BEG airport status
Ujedinjeni Arapski Emirati imaju borbene vazduhoplove u Libiji i Eritreji Laki jurišni avion AT-802U vazduhoplovnih snaga UAE.

Ujedinjeni Arapski Emirati imaju borbene vazduhoplove u Libiji i Eritreji

Ujedinjeni Arapski Emirati su u proteklih nekoliko meseci stacionirali vojne avione, helikoptere i bespilotne letelice u Libiji i Eritreji. Ove letelice aktivno učestvuju u borbi protiv islamskih militanata odnosno snaga Huta u Jemenu. Magazin IHS Jane’s Defense Weekly došao je do satelitskih snimaka kompanije Airbus Defence and Space koje to i potvrđuju.

Radovi na uređenju baze u Libiji započeti su početkom ove godine a reč je o aerodromu Al-Khadim, u provinciji Marj, oko 100 km od lučkog grada Bengazi, na istoku zemlje.

1650890_-_main
UAE vazduhoplovi u libijskoj bazi Al-Khadim.

Pošto je aerodom bio više nego skromno opremljen za potrebe vazduhoplovnih snaga UAE su do kraja juna izgrađeni hangari, stajanka kao i ostala potrebna infrastruktura a sva neophodna oprema je počela da stiže još u februaru.

Do kraja jula meseca tamo je primećeno ukupno 6 lakih jurišnih aviona AT-802, dva višenamenska helikoptera UH-60 ‘’Black Hawk’’ i dve bespilotne letelice Wing Loong. Takođe tu su i dva iznajmljena civilna teška transportera Il-76 i jedan putnički Il-18. Sem preko satelita postoje i mnogobrojni drugi dokazi prisutnosti emiratskih vazduhoplova a početkom septembra to su potvrdili i sami islamisti.

UAE u Libiji podržavaju libijsku Nacionalnu armiju (LNA) koja se bori između ostalih sa Al-Kaidom, tzv. Islamskom Državom i bengazijskim revolucionarima saveta Shura. LNA je armija paralelne libijske vlade koja ne priznaje zvaničnmu vladu u Tripoliju koju podržavaju Ujedinjene nacije.

Najžešće borbe vode se u najvećem i najvažnijem gradu istočne Libije, Bengaziju iznad koga su i primećeni emiratski borbeni vazduhoplovi. Smatra se da su UAE vršile vazdušne udare iznad Libije i iz susednog Egipta koji se takođe bori protiv islamskih militanata,  tehnički pomaže LNA i podržava vladu iz Tobruka na čelu sa generalom Khalifom Haftarom.

assab
Pozicija aerodroma Assab u Eritreji.

Pre nešto više od mesec dana isti izvor potvrdio je da su UAE poslale borbene avione Mirage-2000-9 u Eritreju kako bi se i odatle podržala operacija u Jemenu. Satelitski snimci su pokazali da je na aerodrom Assab poslato oko 9 Miraža-2000, dva višenamenska helikoptera UH-60, dva laka helikoptera Bell 407, jedan taktički transporter C-130 i dva patrolna aviona Dash-8.

U Jemenu još od marta prošle godine traje građanski rat u kome koalicija pod vođstvom Saudijske Arabije pokušava da eliminiše Hute, pobunjenike koje podržava Iran a koji su zbacili predsednika Abd-Rabbu Mansour Hadija. Marta ove godine UAE su u jednoj od bombarderskih misija iznad Adena izgubili borbeni avion Mirage-2000 čija je dvočlana posada poginula.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Ciklon na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Ovo što ću sada da napišem nema veze sa ovom temom. Velika Tragedija koja je pogodila Severnu Makedoniju i spremnost R. Srbije da brzo reaguje i pomogne pokazala da je odluka o kupovini novih transportnih aviona opravdana i da baš zbog potencijalno velikih tragedija Srbija treba da pojača svoju flotu upravo sa avionima iz predhodnog…

17. Mar 2025.Pogledaj

Zoran Vukosavljević na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Grubo...radi se o naglom pokretu antene nišanskog radara "u stranu i na dole (prema zemlji)" ,a zatim isključenje zračenja nišanskog radara. Ukoliko je ovo urađeno "na vreme", postoje dobre šanse da će protivradarska raketa promašiti cilj, čak i ako je već blizu. Nekada je dovoljno i samo isključiti zračenje, ali ako je protivradarska raketa nešto…

17. Mar 2025.Pogledaj

Zoran Vukosavljević na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Lepo je objašnjeno u tekstu. Radar sa zemlje je ranije prestao da prati cilj, jer je na njega ispaljena protivradarska raketa. Tada je raketa izgubila cilj i nastavila svoj let balističkom putanjom i proletela pored avio-cisterni. Raketa se navodi uz pomoć radara sa zemlje, tako što se radarski snop reflektuje od cilja i prima na…

17. Mar 2025.Pogledaj

Batric Vukicevic na: [ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

Da li se poklapaju datumi ili cak vremenska minutaza lansiranja KUB-a, sa vremenom uocenim iz tankera? Na osnovu ovoga se sa sigurnoscu moze reci o kojoj se varijanti radi. Pozdrav

17. Mar 2025.Pogledaj