziku po principu ciji je duzi a ne po racionalnosti i postovanju tudjeg misljenja.

Д

@ Перуни
Погледајмо шта раде наше комшије Румуни. После подизања Миг 21 на стандард Лансер и одрицања од Миг29, Лансери су постали и још увек су кичма Румунског РВ без обзира на то што усвајају нови модел Ф16. Када се нови модел усвоји и буде заступљен у већем броју тада ће се вероватно и сукцесивно 21це избацивати из наоружања. Што се тиче одржавања авиона, њих више не одржавају само техничари већ пре свега тим инжењера јер се електроника увукла у сваку пору и са сваком новом генерацијом авиона је одржавање компликованије што самим тим и обуку за одржавање чини сложенијом и комплекснијом. Чак се и мисије програмирају пре одласка на извршење. Авиони више не могу да стоје под отвореним небом или полуотвореном капониру већ траже хангар који и у појединим случајевима мора бити климатизован.
Од свих летелица поменутих у вашем првом коментару кинески ЈЛ9 који предлажете је по својим карактеристикама далеко испод Миг 29 и превсходна намена му је да буде школски авион, тренер – тачније на њему се изводи почетна обука за авионе 4 генерације. док је Л15 ЛИФТ авион, значи опет у питању авион за напредну обуку на авионима 4 генерације. ЈФ17 који помињете је једини авион који је борбени али у овом случају то је Кинеско/Пакистански авион који користи руски мотор РД93 који је уствари подверзија мотора РД33 који се користи у Мигу 29. Додуше 2015 је приказан авион са кинеским турбофаном ВС13 Таишан и објављено је да почињу летна испитивања са тим мотором. Такође летелица користи руски топ Грјазев Шипунов ГШ 30-2. Авионика му је базирана на АДА програмском језику који за основу има Ц++. Виндоуз авион?!!!!Хајде сад после свега замислите колико је међудржавних договора потребно са 3 земље да би се овај авион увео у РВ Србије и колико би био компликован за одржавање делови из Кине и Русије? Или вас Кинези услове да и руске делове морате набављати преко њих по наравно већим ценама. Ноћна мора од одржавања!

ve

Nije mi jasno zasto je Sbiji bilo potrebno da joj Rusi „poklanjaju“ ovih 6 aviona.U zatecenom stanju ovi avioni ne vrijede vise od recimo 2,5 -3 miliona dolara po komadu.Kad se vec moze izdvojiti od 18,5 do 23 miliona evra za njihov remont i modernizaciju,uz kupovinu rezervnih djelova i naoruzanja moglo se izdvojiti jos tih 15 do 18 miliona dolara i avione kupiti.Da bude cist racun duga ljubav.
Rusi ako su htjeli da POKLONE mogli su da poklone recimo 6 MIG 29 SMT koji su remontovami i sa resursima do 2030 pa bi onda mogli da pricamo o poklonu.Onda bi Srbija platila remont i modernizaciju svoja 4 aviona sto bi Rusima donijelo posao od nekih 80 miliona evra i uz kupovinu naourzanja i opreme opet bi zaradili oko 130 milona od tog posla.Ovi avioni su i tako namjenjeni za otpis kod njih.Da ne pominjem price od prije par godina da je svih 30 MIG SMT iz baze u Milerovu bilo navodno ponudjeno kao poklon Srbiji o cemu je pisala srpska stampa.Srbija mora da razmislja i dalje o jacanju svoje avijacije.ako se ne modernizuje G4 na G4MD ostaje se bez skolskog aviona a jurisnika -bombardera takodje nema.Mogli bi Rusi da poklone neki Su24 pa da oped zarade.Kakvi su nam neprijatelji kad su nam prijatelji ovakvi.

Pa

mogao bih da se slozim sa ponekom prepiskom ovde, ali…
sve te price o vojnoj poziciji, snazi itd nemaju apsolutno nikakve veze sa snagom privrede. grcka moze da se nakupuje i zaduzi kad godisnje ubere par desetina milijardi evra od turizma. a uz to je i poljoprivredna regija.
u jednoj od opustosenih fabrika sfrj u beogradu radi i proizvodi, sredstvima udruzenih penzionisanih radnika, pogon za proizvodnju traktora. iste izvoze, ostvaruju deviznu dobit. a iste bi mogli opet da prodaju i u srbiji (koja se nauvozila klimatiziranih deer-a…..)
ali ne, mi smo vojna sila na balkanu…
a novci bi morali upravo tamo da idu, ali skockace se u pola miliona vredne rakete koje ce da stoje po kaponirima koje takodje nemamo, koje ce testirati na nekim kips koje takodje nemamo uz obuceno ljudstvo koje takodje nemamo….
umemo da bacimo staro upotrebljivo jer je neko zamahao uglancanim malo novijim ali za nas ipak neupotrebljivim…
ko je obecao ‘zamak na nebu’ i ko opet zaludjuje ceo region?

apelujem da se kao narod osvestimo i vratimo sebi.

Ж

И ми смо спомињали базу Милерово. Али не да су Руси нудили Србији 30 авиона на поклон него да се тамо налази толико авиона. То је права информација.

И тамо нису били МиГ-29СМТ већ 9-12, 9-13 и 9-51.

МиГ-ови 29СМТ се налазе у базама Курск-Халино, Липецк-2, Ахтубинск и Приволожскиј.

Bo

Pavle, izgleda da vi preferirate da plaćamo nekoj drugoj državi air policing. Ne znam kakva vam je to logika. Ili bi ste da nam stari Orlovi obavljaju air policing i da nemamo drugih aviona i to sa minimumom pilota. Baš bi tu uštedjeli. Brzo bi ste ostali bez interesovanja pilota pa čak i da im povećate platu 3 puta. Čak i da se modernizuju Orlovi i sve naše „ubitačne“ rakete, to ne predstavlja snagu. Sve države u okruženju koje su čak manje od nas ulažu u svoje RV i vojsku. Jedna Mađarska ima 14 gripena koje skupo plaća, a takođe ima i Migove 29 u rezervi koje održava. Takođe ima oko 800 ruskih BTR oklopnih vozila i oko 100 tenkova T-72. Mađarska i dalje ulaže u svoju vojsku a manje su ugroženi od nas. Grčka koju ste naveli takođe ulaže u svoju vojsku iako je dužna na stotine milijardi evra. Neki se u Srbiji bune zbog nabavke 6 aviona MIG-29 koje smo dobili na poklon i koji će sigurno biti dobro modernizovani. Kupićemo najmodernije rakete R-77 za njih i bićemo sposobni da bolje branimo svoje nebo. Ne znam zašto vi posmatrate ove stvari iz nekog negativnog ugla. U stvari mislim da se vi samo bojite ruskog uticaja, a to je već politika.

Pa

Boro,
Orao u ulozi cuvanja neba nije uopste srecno resenje, ni sa supernabudzenim raketama koje spominjete. Niti bih da ikom placamo da patrolira iznad nas.
Necemo kupiti najmodernije r-77, niti najmodernije r-73(r-74?) jer nemamo para za iste a i da imamo Rusija ih ne bi prodala.
Kome i jeste?
Najvise se bojim medvedje usluge, ovo mi na to lici.

Da ne duzim, dakle smatram da je daleko bolje da se namenjeni spominjani novac(u manjem iznosu) investira u remont i delimicnu modernizaciju mig-21(do 12 aparata, optika i rakete) s cime bi im produzili vek upotrebe za jos 5-7 godina.
I to sve zavrsiti u roku od jedne godine ovde.
Ima manje troskove eksploatacije, lakse se odrzava.
Ili mislite da ce poklonjene 29 biti mnogo mladje od najmladjih 21 koje imamo? Ili manje podlozne kvarovima, ususkane u nove kaponire, sa sijaset rezernih delova, sve na dohvat ruke, ma samo se postavi?
Ili cemo te 29 da odrzavamo daleko bolje nego ranije?
Zasto mislite tako?
Opet bih vratio sve na los sopstveni odnos.
Najveca promena mora biti bas u tome.

Imamo jos uvek obuceno osoblje, letno i tehnicko, posedujemo znanja i tehniku po pitanju remonta i odrzavanja.
Veci deo novca u restart proizvodnje reprojektovanih aparata tipa galeb i jastreb, sa novim alatima, tehnologijama, materijalima i konacno modernijom elektronskom opremom.
Naravno i snaznijim naoruzanjem.
A sve bi se proizvodilo ovde.

Verujte da bi bilo opet i izvoza istih. A i ne morate.

Spomenuli ste Orla, njega i G-4 modernizovati do konacnog puta u muzeje. Mogu da zatrebaju do tada.

Bo

Pavle, ja ipak vjerujem da ća Rusi dobro modernizovati tih naših 10 aviona MIG-29. Vjerujem da ćamo kupiti rakete R-77 dometa oko 90 do 100 km i da će naši avioni imati radare Žuk- ME dometa oko 120 km. Takođe kako čujem najveći deo tih aviona će imati nove motore. Živi bili pa vidjeli. Ja bih bio srećan da sam pilot tih modernizovanih 29-ki. Ladno bih se mogao suprostaviti novijim F-16. Sad treba razmisliti i o nabavci školskih aviona i PVO. Moramo ići u ozbiljno osavremenjavanje vojske, jer očigledno situacija na Balkanu nalaže jaču i sposobniju vojsku. Ove G4 koje pominjete treba modernizovati kod nas a onda prodati državama u Africi. Imali bi kupce za njih vjerujte.

Go

Mi sve imamo samo radnu disciplinu ne. Ovde se spominje remont galebova, orlova i migova 21, to je jedna bolna ne ekonomska alternativa Onda je bolje za 8 mil.evra kupiti od kineza FTC-2000 koji moze da bude i trenazni a i visenamenski avion 3 generacije zavisi od zelje kupca, kao sto gospodin Peruni opisuje u svom komentaru. Trenutno je Mig 29 resenje za narednih 10 godina, ali se nadam da ce svi piloti i mehanicari savladati tehniku na istom i znati ga u malom prstu. Poenta je u tome da imamo 1 tip aviona za sve namene, a sve sto nije operativno prodati za naredne investicije.

Bo

Peruni, ova nabavka je izgleda jedino što je bilo moguće u ovom trenutku. Meni je drago što smo dobili i ove polovne migove 29, a da li je moglo nešto bolje to je teško reći. Sve se vrti oko para.

Slažem se da su jednomotorci prikladniji RV Srbije i jeftiniji za održavanje. Kineski JL-9 bez dobrog radara (dometa oko 120 km) i V-V raketa dometa 100 km i nije neka sigurnost za naše nebo. Trenutno je JL-9 moguće nabaviti samo sa radarom Grifo S7, dometa 70 km i to nije dovoljno. Uz takve avione kao što je JL-9 bi morali imati mnogo jače PVO da bi bili normalno zaštićeni. Kineski JF-17/FC-1 bi bio dobar za naše nebo, ali ga ne bi mogli nabaviti ni za par godina u dovoljnom broju. Tu je još što se troškova tiče preobuka i ostalo.

Saradnja u proizvodni JL-9 i njegova modernizacija i izvoz u treće zemlje je već nešto drugo i isplativo, mada je to jako teško ostvariti.

Ipak nam ostaje MIG 29 i njegova modernizacija do nadam se nekog moćnijeg standarda.

Odgovori
Pi

Kfir nosi rakete v-v sr.dometa.

Odgovori
Ž

Погледајте какве све проблеме има Колумбија са тим модерним Кфировима.

Да додам и да су за 7 година у удесима су изгубили 5 авиона.

ve

@Zivojine o bazi Milerovo i poklanjanju 30 MIG 29 SMT pisala su druga sredstva informisanja.Da budem iskren u vrijeme kada sam citao o tome nisam ni znao da postoji ovaj portal.U svakom slucaju mogli su Rusi da budu darezljiviji i da nesto stvarno poklone jer ovako nisu poklonili nista samo su sebi stvorili mogucnost da zarade od 185-230 miliona eura na racun Srbije.Naravno ovaj posao nije los za Srbiju cak sta vise jedina je mogucnost da obnovi svoju lovacku avijaciju ali ovdje prosto nema nikakvog posebnog poklanjanja.

Ж

Друга средства информисања су преузела од нас информацију да се у бази Милерово налази 30 МиГ-ова 29. Али сигурно нисмо написали да су тамо СМТ.

Русија је Србија поклонила 6 авиона. Шта ћемо ми радити са њима је сасвим друго питање. Можда смо их могли оставити овакве какве јесу али ти авиони онда не би били толико савремени као верзија СМ.

ve

Zivojine vrlo je vazno pitanje koliko Rusi uopste imaju MIG 29 SMT aviona kao sto je pitanje u kakvom stanju jeste njihova avijacija.Svi cemo se sloziti da su ruski avionu poput MIG31,MIG 29SMT,SU30/33/34/35 sjani ali je pitanje da li Rusi ovih aviona imaju dovoljno za sebe.Sa proizvodnjom aviona 5 generacije se debelo kasni pa se kod mene bez obzira na sve simpatije koje imam prema Rusiji ponekad javlja strah da li su oni sa svojom avijacijom zaista sposobni da pariraju USA i ostatku NATO-a.Sama cinjenica dase pominje da USA ima 3 puta vise aviona od Rusije je neprijatna za slusanje.

Du

Prvo,ja nisam rekao da se avioni kupuju na pijaci,ali postoje neke okvirne cene po kojima se drzave orijentisu pri kupovini. Slazem se da i na netu postoje netacne informacije.MEDJUTIM,OVDE SE RADI O POKLONU,ZAR NE?!A poklon se ne placa,ili smo svi mi ludi koji smo to culi?Znaci,suma od oko 200 mil je cena modernizacije tih aparata. To prosto ne pije vodu!Uzmimo primer Venecuele koja je remont migova platila ukupno 106 mil. Pa ne moze novi mig 29 po recima naseg premijera da kosta 100 mil?! Ja njima nista ne verujem.Iz dana u dan pricaju takve nebuloze da je to prosto neverovatno.A koliko vidim,ta suma ima godinama da se otplacuje…Daj boze da bar 2 aviona osposobe da ne bismo morali drugima da placamo da nam cuvaju vazdusni prostor…

Odgovori
Ž

6 авиона је поклон.

У суму од 185 милиона евра улази: ремонт и модернизација 10 авиона, земаљска опрема, резервниделови, наоружање.

Дакле пије воду.

Није Венцуела ремонтовала МиГ-ове него Перу. 8 авиона за 106 милиона долара. Али то је као прво било 2008. а друго нема детаља око делова, опреме и наоружања. Није исто само ремонтовати и модернизовати и уз то узети и наоружање.

Сума од 185 милиона ће се отплаћивати три године.

BM

Najviše od ovoga posla (ako ga uopće bude, ja osobno navijam da se ostvari) će profitirati – Hrvatska. Onda je sigurno da nadzvučna avijacija u HR opstaje i to ne da opstaje nego se nakon 25 godina ide na zapadni avion, gotovo sigurno F-16, a koja varijanta – tek će se vidjeti.
Srbija će imati ogromne probleme sa eksploatacijom aviona MiG-29 narednih 10-15 godina koji se tu spominju, jer možeš ti ugraditi modernu avioniku i elektroniku, ali aparat kao aparat jer star, skup i svake godine sve više i više problematičniji za održavanje.

U svakom slučaju želim vam sreću sa avionima, posadama bez udesa i sa jednakim brojem polijetanja i slijetanja.

Odgovori
So

Koliko sam ja razumeo pod remontom se računaju i novi motori na svim avionima

Bo

Ne znam otkud to da bi Srbija imala velike probleme sa ovim MIG-29 ako se dobro remontuju i modernizuju. Čemu takvi komentari? Brinite vi o vašim avionima u HR, a mi ćemo kako znamo, a znamo dosta. Imaćemo mi za koju godinu i nove aparate.

Du

HR portal Defender: ameri ne zele donirati HRV F 16 smatrajuci da su i polovni prevelik trosak budzetu. Opcija, integrisana PVO sa nekim od NATO komsija…o ovome takodje pise i Vecernji list…zelje su jedno a mogucnosti drugo. Zato su dobili nove Kiowe…

da

onda su trebali uzeti 16 MIG 29M/M2 i to 14 MIG 29M i 2 M2 koji bez opereme kostaju oko 20-25 miliona po komadu sa punom opremom malo vise a ne da uzimaju starudije. Hrvati odnosno njihova sarmatna predsednica je za iducu godinu najavila kupovine citave ekadrile modernih, kazem modernih a ne polovnihzapadnih borbenih aviona (vjerovatno 16) pri cemu ce nas hrvati presisati dafinitivno. Srbija je napravila gresku, trebalo je ici u mnogo siri sporazum sa rusima oko nabavke modernig borbenih letjelica a ne polovnjaka

Odgovori
Ž

Не може МиГ-29М и М2 да коштају 20-25 милиона.

Пре ће бити 40-50 милиона. И то само авион без пакета логистике, обуке и наоружања.

Индијци су своје МиГ-29К и КУБ плаћали 41-47 милиона долара. А купили су их 45.

BM

@Dado
Pa da, ovo se u Hrvatskoj struci dočekalo kao poklon sa neba, jer su time automatski odriješene ruke za kupnju novih aviona. A kako se čini ova odluka Srbije je više one-man-band show i ovdje je Vladar Vučić vjerojatno sam odlučivao uz gotovo nikakva pitanja prema struci.
Iako mediji u Srbiji ovo prikazuju kao da je u HR nastao neki strah, stanje je zapravo potpuno drugačije, struka je oduševljena ovim potezom Srbije.
Po meni, ovo neće biti prijelazno/privremeno riješenje, nego će se ta tehnika nakon isporuke i remonta/modernizacije raubati godinama i godinama, dok se ponovno ne dođe na jedan ili nula ispravnih aviona.

V

@dado razgovarao sam nedavno s jednim od pilota 21-ice HRZ-a i to što Kolinda govori o eskadrili ne znači 16 aviona. Čovjek mi kaže da se oni nadaju 8-10 aviona, od čega dva dvosjeda i 90% da će to biti Gripen C/D zbog offset programa gdje Šveđani nude nekoliko opcija, od tehnologije i gradnje elektrane koja bi sagorijevala otpad do nekih drugih stvari. Radilo bi se po istom principu najma kao i kod Čeha i Mađara. F-16 nisu opcija jer Ameri ne nude nikakvu donaciju tipa MIG-29 za Srbiju, F/A-50 se ne razmatra nešto posebno, a sve ostalo je preskupo.

Pi

Zivojine, ti kfirovi su kupljeni kao polovni pre cetvrt veka, sa ko zna koliko naleta i u kojim uslovima, uključujući i ratne. Intenzivno su korisceni u gomili operacija i dva puta korenito modernizovani, a jedan broj je i naknadno nabavljen, sto govori o tadašnjem poverenju Kolumbijaca. Ovi block 60 su davno konzervirani i sad im se garantuje spomenuti vek, to je ipak druga prica. Naravno da nam želim sve najbolje sa mig29, ali se plasim da em ćemo da preplatimo modernizaciju, em nam u dogledno vreme (10-14g) predstoji nova kupovina za ko zna koje pare koje opet nećemo imati.

Odgovori
Ž

Мање од половине Кфирова је купљено раније, Колумбија је приликом њихове модернизације докупила још авиона и онда је имала 24. Сада их има 19.

Нису баш задовољни и заинтересовани су за половне Ф-16.

Sr

Zivojine, pricas o Peruu i njegovoj modernizaciji 8 mig-29 na SM standard kao da je 2008. bil pre pola veka. To je bilo pre samo 8 godina. Plus zna se o tome daleko vise nego sto se zna o nasoj modernizaciji, npr. zna se da je podinguto na SM standard. Kod nas se ne zna prvo na sta dizemo, koji je to standard, drugo pricas o naoruzanju, pa sam premijer je rekao da su nabavili 32 rakete, kakav je to borbeni komplet? Sigurno nisu uzeli samo R-77, treba nama jos raketa.
Kakav borbeni komplet za 3x 9.51 sta to oni mogu od raketa da nose sem kratkog dometa?
Kada pricas o nasoj kupovini pricas da tu ide remont, modernizacija, rezervni delovi, naoruzanje… hajde mi navedi nesto odredjenije. Sta to ide tacno? Ne trosi se 50 miliona, vec 185 miliona, sto je ogrooooomna suma, AKO SE NE ZNA NISTA O CELOJ PRICI!!!!

Nama 1/3 tih migova cine trenazeri, koliko kosta njihova modernizacija?
Takodje, postoji taj jedan donor, koji ne leti godina, sami ste pisali o njemu, o kome niko ne prica… ministar i AV su rekli da ce da se modernizuje, pa ce da se modernizuje. Vucic je 2013. rekao da ce da kupe mig-29M2 zar ne?
Te iste R-77 moze da nosi svaki mig-29SE, to bi isto bila modernizacija, ali je to modernizacija daleko ispod SM ili SMT…
Plus sva poslovanja ove vlade su netransparentna, (jat, zastava, H2O), plus lagali su za toliko stvari, za vojsku i naoruzanje pogotovo i sada im se veruje.

Sto ne objave sta planiraju da uzmu nego se krije i jos ministar na konferenciji juce prosipa pricu da cemo imati avione 4 generacije… pa to vec sada imamo.

Odgovori
Ž

Поменуо сам временску разлику за Перу јер се цене за тај период од 8 година (који није баш мали) могу променити драстично. Нешто може постати јефтиније а нешто скупље.

Перу је модернизовао 6 једноседа и два двоседа.

Ми смо требали јуче да потпишемо уговор а министар одбране је рекао да ће бити саопштени детаљи. Да ли је потисано још увен не знам.

Премијер је рекао да су узели 32 ракете и како је рекао “до сада“. Значи биће их још. И нема податка које су то ракете.

Ми смо писали шта све треба да се набави поред тих авиона али очигледно нисте то пропратили. И написали колико кошта Р-77 а колико нпр. Р-73.

МиГ-29УБ може да носи 6 Р-73, свака Р-73 кошта око 400000 долара. Дакле 2,4 милиона за један авион. Па пута три.

Не могу да вам наведен нешто одређеније јер немамо детаље уговора. Могу Вам само рећи да је 185 милиона реална цифра.

Цена саме модернизације 10 авиона може бити око 100 милиона долара. Осталих 85 можете потрошити на разне начине али морате набавити резервне делове и наоружање. Да додам да ми немамо довољно земаљске опреме ни за ова 4 а камоли 10 авиона.

Били смо на Батајници када је Вучић обећавао 6 МиГ-29М2, знамо добро ту причу.

Нећу да улазим у политику, тиме се не бавимо. И нигде нисам писао о томе да ли у овај посао верујем или не верујем.

Знам добро у коју генерацију спада МиГ-29 и колико је застарео односно савремен.

Најављено је да ће то бити авиони са вођеним наоружањем ваздух-земља. По томе они неће бити СЕ.

Av

Ljudi, pa valjda cinjenica da ce izbori dovoljno govori? Pa Vucic „kupuje“ avione pred svake izbore jos od 2013. Bas smo naivni . . .

Odgovori
so

Da,samo što su avioni ovog puta I kupljeni

Pi

Tako je. Poenta mog posta je da su svi ti avioni ozbiljno rabljeni i u Izraelu i u Kolumbiji u pravim borbenim uslovima, pod bombama, sa dodatnim gorivom, verovatno na malim visinama a o manevrisanju u borbi da ne govorim. Nije fer porediti te uslove sa normalnom mirnodopskim eksploatacijom. Normalno je to sto tragaju za drugim avionima.
Ja se plasim da ako modernizujemo izdrndane i stare mig29 koji ionako nisu poznati kao avioni posebno dugog radnog veka-bar te verzije, da neće poslužiti srazmerno ulozenim parama koje nisu male. Bojim se i da ce biti eksploatacionih problema. Smatram da im treba produžiti vek, ali ne ulagati previse. Poz

Odgovori
mi

Ovako,kada se malo slegnu prvi utisci,cini se da je ovo kakav takav spas za lovacku avijaciju,sto bi se reklo u poslednji cas.Znaci,definitivno je rec o polovnim avionima koji su otprilike na nivou ili malo ispred nasih dvadesetdevetki.Godiste aviona,mozda godinu,dve mladji.To je dakle ono sto je u poklonu.Moje je misljenje da je negde na tome i trebalo da se ostane.Dakle,ako vec nismo u stanju da kupimo nove ili relativno nove avione cetvrte generacije,onda nikako nismo trebali da vec 30 godina stare avione dovodimo na taj standard,osim ako naravno,to nije bio uslov da nam se avioni poklone,a te detalje pregovora mi obicni smrtnici neznamo.Misljenja sam da je trebalo takvim avionima uraditi samo osnovni remont koji ne bi mnogo kostao,i takav mig29 bi sasvim zadovoljavao nase potrebe kontrole neba i opet bi bio dominantan u odnosu na,recimo hrvatske migove21 ako su te dve drzave nekakvi rivali.U tom slucaju donacija od samo 6 aviona je nedovoljna(ona je nedovoljna i u ovom sada slucaju)i trebalo je nabaviti barem jos 4 do 6 aviona za jednu stvarno kompletnu eskadrilu koja bi premostila nekoliko godina do nabavke novog aviona.Ovako dajemo prilicno velike pare za nedovoljan broj aviona koji su macka u dzaku,ostaje nam samo da se nadamo da ce taj remont i modernizacija biti kvalitetno odradjeni i da ce se pokazati da nisam bio u pravu

Odgovori
Du

O kojoj kupovini novih F 16 ili Gripen hrvati pricaju…pa vec je receno da su poljaci dali 1.6 milijardi evra samo za infrastrukturu…ako prodaju obalu, mozda ce i da bude…al onda nema „naseg“ mora…jedva krpe budzet za vojsku kao i mi…

Odgovori
lo

Ma ljudi kako vam nije jasno da sloboda nema cenu, nemoze mi niko platiti 8 sati odmora i 8 sati spavanja.
Nema te cene, ni u dolarima ni u evrima ni u dinarima.
Dobro ajde dva sata moram smanjiti zbog prevoza do posla i nazad, ali sloboda nema cenu. pogledajte kako smo prosli sa pojedinim stranim vlasnicima nasih preduzeca koji pokupise pare i odose ostavljajuci zemlji velike dugove, i ko je sad tu kriv. ono nama se ne isplati ocemo da zatvorimo fabriku.
Koliko smo tek za takve gluposti potrosili para imali bi na svakom kvadratnom kilometru po jedan avion tenk pvo sistem i ostalo.
Uopste nije skupa ova ponuda, jeste aparati su stari, i bice opet stari, ali sa novim radarom (ili paketom novih delova za radar) novih motora elektronike delova i slicno. nase je da otskolujemo dovoljan broj pilota mehanicara i da im damo posao da zive od istog. nevidim sta je tu lose. frljali smo se sa milijardom za 16 novih aviona tipa Mig ili eurofajter i slicno, sad nam skupo 200 miliona, ajte molim vas.
Nista nije skupo jedte tri dvoseda koja ukoliko dobiju magistralu 155b mogu da nose i r-77 i da umrezeni ispaljuju istu, toga se niko nije setio.
Daj Zivoine ukupnu cenu za eskadrilu Mig-29m/m2 pa da vidimo koliko smo ustedeli trenutno sada, kada nemamo nista u novcaniku, a kredu nam ne dozvoljavaju, jos smo cifru od 200miliona dobili na tri godine

Odgovori
Pa

ako imamo jednak broj obucenog tehnickog osoblja, pilota i ovih aviona mi ‘dobri’ ali za sta?
nema krov na cemu da stoji, sem euforije…

Odgovori
Dz

nov gripen kosta od 30 mil pa navise.za te pare 6 novih lovaca 5. generacije.

Odgovori
Go

Gresis prijatelju i ta cena je za lizing plus svedski serviseri, ako neverujes pitaj tajlandjane, madjare, cehe i juznoafrikance za cenu.

V

@Dzeri ne znam otkud ti ta cifra, ali daleko si od stvarnosti. Pred koju godinu Saab je Hrvatskoj nudio 8 Gripena po cijeni od 76 mil eura po komadu bez naoružanja i obuke.

Ж

Бразил ће 36 Грипена Е и Ф платити 5,44 милијарде долара. ОК они су тражили да се њихове верзије ураде по посебним спецификацијама.

Без тога би било 4,5 милијарде. Дакле Грипен ниако не кошта 30 милиона долара, већ знатно више.

Pe

Švedska ponuda iz 2012.
8 Gripena C/D, 6+2 za ukupno 671 milijun eura, od toga 471 milijuna eura na kredit od 10 ili 15 godina za avione i osnovni paket 24 AIM-9M9, potpora godišnje 1.75 milijuna eura po avionu (140 milijuna na 10 godišnji ugovor) obuka 50+15 sati.
Naši su se tada odlučili za dokup i remont 21-ica za 14.7 milijuna eura.

Av

Koga će srpski lovci da love i od koga će da brane srpsko nebo? Ko je realna pretnja Srbiji i da li je 29-tka adekvatno oružje da se suprostavi toj pretnji? Koji su strateški ciljevi kupovine/modernizacije ovih taktičkih lovaca? Pitanja su mnoga a odgovore možemo da nagađamo i da se nadamo da oni koji donose odluke o ovoj investiciji znaju odgovore na ova pitanja.

Mig 29 je konstruisan 70-tih godina i zastareo je, ali verovatno tehnički dovoljno dobar da ispuni strateške ciljeve. 29-tka je dvomotorac što znači da treba 2 motora da se održavaju i servisiraju. Motori su i dosta žedni tako da prilikom poletanja i prvih 5 minuta leta potroše od 700 do 1000 kg goriva (skoro četvrtina kapaciteta) u zavisnosti da li se koristi dodatno sagorevanje. Zbog kombinacije visoke cene po satu naleta i visoke cena održavnja su ovi avioni postali nepopularni uprkos odličnim aerodinamičkim svojstvima i niskoj nabavnoj ceni.

Način korišćenja lovaca se znatno promenio u zadnjih 50-tak godina. Razvoj je išao od bliskih vazdušnih borbi (dogfight) do današnjeg ispaljivanja robota bez vizuelnog kontakta sa protivnikom sa daljine od preko 100 km. Avion je postao platforma za ispaljivanje robota i grubo rečeno onaj ko ima veći domet radara i robota izlazi kao pobednik iz vazdušne borbe.

Kada se sve sabere i oduzme verovatno je postajala bolja alternativa za ispaljivanje R-77 iz vazduha.

Odgovori
Bo

Ovih 10 MIG-29 kada budu modernizovani, braniće srpsko nebo. Loviće one koji nedozvoljeno uđu na teritoriju Srbije i to je jasno ko dan. Šteta što nemamo novaca za više komada, ali i ovo je na nivou država koje nas okružuju. Ozbiljna ratna vazduhoplovstva imaju avione dvomotorce. Ko je učestvovao u odbrani Srbije 1999 zna dobro koliko je teže bilo oboriti dvomotorce sa Boforsima na primjer. Jedan F-15 je preživeo direktan pogodan Boforsa u lijevi motor, samo zato što ima 2 motora, pa je nastavio let sa jednim motorom van naših granica i pilot se spasao. Modernizovani MIG-29 je takođe žilav avion a podignut na neki veći standard sa novim radarom većeg dometa i novim raketama biće dobar čuvar našeg neba. Istina malo više troši goriva, ali sloboda nije jeftina.

Kažete da treba da imamo samo jedan tip aviona kao što je npr JL-9 da bi smanjili troškove. Kako upšte mislite da ugradite neki radar večeg dometa u onako malen prostor u nosu aviona? U nos aviona JL-9/FTC-2000 jedva staje radar Grifo 7, koji ima domet od svega 70 km. Iole ozbiljniji radar dometa od 120 km do 150 km (koji već postaje prosječan standard) ne može ni po veličini niti po težini da stane u nos aviona JL-9/FTC-2000. Takođe ovaj avion može da nosi samo rakete PL-5E dometa oko 20 km. Lovačka varijanta ovog aviona se još ne proizvodi i jedino bi možda mogli uz velika finansijska sredstva uložiti u razvoj lovačke varijante, ali je pitanje šta bi dobili, a ja tvrdim da ne bi mogao biti na nivou ovih MIG -29 koje dobijamo od Rusa. Takođe MIG-29 ima i novi IC senzor koji će sigurno biti ugrađeni u ove modernizovane avione i to je veliki plus. MIG-29 može da ponese mnogo više podvesnog naoružanja (gotovo duplo više) od JL-9/FTC-2000. Sve su to značajne osobine u korist MIG.29.

Av

Boro nisi me razumeo. Ukratko, poenta ovoga što sam napisao je da se bacaju pare na zastarelu vojnu tehniku koja nam u ovom trenutku nije potrebna. 10 modernizovanih Migova 29 neće zastrašiti ni jednu NATO državu. Pare treba uložiti u dugoročni razvoj vojske a ne u krpljenje i premoštavanje.

Bo

Mi smo avione MIG -29 dobili na poklon, zar ne? Modernizacija, zajedno sa savremenim raketama i ostalim oružjem će koštati 185 miliona evra. To nije bacanje para već ulaganje u bezbijednost države. Niko ne razmišlja da ratuje sa NATO paktom i ne znam otkud vam to. Jednostavno Srbija treba da ima RV i dobre avione, a obvi modernizovani avioni MIG 29 će biti jako dobri i u narednih 10 do 12 godina. Uostalom, kad bi ovakve modernizovane 29-tke kupovali sa oružjem, koštale bi nas ne 185 miliona već minimum 250 miliona evra. Znači da smo uštedjeli, a avioni nam trebaju, baš kao što trebaju Bugarima (MIG-29 ili F-16) ili Hrvatima koji idu u nabavku takođe polovnih aviona F-16. Zemlje u regionu nisu na nivou jedne Švajcarske koja može da mijenja i kupuje najskuplje nove avione, već kupujemo ono što možemo i što možemo uspješno da održavamo. Nadam se da će Srbija kroz 10 godina biti ekonomski moćna da kupi MIG-35 i zamijeni ove 29-tke. Do tada smo ipak dosta sigurniji sa modernizovanim 29-tkama i makar nećemo nikom plaćati za air policing.

Bo

Boraveći u Moskvi, Vučić je dobio besplatne lovce za srpsko vojno vazduhoplovstvo, ali taj dar će skupo da nas košta. Da li su nam poklonjene olupine, za čije će oživljavanje biti potrebno skoro pola milijarde dolara? Ko bi ga znao! U Moskvi nije bio nijedan inženjer iz remontnog zavoda u Batajnici, nijedan komandant iz ovdašnjeg vazduhoplovstva, niti pilot. Funkcioner SNS-a, inače novinski komentator, reče da u ovu nabavku sumnjaju samo budale, amateri ili oni koji ne misle dobro zemlji. Bio sam u velikoj nedoumici gde da se denem između ove tri privlačne mogućnosti. No, ipak, i kad se kupuje polovni krš od auta, dođe majstor pa ga stavi na kanal. Dobili smo dakle mačku u džaku, eksponate za muzej, predložak za rimejk „Neke ptice nikada ne polete“.
Ovo je citat iz teksta pod naslovom ,,Paralelni svetovi“ Ljubodraga Stojadinovića objavljenog danas 29.12.2016god. na portalu ,,Peščanik“.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Bas imamo dosta eksperata za borbene dronove i zolje ovde u komentarima :-) Mislim da bi bio red da se pocne od toga da PRDC ima malo vise znanja i iskustva sa dronovima. Nesto mi govori da imaju i zolje i druge lansere i granate za tedovno testirtanje, proracunavanje, i poboljsavanje dizajna njihovih letecih platformi.…

09. Dec 2024.Pogledaj

Feline na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

@ Petrovic Dusan Zanimljivo kad se neko izgleda ko ne zna i ne uzima u obzir činjenicu da je Zolja bestrzajno oružje (ne proizvodi baš nikakav trzaj, ko je pucao iz nje odlično zna) poziva na aeronautiku i zakone fizike i poredi ovo sa topom na A-130 koji ima i te kakav trzaj…

09. Dec 2024.Pogledaj

omniameamecumporto na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Probaj Zolju ispaliti iz čamca pa ćeš da vidiš reakciju, ili probaj samo lagano izići iz čamca ne moraš iskakati. Nije isto kao da stojiš na čvrstom tlu. Ista situacija je ispaljivanje iz drona, govorim o preciznosti pogotka. Količina gibanja i impuls sile iz fizike.

09. Dec 2024.Pogledaj

Jordan na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

@omniameamecumporto Da li si imao prilike da gađaš iz ručnog bacača? Reakcija je ono što izlazi sa druge strane cevi, a što može ozbiljo da povredi nekoga ko stoji iza toga. Ovo je jeftin način da se iskoristi oružje koje postoji na zalihama, u velikim količinama. Ne mora se koristiti protiv tenkova. Ima toliko drugih…

08. Dec 2024.Pogledaj

Respekt na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Kakav trzaj,druže,Zolja nema čak ni naslon za rame.Veći trzaj ima revolver.

08. Dec 2024.Pogledaj