BEG airport status
Prvi prototip Supergaleba G-4 izožen atmosferskim elementima umesto publici kjhkjh

Prvi prototip Supergaleba G-4 izožen atmosferskim elementima umesto publici

Krajem maja meseca u krugu Vojno-tehničkog instituta postavljen je tzv. Gate Guardian u vidu prvog prototipa školsko-borbenog aviona Super Galeb G-4. Ovaj avion sa evidencijskim brojem 23004 odavno nije leteo i dugo je stajao na otvorenom, na aerodromu Batajnica.

Vazduhoplovni entuzijasti, poučeni iskustvom sudbina nekih drugih, za našu vazduhoplovnu istoriju bitnih aviona, strepeli su šta će se na kraju dogoditi sa ovim primerkom.

Avion je sačuvan, uredno i pedantno renoviran i postavljen u VTI. Ofarban je u maskirnu šemu sa savremenim srpskim oznakama, takovskim krstom, zastavom i evidencijskim brojem. Prvobitno oduševljenje entuzijasta vrlo brzo je splaslo jer su se pojavili komentari da je avion trebalo ofarbati u boje u kojima je prvi put poleteo 17.07.1978. godine.

Trebalo ga je ofarbati i označiti originalnim bojama i oznakama Jugoslovenskog Ratnog Vazduhoplovstva. Na avionu je tada bila dominantna bela boja (neki kažu da je veoma svetlo siva) dok je sa donje strane bio svetlo plav. Kasnije je tokom eksploatacije avion ofarban u standardnu maskirnu šemu JRV za taj tip aviona.

Takođe, postoje i primedbe na to gde je postavljen tj. izložen. Većina smatra da mu je mesto u Muzeju jugoslovenskog Vazduhoplovstva. Tamo bi pod krovom Muzeja bio zaštićen od atmosferskih uticaja i bio očuvan mnogo godina, kao što je to recimo slučaj sa prototipom aviona Orao. Ovako će 004 biti izložen suncu, kiši, snegu i ostalim vremenskim uticajima pa će za nekoliko godina sasvim sigurno oronuti.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

sa

apsolutno mu je mesto u muzeju…

Odgovori
Vl

Naravno da mu je mesto u muzeju.
I naravno da treba da izgleda kako je izgledao u oriiginalu.

Odgovori
Sr

Totalno neodgovorno. Ima toliko drugih krseva za spomenik, a ne prototip. Nema kraja unistavanju.. Kao somborski Galeb 001..

Odgovori
qq

Mogao je da zavrsi i na otpadu.
Bolje i ovo nego da je totalno rashodovan.
Za muzej moze i neki koji je leteo u sastavu.

Odgovori
Г

Ово је ПРОТОТИП, дакле, УНИКАТ. Један једини..

Г

Управо овако : http://media.tangosix.rs/2013/04/230
И било би лепо видети га таквог у музеју.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Lola nikaragvanska na: [ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

Ovoliko raketa u razvoju nema ni ceo NATO u ovom trenutku. Ne razumem da je toliko novca i znanja rasuto po raznim stranama i firmama. Drzava treba da stavi šapu na razvoj ovoga, izabere 2-3 perspektivna i korisna projekta, fokusira se na njih, uvede ih u serijsku proizvodnju pa onda prst na čelo, analiza i…

02. Apr 2025.Pogledaj

Stojko na: [ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

Jel imamo mozda negde podatak koliko je nevodjenih bombi baceno za vreme svih ovih nasin Balkanskih ratova u 20. veku, od strane Vojske Srbije, Jugoslavije, Republike Srpske i Krajine? A koliko je recimo raketa Maverik ispaljeno, posto je to jedina vodjena raketa u naoruzanju?

02. Apr 2025.Pogledaj

Perko na: [ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

Sa izuzetkom par sredstava skoro ništa. Dosta toga su samo atrape, modeli kako bi nešto izgledalo, a deo nema veze sa VS ili VTI već su projekti privatnih firmi i njihova stvar koliko će da ulože.

02. Apr 2025.Pogledaj

Dr Branko Stojisavljević na: [ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

Da li je neko postavio pitanje Gospodinu Miloradoviću, koliko je uloženo, bolje rečeno bačeno a možda i oprano para u nešto se može nazvati nekim razvojem raznih sredstava koja su u startu bila u tehnološkom zaostatku, godinama kao razvijana, nikad dovršena i nikad u upotrebi.Sve je to slika i prilika ove države...

02. Apr 2025.Pogledaj