BEG airport status
Najavljeno formiranje radne grupe za određivanje sudbine Aerodroma Nikola Tesla

Najavljeno formiranje radne grupe za određivanje sudbine Aerodroma Nikola Tesla

BEOGRAD – Aerodrom Nikola Tesla mogao bi da bude prodat ili ponuđen na koncesiju ove godine, a do kraja nedelje biće formirana radna grupa koja će proceniti njegovu vrednost. Ista grupa bi trebalo da bude zadužena za određivanje modela komercijalizacije beogradske vazdušne luke.

 
 
2015-03-21 12.22.39
 
 
Država je vlasnik 83 odsto akcija aerodroma dok ostatak akcija pripada građanima. Inače, cena akcije beogradskog aerodorma skočila je za čak 105 procenata:
 
Opcija koju smo dosad razmatrali je koncesija. To je jedan od mogućih oblika, jer se mi tako ne odričemo vlasništva. Pratimo sve pokazatelje i situaciju na tržištu – kaže Zoran Ilić pomoćnik ministra za vazdušnmi saobraćaj a prenosi B92.
 
I dok je budućnost vlasništa još neizvesna, dobit aerodroma je veća od 27 miliona evra. U investicije će tokom godine biti uloženo 20 miliona evra:
 
– Za skok vrednosti aerodroma zaslužna je Er Srbija i zato je cena dignuta za 400 do 500 miliona evra. Ako se država odluči za koncesiju ili neki drugi oblik partnerstva, naš zadatak je da cena bude što viša – kaže v.d. aerodroma Saša Vlaisavljević.
 
Prošle godine je kroz aerodrom prošlo više od 4,5 miliona ljudi, a u menadžementu očekuju da će u 2015. taj broj biti oko pet miliona. Zato se planira njegovo proširenje u vidu četiri nova izlaza, što će dodatno uticati na tržišnu vrednost.
 
Bez uzimanja u obzir novonastalih okolnosti, pre svega dobrog poslovanja Er Srbije, država tvrdi da beogradska vazdušna luka vredi između 200 i 210 miliona evra. Precizniju cenu sa kojom će se razmatrati budući model upravljanja aerodromom trebalo bi da odredi pomenuta radna grupa.
 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Pilot320 na: [POSAO] Wizz Air regrutuje u Beogradu: Otvoreni dan za pilote sa srpskim ICAO dozvolama

Razlika je sto je EASA dozvola napravljena za Evropsko tržište, time ga štite, dok kod nas u Srbiji dobijes ICAO dozvolu koja je priznata u Aziji, Arici. ( Svuda osim u Evropi) Za konverziju polažeš 13 indentičnih predmeta. Samo uzimanje para.

02. Dec 2023.Pogledaj

Star_tr na: Kazahstan: Glasine o kupovini Rafala nisu tačne, “Su-30 je najbolji višenamenski borbeni avion na svetu“

@Feline Istina njihovi avioni nisu borbeno dokazani, ali zato ostatak njihove vojne industrije ime svega za ponuditi, od tenkova, oklopnjaka, artiljerije... A važno je i da bi se održavanje te tehnike moglo raditi preko Poljske koja polako postaje Europski centar južnokorejske vojne opreme.

02. Dec 2023.Pogledaj

Borna na: [POSAO] Wizz Air regrutuje u Beogradu: Otvoreni dan za pilote sa srpskim ICAO dozvolama

ICAO je medjunarodna organizacija za civilno zrakoplovstvo, te sve zemlje koje su clanice ICAO-a, moraju imati dozvole uskladjene sa ICAO regulativom, a EASA je EU organizacija( nasljednica JAA, koje je Srbija bila clanica). Recimo da ICAO propisuje neki "minimum" kojih se sve zemlje clanice moraju pridrzavati. EASA ima jos nekih dodatnih uvjeta, slicno je i…

02. Dec 2023.Pogledaj

Marko na: Španci potpisali prvi ugovor za nabavku SIRTAP drona u čijem naoružavanju može učestvovati i Srbija

Čisto sumnjam da Srbija izvan NATO-a, a slizana s Rusima i Kinezima, može upasti u ovo. Ako se uspije - svaka čast!

02. Dec 2023.Pogledaj