Na Univerzitetu u Zadru uskoro bi mogao da bude otvoren smer aeronautike kao novi studijski program, piše Zadarski list.
Reč je o studijama za školovanje dva osnovna obrazovna profila u vazduhoplovstvu. Jedan sličan saobraćajnim inžinjerima, ali u vazduhoplovstvu, gde bi se školovali kadrovi za održavanje letelica, komercijalnu eksploataciju i „aviation safety“ menadžment.
Drugi profil bio bi namenjen školovanju civilnih pilota. Program predviđa obuku od PPL-a do ATPL-a, prenosi Zadarski list.
U Rektoratu Univerziteta u Zadru održan je radni sastanak na kojem su razmatrani planovi za osnivanje smera aeronautike. Na njemu su osim predstavnika lokalne vlasti učestvovali i predstvanici „Embry-Riddle Aeronautical University“ iz SAD-a, „Pilot Flight Academy“ iz Norveške, zadarskog aerodroma i „Aerostandarda“.
– Zadar je odabran kao jedno od evropskih sedišta koje ispunjava vrlo stroge kriterijume – od onih geografskih i klimatskih, preko organizacionih i infrastrukturnih do poslovnih i akademskih – piše Zadarski list podsećajući da hrvatski obrazovani sistem jedini na svetu propisuje da piloti civilnih i vojnih vazduhoplova moraju da imaju fakultetsku diplomu.
Sastanak u zadarskom rektoratu je bio tek početak jer predstoji usklađivanje hrvatskog, američkog i nemačkog nastavnog programa što bi moglo da traje oko 2 godine.
Prema zaključku ovog hrvatskog lista, ekspanzija civilne komercijalne avijacije proizvela je manjak pilota na tržištu pa bi zadarski kadrovi na osnovu sertifikata i dozvola koje su stekli tokom školovanja odmah mogli da pronađu posao u kompanijama poput Rajanera (Ryanair) ili Lufthanze (Lufthansa).
Podseća se i da je Zadar poznat vazduhoplovni grad.
Vojni nastavnici letenja su pedagošku grupu predmeta polagali na Univerzitetu u Zadru. Na zadarskom aerodromu Lufthansa je do skoro imala pilotsku školu „Interkokpit“ dok „Aerostandard“ održava letelice kompanija „Agusta“, „Bell“, „Cessna“, „Diamond“, „Extra“, „Robinson“, kao i jedrilice i motorne jedrilice svih proizvođača.
Milan
Vrlo zanimljivo.
Opšta avijacija u regionu (Srbija, Hrvatska i Slovenija) su konačno u fazi buđenja. Naime, regionalni proizvođači aviona u poslednjih nekoliko godina ubrzano razvijaju nove avione (Pipistrel, Utva, …).
Moja duboka želja je da studiram i kasnije radim u projektovanju, dizajnu i izgradnji vazduhoplova. Nažalost, takva vrsta kvalitetnih inženjering studija trenutačno ovde u Sloveniji ili šire na Balkanu ne postoji.
Embri Ridl je svetski poznati vazduhoplovni univerzitet, koji ima jedan od najboljih kurseva sa područja Aerospace Engineering (Aeronautical Engineering i Astronautical Engineering) – http://erau.edu/degrees/aerospace-engineering/indek.html … Za ova dva studija u SAD i šire u svijetu ima veliko interesovanje. Kod njih školovan inženjer brzo dobi posao bilo gde u svetu. Jedini problem je u tome, što pomenute studije nažalost nude samo u SAD, na kampusu u Floridi i Arizoni. A ja si studija i života u SAD ne mogu priušti. Stoga bilo bi meni bilo sjajno ako ERAU odluči i poče da podučava programa Aerospace Engineering na primer takođe gde u Evropi ili. npr. kao gore članak sugeriše, možda na Balkanu. Zadar bi bio idealna lokacija. Život na Balkanu možem da si priuštim. Ako bi cena studija bila je slična onoj na drugim univerzitetima u Evropi , ja bi takva studija mogu finansirati.
Pitanje autori članka: Da li imate li kakvu informaciju ili postoji li kakva mogućnost da ERAU i Univerzitet Zadar ponude takav studij? Hvala na odgovoru.