Optužbe na račun avio-kompanija sa Bliskog istoka, koje se odnose na dobijanje državne novčane pomoći, prvi put su, prema navodima američke organizacije, dobile pokriće.
Administraciji američkog predsednika, Baraka Obame, nedavno su predati dokumenti kojima se potvrđuje da su kompanije Katar ervejz (Qatar Airways), Emirati (Emirates) i Etihad ervejz (Etihad Airways) u više navrata dobijale državne subvencije od Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i Katara, što je protivno dogovoru o otvorenom nebu, navodi se na stranici udruženja američkih avio-prevoznika „Partnership for Open & Fair Skies“.
Kako se navodi, kompanije su pomoću različitih mehanizama to prikrile u svojim finansijskim izveštajima koje su redovno objavljivale.
Tako su Emirati priznali da je njihova matična firma „Investment Corporation of Dubai“ (ICD) preuzela na sebe njihov poslovni rizik pri nabavci goriva u napred (hedžing) čime su veštački povećali svoj profit.
Etihad ervejz je tokom 2013. svoj „frequent flyer program“ prodavao sam sebi kako bi predstavio profit.
Osim toga, navodi se i da finansijski izveštaj za 2014. godinu, koji je Etihad nedavno predstavio u Hong Kongu, pokazuje da je kompanija te godine sama sebi prodala sopstvenu „cargo“ kompaniju kako bi prikrila državne subvencije.
Katar ervejzu stigla je nešto drugačija pomoć. On je 2013. godine dobio javno zemljište vredno 452 miliona dolara od katarske Vlade za poslovni i stambeni prostor.
„Američki partneri“ su se, očekivano, obratili Vladi SAD tvrdeći da takvo poslovanje ide direktno na štetu američkih radnika.
– Administracija predsednika SAD, Baraka Obame, trebalo bi da preduzme hitnu akciju kako bi sprečila da zalivske kompanije nanaesu štetu američkim avio-prevoznicima, kao što su to učinile evropskim – ističe Žil Zakmen, zadužen za odnos s javnošću u „Partnerstvu za otvoreno i fer nebo“.
„Open sky drami“ i višemesečnim obostranim optužbama na račun poslovanja američkih i zalivskih avio-kompanija, priključili su se i rukovodioci aerodroma u SAD.
Na to ih je, sasvim sigurno, podstakao i izveštaj koji zvanično dokazuje da su UAE uložili 7.8 milijardi dolara za izgradnju Terminala 3 na Međunarodnom aerodromu u Dubaiju koji je pre sklapanja kod-šer ugovora između Emirata i Kvantasa (Qantas) bio namenjen isključivo za usluge zalivskog prevoznika.
Oni su, povodom ovakvog izveštaja, još jednom podsetili da ulaganja u različite vrste usluga na aerodromima od strane Vlada podstiču konkurenciju koja je protivna politikama otorenog neba.
Kliknite na baner za grupisane postove o sukobu američkih i bliskoistočnih aviokompanija:
rastaman
Ameri su pravu. Jer da u zemlji, kao sto su Emirati, koja ima svega 8 miliona stanovnika, od kojih SAMO oko 17% ima drzavljanstvo, a oko polovinu cine bedno placeni Indusi, Bengalci i Pakistanci, postoje dve high-end megakompanije je van svake pameti. Dodajmo tome i Qatar, sve je jasno. I sada da im jos neko poveruje da ostvaruju profit? Dajte, molim vas… A tu su jos i Saudi Arabian i Gulf Air. Bubble in the making.