BEG airport status
Francuska nada za još dva izvozna uspeha Rafala u 2016 Jedan od prva tri Rafala B isporučena Egiptu

Francuska nada za još dva izvozna uspeha Rafala u 2016

Agencija Rojters (Reuters) prenela je juče, pozivajući se na neimenovani izvor, da je Francuska uverena da će početkom sledeće godine dobiti još dve strane narudžbine za svoj višenamenski borbeni avion Rafal (Rafale). Ovo će, navodi se dalje, proizaći iz nedavnih izvoznih uspeha kada su Egiptu i Kataru prodata po 24 aviona. Takođe u toku su pregovori za finalizaciju ugovora o nabavci 36 aviona za Indiju, a dva najavljena nova korisnika ne uključuju ovu državu.

Nedavni uspesi u prodaji Rafala prilično su uzburkali svetsko tržište borbenih aviona, a dobijanjem ovih poslova proizvodnja aviona je prestala da opada pošto je prethodno bila ograničena na svega 11 aviona godišnje, i to za francuske vazduhoplovne snage. Nakon tri godine neuspešnih pregovora sa Indijom o kupovini i licencnoj proizvodnji 126 aviona, Indija se načelno složila da kupi 36 aviona direktno od proizvođača u direktnom međuvladinom ugovoru.

Izvor Rojtersa navodi da su što se tiče novih potencijalnih kupaca pregovori najviše napredovali sa Malezijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Malezija ima potrebu za zamenom ruskih lovaca MiG-29, a konkurenti za novi malezijski borbeni avion su, pored francuskog Rafala još i američki Super Hornet, švedski Gripen i evropski Eurofajter Tajfun. Ipak mnogi stručnjaci vazduhoplovne industrije smatraju da će Malezija imati finansijskih problema a Tango Six je već pisao o odluci Malezije da modernizuje lovačke avione MiG-29.

Analitičari i diplomate ukazuju na to da je uticaj SAD na arapski svet poslednjih godina u značajnom padu pa je ovo prilika da se jedan evropski avion, poput Rafala, proda u značajnoj meri nekoj arapskoj, pre svega bliskoistočnoj državi.

Međutim Rafal se na tom tržištu suočava sa velikom konkurencijom koja dolazi, pre svega, iz SAD, ali i iz Evrope. Kuvajt, koji je takođe bio zainteresovan za Rafal, po svemu sudeći je blizu odluke da nabavi 28 američkih borbenih aviona F/A-18E/F ’’Super Hornet’’ u ugovoru koji bi iznosio preko 3 milijarde dolara. Još jedan od potencijalnih kupaca Rafala je i Indonezija koja ima potrebu za zamenom starih američkih lovaca F-5. Za sada Indonežani proučavaju, pored Rafala, evropski Tajfun, ruski Su-35S, švedski Gripen i američki F-16 koga već imaju u naoružanju.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Jo

Po indijskim forumima i štampi kruže informacije da je čak i taj umanjeni ugovor o 36 Rafala sad pod znakom pitanja, zbog cene . Vidi npr članak dole .
Što se tiče Egipta, oni su dobili kredit za koji praktično garantuje francuska vlada i francuski poreski obveznici, a opet ostaje pitanje da li će moći da ga vrate ili će u stvari Francuska platiti te avione da bi opstala proizvodnja .

http://thediplomat.com/2015/07/indias-rafale-fighter-jets-may-face-further-delays/

Odgovori
Ж

Постоје информације да за Египат ипак гарантују С.Арабија и УАЕ.

As

Oko 125 miliona dolara za jedan avion (4,5 milijarde/36 aviona), samo za avion (excluding the maintenance contract and the weapons suite) – nekako mi izgleda previse novca. :/

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Nemanja na: Trenutno najmoderniji avion u Srbiji: Novi Falkon 6X državne Avio-službe

mi smo tako bogata zemlja,pa imamo 53miliona da damo za avion,dok nam se deca lece kako?gladnih i siromasnih nazalost sve vise ... Ovo sluzi da hrani ego jednog coveka,koji ce ga najceace i koristiti.Al svemu jednom dodje lraj

24. Apr 2025.Pogledaj

Miloš77 na: Srpski MiG-ovi 29SM+ prvi put prikazani sa ruskim protivradarskim raketama H-31P

Interesantno je da Francuzi imaju nosače aviona, i najmodernije avione na svetu, a skroz su batalili protiv radarske rakete za avione, tojes ozbiljne SEAD/DEAD misije.

24. Apr 2025.Pogledaj

Živojin Banković na: Srpski MiG-ovi 29SM+ prvi put prikazani sa ruskim protivradarskim raketama H-31P

Dionizije Као прво, фотографија рактете је само илустрација, као друго није права, већ тзв. габаритно-тежински модел. И као треће фотографија је настала на авио-салону МАКС 2019, изложена ваздухопловна убојна средства се налазе испред МиГ-а 35УБ ВКС Русије.

24. Apr 2025.Pogledaj

Vasilije na: Makedonsko ratno vazduhoplovstvo dobilo novog komandanta, Skoplje se priprema za ponovne pregovore o sporazumu vrednom 249,9 miliona evra za helikoptere AW169M i AW149

Nije u tome stvar , nego su ovi sto su sada u zmk vladi pred izbore vodili tajne pregovore sa kinezima da kad dodju na vlast kupe kineske helikoptere ( cak je Danas pisao tada o tom) ali ih je bivsa ministarka pretekla sa ugovorom sa italijanima pa sada ovi kada su dosli na vlast…

24. Apr 2025.Pogledaj

МилеНС na: Srpski MiG-ovi 29SM+ prvi put prikazani sa ruskim protivradarskim raketama H-31P

@Gen. Goran Milovanović - Ваше излагање је забрињавајуће ако ништа друго макар из два разлога. 1) толико нахвалисте МиГ-29 и ваше познавање истог а на фотографији не препознајете 99% идентичне усиснике (јер је у питању МиГ-35) него идентификујете летелицу као Миг-25 или 31 ?!? 2) цитирам:"nije ni čudo što ga Ameri najviše spominju iz strahopoštovanja,…

24. Apr 2025.Pogledaj