BEG airport status
Praksa za đake Vazduhoplovne akademije od sada u Vojsci Srbije i Er Srbiji Dva nova sporazuma, nastavak saradnje sa Jat tehnikom i zadržavanje EASA ovlašćenja / Foto: Wikimedia

Praksa za đake Vazduhoplovne akademije od sada u Vojsci Srbije i Er Srbiji

Vazduhoplovna akademija potpisala je sporazume o strateškoj saradnji sa Ministarstvom odbrane i Er Srbijom (Air Serbia), a kao rezultat dugogodišnje saradnje sa JAT tehnikom uskoro će početi obuka avio-mehaničara za određene tipove aviona. U hangaru „JAT tehnike“ uveliko se sređuju prostorije za školavanje ovih kadrova, a koje će istovremeno biti nova nastavna baza za časove praktične nastave učenika ove ustanove, pišu Večernje novosti.

– Ugovor koji je potpisan sa Ministarstvom odbrane podrazumeva da naši đaci sa vojnih obrazovnih profila imaju praktičnu nastavu u Vojci Srbije, a posle završene škole mogu da postanu vojnici po ugovoru u jedinicama Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane Vojske Srbije ili da nastave školovanje na Vojnoj akademiji – objašnjava Goran Cvijović, direktor škole.

Takođe, učenici će, na osnovu memoranduma o saradnji, obavljati praksu u Er Srbiji. Nastavnim planom i programom je predviđeno da đaci imaju praktičnu nastavu jedan dan nedeljno.

Diploma koju maturanti dobiju, ne znači im ništa bez dozvole za rad, pišu Novosti. Da bi dobili licencu, đaci moraju da budu prisutni na 90 odsto časova teorijske i praktične nastave. Ukoliko iz opravdanih razloga ne može da ispuni fond, učenik ima pravo da to nadoknadi u bilo kom trenutku.

– Zahvaljaujući toj licenci, posle završene škole, učenici mogu da rade na bilo kojem aeroodromu ili avio-kompaniji u svetu. Pre dve godine su nam bili predstavnici Etihada (Etihad Airways) koji su izabrali 15 učenika za školovanje u Abu Dabiju, dok je njih 15 dobilo posao u Er Srbiji – objasnio je Cvijović, prenose Novosti.

EASA ovlašćenja

Novosti prenose i da je Vazduhoplovna akademija ipak zadržala ovlašćenja EASA-e, kao jedini ovlašćeni centar Evropske agencije za školovanje vazduhoplovno-tehničkog osoblja u jugoistočnoj Evropi.

Kako je Tango Six preneo krajem februara, Akademija je mogla trajno da izgubi međunarodnu licencu ukoliko Vlada Srbije pod hitno ne usvoji predlog Nacionalnog prosvetnog saveta da ova škola dobije status škole od posebnog nacionalnog značaja.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

LingLi na: Rumunija dobila prve borbene avione F-16 nabavljene od Norveške

"Sto se vazuhoplovstva tice i avio industrije tu su negde i srbija i rumunija". APSOLUTNO NETACNO! Do sredine 1980.ih avio industrija ex SFRY i SR Rumunije je mogla da se uporedi,da. Danasnja avio industrija Rumunije i Srbije su nebo i zemlja. Neporedivo po bilo kojem parametru. "Sve ove nabavke moze i naša zemlja ali ne…

06. Dec 2023.Pogledaj

LingLi na: Rumunija dobila prve borbene avione F-16 nabavljene od Norveške

Nabava vazduhoplova nije samo to vec i politika. Srbija nije i nece tako skoro biti,ako uopce ikada , ni EU ni NATO zemlja kao sta Rumunija to jest. Jedina eventulna carka koja moze da nam zapreti ,jeste ona glede KiM. A u tom slucaju, EU /NATO bi nam uveo sankcije drugi dan. To sve znaci…

06. Dec 2023.Pogledaj

Neko na: Kazahstan: Glasine o kupovini Rafala nisu tačne, “Su-30 je najbolji višenamenski borbeni avion na svetu“

Ništa neobično, svaki ciga hvali svoga konja. To kao kad bi mi rekli da je J-22 Orao najbolji jurišni avion na svetu. A on ne da nije najbolji, nego je jedva srednja klasa.

05. Dec 2023.Pogledaj

Neko na: Kazahstan: Glasine o kupovini Rafala nisu tačne, “Su-30 je najbolji višenamenski borbeni avion na svetu“

@Vaste - Samo što je taj pakistanski F-16 Blok 10/15 inačica, ako se ne varam. (To jest, tehnologija samog početka 1980-ih). Taj ne da ne može da koristi AIM-120, već malko sumnjam da može da koristi i AIM-7M kako treba. (Može da ga koristi, ali BEZ radiokorekcije u međuptanji rakete). A MiG-21 koji ga je…

05. Dec 2023.Pogledaj

Branko na: Kazahstan: Glasine o kupovini Rafala nisu tačne, “Su-30 je najbolji višenamenski borbeni avion na svetu“

Nije vazno, slicna prica je bila i za Alzir, kupuju Rafale sto posto... Alzir Ima S300PMU2, i to mozda cak 8 diviziona, kao i gomilu novijih BUK-ova M2E, puno Pancira (stotinak narucenih, a puno su vec i isporuceni), Tor M2, Ose, plus Kubove, Neve, razne Strele i Shilke itd... Kao i ruske i kineske radare…

05. Dec 2023.Pogledaj