Agencija Rojters (Reuters) prenela je juče, pozivajući se na neimenovani izvor, da je Francuska uverena da će početkom sledeće godine dobiti još dve strane narudžbine za svoj višenamenski borbeni avion Rafal (Rafale). Ovo će, navodi se dalje, proizaći iz nedavnih izvoznih uspeha kada su Egiptu i Kataru prodata po 24 aviona. Takođe u toku su pregovori za finalizaciju ugovora o nabavci 36 aviona za Indiju, a dva najavljena nova korisnika ne uključuju ovu državu.
Nedavni uspesi u prodaji Rafala prilično su uzburkali svetsko tržište borbenih aviona, a dobijanjem ovih poslova proizvodnja aviona je prestala da opada pošto je prethodno bila ograničena na svega 11 aviona godišnje, i to za francuske vazduhoplovne snage. Nakon tri godine neuspešnih pregovora sa Indijom o kupovini i licencnoj proizvodnji 126 aviona, Indija se načelno složila da kupi 36 aviona direktno od proizvođača u direktnom međuvladinom ugovoru.
Izvor Rojtersa navodi da su što se tiče novih potencijalnih kupaca pregovori najviše napredovali sa Malezijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Malezija ima potrebu za zamenom ruskih lovaca MiG-29, a konkurenti za novi malezijski borbeni avion su, pored francuskog Rafala još i američki Super Hornet, švedski Gripen i evropski Eurofajter Tajfun. Ipak mnogi stručnjaci vazduhoplovne industrije smatraju da će Malezija imati finansijskih problema a Tango Six je već pisao o odluci Malezije da modernizuje lovačke avione MiG-29.
Analitičari i diplomate ukazuju na to da je uticaj SAD na arapski svet poslednjih godina u značajnom padu pa je ovo prilika da se jedan evropski avion, poput Rafala, proda u značajnoj meri nekoj arapskoj, pre svega bliskoistočnoj državi.
Međutim Rafal se na tom tržištu suočava sa velikom konkurencijom koja dolazi, pre svega, iz SAD, ali i iz Evrope. Kuvajt, koji je takođe bio zainteresovan za Rafal, po svemu sudeći je blizu odluke da nabavi 28 američkih borbenih aviona F/A-18E/F ’’Super Hornet’’ u ugovoru koji bi iznosio preko 3 milijarde dolara. Još jedan od potencijalnih kupaca Rafala je i Indonezija koja ima potrebu za zamenom starih američkih lovaca F-5. Za sada Indonežani proučavaju, pored Rafala, evropski Tajfun, ruski Su-35S, švedski Gripen i američki F-16 koga već imaju u naoružanju.
Jovica
Po indijskim forumima i štampi kruže informacije da je čak i taj umanjeni ugovor o 36 Rafala sad pod znakom pitanja, zbog cene . Vidi npr članak dole .
Što se tiče Egipta, oni su dobili kredit za koji praktično garantuje francuska vlada i francuski poreski obveznici, a opet ostaje pitanje da li će moći da ga vrate ili će u stvari Francuska platiti te avione da bi opstala proizvodnja .
http://thediplomat.com/2015/07/indias-rafale-fighter-jets-may-face-further-delays/
Живојин
Постоје информације да за Египат ипак гарантују С.Арабија и УАЕ.
Asp
Oko 125 miliona dolara za jedan avion (4,5 milijarde/36 aviona), samo za avion (excluding the maintenance contract and the weapons suite) – nekako mi izgleda previse novca. :/