BEG airport status
CNN dobija dozvolu za upotrebu svog drona Newscopteri odlaze u istoriju?

CNN dobija dozvolu za upotrebu svog drona

Iako je u januaru CNN počeo probno da koristi dronove za potrebe svog izveštavanja, izgleda da bi uskoro mogao da dobije i dozvolu od FAA za njihovu stalnu upotrebu, manje-više gde god poželi. Ovo je najavljeno na AUVSI’s kongresu (Unmanned Systems 2015.) koji je nedavno održan u Atlanti.

Za razliku od ostalih dronova, u pitanju je bespilotna letelica koja je pomoću kabla povezana sa punjačem na zemlji.  Na taj način je moguće prenositi podatke, ali i snabdevati dron energijom potrebnom za letenje.

Ukoliko punjač na zemlji ostane bez energije, dron može da leti još 20 minuta, jer na samoj letelici postoji mogućnost čuvanja energije. Kada i ova opcija ne funkcioniše, na dronu postoji baterija koja mu obezbeđuje da leti još 90 sekundi, što je dovoljno da se bezbedno spusti na zemlju.

Takođe, ukoliko jedan od motora otkaže, letelica ostaje stabilna u vazduhu i može bezbedno da sleti.

Ovaj model ima GPS sistem i navigaciju, koristi IR dnevnu i noćnu kameru i može da leti 8 sati.

 

 

Ukoliko CNN dobije dozvolu za ovakvu upotrebu dronova, to bi otvorilo mogućnosti ne samo za medije, već i za druge kompanije koje imaju potrebu za bespilotnim letelicama, navodi se na sajtu CNN Money. Jedna od pomenutih je i kompanija za izgradnju pruga, Burlington railroad.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Jole7 na: [POSLEDNJA VEST] Srbiji isporučen poslednji od 10 vojnih lakih višenamenskih helikoptera Erbas H145M BK.117D3m

Dobro je da smo se snabdeli vođenim raketama. Toga nikad dosta, kao i helikoptera i aviona. Što vidimo i iz aktuelnih svetskih sukoba. Ovaj broj helikoptera koji mi imamo je za mirnodopske uslove. Ono traganje i spasavanje, medicinski transport, antiterorističke akcije, te odvraćanje i zaštita Srba na Kosovu.

24. Apr 2026.Pogledaj

саша na: Nove mogućnosti Erbasovog transportnog aviona A400M: Povećanje nosivosti, lansiranje raketa i dronova, protivpožarna borba

Нисам род авијација, али чини ми се логичан наставак у опремању након c295 је А400м

24. Apr 2026.Pogledaj

Brka na: Nove mogućnosti Erbasovog transportnog aviona A400M: Povećanje nosivosti, lansiranje raketa i dronova, protivpožarna borba

Zbog "dubine naše Srbije", teško je očekivati "dug ratni vek" teretnih aviona sa vojnom/ratnom upotrebom u slučaju rata. Posebno, rata sa natovcima. Ipak smo mi u njihovom okruženju...! To isto važi i u situaciji "neposredne ratne opasnostii", sa njihovim dislociranjem. A, izgradnja podzemnih skloništa za njih, bar u ovom ekonomskom trenutku, je nerealna i zbog…

23. Apr 2026.Pogledaj

Jordan na: Nove mogućnosti Erbasovog transportnog aviona A400M: Povećanje nosivosti, lansiranje raketa i dronova, protivpožarna borba

Tango je već pisao o mogućnostima nabavke većih transportnih aviona, planovima i potrebama. Problem sa kineskim avionima je da ne poseduju certifikate za civilni saobraćaj, što ograničava njihovu upotrebu. Šta to znači u praksi? Kineski Y-9 ili Y-20 koji bi leteo iz Srbije za Izrael bi morao da dobije, diplomatskim putem, dozvole za preletanje od…

23. Apr 2026.Pogledaj